• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:16

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Внезапно измиране на гупи и молинезии

Започната от kobetti, 13.12.2018 10:09

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kobetti

Привет колеги. Стартирах аквариум 30 литра преди две седмици след яко мрънкане на дъщеря ми . Аквариумът е с вградено осветление и филтърна система. Мисля, че направих всичко според инструкциите на хората от зоомагазина. Купих естествен черен грунд, който мих близо 30 минути докато се избистри водата, взех камък от магазина, че да не е варовиков, взех и някакъв корен, който изварих, за да не потъмнява водата. Разположих грунда под наклон, за да придава дълбочина, засадих и три вида растения. Налях вода от чешмата и една седмица го държах без никакви риби, като при стартирането сложих 15 капки Prime и всеки ден наливах по половин капачка Stability, пак според инструкциите. На седмия ден взех две сомчета Панда три охлюва и три скариди Амано, като продължавах да слагам Stability. Помпата не е изключвана откакто стартирах. След още три дни започнах постепенно да слагам нови риби, като същите са купувани само от един магазин- 2 молинезии, четири гупи и 6 тернеции, като тернециите ги взех преди четири дни. карам по интструкциите 2 литра на риба, че да не пренаселвам аквариума. Направих и първата смяна на водата - 30% със сифониране на грунда, с температура на водата близка до тази в аквариума. Там температурата е зададена на 25 градуса и я следя постоянно със термометър. Направи ми впечатление, че ватата във отделението за филтър е направо черна и сложих допълнително чисто нова гъба. Отново сложих 5 капки Prime и половин капачка Stability
Всичко беше наред до снощи и малката много се радваше на рибите, когато забелязах, че два от охлювите са обърнали черупките. Направих ежедневното хранене с храна, купена от магазина. След 20 минути забелязах че едната женска гупа е обърнала корема и е на дъното. Изхвърлих я и след не повече от половин час заминаха още две гупи, а след час и последната гупа. Мъжката молинезия изчезна (явно е в задната част на аквариума където са камъните и корена), а женската беше на дъното. Тази сутрин и нея я нямаше. В момента живи са само сомовете и тернециите, но част от тях плуват под наклон и не знам какво ще заваря като се прибера.
Днес махнах накрайника на тръбата която засмуква въздух и забелязах че доста повече кислород влиза във аквариума, но така или иначе не съм оставял водата без кислород- едното растение е точно срещу изхода на филтърната система и се ветролее постоянно.
Къде сбърках и какви са ми грешките
Моля, помагайте със съвети, че не знам кво да обясня да дъщеря ми и какво да правя

MeTogu

Тези малки нано аквариуми са предимно за скариди или за напреднали. Сами обем като цяло не би трябвало да влияе на Азотноя цикъл, който не знам защо си мислите ,че се влияе от тези химикали които купувате. Една семица е много малко време за напълното потготвяне на средата за риби. След поставянето на рибите водата се натоварвя и натравя с амоняк. Предполагам това е причината за смърта. Има малко теми за четене в ляво. Принципно съвета ми към всички новостартирани аквариуми е да се вземе примерно 50% вода от стартиран аквариум и филтър от такъв.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

kobetti

А какъв е съветът ви за по-нататъчно процедиране. Да оставя рибите да измрат и да стартирам наново или. Честно казано нямам никаква идея, тази натровена вода с амоняк какво да я правя

wire

Клегата ти е казал най-вероятната причина. 2л. не за риба, а за 1см от рибата, и то ако е малка, т.е. ако молинезията е 3 см, трябват ти минимум 6 литра вода. 15 риби за 24-26 литра е изключително много за аквариум на 1-2 седмици. За твоя аквариум 5-8 рибки максимум, а като знам какви са заводските филтри, най-много 6. Не разбрах и частта с добавянето на новата гъба. Махнал ли си старата, добавил си само, къде си я сложил, какво има в този филтър и какъв е филтърът. Новата вода престояла ли беше, направо от чешмата ли?
Прочети за азотния цикъл. А аклиматизира ли рибките преди да ги пуснеш в аквариума?
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

kobetti

Явно съм пренаселил аквариума. По отношение на гъбата- добавих я към филтъра който дойде с аквариума. То е силно казано филтър, по скоро е едно парче като вата, а аз добавих допълнително. Не, водата не бяеше престояла, но от зоомагазина ме увериха, че като сложа Prime и Stability всичко ще е ОКД
По отношение на аклиматизацията- 25 минути с торбичката вътре във аквариема и после две чаши от аквориумната вода в торбата и чак след това ги пуснах, но странното е че измряха на втората седмица. До вчера бяха много добре

MeTogu

Къде е това местоположение ifbrs? Няма ли някой от когото да вземете малко аквариумна вода, от зрял работещ аквариум? Също така може да сложите вашия филтър в такъв аквариум поне за 1 ден. За да се заселят нитрифициращите бактерии и така да спомагате за ускорението на вашия азотен цикъл.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

wire

Една снимка на аквата и филтъра ще помогнат
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

Similar topics (5)

49230

Започната от fishlover


Публикации: 1
Прегледи: 1250

31875

Публикации: 3
Прегледи: 3562

26148

Публикации: 10
Прегледи: 4601

47422

Публикации: 1
Прегледи: 1738

47838

Публикации: 10
Прегледи: 3796