• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 16:30

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Високо PH

Започната от vmax, 12.07.2017 23:21

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

vmax

Здравейте. Става въпрос за градинско езеро с кои и обем около 4 кубика. От няколко седмици забелязвам странно поведение на някой от рибите и то само вечер, което отдавам на високо PH. Симптомите са апатичност и полягане на дъното. В някои дни симптомите са по масови и обхващат повече риби, а в някои само 2-3. Което допълнително ме кара да си мислям, че е заради PH-то. Предвид връзката на PH-то и токсичността на амоняка и сходните симптоми започнах да си мисля, да не се касае и за амонячно натравяне, но теста ми за амоняк уж не показва наличие на такъв, а и даже и след 30% смяна на водата симптомите пак бяха налични. Все пак инсталирах около 1 кг зеолит във филтъра за да се застраховам, че не е това. PH-то сутрин ми е около 9, вечер със сигурност се вдига още, но колко точно не мога да кажа със сигурност. Предполагам не би следвало да е много, понеже KH ми e 12. Предвид високият ми буфер и всякакви опити за успешно смъкване на PH-то за сега удрят на камък. Не знам и каква е причината да е толкова високо. Обикновено в твърда вода е логично да е по-високо, но чак пък толкова? Сложих и торфен мъх във филтъра в някакви отчаяни опити да променя нещата, но явно количеството е малко, защото в тестовете не се забелязва осезаема разлика нито в KH, нито в PH-то. Видях предположение, че натриевият бикарбонат също теоретично би могъл да го смъкне до 8.2, макар и да се ползва за точно обратното. Какво Ви е мнението за използването му за тази цел и няма ли риск KH да се качи много? Или ако имате други идеи за смъкването му и като цяло дали това е причината за поведението на рибите?
Последният тест който направих сутринта:
https://s3.postimg.cc/hlfucrwab/DSC_0239.jpg
Снимка за съпоставка. Пробата от дясно е взета сутринта, а тази от ляво вечерта:
https://s12.postimg.cc/ct64bbin1/DSC_0230.jpg

Similar topics (2)

58280

Започната от maks25


Публикации: 5
Прегледи: 3168

48956

Публикации: 0
Прегледи: 1546