• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 19:30

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Една интересна особеност при отглеждане на Гупи

Започната от TiratroN, 16.08.2015 17:05

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

TiratroN

Здравейте.
Пускал съм неведнъж теми относно болестите на Гупите при мен. Дори мислех да пиша в някоя от тях, но ще е тук.

Достигнах на етапа , в аквариума ми с Гупи да има само една мъжка гупа. Това е.
След като периодично купувах женски, те раждаха, малките порастваха (женските умираха). Също и порасналите раждаха ,но и те умираха.

Отделял съм единична рибка в друг аквариум - я при скаридите, я при Трихогастерите. Тя си живее, другите купени с нея умират.

Още:
Имам един малък съд в който съм сложил едни Български мъхове вадени от чешма. Те естествено не искат да виреят добре в топла вода, но си седят,кретат си. Обаче се развиват разни плуващи гадинки-бобени рачета ли какво там го водят. И като сложа малки рибки, те си ги хапват и растат много бързо. Аз дори забравям за тях, понеже са на собствено изхранване :)
И ето тия дни взех да ги позаглеждам и виждам че рибетата се оцветяват вече . А вода не съм им сменял никога, само веднъж доливах. А в съда е голяма мизерия. На дъното има тиня, по стените водорасли -зелени налепи. Обаче рибките живи- щъкат ли щъкат.И няма да се изкривят да се изгърбят и прочие.
А в големия аквариум , с филтъра, с осветлението- гупи няма ,освен един мъжкар . Останалото е Анциструси и охлюви (хищни).

И пак се чудя . Ако в тая вода в големия акваиум има върлуваща някаква болест,то как тя не се простира и в другите аквариуми- все пак с едни и същи инструменти работя за всички.
Има ли такива болести ,които засягат само определени риби и са валидни само за определен съд? И в двата ми аквариума имах корени,пясъка е еднакъв във всичките ми аквариуми.

Като гледам мизерията в тоя малък съд с жизнените рибки вътре , вече ми е ясно, че гупите не са чак толкова претенциозни към условията щом си живеят на мръсното. Обаче пък защо не живеят на чистото?!!?

Няма да давам подробности за условията понеже всичко е банално - аквариум,вода,аерация,филтър,осветление,растения,точна температура (лятото е мъка). Всичко каквото се полага на нормален аквариум.


DPI

Не съм някакъв капацитет, гледам гупи от само една година. Но спри да мъчиш животинките. И тебе да те пратя на сметището в Суходол и ти ще живееш, пък можеш и да се нахраниш с нещо, но живот ли е това?

jabeto

Според мен колегата не искаше да се хвали ,че гледа рибките си в лоши условия. Просто се чуди, защо в аквариума в който полага грижи нещата не му се получават, а в другия си се развиват и растът без видими проблеми.Надява се някой да може да му даде съвет и насоки(тънкости)за гледането на Гупи.Ако условията в аквариума с който се занимава по-малко са толкова лоши то и рибите да са заминали.А може би и там е отговора.Може би големият аквариум иска по малко да се ровиш в него,повече спокойствие и време за да се изгради като биотоп. *dontknow*

DPI

Цитат на: jabeto - 23.08.2015 16:14
Според мен колегата не искаше да се хвали ,че гледа рибките си в лоши условия. Просто се чуди, защо в аквариума в който полага грижи нещата не му се получават, а в другия си се развиват и растът без видими проблеми.Надява се някой да може да му даде съвет и насоки(тънкости)за гледането на Гупи.Ако условията в аквариума с който се занимава по-малко са толкова лоши то и рибите да са заминали.А може би и там е отговора.Може би големият аквариум иска по малко да се ровиш в него,повече спокойствие и време за да се изгради като биотоп. *dontknow*

Голям или малък аквариум, няма значение. Аз съм с три малки. Моето наблюдение е, че колкото по-малко ровиш в смисъл пренареждаш, засаждаш нови растения, сменяш фон, добавяш нови риби  и пр. по-добре за гупите. Гупите според мен са устойчиви на средата, в която се раждат и израстват. Като ги преместиш в друга - и воала, мор. Оттам идва и номера с измирането на новозакупени гупи - едни слагат сол, други не, едни торят други не, дори и по различни области водата е различна. Имаше една статия за "стресът - убиец"...

П.П. За смяната на фона - личен опит. Смених на единия аквариум фона. Три дни гупите едни вяли, ошашкали се, крият се. Параметри на водата - в норма, нищо необичайно. Върнах си стария фон - и о, радост, всичко се съживи и оздравя.

П.П.П. Колегата го беше написал малко в стил "Опитите на Франкенщайн" за това и реагирах така. Извинявам се.

TiratroN

Ама аз не ровя в аквариума. Дори може да се каже, че той сам си се гледа. От моя страна е седмичната подмяна на 1/3 от водата и храненето.
А за останалото си има машини - филтър, аерация (заради многото растения се налага аериране нощем задължително), автоматично управлявани лампи, поддържана температура с термореле.
А и напоследък почти не остава време да седя и да се вторачвам в аквариума ,както правех преди.
Тъй като вече приключвам с рибните истории (по две причини) прехвърлих гупите от мизерното им обитание в единия почти освободен от растения и риби аквариум. Ами те си щъкат. Кефят се на новото пространство :)

Similar topics (5)

41855

Публикации: 45
Прегледи: 11995

48930

Започната от kristiqna


Публикации: 7
Прегледи: 3225

32623

Публикации: 0
Прегледи: 3790

29291

Публикации: 8
Прегледи: 6130

24354

Публикации: 11
Прегледи: 6788