• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 23:00

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Странно дишане до повърхността

Започната от ogi, 12.01.2010 20:52

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ogi

Здравейте,
Не знам дали тази тема е за тук или за "Болести", но понеже към момента не мога да определя точния източник на проблема, реших да я постна тук. Преди време бях писал за този проблем, но не получих нищо конкретно като съвет или диагноза. Та проблемът е следния: рибите ми почти постоянно са до повърхността на водата и сякаш не им достига количеството кислород, въпреки това имат добър апетит и не виждам други проблеми в поведението им. Имам 4 астронотуса - един възрастен (около 20 см) и 3 подрастващи (10 см), както и един хипостомус (около 15 см), всичко това  го гледам в 370 л. аквариум, без растения, външен филтър с дебит 1300л/час (пълнеж сера сипоракс). Астронотусите ги храня със скариди и суха храна на JBL а сомчето с таблетки пак на JBL. По мое мнение не ги прехранвам (въпреки че трудно мога през интернет да ви покажа какво количество храна им давам), по една таблетка на седмица за сомчето и по 2-3 скаридки дневно за астронотусите. Параметрите на водата са горе-долу в нормите: pH 7,5, нитрити почти 0, нитрати също (въпреки, че това малко ме учудва), кислород 8 мг./л. (което си е почти идеално). Тестовете също са на Сера. Та молбата ми е да ми помогнете да разбера на какво се дължи това стоене на повърхността. Отначало си мислих, че са заразени с плоски червей (паразити по хрилете), но рибите на се търкат в областта на хрилете, както е типично при такава зараза и все пак изглеждат жизнени. Ще съм много благодарен за вашето мнение!

eraser

 Има вариант да не им стига въздуха сложи отделно аератор. А моите астронотуси понякога и те седят така на повърхноста в повечето случаи чаката храна. :-D А не ги гледай че дишат тежко те попринцип така си дишат. И по добре не им даваи тези скариди те нямат никаква хранителна стойност. Давай им тетра цихлид.

ico

Цитат на: eraser - 12.01.2010 21:01
И по добре не им даваи тези скариди те нямат никаква хранителна стойност. Давай им тетра цихлид.
Предполагам, че колегата говори за замразени скариди а не сух гамарус, защо да нямат хранителна стойност?
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

eraser

аз говора за сухите че нямат хранителна стойност

Ивайло Гиздов

Аз мойте ги хранех само с живи рибки и бяха много доволни

raiko

Колко често и в какъв процент сменяш водата?
След смяната на водата рибите чувстват ли се по-добре?
Възможно е тестовете да не са много точни.

mojiganga

Цитат на: raiko - 13.01.2010 02:19
Колко често и в какъв процент сменяш водата?
След смяната на водата рибите чувстват ли се по-добре?
Възможно е тестовете да не са много точни.
Не това не е възможно изобщо. Водещите пройзводители да не им е точно нещо глупости   *STOP*

raiko

Цитат на: mojiganga - 13.01.2010 16:21
Не това не е възможно изобщо. Водещите пройзводители да не им е точно нещо глупости   *STOP*
От собствен опит ли говориш или просто така- по инерция?
Нямам навика да говоря глупости. :-)

zambo

Цитат на: mojiganga - 13.01.2010 16:21
Не това не е възможно изобщо. Водещите пройзводители да не им е точно нещо глупости   *STOP*
А сверявал ли си мерителните колби на сера с медицински такива ?
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

ogi

Рибите ги храня със замразени скариди. Водата се сменя през седмица около 20-30 %, което с оглед на населеността на аквариума и обемът му, мисля че е нормално. Относно точността на тестовете, може би най-добре ще отговорят от вносителя на сера, но все пак не вярвам да дават чак толкова голямо разминаване.

raiko

При тези обстоятелства не ми се струва логично нитратите да са нула.  В този гол аквариум единственият начин за намаляване на нитратите е смяната на водата, затова и попитах дали рибите се чувстват по-добре след смяна на водата.
Моето мнение е, че 20-30% смяна на водата през седмица е недостатъчно.

ogi

Може и теста за нитрати да не измерва правилно, но като цяло не вярвам количеството им да е много голямо (съдя и по сравнително малкото водорасли). Все пак кажете и някоя друга качествена марка тестове. Но явно това не е основно за проблема, тъй като не съм чувал нитратите пряко да влияят върху кислорода (а пък той си е и в нормите).

Raven

Липсва им кислород.
Вземи една глава на вътрешен филтър и я сложи така че да засмуква атмосверен въздух през маркучето  и да ти аерира аквариума.Дръж я така денонощно и рибите ще се оправят.Или пък може да включиш аераторче с дълъг разпръсквател поставен отзад- мисля че му викаха "стена от мехурчета".

Предполагам че най често седят на повърхността много рано сутрин- тогава разтвореното количество кислород в аквариума е най ниско.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

kardam

Цитат на: mojiganga - 13.01.2010 16:21
Не това не е възможно изобщо. Водещите пройзводители да не им е точно нещо глупости   *STOP*
Точно при Сера всичко е възможно :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi543.photobucket.com%2Falbums%2Fgg464%2Fkardam681%2FDSC01125-1.jpg&hash=86b9fdf9408cac21b70c175bc992c852de6ace06https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi543.photobucket.com%2Falbums%2Fgg464%2Fkardam681%2FredBambuk-1.jpg&hash=a2b83d7b1845afe50e5b7789c0e31d99fc480e50

Similar topics (5)

56738

Публикации: 0
Прегледи: 1535

53461

Публикации: 4
Прегледи: 3059

48633

Публикации: 3
Прегледи: 2681

34012

Публикации: 7
Прегледи: 3474

26440

Публикации: 10
Прегледи: 4451