• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 09:52

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

моля за помощ

Започната от kiborga1, 09.04.2013 14:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kiborga1

Цитат на: Ivan_S - 09.04.2013 23:21
kiborga1, ако я подхванем тази тема, ще осъмнем и утре деня няма да ни стигне  :-D. Ама айде с една дума - аквариумите съвсем глобално може да се разделят на растителни и нерастителни. Според твоите риби, аквариумът ти предполага да е растителен и за това ти препоръчах да го направиш истински такъв. Ако повече ти харесва пластмасата вътре, твоя воля, тя не е вредна, но и не ти помага така, както истинското растение. Цихлидарникът е нерастителен аквариум, чиито обитатели са риби от вида цихлиди. От там идва името. Разликата с растителния е от Земята до Луната  :-). Накратко това е аква без нито едно растение, само камъни, пещери и грунд. Така е, защото в хабитата на тези риби е така - там няма растения. Цихлидите са скални/пещерни риби, растителноядни са много от тях и логично растения трудно биха оцелели. Отглеждането на цихлиди може да се каже, че е самостоятелен дял в акваристиката. Цихлидите биват африкански и американски (не от държавата, а от континентите  :-)). По-често ще срещнеш цихлидарник да се нарича аквариум с африкански цихлиди. Специфичното при отглеждането на тези риби, освен че няма растения, е осигуряването на много укрития за рибите, оформени от камъните, много добра филтрация трябва да имаш, достатъчно голям аквариум (като твоя например), никакви други риби в него, освен цихлиди (е, може някой сом, но няма да е съвсем биотопен аквариума  :-[), рибите обичат по-твърда вода. Това означава, че ще трябва с малко химийка да я поддържаш, но може и по други начини. Казват, че цихлидарниците са по-лесни за поддържане, но ... всичко е въпрос на гледна точка. Може всеки аквариум да е труден, ако се отнасяш небрежно, а може и всеки да е лесен, ако всичко правиш както се полага и с желание  :whistle:. Почнал си с растителен, продължавай, иначе трябва да почваш отначало и рибите, които имаш ще трябва да подариш.
брей брей брей с кво съм се захванал аз че то доста трудна работа ми се струва а ако добавя няколко естествени растения там да подържат водата само има ли начин че ако нещо стане поне пласмасата ще остане за красота докато пак ги навъдя тез естествени мале ми чи то голям зор пак тез цихлиди ги мразя не ми харесват изобщо повечето видове има ли вариант и колко растения да добавя за моя аквариум не искам много просто колкото там да си вършат работата и какви да са ако е от значение  :-D :-D :-D :-D

nikan

Погледни темите в изскачащото меню в ляво и сам ще намериш отговора на повечето въпроси! :-)

Ivan_S

Ама какво значи "не искам много просто колкото там да си вършат работата"!?!?  *STOP* Ще се караме  :-). Растенията са живи организми, а не просто нещо, което се слага, за да върши някаква работа. Не, че няма да си я свърши, но и те изискват грижи. Има много хора с растителни аквариуми във форума и те могат да те посъветват. Има тоооооооооолкова много варианти за залесяване на аквата. Има дори схеми с видове и бройки растения и тяхното разположение. Положи малко усилие, почети малко литература, поразрови из мрежата. Започни с теми от сорта на "Как да създадем растителен аквариум", прочети малко за холандския тип аквариуми. Всичко може да се взаимства като идеи, може да се правят и модификации. Пак казвам - четене, желание, ентусиазъм и най-вече сериозно отношение са ключовите фактори за създаването на един красив аквариум (дори парите не винаги са фактор, има достатъчно неща, които можеш и сам да си направиш с наполовина пари, отколкото е в магазина). Не забравяй, че трябва да създадеш един малък свят,  затворен между 5 стъкла. Всичко вътре в повечето случаи са живи същества. Не ги мъчи, осигури им максимума, от каквото се нуждаят. Сигурен съм, че би искал да имаш аквариум, а не стъклен затвор за риби и растения, нали?  *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

kiborga1

Цитат на: Ivan_S - 09.04.2013 23:48
Ама какво значи "не искам много просто колкото там да си вършат работата"!?!?  *STOP* Ще се караме  :-). Растенията са живи организми, а не просто нещо, което се слага, за да върши някаква работа. Не, че няма да си я свърши, но и те изискват грижи. Има много хора с растителни аквариуми във форума и те могат да те посъветват. Има тоооооооооолкова много варианти за залесяване на аквата. Има дори схеми с видове и бройки растения и тяхното разположение. Положи малко усилие, почети малко литература, поразрови из мрежата. Започни с теми от сорта на "Как да създадем растителен аквариум", прочети малко за холандския тип аквариуми. Всичко може да се взаимства като идеи, може да се правят и модификации. Пак казвам - четене, желание, ентусиазъм и най-вече сериозно отношение са ключовите фактори за създаването на един красив аквариум (дори парите не винаги са фактор, има достатъчно неща, които можеш и сам да си направиш с наполовина пари, отколкото е в магазина). Не забравяй, че трябва да създадеш един малък свят,  затворен между 5 стъкла. Всичко вътре в повечето случаи са живи същества. Не ги мъчи, осигури им максимума, от каквото се нуждаят. Сигурен съм, че би искал да имаш аквариум, а не стъклен затвор за риби и растения, нали?  *THUMBS UP*
така си е а тези които искам да си вършат работата естествено че ще се грижа за тях щом съм ги взел идеята тук е ако недаи боже се стигне пак до такъв финал да има нещо вътре затова не че няма да се грижа или че не ми харесва :) ще измисля поне 7 8 растения за него но първо филтъра трябва да си взема и тогава тях ще ги мисля че без фитрация ....    а за филтъра какво ще кажеш които ми препоръчаха sun sun 2000 л/ч бил ?
и за червеното осветление което споменах по горе нали е проблем благодаря предварително :)   а за растенията като съм готов ще ти пиша на лични да дадеш съвети :)

Ivan_S

kiborga1, едва ли ще успея да ти помогна много с растенията по простата причина, че растителен аквариум съм имал преди 16-17 г. От тогава много вода изтече и нещата сега са доста по-различни. Ако тогава изборът на растения беше голям да речем, сега е огромен. Ето, разгледай примерно тук http://www.aquariumi.net/index.php?route=product/category&path=44 какво се предлага на пазара и това е една малка част от всичко. Но първо, преди да хвърляш време и средства, си изясни концепцията какъв точно аквариум искаш, как точно искаш да изглежда. Не прави нещата отзад, напред, защото иначе много още ще си пишем как да оправим този или онзи проблем. Подреждането, аранжирането, въобще визията на един аквариум си е цяла наука мен, ако питаш. Нарича се акваскейпинг. В този форум има цял раздел за това - http://aquariumbg.com/forum/akvaskeiping/. Разгледай хубаво какво има писано и показано там. След това, ако имаш въпроси, нека хората, които имат растителни аквариуми да ти помогнат в избора на растения и тънкостите при отглеждането им. ЧЕТИ  :-), без четене няма да стане. Никой, нищо не дава наготово, трябва и лично усилие. Понастоящем отглеждам цихлиди, опита ми с растенията е доста далеч във времето и по-добре да не давам съвети, които от днешна гледна точка вече са остарели.

П.С. За канистъра нищо не мога да кажа, не съм ползвал такъв. То си е въпрос на предпочитание. Гледай да е максимален обем, максимално тих и максимално добър дебит, като съотношение съобразно цената. Иначе марко много и още по-много мнения  :-[.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Георги

За растенията може да ти помогне това - http://aquariumbg.com/forum/vodni-rasteniya/akvariumni-rasteniya-za-nachinaeshti/
Препоръката ми е да вземеш от 1-2 до 3 вида по повече бройки 7-8-9, а не от 5-6 вида по 1-2 бройки. Лесните за отглеждане са и евтини.
Външният филтър да е с дебит минимум 3x400=1200 л/ч, парите си зависи от теб колко можеш да отделиш. Остави и вътрешният да работи поне месец заедно с новия, после ще решиш дали да остане

kiborga1

Цитат на: Георги - 10.04.2013 11:27
За растенията може да ти помогне това - http://aquariumbg.com/forum/vodni-rasteniya/akvariumni-rasteniya-za-nachinaeshti/
Препоръката ми е да вземеш от 1-2 до 3 вида по повече бройки 7-8-9, а не от 5-6 вида по 1-2 бройки. Лесните за отглеждане са и евтини.
Външният филтър да е с дебит минимум 3x400=1200 л/ч, парите си зависи от теб колко можеш да отделиш. Остави и вътрешният да работи поне месец заедно с новия, после ще решиш дали да остане

не ми издържаха нервите без филтрация и неска я купих взех си sun sun 304B 2000л.ч. (китайски) с 4 касетки е в първия сложих гъба неква синя имаха само втория вулканична лава в третия керамика китайска и в четвъртия пак керамика китаиска с вата отгоре сичко това ми излезе 220 лева филтъра е с гаранция 2 години как ви се струва много ли съм се набутал или е приемлива цена и също ще си върши ли работата по този начин както го наредих както трябва се пак продъвача ми каза това да сложа това сложих но питам защото секи гледа се пак да си продаде стоката  благодаря ви за изчерпателните отговори на всички :) а за растенията почвам да чета да предобия представа :)

Caxapa

От всмукателната тръба трябва да мине през керамиката-пръстените като над тях може да се сложи пласт едропореста гъба. Следващото чекмедже да е с лавата или зеолита  като може да го покрием със ситна гъба  и след  това тази ситната гъба за улавяне на фините частици  във водата.  Ако касетите-чекмеджетата са повече  можем да увеличим керамиката или зеолита по желание.

Ivan_S

Едропорестата гъба най-отдолу, ОК, лава после, ОК, керамика после, ОК, ама що керамика с вата най-горе. Все пак водата трябва свободно да може да минава през медиите и да се връща в аквариума. Ватата като се задръсти ко прайм?  :-). Да не се правя на голям разбирател, но ще ти кажа как е при мен. Едропореста гъба най-долу, дребнопореста гъба (ватата може да е при теб), керамика. Само през 3 медии минава водата. И макар филтъра да е вътрешен (880 л./ч.), за моите нужди върши перфектна работа. Нитрити 0, вода кристална като стъкло. Не знам каква керамика са ти продали, но има много евтини, които са гладки като стъкло и грам не са порьозни. Ако искаш истинска керамика, слагай Сипоракс. На мен ми е скъпа и си сложих нашенска, производство на или за discus.bg. На пипане е пореста. Ще го разбереш като я пипнеш и при допир сякаш лепне. Виж твоята каква е и ако ти се сменя, смени я. Като гледам си от Пловдив, discus.bg има в града. Иди там и ще те консултират. Според мен няма да съжаляваш. Килото на тяхната керамика е 8 лв. (това поне беше преди 3 месеца).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

kiborga1

Цитат на: Caxapa - 10.04.2013 22:21
От всмукателната тръба трябва да мине през керамиката-пръстените като над тях може да се сложи пласт едропореста гъба. Следващото чекмедже да е с лавата или зеолита  като може да го покрием със ситна гъба  и след  това тази ситната гъба за улавяне на фините частици  във водата.  Ако касетите-чекмеджетата са повече  можем да увеличим керамиката или зеолита по желание.

мхм ами аз съм направил така най одоло гъба след нея нагоре лавата я после 2те касети най отгоре с керамика като най горната е с вата значи да завъртя керамиката най одоло ли ?
: 10.04.2013г 22:10ч
Цитат на: Ivan_S - 10.04.2013 22:27
Едропорестата гъба най-отдолу, ОК, лава после, ОК, керамика после, ОК, ама що керамика с вата най-горе. Все пак водата трябва свободно да може да минава през медиите и да се връща в аквариума. Ватата като се задръсти ко прайм?  :-). Да не се правя на голям разбирател, но ще ти кажа как е при мен. Едропореста гъба най-долу, дребнопореста гъба (ватата може да е при теб), керамика. Само през 3 медии минава водата. И макар филтъра да е вътрешен (880 л./ч.), за моите нужди върши перфектна работа. Нитрити 0, вода кристална като стъкло. Не знам каква керамика са ти продали, но има много евтини, които са гладки като стъкло и грам не са порьозни. Ако искаш истинска керамика, слагай Сипоракс. На мен ми е скъпа и си сложих нашенска, производство на или за discus.bg. На пипане е пореста. Ще го разбереш като я пипнеш и при допир сякаш лепне. Виж твоята каква е и ако ти се сменя, смени я. Като гледам си от Пловдив, discus.bg има в града. Иди там и ще те консултират. Според мен няма да съжаляваш. Килото на тяхната керамика е 8 лв. (това поне беше преди 3 месеца).

мхм ами за ватата ми казаха 3 месеца да стои и след това да я изхвърля да обере сички боклуци и да сложа нова после а за керамиката пакета беше 12 лева и да доста е грапава като шкурка едно такова беше мисля че ще става щом гладката не става тази нее с сигорност гладка

Caxapa

Незнам как е при вашите филтри но при Ехайма започва с керамиката  по учебник.

Ivan_S

Обърни внимание на тази схема http://imageshack.us/scaled/landing/850/includes.jpg. Ако твоя канистър е такъв или подобен, може би зареждането му ще трябва да е по тази или близка до тази схема. Иначе за ватата Сахара е прав - тя улавя най-фините частици. Нормално е след известно време да се задръсти, но чак пък да я хвърляш .... Изплакни я във вода от аквариума и я върни. Все пак и в нея има от нитрифициращите бактерии.

Сахара, може би не разбрах добре предложението за подредба на медиите, но аз спазвам следния принцип: Механична филтрация, фина филтрация, биофилтрация (1 или 2 нива). И тъй като керамиката може да се задръсти от механични отпадъци, предпочитам тя да е последно ниво на филтрация. Водата да е минало през всичко преди това и да стигне до керамиката максимално чиста. Тогава вече да действат бактериите  :-).
: 10.04.2013г 22:10ч
Цитат на: Caxapa - 10.04.2013 22:40
Незнам как е при вашите филтри но при Ехайма започва с керамиката  по учебник.


Възможен и твоя вариант, аз не споря. Само споделям какво правя аз, пък в други случаи може да е другояче. Според устройството на канистъра - подредбата на медиите. Това, на което държа е биофилтрацията да е последна фаза. Ако при Ехайма пречистената вода се връща в аквариума откъм керамиката, значи говорим за едно и също  *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

kiborga1

Цитат на: Ivan_S - 10.04.2013 22:27
Едропорестата гъба най-отдолу, ОК, лава после, ОК, керамика после, ОК, ама що керамика с вата най-горе. Все пак водата трябва свободно да може да минава през медиите и да се връща в аквариума. Ватата като се задръсти ко прайм?  :-). Да не се правя на голям разбирател, но ще ти кажа как е при мен. Едропореста гъба най-долу, дребнопореста гъба (ватата може да е при теб), керамика. Само през 3 медии минава водата. И макар филтъра да е вътрешен (880 л./ч.), за моите нужди върши перфектна работа. Нитрити 0, вода кристална като стъкло. Не знам каква керамика са ти продали, но има много евтини, които са гладки като стъкло и грам не са порьозни. Ако искаш истинска керамика, слагай Сипоракс. На мен ми е скъпа и си сложих нашенска, производство на или за discus.bg. На пипане е пореста. Ще го разбереш като я пипнеш и при допир сякаш лепне. Виж твоята каква е и ако ти се сменя, смени я. Като гледам си от Пловдив, discus.bg има в града. Иди там и ще те консултират. Според мен няма да съжаляваш. Килото на тяхната керамика е 8 лв. (това поне беше преди 3 месеца).

тази картинка с филтара която ми прати я има на моя филтър на котията и филтъра ми е същия а за ватата съм зел 5 парчета да сменям ако се наложи но да прав си за живота в нея

Caxapa

Филтрацията минава  през пръстените, от там през гъбата и след това през лава или там каквото е.  и влиза в аквариума. На схемата се вижда. Схемата е има на всеки пакет с каква да е медия на Ехайма.
: 10-04-2013, 22:52:29
Логиката е такава, че пръстените правят механична едра филтрация. От там фина с гъбата и в зеолита или лавата се зараждат бакрериите за азотния цикъл.

kiborga1

Цитат на: Caxapa - 10.04.2013 22:55
Филтрацията минава  през пръстените, от там през гъбата и след това през лава или там каквото е.  и влиза в аквариума. На схемата се вижда. Схемата е има на всеки пакет с каква да е медия на Ехайма.
: 10-04-2013, 22:52:29
Логиката е такава, че пръстените правят механична едра филтрация. От там фина с гъбата и в зеолита или лавата се зараждат бакрериите за азотния цикъл.

мхм ясно разбрах закво иде реч а за филтъра като цена и качество какво ти е мнението ?

Similar topics (5)

55180

Публикации: 9
Прегледи: 3723

21361

Започната от slavkov_96


Публикации: 8
Прегледи: 3647

54285

Публикации: 9
Прегледи: 2749

41693

Започната от karton


Публикации: 3
Прегледи: 1803