• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:06

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Четири рибки умряха за ден, моля помагайте...

Започната от vpd, 12.12.2018 15:04

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

vpd

Здравейте!
Миналата седмица купихме аквариум Hailea 20л с нагревател и помпа с филтър, всичко по препоръка на консултант в Зоомания.
Напълнихме с вода от чешмата, сложихме препарат за отлагане на хлора и 3 дни всичко беше включено с вода без рибите, отново както ни посъветваха.
На четвъртия ден купихме 9 рибки, няколко гупи и други малки, с които могат да съжителстват.
За храна ни дадоха norwin fishsense на люспи, от които даваме веднъж на ден по 2-3 люспи и общо взето за 2 минути ги няма, според общоприетата практика.
Така живяха щастливо 2 дни всички рибоци, докато не видях вчера по нощите, че едната от гупите е на дъното и не мърда.
Днес още 3 гупи си отидоха, като симптомите са следните: стоят по дъното, дишат трудно, обръщат корема често, опитват се да плуват нагоре, но някак хаотично, при което падат като талпи и след 2-3 часа на подобни мъки умират.
Нямам си никаква идея какво става! Водата е чиста, температурата е 25 градуса, умират само гупите. Те бяха 5,остана 1 за един ден! Има няколко по-малки рибки, при тях /засега/ проблеми няма никакви, плуват, скачат, хранят се ....
Слагам линк към видео, което направих, ако може нещо да се разгадае какво се случва с тях:

Моля ви, всякакви идеи за решаването на проблема ще бъдат изключително ценни за мен!
Всичко добро!

тучо чучо

Това е отравяне с амонячни съединения, предизвикано от липсата на т. нар. азотен цикъл в аквариума.

Избързали сте с пускането на риби. Това трябва да се направи най-рано след 20-25 дни.

Горещо препоръчвам да прочетете статиите, които може да откриете като поставите курсора най-вляво на монитора. В секция ЧЗВ има необходимата информация.

Успех!

pietrokaja

Както е казал колегата по-горе натровени са с амоняк.
Смени около 30%-50%вода.И след това през ден пак прави смени,но не в такива големи количества.Необходимо е да се завърти цикъла и едва тогава попълвай с нови рибета.
                                         Успех

vpd

Днес смених 30% от водата, но за съжаление си отидоха още 2 риби за 1 час, а цял ден им нямаше нищо :(
Утре ще взема вода от аквариума за проба и ще я занеса в Зоомания, откъдето купих всичко и се доверих на 100% на консултанта, като изпълних всички стъпки 1:1.
Надявам се въпросният консултант да намери начин да обясни на 7-годишно дете защо рибите му умряха!

MeTogu

Здравей. Това ако са ти го казали в магазина ( за трите дни и може да пуснеш рибки ) не е много нормално. Явно продавач консултант те е подвел. Ако стартираш всичко от 0 , ще ти трябват поне 2 седмици за да пуснеш рибки. И то 9 наведнъж каквот си направил ти. А примерно 4 и след още седмица другите. А може би точно там е грешката ти. Че си пуснал много риби заедно. Иначе аз винаги стартирам аквариум с поне 50% вода от работещ, и задължително филтър от работещ аквариум. След 3-4 дена всичко е 6. Като цяло смяната на водата много не помага за завършването на азотния цикъл. Но поне ако го няма, няма да умрат рибите от натравяне.
Не търси вина в продавача. Успех.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Георги

Цитат на: vpd - 12.12.2018 18:36
Утре ще взема вода от аквариума за проба и ще я занеса в Зоомания, откъдето купих всичко и се доверих на 100% на консултанта, като изпълних всички стъпки 1:1. Надявам се въпросният консултант да намери начин да обясни на 7-годишно дете защо рибите му умряха!
Направете го. Нека измери амоняка.
Сега вие трябва всеки ден в продължение на 2 седмици да сменяте 20% от водата с престояла и да не купувате повече рибки.
Оживелите 3 риби са достатъчни за 20 л., още повече, че сте начинаещ в хобито, доколкото разбирам.

vpd

Да, начинаещ съм.
Опитът ми се свежда до това, че имах преди години две пирани, които гледах в 80-литров аквариум.
Като ги купих бяха 10-на сантиметрови, живяха доста години и станаха като шарани /около 30см/.
Преди да ги сложа в аквариума водата не беше престояла дори и ден, филтърът и нагревателят не бяха и на половина качествени, колкото тези, които купих сега, да не говорим за аквариума от слепени стъкла ....
Водата сменях на месеца веднъж и то като зеленяса .... и пак оцеляха.
А сега не мога да се оправя с пет гупи ...

Публикациите са слети: 13.12.2018 07:37

Мда, вече рибките от 9 останаха 2 за два дни!
За да забогатее някой с 200лв аз станах масов убиец!
Мисля, че дори концлагерите не са имали такава успеваемост.
Ето сега, чакам да стане 9 и ще отида в ЗООМАНИЯ и ще изтряскам целия аквариум в средата на магазина!

tetra

Допуснал си няколко непоправими грешки. Първо минималното количество на аквариума не трябва да е по малко от 30 литра. Ще е чудо ако след три дни в прясна вода рибите ти бяха оцелели. Не че не може да стане, при някой се е получило, и те го вземат за правило, а то е изключение и се случва много рядко.Аквариума ти може да функционира само при условие, че водата която му наливаш е взета от действащ аквариум. Защото в малкият му обем няма как да узрее водата и стане годна за използване, колкото и пъти на ден да я сменяш. Единственият начин да използваш безопасно такъв малък аквариум е, постоянно да му доливаш вода взета от някой язовир или езеро. Най лесният вариант е поне 50 литров аквариум, зареждаш го пускаш въздуха един месец, след което засаждаш водни растения, и чак след няколко седмици пускаш рибите, и няма да имаш никакви проблеми. Рибите ти ще живеят и няма нужда да правиш никакви тестове на водата. Кои от посочените варианти ще избереш си остава на теб. Ако искаш цялото ти свободно време да преминава в запрятане на ръкави, пускай веднага рибите, и се подготви за всекидневна подмяна на водата като използваш начина за стартиране на аквариума посочен във форума. Купи си и пълен набор за тестване на водата, защото тук преди да ти отговорят на това което питаш, обезателно ще поискат резултатите от химическият състав на водата, накратко казано нивото е високо.

тучо чучо

Цитат на: tetra - 13.12.2018 09:27
Допуснал си няколко непоправими грешки. Първо минималното количество на аквариума не трябва да е по малко от 30 литра. Ще е чудо ако след три дни в прясна вода рибите ти бяха оцелели. Не че не може да стане, при някой се е получило, и те го вземат за правило, а то е изключение и се случва много рядко.Аквариума ти може да функционира само при условие, че водата която му наливаш е взета от действащ аквариум. Защото в малкият му обем няма как да узрее водата и стане годна за използване, колкото и пъти на ден да я сменяш. Единственият начин да използваш безопасно такъв малък аквариум е, постоянно да му доливаш вода взета от някой язовир или езеро. Най лесният вариант е поне 50 литров аквариум, зареждаш го пускаш въздуха един месец, след което засаждаш водни растения, и чак след няколко седмици пускаш рибите, и няма да имаш никакви проблеми. Рибите ти ще живеят и няма нужда да правиш никакви тестове на водата. Кои от посочените варианти ще избереш си остава на теб. Ако искаш цялото ти свободно време да преминава в запрятане на ръкави, пускай веднага рибите, и се подготви за всекидневна подмяна на водата като използваш начина за стартиране на аквариума посочен във форума. Купи си и пълен набор за тестване на водата, защото тук преди да ти отговорят на това което питаш, обезателно ще поискат резултатите от химическият състав на водата, накратко казано нивото е високо.
tetra, какви са тези глупости, които изписа само в едно мнение?  =-O
Каква вода от езера и язовири, какво пускане на въздух в празен аквариум, какво чакане за засаждане на растения?!? Водата от езеро би била пълна с болестотворни бактерии и паразити, а растенията са основен потребител на амонячните съединения, продукт на азотния цикъл. Затова се засажда максимално количество още при стартиране на аквариума.
Редовните смени на 30-50% вода през ден, в първата седмица, са напълно задължителни. Следващите седмици смените се намаляват на 2, и чак след това се преминава към 30% смяна веднъж седмично. По този начин се оптимирира процеса на завъртане на азотния цикъл.
Неслучайно препоръчах статиите вляво на монитора още в първото си мнение. Четете!

Със здраве и умната.

vpd

Така, връщам се от Зоомания с бурканче в ръка.
Посрещна ме управителят, който най-отговорно ми заяви, че те тестове на водата не правят и проблемът си е мой.
На въпрос - те не следят ли показанията в техните аквариуми и ако умрат 80% от рибите им за ден - се вика амин и проблем няма - отговорът беше да, така правим!
На въпрос нямат ли тестове за водата, които да продават - ооо, да, имаме, но не знам какво да купите!
Оправяйте се, не сме отговорни за рибите ви. 
Консултацията приключва до момента на продажбата - след това - шут!
Евала Зоомания, евала търгаши!

MeTogu

Ами щеше да е мило да ти замерят параметрите на водата. Това обаче мисля ,че наистина не е задължително. На мен са ми замервали водата от морски аквариум. Но там е много важно да спечелиш клиента. Цените на корали и риби и значително по-висока. Моя съвет е да вземете вода от някой съфорумец от вашия град. Също така да му занесете филтъра си за 5 дена да поработи в неговия аквариум. И всичко ще се оправи.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

vpd

Разбира се, никой не ми е длъжен, съвсем наясно съм с това. Но аз не отидох да търся отговорност защо умряха 80% от рибите ми при методологията на гледане, която именно те ми разясниха, или в храната, която те ми продадоха, или в температурата, която те нагласиха, или в третирането на водата, за която те самите ми обясниха, или в избора на риби, който те направиха ....
Просто отидох да питам какво съм оплескал с единственото възможно нещо - водата, в качеството и на единственото, което не "купих" от тях.
В отговор ми предложиха да ме компенсират с нови 4 риби .... които да сложа в аквариума и те да умрат! Супер поведение на зоомагазин и изобщо любители на животните. Иначе защо се е случило така - няма значение - нови 4 риби, нови умрели и нови 24 часа, в които аз да не спя. Ако ми бяха казали, че ще ставам убиец - ами щях да пропусна тази авантюра. Както и да е, стига за мен, че става тъпо.
В отговор на предходното предложение - не познавам абсолютно никой, занимаващ се с риби в моя град /Пловдив/. А и кой ще си даде водата за аквариума-концлагер на смъртта :)
Сега, имам лека надежда, че последните ми две останали рибки - неони, ще оцелеят /дано чуе който трябва/.
При тях засега няма никакви симптоми, че ще се затрият. Това поставя интересния за мен въпрос - защо само те двете оцеляха?! Гледам по характеристиките - пише, че издържат дори при по-ниско ph от гупите, а по всичко личи - имам амонячен проблем /високо пх?/
Другото, което се сещам, е че те бяха в един аквариум в магазина, останалите бяха в друг ...
Третото, което се сещам, е че /мисля/ те не ядоха особено от храната, която давах ... звучи абсурдно, но дали нещо не може в храната да е оплескано.
Мисля днес да купя друга храна, специално за неони, нещо дребно на гранули, че наличните люспи не знам защо - ме притесняват.
Сутринта прелях още 30% от водата и така всеки ден, докато не успея поне неонките да спася, после ще му мисля.
Та такива ги мисля някакви.
И последно:
Хора! Много благодаря на всички, че взимате отношение по темата и проблемът ми. Вероятно изглежда глупав и незначителен, но на мен ми е супер гадно от случката, повярвайте ми!

MeTogu

Няма нужда да купуваш друга храна. Ако неоните ядат тази значи всичко си е наред. Ако сменяш всеки ден по 30% вода едва ли ще ти се случт нещата много бързо. По скоро по 15% през ден. аквариума е достатъчно малък. Много се надявам някой колега от Пловдив да се притече на помощ, с помагането на вода и най важното да ти помогне с филтъра.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

wire

Много неприятна история... :-(
Но, за съжаление, най-грешното нещо, което си направил, е че влизаш тук с проблем, а не първо, за да четеш как се стартира аквариум. Нормално е в магазина да не им пука, малко търговци ще ти обърнат нужното внимание, а и те вече изчезват от пазара.
Сега си напълни някъде поне 3-4л вода на 2 места, за да престои поне 3-4 дена, тогава сменяш водата в аквариума на 2 дена с престоялата. Ако нямаш растения, сега е моментът да сложиш, че даже е минал отдавна.
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

vpd

И така, след като нормализирах кръвното и вече краката ми бяха в състояние да се движат един след друг без чужда помощ - събрах сили и отидох до най-стария и известен магазин в Пловдив за акваристика, където - както е ясно, отношението беше далеч по-различно от това, което получих от търгашите зоомания. Половин час се занимава човека с мен и с вече новоизградената стратегия - последните ми две останали рибки са по-живи от всякога :)
Три дена всичко живо беше на диета, но вчера дори и храна им дадох, че и ядоха като невидели.
Междувременно - имам забележителна кореспонденция със зоомания. След като изпратих преразказ с елементи на разсъждение на официалния им мейл, вчера получих отговор, в който естествено елементите на разсъждение не са асимилирани, но за сметка на това се споменават "гаранционни животни" и подобни количествено-стойностни разчети, което убедено ме навежда на мисълта, че тези хора са разработвали бизнес-план за телевизори, но вероятно в контейнера са объркали и са пратили животни, та са прекръстили набързо нещата от телемания на зоомания.

Similar topics (5)

42071

Публикации: 3
Прегледи: 1616

30478

Започната от ni4ko


Публикации: 3
Прегледи: 5028

34915

Публикации: 10
Прегледи: 6095

53970

Публикации: 0
Прегледи: 1232