• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:12

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с тернеции

Започната от loty, 14.05.2020 15:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

loty

14.05.2020 15:31 Last Edit: 14.05.2020 23:56 by loty
Здравейте,
Ще се пробвам да питам и тук.
Начинаещи сме в акваристиката и имаме проблем (класика в жанра). Моля за помощ!

Първо ще обясня проблема, после ще дам информация за аквариума и условията в него и накрая ще сложа линк към албум със снимки.
Наскоро ни умря една от тернециите (най-дребната), сега още една върви по нейните стъпки. Тя също е една от най-дребните. Тернецията, която умря, започна да слабее и за около десетина дена стана съвсем хърбава и си замина. Наблюдавахме я, хранеше се, беше с нормално поведение, жизнена, но слабееше сякаш без причина. Последните 2-3 дена вече спря да яде, застояваше се на дъното сред растителността и не беше много подвижна. Същото наблюдаваме да се случва от няколко дена и с червената тернеция - започна да слабее, все още се храни нормално и има нормално поведение, но с всеки изминал ден става все по-хърбава. Има снимки в линка най-долу.
Ясно ми е, че рибката няма да я бъде, но ми се иска да разбера как да поправя нещата, за да няма и други жертви.

Дата на стартиране на аквариума: 01.04.2020 г
Обем на аквариума: 54 л по външни размери (60х30х30 см)
Височина: 30 см

Данни за водата:
pH 6.8, нитрити 0 мг/л, нитрати между 10 и 25 мг/л, Cl2 - 0 мг/л (снимка на последния тест в линка)
Температура: 25.5С
Нагревател Eheim 3613, 75W
Сменям по 1/3 от водата на всеки 7 дни.
При смяната: Водата е направо от чешмата, близка по температура до аквариумната (от София съм, че и това май е от значение).
Третирам със следните препарати след смяната:
- Неутрализатор на хлор и тежки метали Fluval Water Conditioner
- Концентрация от полезни бактерии Fluval Biological Enhancer

Филтрация:
Вътрешен филтър Marina Jet-80, 380 л/час по спецификация.
Филтриращ материал гъба и керамични сфери White pro-activated.
Филтърът работи непрекъснато.

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
На 02.05. смяна на дъното с нов грунд и поставяне на хранителен субстрат под него. След смяната на дъното съм върнала ⅔ от старата вода.

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни:
Следните препарати ползвам ежеседмично, след сифонирането на дъното и смяната на ⅓ от водата (по на горе също ги споменах):
- Неутрализатор на хлор и тежки метали Fluval Water Conditioner
- Концентрация от полезни бактерии Fluval Biological Enhancer

Болести и лечение:
12.04. започнато лечение с малахитово зелено поради ихтио. Рибите бяха слабо засегнати, но имаше бели точки по почти всички рибки. Сложила съм снимка на най-силно засегнатите риби в линка, ако се окаже, че това боледуване има връзка.
16.04. рибките са напълно изчистени
18.04. последно третиране с лекарството
19.04. смяна на ½ от водата
Лечението протече без жертви.

Риби:
8 бр цветни тернеции. 2 малки, по около 2 см и 6 по-големи, по около 3 см
7 бр обикновени неона, еднакви по размер, около 2.5 см
4 бр коридорас венецуела блек, еднакви по размер, около 3 см
Охлюви и скариди няма.

Нови риби през последните 20 дни (видове, брой): На 07.05. коридорас венецуела блек, 4 бр

Храна:
- Храна за тропически рибки Hikari Micro Pellets
- За сомчетата пускам през ден храна на таблетки Hikari Mini Algae Wafers
Колко често храните рибките си: 1 на ден. Неделя е ден без храна.
За колко време рибките изяждат порциите си: пелетите ги изяждат за 1-2 минути. Дънната таблетка я ядат бавно, възможно е и да остава, за това от нея давам през ден.

Растения (бройката е за закупени кошнички):
4 бр валиснерия
3 бр хетерантера
3 бр хигрофила
2 бр анубиас мини закрепени за корен азалия
Плуващи растения няма.
В момента растенията боледуват заради второто пресаждане в рамките на 1 месец. Имам съмнения, че хигрофилата няма да я бъде, орязвам и махам гниещите листа редовно.
В проценти ми е трудно да кажа, може би 60% от дъното е с растения.
Мисля, че всички растения освен анубиасите са бързо растящи (Нали така?)

Осветление 6W LED
Лампа свети от 15:00 - 23:00 ч (8 ч с таймер)

Загуба на обитатели:
21.04. -1 Анциструс
25.04. -1 Звезден анциструс
03.05. -1 Тернеция

Грунд естествен речен пясък 8 кг
Фракция: 3-5 мм
Хранителен субстрат под грунда около 1.800 кг

Декорация:
Корен Азалия
Драконов камък
Тропическа бадемова кора Catappa Bark
Слагах и листа от тропически бадем JBL Nano-Catappa за анциструсите, но много оцветиха водата и ги махнах при смяната на грунда и след като анциструсите си заминаха.

Имам тестове JBL Aquatest 6 in 1.
3 дена по ред правя по един, показателите са сходни.
Това са данните от последния, има снимка в линка:

Нитрати (NO3) - между 10 и 25 мг/л
Нитрити (NO2) - 0 мг/л
GH - не разбирам как да разчета резултата
KH - 6 (107)
pH - 6.8
Cl2 - 0 мг/л

Виждам, че повечето показатели са в зелените зони, има и гранични стойности. Цветовете на снимката малко подлъгват. Как да разчета показателите за GH?

Линк към снимките >>

Имате ли идея какво се случва в аквариума, защо се разболяват тернециите и защо при нормално поведение и добър апетит започват да слабеят? Може би е важно да кажа, че това се случва с най-дребните тернеции. Имаме 6 по-едри, около 3 см и 2 дребни, около 2 см (дребните бяха 3).

Анциструсите не ги коментирам. Там с четене ми стана горе-долу ясно защо ги уморих - нов аквариум, не подходящо дъно, не правилна грижа, липса на подходящи условия... Поправих част от грешките, но за жалост беше вече късно за тях.

Благодаря на всички, които имаха търпение да изчетат написаното и ще съм много благодарна ако дадете съвети.

ПС. Опашката на болната рибка я отхапаха след като вече беше започнала да слабее.

Benzacillin

Параметрите са в рамките на нормалното. Единствено прави впечатление, че при 6 dkh  имаш ph 6,8. Kh 6 има сериозна буферираща способност и би трябвало pH да клони към 7.2-7.5 (не е задължително). Вероятно нещо подкиселява водата (гниещи корени или растения, подаване на CO2, оставаща храна, ниско съдържание на разговорен кислород, някои препарати...). Зависи и кога е мерено pH. Сутрин е по-ниско с около 0,3 единици. Бактериите при всяка смяна на водата са излишни. Те се самогенерират в керамиката с огромна скорост. Отделно 90‰ от препаратите нямат всъщност реално бактерии вътре (нищо, че така пише) , а имат вещества намаляващи концентрацията на амоняк и нитрити до търпими нива за рибки в нов аквариум, без азотен цикъл. Те си вършат работата в началото, а после по-скоро пречат на храненето на вече работещата колония.
Няколко мои приятели имат проблеми с цветните тернеции - деформации по опашките, устите, хрилете и изкривявания на гръбнаците, петна по тялото. Има едно решение - спрете да ги купувате.
Пожелавам ти успех. Видимо се стараеш много.

Edit: сега видях снимката на теста и според цветовете имаш 4 dKH, 7 dGH, ph 7, 3
Нитрати и нитрити са объркани маркировките на снимката и са съответно - нитрати NO3 - 30, нитрити NO2 - 0

loty

Да, объркала съм маркировката на теста... Поправено.
Гниещи растения в момента имам много, с повторното пресаждане направо ги съсипах. Мисля да махна хигрофилата, тя е най-зле. Хич няма да я чакам да се съвзема, ще сложа нова. Постоянно орязвам гниещи листа от нея, а и стъблата не изглеждат добре. И валиснерията доста орязах поради същата причина, надявам се да пусне мустаци и да се захване, ще е хубаво с нея на заден план.
Относно полезната бактерия, от магазина ми казаха да я слагам при всяка подмяна на водата и понеже имам нулев опит, реших да ги слушам, но щом казвате, че е излишно, ще спра да я ползвам.
А за цветните тернеции, добри са като за начинаещ, тъкмо да не ме боли сърцето като уморя някоя, че за анциструсите си ми беше много гадно, няколко дена място не можех да си намеря. А и са избор на децата, те искат да им е шаренко. Като се научим да се грижим правилно за рибите и понатрупаме опит, ще ги разкараме лека по лека.
Голямо удоволствие се оказа това с рибите и ако бях чела преди да взема аквариума, сигурно щеше да ми се види сложно и да се откажа, а аз действах по най-балъмския начин - първо взех аквариум, после започнах да чета, но неволята учи... :)
И благодаря много за съветите!

Георги

Цитат на: loty - 14.05.2020 15:31При смяната: Водата е направо от чешмата, близка по температура до аквариумната (от София съм, че и това май е от значение).
Третирам със следните препарати след смяната:
- Неутрализатор на хлор и тежки метали Fluval Water Conditioner
...

Здравей, малко уточнение - неутрализаторът на хлор се слага в съда с новата вода преди да я сипеш в аквариума, изчакваш 10-на минути и тогава я наливаш.

loty

Цитат на: Георги - 16.05.2020 13:21Здравей, малко уточнение - неутрализаторът на хлор се слага в съда с новата вода преди да я сипеш в аквариума, изчакваш 10-на минути и тогава я наливаш.
Много благодаря за съвета! Това беше едно от нещата, които не ми бяха ясни.

Similar topics (5)

26766

Публикации: 27
Прегледи: 17073

38786

Започната от Valmart


Публикации: 15
Прегледи: 5681

51845

Публикации: 15
Прегледи: 5790

39248

Публикации: 6
Прегледи: 4555