• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.04.2024 23:19

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Стартиране на 300л. С какво оборудване? (марка, модел, параметри)

Започната от atanweb, 07.12.2010 22:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

atanweb

Здравейте всички бъдещи приятели.
С този пост номер 1 на моя профил искам да ви убедя в желанието и прилежността която ще отделя за постигане на максимални резултати във възроденото ми хоби.
Регистриран съм преди повече от 2 месеца като изчетох стотици страници и придобих обща представа която ще ми е необходима за стартирането. Вече 12г. има красиво кътче винаги около мен с не повече от 5 броя рибки и 30л обем.
Ще ви помоля да обсъдим възможностите за оборудване със флора, фауна и техника. Бих се радвал на съветите ви тий като останах с впечатлението, че този форум е много приятелски настроен и задружен.

Начало на старирането около 20-25 декември 2010г. гр. Кюстендил
Step by Step от наръчника за стартиране на сладководен аквариум от форума.

Утвърдени параметри:
Аквариум 130д/46ш/50в 10мм стъкло  Обем 299л. (поръчан тук от форума) - ще бъде сладководен.
Предпочитания които още не съм закупил
Растения
- Anubias barteri var. nana (Анубиас нана)
- Vallisneria  (Валиснерия)
- и други, но още не съм избрал или ще послушам съветите Ви.
Риби: (тук ще разчитам на съвети за съжителство)
- Обикновен неон, неонова тетра 20-30 бр.
- Botia macracanthus (Боция клоун) - 2бр.
- Barbus oligolepis (Barbus oligolepis) - около 10бр.
- Puntius (Barbus) ticto (Одески барбус) - около 10бр.
- много харесвам дискуси но ако е невъзможно съжителството с горепосочените не бих ги избрал.

След ровене в интернет сайтове - магазини съм се спрял на следното оборудване:

Грунд - 3-5мм кварцов пясък от с. Кривина. Колко трябва да взема за да направя нормален слой 5-6см?
Осветление 120см Т8: 2x sera plant color 36W + 1x sera daylight briliant 36W + 1x 36W Philips обикновенна евтина Т8
Отопление варианти
Tetratec heater 25-300 вата , Sera нагревател от 25W до 300W , или по евтин с терморегулатор 300W за 14лв.
Филтър. Ето тук ще съм много благодарен за препоръки. Варианти:
1.Sun-sun HW302Дебит – 1000 литра на час, 150-300 литра, размери 23 х 23 х 39,5 см
2.sera B 400 - вътрешен БИО-филтър до 400 литра
3.Tetratec EX 1200 - външен филтър за аквариуми от 200 до 500 литра.

Видях, че има още видове канистри които са по хубави и имат UV и други екстри като мисля място за нагревател и т.н. но не знам дали си заслужава да е 3в 1 или по добре по отделно. Какви са предимствата и недостатъците?

Както може би видяхте не се хвърлям към отглеждането на "трудни видове" но искам да създам максимално автентична и чиста среда.

Ще ми бъде ли нужен друг (втори) филтър?
UV филтър ? Нужна ли е такава първоначална инвестиция или може и след месец-два?
благодаря за мненията и препоръките които ще напишете.
Споро ще покажа каква стойка съм приготвил за аквариума.
Поздрави
Сашо - Кюстендил.

nidkolio

Здравей и добре дошъл!
На път си да направиш едно много красиво кътче в твоя дом.
Ще се опитам да дам отговори на въпросите ти...
Дискуси бих препоръчал да гледаш на по късен етап от развитието ти в това хоби. Аквариума ти е достатъчно голям за 4-6 дискуса + 15-20 неона. Не съм сигурен до колко ще се разбират с барбусите, това може би ще ти каже някой друг от форума.
2 плант колор не са необходими според мен, освен ако не наблегнеш много на растенията, може да се замени с една дейлайт.
За грунда, скоро взимах 3-5 мм черен и коефициента на килограм към литър е горе долу 1.7. Тоест ако искаш да запълниш 10 литра ще ти трябват приблизително 17 кг грунд.
Отностно филтрите, моето лично мнение е че само с вътрешен филтър няма да се разминеш. Аз бих сложил един външен. Има доста теми за и против външните филтри във форума, може да намериш и да прочетеш.
Ако ще гледаш дискуси, а и по принцип УВ лампите не са за пренебрегване.
Дано да съм бил полезен.
Успех
https://www.youtube.com/user/ZoomagazinPetPaw Полезни клипчета

atanweb

nidkolio -  *DRINK*
Някой от въпросите вече си имат отговори.
Ще наблегна на Барбуси.
UV филтър ще гледам да закупя.
Грунда го изчислих благодарение на твоята информация - 130x45x5(средно) х 1.7 = ~50кг.  *THUMBS UP*
За филтър предпочитам да е (външен) канистър за да не пречи на гледката вътре в аквата.
Къде в СФ в момента са най-добри цените на оборудване? Това е много важно за мен в момента.
За да не губя време да обикалям бих приел информация за магазини. От темата с адресите на магазини виждам, че само няколко от тях имат сайтове, затова другите не ги познавам все още и ме интересуват цените.

Ето каква стойка направих през последните дни от плоскостите на стария гардероб.
Първоначално мислех да е от метални квадратни профили но разгледах теми в които се разчита на ПДЧ. Мисля, че съм подсигурил устоичивостта с 4 двойни вертикални основи,  двоен горен плот и единичен гръб с подсилки. 30 метални ъглови планки и над 200 винта за дърво.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs1.postimage.org%2F1fovv9c3o%2FDSCF7477.jpg&hash=d1c970210cc9904d27266604700d74c7db515c3bhttps://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs1.postimage.org%2F1fou7pzlw%2FDSCF7481.jpg&hash=3d40ca9f4a908df1f9b2de19de8d40ac46c88c8c

E? Ще издържи ли 300л.?

wire

Добре дошъл и от мен! *DRINK*
За пясъка има едно меню отстрани->калкулатор->слагаш нужните параметри  ;-) горе-долу ти трябват 55кг при средна дебелина 6см.
Там ще видиш и за твоя обем аквариум какъв филтър ти трябва и колко вата трябва да ти е осветлението(според нуждите)
Не те съветвам нагревател на тетра *NO* Гледам, че доста колеги са недоволни, включително и аз. След 6 месеца работа и вече нямаше регулиране на температурата - поддържаше 290 С  *MODERATOR*
Лампите зависят от растенията. Ако са светлолюбиви - повече, ако не - може и по-малко. Аз ползвам на Силвания(доста по-евтин вариант) - Гро-лукс и Аквастар и съм доволен, но не гледам кой знае какви растения - Валиснерия, Кабомба, Хигрофила - 2 вида, Роголистник , Alternanthera reineckii и някакви Криптокорини. Помисли за СО2 система, торове и субстати.
Това трябва да ти помогне за съвместимостта - http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=94
Макракантусът е хубава риба, но е хубаво да са поне 5-6 (по принцип :-P), а стават големи  :-D Помисли си за коридораси, анцитруси, Отосинклус афинис, за да имаш рибки за всеки слой на водата.
Моят аквариум е малък - 100л. и не ползвам външни филтри, затова няма да ти давам съвети, но гледам, че много колеги препоръчват Eheim.
И не забравяй да не пускаш рибоците веднага :-D
Успех в начинанието!
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

}|{opukc

Здрасти и добре дошъл-
За растенията ти ще се ориентираш в последствие ако ще гледаш дискуси. За 300л 5-6 риби са достатъчни.
Барбуси не съм комбинирал с дискуси, но с другите риби няма да има проблем. Препоръчвам червен неон, защото е по-устойчив и издържа на по-висока температура.
Техника:
-отопление - за 300л поне 250-300 вата. Бих се спрял на качествената стока
-филтрация - Сън-Сън е добър избор. За дискуси обаче ще ти трябва следващия модел. Ако е с УВ още по-добре. Иначе тази инвестиция може и по-късно да я направиш с Ув-то.

Осветлението също зависи от това какви растения ще има вътре. За непретенциозни такива, това което си избрал е достатъчно.

Килограмите пясъка по тази формула на 4-5мм се умножава по 1,2-1,4, което значи, че около 40-45 кг ще са достатъчни. ако сложиш и някой друг камък 100% ще ти стигнат. Това не е от значение тъй като цената на грунда не е викока, освен ако не купуваш от магазин. Може да ползваш 1-2-3 мм фракция речен пясък или по-едър строителен филц.

atanweb

Съветите за осветлението са железни.
Да избрал съм непретенциозни растения за да мога да стартирам без "фалстарт" т.е. да не объркам нещата. Ще сложа на капака 4 лампи (х36W = 144W = 0.5W/л.) и за в бъдеще ще мога да ги комбинирам по желание. За Силвания не знаех, че са по-евтини защото никъде по сайтовете не намерих предложения и цени за тях. Ще се възползвам от по ниската цена. Къде да ги търся?
За дънни риби съм забравил да посоча моите желания, но анцитруси ще има задължително а от стария аквариум ще сложа и няколко калихти (онези кафяви сомчета с черни точни  :-[ ) както и много харесвам охлюви (от жълтите), но тук в Кюстендил през последните години има проблем с водата и издръжливостта на охлювите. Черупките им изтъняват и умират, а преди години не беше така.
За филтъра:
Ако сега взема на SunSun по-евтин е и няма да утежни старта в паричен план, ще може ли да го подпомогна за в бъдеще с нещо друго ако реша да отглеждам по сложни обитатели - например дискуси. Четох интерена тема за дискусите и по голямата необходимост от кислород и движение на водата. Може би тогава ще трябва да добавя и вътрешен филтър?
Къде да закупя филтър SunSun на добра цена в София?  Ще съм няколко дни там преди празниците.

И да успокоя всеки които иска да ми даде съвет "да не бързам да слагам рибките". Да както написах и по горе ще изчакам да се завърши целия цикъл. В другото ми хоби автомобилите също съм много търпелив и прецизен.

nidkolio

Светлините в Практикер и бриколаж ще ги намериш.
За сън сън не мога да кажа нищо...
На въпроса дали ще можеш да го подпомогнеш с нещо, да можеш с втори филтър.
https://www.youtube.com/user/ZoomagazinPetPaw Полезни клипчета

Killiboy

Привет градски! *privet*
Виждам, че доста сериозно си се заел с изпълнението на тази съвсем нелека но приятна задача.Правилният подход който си избрал за постигането й, несъмнено ще доведе до добри резултати.
Справил си се чуденсно с направата на шкафа. *BRAVO*
Успех!

atanweb

 *thanks
Шкафа още не е готов защото ще трябва да му измисля метод за нивелиране за да компенсирам "правата" панелка  *CRAZY* както и да го облепя с подходящ цвят отговарящ на останалите мебели в стаята. Направил съм му дори хитро променливо отделение за канистър (долу в дясно зад бутилките тази част се изтегля навън и е просто декоративна за да не се виждат карантийте отзад.
Но се чудя дали е достатъчно здрав и има ли място за притеснения заради теглото на аквариума?

wire

http://www.mikimak.com/?function=clist&cat_id=CC3.1 тук има лампи, но се обади, за да си сигурен. Там имат и шини за лампите.
За неоните съм съгласен ;-) Обикновен(син) имам вече 7, бяха 15. Тъпата неонова болест.. :'(
Пробвай някакви краченца за шкафа  :-)
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

click

Я, колко градски сме се събрали тука!  *DRINK*
Според мен техниката ще ти е най-малкия проблем. Това е нещо, което се купува сравнително рядко и можеш да си го поръчаш онлайн или да се разходиш до София. Лошото е, че в нашия "град" в "акваристичните" магазини можеш да разчиташ най-много да си намериш кепче. Ако не си претенциозен на тема кепче де. :) Абсолютно всичко друго: храни, медикаменти, риби и т.н. трябва да си купуваш от другаде. То това донякъде важи и за техниката де - по-добре 2 нагревателя по 200Вт, отколкото 1 от 300Вт. Че да не летиш зимата по поледицата за нагреватели из София. :)
There is no place like 127.0.0.1

BOJO

Цитат на: atanweb - 07.12.2010 22:43
.......
Отопление варианти
Tetratec heater 25-300 вата , Sera нагревател от 25W до 300W , или по евтин с терморегулатор 300W за 14лв.
Филтър. Ето тук ще съм много благодарен за препоръки. Варианти:
1.Sun-sun HW302Дебит – 1000 литра на час, 150-300 литра, размери 23 х 23 х 39,5 см
2.sera B 400 - вътрешен БИО-филтър до 400 литра
3.Tetratec EX 1200 - външен филтър за аквариуми от 200 до 500 литра.

.....

Привет , ще ти кажа аз на какво бих се спрял в момента, при така поставените изисквания.
Нагревател, който зависи от температурата в жилището. При мен все още не ползвам нагреватели . Водата е 25-26 гр., но ще ги сложа тези дни : имаш опции- Атман, Сера, Ягер. Степенувам ти ги от ниска към висока цена. И трите са надежни и са с термореле. Сера и Ягер имат гаранция . Нормално е ватовете на нагревателя да са малко по малко от литрите - т.е при теб 200 вата мисля е ок. Макар че аз ползвам един 100 вата за 30 л. Не постоянно.
Външен филтър - модела 302 на сън-сън ще е слаб за твоя аквариум. Това е малко канистърче за аквариуми 100на литра. Бих ти предложил следващия модел 303В . Този модел е 1400 л/ч с УВ лампа. Мисля че ти решава проблема с филтацията. Наистина сън сън е прилична опция, но за подобни пари може да се вземе и Атман 1200 л/ч. Допълнително предвиди вътрешен фитлър 800-1000 л/ч с поне 2 отделения за дунапрени. По този начин си оправяш механичната филтрация.
Отделно не бих си закупил УВ.
....
Предвиди и пълнежи - има читава керамика на прилични цени. Ако си притеснен финансово се огледай и поразпитай за керамиките от Китай. Има и добри попадения. За твоите модели канистри , с три кошници 3 литра са ок. Най долу китайска керамика за разбиване 0.5 л, оргоре в същата кошница едропорест дунапрен, следващите две кошници само с керамика. Ако имаш вътрешен филтър , може да не слагаш дребната вата, която се задръства. Друг вариант е вата на ехаим най долу , керамика , керамика.
Ако можеш да отделиш средства за мен най доброто е пълнежите на ехаим.
Успех  

atanweb

За филтър вече съм подчти убеден, че ще търся SunSun hw - 303B + UV прочетох доста информация в която намерих и добри и лоши отзиви но много повече са добрите. Разбирам, че има и по хубави но за момента не мога да стартирам с по-високи цени. :buff:
За нагревател 300W, ще послушам отново съветите ви но там играта не е толкова голяма. Мисля да си взема един допълнителен 100W за резерва. :-D
Не ми е е ясно как става монтирането на филтъра, има някакви "лири" които се монтират на определена височина - ниво? Има ли упътване към самия филтър или да търся теми във форума?
За подредбата на пластовете вече разбрах и мисля нама да имам проблем.
Реших,че вече е време да взема по твърдо отношение за видовете рибки които искам да гледам и се спирам на 2-3 вида барбуси - олиголепис, одески, тетразона. Издръжливи и не са капризни.
Цапащи риби ли са? Ако сифонирам редовно мога ли да избегна вътрешен допълнителн филтър?
3-те вида могат ли да съжителстват заедно по около 15бр. от вид?
Мога ли да добавя червени неонки при тях?
Къде да закупя тези барбуси?  *dontknow*
;-) до тук получих много голяма помощ. Информацията е най голямото богатство и Вие ми я давате от сърце.

atanweb

Вече има малко развитие и появили се малко въпроси.
Ходих до с. Кривина и си купих 2х25кг. кварцов пясък 3-5мм + 5кг. 3-5мм - черен кварцов не е боядисван. (всичко за 34лв.)

1. Сега се чудя дали да го смесвам с белия или да го направя с горен черен слой?

Купих нагревател AQUA EL - 300W за 36лв. знам, че може и маалко по евтино но поне има 2 г. гаранция с касов бон и гаранция издадени от магазина

Минавайки през София търсих Sylvania в ХИТ, както някой беше казал тук в форума, че били представители... ами нямаше никакъв избор, само няколко филипса се мотаеха там и това е. Ходих и до Практикер, там също филипс но видях OSRAM и купих 2 различни
1бр. 120см 36W Т5  - 827 clas A -  RELAX 3350lm около
1бр. 120см 36W T5 - 840 clas A  - DAYLIGHT ACTIVE 3350lm
купих ги защото мислех, че ще взема аквариума днес но още не е изъхнал и го чакам да стегне още 2-3 дни.

2. След като съм купил лампите (по около 6лв. бр.) с какво да ги комбинирам + още 2 някакви, след като не мога да намеря Силвания?
Ако все пак е за препоръчване Силвания с високи келвини то да си поръчам ли от нета?

Купих си хубаво растение анубиас нана голямо колкото цяла педя с над 100 листа.
3. Трябва ли да го орязвам по някакъв начин когато ще го садя в големия аквариум?

4. Купих и 8 ампуларий, може ли да ги сложа в новия аквариум още в началото на двуседмичния цикъл?

atanweb

Е да поставя последното съобщение в тази тема и после да се прехвърлям в друга.
За да насоча четящите и бъдещи създатели на прекрасни сладководни аквариуми с литраж около 300л. ето с какво приключих приготовленията.
Закупих канистър Sun Sun 303B+UV лампа от http://aquarium.bg/ искам да благодаря за коректността.
Направих самоделен капак от ПДЧ с 4 лампи Т8 - 120см х 36W
1бр. GroLux - Sylvania
1бр. Aquastar - Sylvania
1бр. Osram - 824
1бр. Osram - 840 classA
резервни - 1бр. Aquastar - Sylvania , 1бр..Philips - 6500K
Направих схемата с дросели на Philips и ги изнесох с един кабел (5 жилен) на около 1,5м от аквариума ... там да с игреят колкото искат.
Нагревател AquaEl 300W + резервен 100W обикновен
Кварцов пясък 45кг. бял + 5кг. черен който сложих по кантовете за да симулира, че целия пясък е черен с малко бял, а товсъщност е обратното ;)

След около 7 дни пуснах 2 калихта единия е 12см и е на 5години, другия е младок на 2г. и е около 8см, както и 6бр малки сладки ампуларий.
няколко анубиаса, и валиснерия

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs3.postimage.org%2F2ki2mqipw%2FDSCF7541.jpg&hash=af40221179a204676e28b672098fe5402273d731https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs3.postimage.org%2F2khzbntqc%2FDSCF7570.jpg&hash=be5c1321ff8f2561da683f1c846c7520cace8634https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs3.postimage.org%2F2ki0z7684%2FDSCF7539.jpg&hash=ba1a1af86fd7d10cfd84c9b737f5cac6f1d2ca5ehttps://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimage.org%2Fszfkz4f8%2FDSCF7567.jpg&hash=fe20d48cc43195bd56a42159ce76d8b786f2efc3



ще щракна следващите снимки когато понаселя аквариума с повече растения и барбуси- по миролюбиви.
Е Весели празници на всички и благодаря на всички за насоките които получих в темата.

Similar topics (5)

39105

Започната от andreti10


Публикации: 0
Прегледи: 1411

8077

Публикации: 42
Прегледи: 16942

5876

Публикации: 4
Прегледи: 2738

34986

Публикации: 10
Прегледи: 5319

31710

Публикации: 7
Прегледи: 3486