• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:44

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблеми с Хелери

Започната от easternalien, 14.04.2011 19:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

easternalien

Здравейте :)
Преди 1 месец стартирах аквариум.
Аквариума е 35 литров. Обитателите са 4 Гупи, 5 Хелера и 2 сомчета.
Последната седмица от стартирането по някои от Хелерите, основно 3-те женски, забелязах бели точици по плавниците. Станах по-нервни със свити перки и започнаха да се отъркват в дъното и по растенията. По симптомите прочетох, че имат някакъв паразит. Закупих някакъв "Антисепт Универсал" кото пише, че съдържа метиленово синьо, малахитово зелено, какво и някакъв широкоспектърен антибиотик и противогъбични препарати. третирах според описанието преди 24 часа, но не виждам особена промяна.
Интересното е, че основно женските хелери имат това поведение и точки. При мъжките е по-малко а при Гупите почти никакво
Преди седмица имах и рапани в аквариума, но след това ги махнах. В аквариума има още някакъв керамичен замък, живо растение и едно изкуствено. Досега не имало проблеми със водата като замърсяване, потъмняване или нещо такова. Сменял съм около 20% от водата всяка седмица. Храня ги с 2 вида суха храна, като за едната ми казах, че били някакви изсушени рачета или нещо такова от време на врем и чернодробна
Исках да попитам тази процедура с препарат, през колко време се прави или да ползвам друг препарат?
И въобще какво бихте ми препоръчали да направя. Жал ми е за животинките и не искам да се мъчат така...
Благодаря предварително :)

boxko

Точно преди седмица и аз имах същите проблеми, със същите симптоми. Благодарение на колегите тук и най-вече на radko milanov започнах лечение с нистатин, лекарство, което трябваше да се пребори с ихтиото. Резултата- след 5-6 дена и помен от болест и каквито и да е симптоми.
П.С писах ти ЛС

zambo

Почти сигурно става въпрос за ихтиофтириус .
http://aquariumbg.com/forum/bolesti/lechenie-na-ihtioftirius-s-nistatin-500mg/ - една много добра статия по темата .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

easternalien

Проблема е решен :) Точките от рибите се изчистиха и си върнаха предишната жизненост. Единствено сомчетата заминаха за рибешкия рай, мисля, че трудно понесоха нистатина. Ако някой има намерение да ползва нистатин, да внимава ако има сомчета в аквариума!
Благодаря за помоща на boxko, който много подробно ми описа цялата операция с нистатина  :-)

Similar topics (5)

59659

Публикации: 3
Прегледи: 2572

56851

Започната от Lawliet


Публикации: 5
Прегледи: 1970

50014

Започната от rdvsuka


Публикации: 0
Прегледи: 1288

35506

Публикации: 1
Прегледи: 2867

26383

Публикации: 50
Прегледи: 20017