• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 07:53

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Болно Кили?!

Започната от Electro fish, 03.04.2013 01:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Electro fish

Здравейте,имам 80 литра аквариум-3 килита от които едното ми се струва болно,2 албино коридорас и 2 отоцинклоса.Аквариума е стартиран преди 3 почти 4 седмици.Стартирах CO2 система с мая вчера през деня и в този ден забелязах симптомите на болното рибе,но не мога да кажа дали са от същия ден и дали има общо със системата.Едното кили е Aphyosemion striatum,най-вероятно женско,другите две от които и болното са друг вид килита,но не мога да разбера какви.Другите риби са си наред за сега,хранят се нормално всичко е шест, само това кили седи постоянно на дъното , не се храни и потъмнява като същевременно като че ли изгуби и част от окраската си.По едно време застана на повърхноста за час и после пак слезе на дъното и не мърда от едно място.Другото кили мисля че е същия пол и отвреме на време побутва болното .Моля дайте съвет какво да правя преди да е станало късно?Пускам и две снимки ако могат да помогнат с нещо. :buff:
   

killiman

Рибката на снимката е от род Nothobranchius. Кой вид е обаче, е трудно да се каже. Състоянието и е трагично и едва ли ще оцелее още дълго.
Нотобранхиусите са специфични с това, че много трудно се приучават да се хранят със суха храна.

Electro fish

Май вече е късно,рибката се е обърнала настрани,жалко ,на другите ще им взема жива храна дано поне те оцелеят.Чудя се дали да не е отделя в един 30 литров аквариум.Дано само не е някоя болест.В домашни условия какво друго може да им се дава за разнообразяване на менюто?

Caxapa

За рибката са казали вече но ще наблегна на това подаване на Со2.  Толкова ли е модерно да има такава система следкато растенията които са в аквариума не се нуждаят в момента от това.  Со2 се подава в добре залесен аквариум с растения изискващи това. Много от растенията  не се нуждаят от допълнително подаване на газ. Може и от това да не е добре рибкато освен това, че се храни с жива храна.

Electro fish

CO2-то съм го сложил вече,изпуска по малко и мисля да не го махам, защото пак ще променя параметрите на водата и това ще ги стресира повече.Днес захраних килитата с новоизлюпена артемия и болното кили не хапна нищо, другата Nothobranchius само опита 2 -3 пъти от храната ,третата Aphyosemion striatum не спря да яде и се изду.Мисълта ми е дали да отделя болната в малък аквариум и да сложа малко сол и какви условия да създам , ако мога да я спася и какво мога да направя за другите в голямия аквариум , ако забележа същите симптоми?

killiman

Според мен рибката не е болна, а е доведена до крайно изтощение. И причините за това изтощение са неподходящите условия на отглеждане, включително и неподходяща храна. А нотобранхиусите са риби с много бърз метаболизъм, за тях неприемането на храна е пагубно.

щуката

мушици,дребни хлебарки,бели червейчета ако няма тубифекс и хируномос,парченце згниващ плод на топло и дрозофилките сами ще дойдат,,,,и кълцано прясно месце за тези които хапват но плюят.... *privet*

Electro fish

Вчера я преместих в малък аквариум и я храня с артемия,за сега яде ,вече не е толкова изтощена и се оправя,утре ще я върна в големия.Само незнам как прецини,че условията в аквариума ми не са добри по тия две снимки,кадето се вижда само рибката, ако съдя по другите 2 килита  условията ми са си супер,още повече че ги гледам само с 2 отоцинклоса и 2 коридораса в аквариум с много укрития,а и параметрите са си в границите за този вид,така че незнам защо реши ,че условията са наподходящи.Благодаря за изчерпателната информация за менюто на рибока!

killiman

Цитат на: Electro fish - 04.04.2013 18:24
Само незнам как прецини,че условията в аквариума ми не са добри по тия две снимки,кадето се вижда само рибката, ако съдя по другите 2 килита  условията ми са си супер,още повече че ги гледам само с 2 отоцинклоса и 2 коридораса в аквариум с много укрития,а и параметрите са си в границите за този вид,така че незнам защо реши ,че условията са наподходящи.

Ами тя рибката си показва колко и е добре в аквариума.  :-) А и никой не може да ме убеди, че в аквариум с подаване на СО2 условията са подходящи точно за Нотобранхиуси.  ;-) Всъщност, винаги са ми били интересни такива изказвания, че всичко в параметрите на водата е нормално, без да се цитират точни стойности. Не разбрах за кой точно вид параметрите са подходящи - за Aphyosemion striatum или за Нотобранхиуса? Или си мислиш, че кили са един вид и живеят при еднакви параметри?  :-D

_Kirilov

Малко  *spam в темата ....

Вярно ли е , че Кили рибките живеят по около година - година и половина ?

MILMAN

вярно е колега тъкмо пораснат и станат красиви и умиратгодишни видове са за съжаление

anasarka

Цитат на: MILMAN - 05.04.2013 12:15
вярно е колега тъкмо пораснат и станат красиви и умиратгодишни видове са за съжаление
Разбирасе че не е вярно. Кили рибките са изключително много видове, има ануални(едногодишни) видове полуануални (няколкогодишни) и неануални(многогодишти) и това е в природата. В плен разбирасе гледани правилно едногодишните могат да живеят и над 3 год. да не говорим за неануалните видове. Аз имам афиосемион аустрале голд който ще почва третата си година и е в топ форма. Така че не се притеснявай за живота и.
http://aquariumbg.com/forum/kili-ribki/ednogodishni-li-sa-kili-ribkite/
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

killiman

Цитат на: _Kirilov - 05.04.2013 10:37
Малко  *spam в темата ....

Вярно ли е , че Кили рибките живеят по около година - година и половина ?

Вярно е само донякъде. Някои видове живеят дори по 6-9 месеца. За други не е проблем да изкарат и 4-5 години.

Electro fish

        Да поинтересувал съм се и аз имам google ,не си само ти.. и да различавам ги двата вида 
Nothobranchius guentheri  (Pfeffer, 1893)   
Freshwater; benthopelagic; pH range: 6.0 - 7.0; dH range: 4 - 10; non-migratory.   Tropical; 22°C - 25°C
  ph-то ми е 7,2,NO2=0, за DH нямам тест,от 22 до 24 ми варира температурата
Като си такъв специалист по килита да ми беше дал съвет какво да направя.Ако мога бих си взел и вода от Африка ,ама за сега карам с тая.
       

Caxapa

Цитат на: Electro fish - 05.04.2013 23:00
        Да поинтересувал съм се и аз имам google ,не си само ти.. и да различавам ги двата вида 

Като си такъв специалист по килита да ми беше дал съвет какво да направя.Ако мога бих си взел и вода от Африка ,ама за сега карам с тая.
       
Не с рогата де. Дай по-кротко малко! А?..

Electro fish

ОК,по-кротко съм ,но начинът по който killiman ми говори леко ме дразни,от сорта на " такива изказвания" и "Или си мислиш, че кили са един вид и живеят при еднакви параметри" в стил ти си пълен лаик,можеше и да си ги  спести ,все пак форума е за да си помагаме,не може всички да сме професори по килита.

Caxapa

Явно напрежението от изминалия ден ти е дошло в повече. Не видях къде се заяжда колегата, но ти веднага подскочи. Всички си имаме по един съветник наречен Гугъл и за да ти пише, че параметрите в "норма" са различни за едните и другите които имаш в аквариума си е така явно. Щом си се наел да ги гледаш е твоя работа да се зашпзнаеш  също с изискванията им. А и щом има разлика в параметрите няма как да обобщиш и за двата вида, че водата е в норма. Дано да си ми разбрал поста в тази съботна утрин, преди да съм пил още кфе. И нека не си вкисваме уйкенда  *bg* :coffee:

Electro fish

Ок,жив и здрав и приятно кафе  :coffee:

killiman

Цитат на: Electro fish - 05.04.2013 23:00
        Да поинтересувал съм се и аз имам google ,не си само ти.. и да различавам ги двата вида 
Nothobranchius guentheri  (Pfeffer, 1893)   
Freshwater; benthopelagic; pH range: 6.0 - 7.0; dH range: 4 - 10; non-migratory.   Tropical; 22°C - 25°C
  ph-то ми е 7,2,NO2=0, за DH нямам тест,от 22 до 24 ми варира температурата
Като си такъв специалист по килита да ми беше дал съвет какво да направя.Ако мога бих си взел и вода от Африка ,ама за сега карам с тая.
       

ОК, оставям google-то на теб.  :-) За твое сведение само ще ти кажа, че имам 30+ награди от международни кили изложби, като две от тях са "The Best of Show" от Прага и Одеса.  *YAHOO* И не съм от хората, които ще ти поднесат смляна информация, а ще те провокират да помислиш си потърсиш сам решение на проблема.
Успех с килитата! И ако мога да ти бъда полезен с нещо - обаждай се! ;-)

Electro fish

Добре,оценявам го и аз не съм от хората дето искат на готово ,просто исках съевт как да си спася рибката!

Similar topics (4)

54783

Публикации: 1
Прегледи: 1512

29177

Започната от venkov


Публикации: 11
Прегледи: 5086