• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 11:36

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Гупи

Започната от Lilith, 09.06.2015 08:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Lilith

Явно направих грешка с това, че не отворих нова тема... За мой късмет, това е поправимо. Тъй като не разбрах на какво може да се дължи цепенето на опашката на едната ми гупа я загубих. Както и да е... Сега имам проблем с мъжката гупа. Опашката и стои като наядена, а съм сигурна че никой не я е хапал... Отново питам на какво може да се дължина това цепене на опашката и как да си предпазя другите рибки.  Аквариума е 45л. с 4 хетера и вече 2 гупи, имам 2 ампуларии(мисля така се водят) и 1 сомче. Около 1/4 от аквата е с растения в панички, дъното е без грунд, има няколко камъка. Стартиран е около 17ти април. До сега всичко беше ОК но от около седмица имах проблем с женската а от снощи и с мъжкаря. Ако има начин поне оцелелите да запазя ще съм много щастие.

Благодаря за отделеното време и се надявам на бързи отговори!

venitos

Попълни тази бланка:
http://aquariumbg.com/forum/problemi-pri-ribite/blanka-za-informaciya-pri-problemi-s-obitatelite-na-akvariuma/

Така ще могат колегите да отговорят на въпроса с проблема ти по лесно и точно!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs25.postimg.org%2Fvsynxqwuj%2F3150.jpg&hash=9e04c2edcf4c31bc9716dd722a91783aa6af7af3

Lilith

Да видим дали ще се получи:
Дата на стартиране на аквариума: около 17ти април (+-2 дни)
Обем на аквариума:45л
Височина:приблизително 40см

Данни за водата:
pH, амоняк, нитрити, нитрати:не са мерени
Температура:24-26°С
Сменям по 10-11 литра на всеки 6-7 дни.
При смяната: Водата е престояла. Водата е с температура 24°С градуса.

Филтрация:

Аераторна помпа (с гъба):да
Вътрешен филтър л/ч:60л/ч
Външен филтър л/ч:не
Система за СО2:не

Филтрите работят непрекъснато

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
(напр. смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър):не

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни:не

Риби:
Полово зрели(видове, брой):4 хелера, 2 гупи, 1 сомче и 2 охлюва
Млади риби(видове, брой):мисля че са изкарани бебетата
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой):не

Храна:
Видове храна:люспи на Сера
Колко често храните рибките си:1 дневно
За колко време рибките изяждат порциите си:около 90sec.

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения:20-25%
Колко % са бързо растящи:
Колко са плуващи:

Грунд:само в съдчетата на растенията
Дебелина на дъното:
Размер на камъчетата:

Осветление:не


Мисля че това е всичко, а проблема с гупите е описан в първия пост.

hip9

Здравей с проблема не мога да ти помогна, но ще те посъветвам да прочетеш темите от изскачащото меню в ляво.

Lilith

Цитат на: hip9 - 09.06.2015 13:23
Здравей с проблема не мога да ти помогна, но ще те посъветвам да прочетеш темите от изскачащото меню в ляво.


ОК то четенето си е едно на ръка... и проблема си е проблем и търся някакво решение. А иначе продължавам да си чета не само менюто а и темите.

niki_o

Гупите цепят опашки и при смяна на голямо количество вода,но в твоя случай залагам на лоши качества на водата.Хелерите са големи риби и претоварват системата.Не си описал точно филтрацията,марка, модел,наличие на керамика,почистване....За сега препоръчвам няколко малки15-20 процентни смени през ден например.Другото което се набива на очи е липсата на грунд....къде да живеят полезните бактерии?Препоръчвам ти да сложиш-системата ще е по-стабилна и няма да разчита само на филтрацията.

Lilith

Цитат на: niki_o - 09.06.2015 18:01Не си описал точно филтрацията,марка, модел,наличие на керамика,почистване....За сега препоръчвам няколко малки15-20 процентни смени през ден например.Другото което се набива на очи е липсата на грунд....къде да живеят полезните бактерии?Препоръчвам ти да сложиш-системата ще е по-стабилна и няма да разчита само на филтрацията.

ОписалА, и да не съм описала марката,защото не я помня... Китайско вътрешно филтърче, без керамика. А грунд няма да сложа поради простата причина че ме дразни да е по цялото дъно. Растенията са в подходящи пластмасови кутийки и до момента виреят добре. До колкото помня гупата  не беше ли една от най-непретенциозните риби?

hip9

Да непретенциозни са, но може и да са взискателни, когато се занимаваш с чисти линии. На растенията ще им е по-добре да са засадени в грунд, за да се развиват също имат и нужда от други фактори.

Lilith

09.06.2015 21:20 #8 Last Edit: 10.06.2015 08:03 by Lilith
Нямам чисти линии или поне аз незнам. Бяха 1 с червена опашка, мъжкарят е изцяло син и другата която е добре е със синьо-черна опашка.Съдинките в които съм сложила растенията са пълни с грунд, но просто не ме радва да е из цялото дъно(пък и ми е сложно да го почиствам тогава). А до няколко дни и осветление ще си имат. Човекът който ми ги даде от неговия аквариум каза че няма проблем ако грунда не е покрил цялото дъно, но трябва да е достатъчен за да се развиват коренчетата. Може и да не е точно така, но за сега наистина им понася.... Днес докато бях на работа доста четох и се зачудих може ли да е ихтио или както там се води и възможно ли е да са засегнати само определени екземпляри?

Публикациите са слети: 10.06.2015 08:03

Равносметката е още една гупа минус :( . В аквата останаха 4 хелера и 1 женска гупа, която както установих е родила преди ден или два. В момента имам 4 оцелели бебета, и снощи ги прехвърлих при оцелелите бебета хелери, та в момента са общо 6 бебета изкарани от общия в 10л аква. Това е от мен и се надявам да разбера на какво се дължеше това цепене, за да мога да го предотвратя като си взема нови гупи.

Благодаря на отзовалите се за моя проблем.

venitos

Няма да е лошо да направиш тестове на водата, както е казал  niki_o може да се дължи на лоши параметри! Ако има, вече може да се търси решение, а не да се гадае.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs25.postimg.org%2Fvsynxqwuj%2F3150.jpg&hash=9e04c2edcf4c31bc9716dd722a91783aa6af7af3

Lilith

Тестовете са готови. Занесох малко вода в ZooCenter при Хит Люлин и ми казаха, че всичко е наред. Имам само леко завишаване мисля на нитрити, което най-вероятно се дължи на прехранване, защото около час по-рано бях хранила рибките. Също така го отдавам и на това, че не ми остана време да им сменя част от водата в понеделник, и това упражнение се случи чак снощи....

Надявам се сега след като има яснота по въпроса с показателите на водата, venitos и niki_o, да могат да ми кажат и нещо по повод проблема който имах.... Благодаря на отзовалите се

venitos

Колкото е по-малка една екосистема, толкова промените в нея са по-резки! Или в твоите 45л и най-малките промени протичат бързо и влияят пагубно върху баланса и от там на обитателите му! Непрекъсната смяна на показателите било то осветление, хранене, филтриране, температура на водата, нитрати, нитрати, фосфати, ниво на кислород, въглероден двуокис, амоняк и всички знайни и незнайни показатели - стресират рибките. В следствие на това - отслабване на имунитета, странно поведение, разболяване и накрая  *dead! Та . . . ако има нещо нередно, значи е нарушен баланса, това е сигурно! Но не всеки път можем да го предотвратим, защото проблемът остава невидим за нас, а протича бързо!Това е!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs25.postimg.org%2Fvsynxqwuj%2F3150.jpg&hash=9e04c2edcf4c31bc9716dd722a91783aa6af7af3

Lilith

Благодаря за отговора.... Ще трябва да се науча да поддържам тази еко система, защото нямам възможност за по-голяма аква (ограничено пространство). За сега останалите ми рибки се чувстват добре, няма промяна в поведението освен може би на мъжкия хелер който си е харесал 1та женска, а на другите 2 не обръща почти никакво внимание :) Нямам идея нормално ли е това или просто я предпочита защото си приличат( и той и тя са с черни опашки, като мъжкаря има и много красива и дълга черна гръбна перка), или има някакъв проблем с него. Надявам се да стабилизирам нещата и да нямам повече жертви, защото наистина човек се привързва към тези мъници и се надява да им подсигури максимално добра среда за живот :) Ако имам някакво друго питане пак ще се обадя, но за сега ще правя каквото мога и ще продължа да чета къде какво се случва :)

Само моля за кратичък отговор за мъжкия хелер в аквата и за предпочитанието му към 1 оределена женска....

raiko

Кратичък отговор:
Според описанието ти мъжкият хелер и неговата избранница са от породата вагтайл. Възможни са два варианта. Първият е другите две женски все още да не са полово зрели. Вторият е мъжкият вагтайл да е израстнал сред риби от своята порода и засега все още да възприема женските с различно от неговото оцветяване като екземпляри от друг вид и затова да не им обръща внимание. Който и от двата варианта да е, въпрос на време е мъжкият хелер да започне да обръща внимание и на останалите дами в аквариума. :)

Lilith

Много, много благодаря :) Това му поведение беше голяма загадка за мен и съм безкрайно благодарна, че беше раззрешена :)

DPI

Цитат на: Lilith - 14.06.2015 10:14
Тестовете са готови. Занесох малко вода в ZooCenter при Хит Люлин и ми казаха, че всичко е наред. Имам само леко завишаване мисля на нитрити, което най-вероятно се дължи на прехранване, защото около час по-рано бях хранила рибките. Също така го отдавам и на това, че не ми остана време да им сменя част от водата в понеделник, и това упражнение се случи чак снощи....
Ти не им вярвай много на Зооцентър-а в Хит Люлин. Зависи и кой от там ти е мерил водата. (личен опит).
Лекото завишаване на нитрити не може да се получи от хранене преди един час.
Повярвай ми, за да стабилизираш малък аквариум с гупи, не е лесна работа. Бая четене изчетох. И сега два от аквариумите ми вървят добре, но третия нещо - нъц.
Цепенето на опашките и наръфането - влошени параментри на водата, а оттам бактериална инфекция. Като начало - по-чести смени на водата,ако имаш възможност, купи и това: https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.granatin.com%2Fcontents%2Fmedia%2Fl_h22.jpg&hash=c20644ab4891bdb8fe84a7d2cbd16343c34eebac, като го добавяй при смяна на водата.
Ако горното не помогне - антибиотично лечение. Тух избора е бактупур или някой от антибиотиците от ветеринарната/хуманната медицина.

Similar topics (5)

34797

Публикации: 2
Прегледи: 4148

33363

Публикации: 13
Прегледи: 4729

50640

Започната от Lucky Fish


Публикации: 3
Прегледи: 1807

59761

Започната от Mihata12


Публикации: 14
Прегледи: 2197

49288

Публикации: 8
Прегледи: 3273