• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 10:38

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпроси за залепване на аквариум

Започната от borkata, 05.05.2009 20:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

borkata

Реших да залепя едно аквариумче на дъщеричката ми по раззмер за вграждане със размери 94/30/50 и това прави 116литра. Но поръчах стаклата 6мм и вече нешто почна да ме гложди дали ще издържат стъклата? Замислил сам му и две разпънки горе и долу :-| надявам се да ми помогнете сас някой окоражаващ отговор!Предварително ви благодаря *thanks

Деян

Здравей,
94см май е прекалено дълго за 6мм, поне така си мисля, но с разпънки може и да стане. Лично аз не бих пробвал, това си е мое мнение.

Caxapa

На 130 литра имах триъгълници на горните краища и 2 напречни ленти-разпънки на 6 мм стъкло преди години и държеше.С първото пълнене му пукнах дъното понеже не му сложих стириопор и му залепих още едно.Та прави го с разпънките и не се тревожи.Единствено трябва да е ново стъклото.Казват от стар джам не става аквариум.Това е моето становище по впроса.

kamos

Що не си го направиш от 8 или още по добре от 10 мм стъкло. Така поне ще си сигурен.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

MeTogu

6 мм са напълно даостатъчни за аквариуми до 200 литра.Но трябва да знаеш как да го залепиш.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Bai Pe6o

Това за "стария джам" наистина ли е така. Ако се изчисти добре какво му пречи. Не ме шашкайте така, че имам 100л от 6мм старо стъкло.  :duvar:

barabata

Ако говорим за аквариум с разпънки - добре направен смятам че няма да има проблеми. Аз бях направил аквариум 100д/50в/30ш (15о литра) от 5 мм стъкло като двете странични бяха 4 мм и си издържа няколко години в последствие прочетох че така не се прави и го разглобих - смятах да правя по малък от същите стъкла ... После прочетох и другото че стъклото старее и става по-крехко и се отказах.
Укрепването беше по дъното ивици 4мм стъкло около 1-1,5 см залепени околовръст навсякъде за подсилване на шева и горе три ивици по 10 см - две в двата края и една в средата като отдолу бяха подлепени пак със стъклени ленти за по широк шев.

От сега казвам че аквариума е много тесен (30 см) едно добре развито растение ще се опира и на предната и на задната стена. Другото много висок. 50 см аквариум това означава за да бръкнеш да си натопиш ръката до лакътя и като я извадиш задължително кърпа да се подсушиш.
Обмислете малко размерите ако не е късно за това.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

Андрей Бобев

Малко извън темата, но не се въздържах...  :-[
Стъклото старее - факт. Ако има физици в този форум, те ще го обяснят по-добре от мен. Това стъкло, което ние ползваме, няма кристална структура, а е вискозно. Да ме прощавате за аналогията, но човек може да си го представи като изключително гъст мед. Също като меда стъклото се стича под действие на гравитацията - но го прави изключително бавно. Ако живеехме в Западна Европа и имахме под ръка някой прозорец със стъкло от епохата на Ренесанса, можехме да замерим с шублер как стъклото в горната си част е по-тънко, отколкото в долната. Стъклените съдове, откривани при археологически разкопки, също показват частични деформации. С кристала нещата стоят другояче, но предполагам, че никой тук не ползва за аквариумите си кристално стъкло от това, дето НАСА си прави от него телескопите...
Така че колкото по-голямо налягането, толкова по-бързо настъпват деформации и нараства рискът. Популярна илюстрация - "Наутилус" на капитан Немо има кристални люкове, а не стъклени. За гиганските панорамни аквариуми, доколкото знам, се отливат специални стъкла с по-високо кварцово съдържание.  Така че сигурното си е сигурно. Стъклото е скъпично, обаче иначе... За лепенето да не говорим. Баща ми още разказва картинно как посред нощ му се разлепил един 250-литров и рибите подскачали по пода...  :-D :-D

MeTogu

Едва ли някой ще си догледа аквариума 400-500 години за да се стигне до такива деформации.Когато аквариума се прави от ново стъкло няма рискове от нищо.Не се препоръчва направата на съдове над 40-50 литра със стъкла който са били излагани на слънце защото качеството и структурата им вече не е същата.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mejdupraznika

Имаме аквариум 300+ литра от 6мм лепен е преди 10-15 години,

Caxapa

За стария джам го чух от стъкларя който в последствие ми стана приятел и сме лепили и от стари(колко стари  не ми е ясно) стъкла и пак са функционирали поне докато не ги подари майка ми в един слънчев ден след като си продадох единият апартамент.Действала жената според обстоярелствата в момента.Над 15 аквариума всеки с над 100 литра вместимост е подарила ей- така .Нооо!
Ако все още се тревожиш слагай триъгълници на корните краища а на дъното подсили малко.Това на дъното ще го скрие грунда а горе капака.И успехи .. *THUMBS UP*

borkata

Много сам ви благодарен пичове вече сам по спокоен *YAHOO*

Similar topics (5)

9429

Публикации: 3
Прегледи: 4517

3611

Публикации: 4
Прегледи: 3322

15196

Публикации: 8
Прегледи: 3559

33977

Започната от SpectraLL


Публикации: 2
Прегледи: 2110

32235

Публикации: 3
Прегледи: 4059