• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 19:42

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

4 мъртви анциструса за 3 дни

Започната от Milten, 10.03.2017 23:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Milten

Имам следния проблем. 4-те ми анциструса умряха за 3 дни без да знам каква е причината.

Дата на стартиране на аквариума: 21.01.2017
Обем на аквариума: 126 L
Височина: 45 cm

Данни за водата:
pH, амоняк, нитрити, нитрати: pH 6.6 - 6.8, амоняк: <0.02 ppm, нитрити: 0, нитрати: 0
Температура: 25 градуса
Сменям по 1/3 вода на всеки 7 дни.
При смяната: Водата е от чешмата направо. Водата е с температура 25 градуса. Добавям "Prime" на Seachem.

Филтрация:
Външен филтър л/ч: 950 L/h; биологична и механична
Система за СО2: Dennerle Quantum 300, 10 mg/L

Филтрите работят непрекъснато.

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни: Пускане на CO2
Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: почнах да торя с програмата на Dennerle - E15+S7+V30.

Риби:
Млади риби(видове, брой): 3 бр. Скаларии и четирите мъртви анциструса
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): 2 бр. отоцинклуси 3 часа преди смъртта на първия анциструс

Храна:
Видове храна:
Колко често храните рибките си: скалариите - веднъж на ден (2 дни с люспи, 1 ден с "blood worms", после пак 2 дни с люспи и т.н.) Анциструсите храних през ден с 2 бр. "mini algae wafers" на Hikari.
За колко време рибките изяждат порциите си: люспите за около 3 минути; blood worms за около 4 минути; wafer-ите ми е трудно да кажа, но може би за 30 минути до 1 час. Слагах ги след гасене на лампите вечер.

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения: 15-20%
Колко % са бързо растящи: половината са бързо растящи другата половина средно бързорастящи
Колко са плуващи:0

Грунд:
Дебелина на дъното: 1.5 cm субстрат и около 4-5 cm грунд (кварцов)


Осветление: Zetlight LED ZP4000-742 (2100 lum) + още едно осветление (1000 lum).


Първо умря един от анциструсите около три часа след като сложих отоцинклусите и другите 3 умряха след два дни едновременно.

Може би е важно - от седмица и половина се боря със зелена брада по грунда.

На другите рибки за сега им няма нищо.Нов съм в акваристиката. Единственото, което ми идва на ум е да съм ги убил с CO2-то, но drop check-a показва 10 mg/L, което дори е два пъти по-малко от необходимото за растителен аква. Втората опция е амонячно натравяне, но теста на seachem, който имам си е ОК. Третото е отоцинклусите да са пренесли някаква зараза, но първия сом да умре 3 часа след слагането на отоцинклусите ми се струва доста бързо.

Моля за съвет каква може да е причината за смъртта им.

Milten

Като продължение искам да кажа, че купих две SAE-та, две колизи, два трихогастера и пак два анциструса. Двете SAE-ta и двата анциструса умряха за един ден по необясними причини. С другите риби нямам проблем (4 скаларии, 2 отоцинклуса, 2 колизи и 2 трихогастера).
Моля за идеи каква може да е причината. :(

jikcata

Имаше митова за един черен грунд, че при него не вирее ли анциструси. Пусни снимка да видим

Изпратено от моят SM-A500FU с помощта на Tapatalk


a__andreew

Здравей колега, съжалявам за загубата ти на риби. Единствено ми се върти в главата, че сомовете обикновенно последни си заминават ако има проблем в сивата. Да не би да са нещо увредени при хващането им, защото доста се съпротивляват и ако продавача е бързал да ги е смачкал. Ако са били болни ще имаш проблем със някоя от твойте риби , а твоя случай липсва.

slavihinkov

Черният грунд не е проблем - тествал съм.
Пусни един охлюв, без значение какъв, някой евтин и гледай дали ще умре.
При мен всичко що лази по дъното умираше, причината бе прекалено високо ниво на мед. При мен меда дойде от едно лекарство.

Milten

Да, грунда ми е черен (вече е зелен от брадата :P ) но не ми е ясно каква е връзката.
Днес умря и един отоцинклус след 5 седмици пребиваване... Втория е още жив.
В пълен шах съм. Ще тествам с охлюв.
Проблема е, че така като ми умират алгоядите съм затънал във водорасли (зелена брада + кафяви), но то се вижда и от снимките.
Четох, че синьо-зелени водорасли също може да са причина, но при мен има само брада и кафяви.

slavihinkov

случайно анциструсите да са седели главно в горната част на аквариума?

Milten

Цитат на: slavihinkov - 18.04.2017 22:15
случайно анциструсите да са седели главно в горната част на аквариума?

Не, щъкаха си навсякъде.

asito

Като гледам, грунда е същия като на колегата на който му измираха анциструсите. Разрови се във форума и намери темата.Направи теста с охлюва .Ако умре сменяй грунда, ако не-ще умуваме.

Fundulopanchax

Анциструсите са чувствителни към ниското ниво на кислород, в природата те живеят в течащи води. Добра ли ти е филтрацията и аерацията ? Освен това ако нивото на кислорода е ниско допълнителното внасяне на СО2 ще влоши нещата.

slavihinkov

Аз съм с въпросният черен грунд за който говорите и имам 6 здрави анциструса вече 4месеца.
Според мен това ЦО2 ти оплесква работите. Не съм ползвал цо2 до сега, но това зеленясване на черния грунд ми е символ, че баланса ти куца.
Съдейки по-растенията, това в дясно не му трябва цо2, мисля, че и на това в ляво също. Ще им се забави растежа и обема, но пак може да им стимулираш растежа и без цо2. Или някак трябва да намериш баланса, ако не планираш да го спираш.

Както казаха другите, анциструсите обичат голямо течение и според мен долните ти слоеве не се раздвижват достатъчно.
В моя аквариум рибите са си окей, но като пусна аератора вечер, сутрин може да видиш почти всички дънни рибоци около аератора, просто се кефят на течението там.

Milten

Цитат на: asito - 19.04.2017 01:26
Като гледам, грунда е същия като на колегата на който му измираха анциструсите. Разрови се във форума и намери темата.Направи теста с охлюва .Ако умре сменяй грунда, ако не-ще умуваме.

Дам, ще опитам и с охлюв.

Цитат на: Fundulopanchax - 19.04.2017 09:21
Анциструсите са чувствителни към ниското ниво на кислород, в природата те живеят в течащи води. Добра ли ти е филтрацията и аерацията ? Освен това ако нивото на кислорода е ниско допълнителното внасяне на СО2 ще влоши нещата.

Филтъра ми е EHEIM professionel 4+ 250, механична и биологична (Eheim Substrat Pro на едното ниво + Zeolite на второто). Флейтата ми е 1 cm над повърхността и си мисля, че е достатъчно за аерация и да прави течение но Вие, които сте с повече опит може да кажете ако бъркам.

Цитат на: slavihinkov - 19.04.2017 10:46
Аз съм с въпросният черен грунд за който говорите и имам 6 здрави анциструса вече 4месеца.
Според мен това ЦО2 ти оплесква работите. Не съм ползвал цо2 до сега, но това зеленясване на черния грунд ми е символ, че баланса ти куца.
Съдейки по-растенията, това в дясно не му трябва цо2, мисля, че и на това в ляво също. Ще им се забави растежа и обема, но пак може да им стимулираш растежа и без цо2. Или някак трябва да намериш баланса, ако не планираш да го спираш.

Както казаха другите, анциструсите обичат голямо течение и според мен долните ти слоеве не се раздвижват достатъчно.
В моя аквариум рибите са си окей, но като пусна аератора вечер, сутрин може да видиш почти всички дънни рибоци около аератора, просто се кефят на течението там.

Да, предполагам проблема е от CO2-то. :-( На алтернатерата (ляво) пише, че и трябва CO2. Основно за нея пускам. Гледам да не ходя над 20mg/L. Държа нитрати около 20 ppm и фосфати около 0.5 ppm. Това зеленясване (бум на зелена брада) беше повече преди месец понеже тепърва почвах и доста неща не знаех. То си беше направо полянка долу :-D . След като се преборих с голяма част тръгнаха кафяви, защото бях намалил осветлението до 4 часа. Сега нещата почнаха да се стабилизират малко по малко и ми се искаше да вкарам алгояди да разчистят остатъците. Като вкарах SAE-та и ги видях как кльопат брадата си казах "най-после ще се оправи всичко", а те взеха че и те се гътнаха.

Един може би тъп въпрос. Ако сложа аератор тогава CO2-то май става неефективно?
И втори въпрос. Четох, че ако торя, но не пускам CO2 има голям шанс да тръгнат още алгии - това вярно ли е? Мога да опитам да спра CO2-то тотално и да видя как се държи алтернатерата и да сложа рибоци и да видя дали ще се гътнат без никакво CO2.

slavihinkov

според мен, вечер спряно цо2 и пуснат аератор няма да е проблем.

asito

Няма как да измират анциструсите заради цо2,а другите риби да нямат признаци.И като чета имаш достатъчно кислород.Анциструсите живеят добре с течение или без такова.Направи теста с един планорбис.
Можеш да ториш без да подаваш цо2-просто почни от най-минималната доза.Растенията за да се развиват им трябват торове.С цо2 форсираш развитието им,затова и дозата торове е по-голяма.както и светлината трябва да е повече като се подава цо2.
Подаването на въздух,намаля съдържанието на цо2.В 99% от случаите движението на повърхността е достатъчно за оксидиране на водата.

Публикациите са слети: 19.04.2017 19:43

Цо2 няма смисъл се подава като е угасено осветлението.Хубаво е да се спира вечер за да не се хаби газа,а и да не променя пх на водата(при мека вода).При твърда вода единствения минус при 24/7 подаване е ,че се хаби газа.

Similar topics (5)

30804

Публикации: 11
Прегледи: 6112

49433

Започната от Kabuto


Публикации: 4
Прегледи: 3051

30606

Започната от yumkata94


Публикации: 7
Прегледи: 4605

33120

Публикации: 3
Прегледи: 3131

59285

Публикации: 12
Прегледи: 5506