• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 06:42

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Сом или Ред чери

Започната от alejandro69, 06.03.2011 19:15

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

alejandro69

Здравейте колеги, от няколко дни стартирам аквариум.... искам да попитам какво бихте ми препроръчали за дъното, кой чисти по добре дъното. Да взема сомчета или да сложа РЕД ЧЕРИТА...

Извинявам се за глупавия въпрос. Но засега с ред черита не съм се занимавал. А чета че доста добре си го чистят от остатъци.
И ако везната склони на сомчетата, какви породи препоръчвате.

Предварително благодаря.

Аквариум: 80х30х40
Марка: Juwel 80
Външен филтър: Sera fil bioactive 130
Капак с осветление: 18W
Нагревател: Juwel 100w
Аераторна помпичка: Tetratec 100

zambo

Цитат на: alejandro69 - 06.03.2011 19:15
искам да попитам какво бихте ми препроръчали за дъното, кой чисти по добре дъното. Да взема сомчета или да сложа РЕД ЧЕРИТА...

Най - добре чисти сифонирането . Нито сомчетата , нито черитата ще ти вършат работа . Но може да ги гледаш заедно , не е проблем .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

MeTogu

Вземи си сомчета.5 коридораса и 5 анциструса.Не можеш да очакваш 20-30 скариди да заместят тези сомчета,а и рибите може да ги хапнат.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

marta

При мен имаше и анцистроси и ред черита, живеят си добре, но черитата правеха повече боклук от сомчетата, но ако някоя рибка загине, няма по-добри чистачи от скаридките :)

alejandro69

Значи препоръчвате, анциструси главно да взема...

Асен Евгениев

Цитат на: marta - 06.03.2011 20:08
ако някоя рибка загине, няма по-добри чистачи от скаридките :)
И сомовете не прощават.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

marta

дори и скелетите не остават  *spam

alejandro69

А скаридките трудни ли са много за гледане... изетах всичко за тях.... но друго е да каже някой който ги е гледал

Асен Евгениев

Макробрахиумите ми завличат труповете в скривалищата си /както се е случило с този огнен барбус/ и
започват пиршество. Но преди това се бият със сомовете за това удоволствие. icon_axe

От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

alejandro69

Цитат на: akapulko - 06.03.2011 20:42
Макробрахиумите ми завличат труповете в скривалищата си /както се е случило с този огнен барбус/ и
започват пиршество. Но преди това се бият със сомовете за това удоволствие. icon_axe



Интересна снимка... тъкмо се чудех какви скривалища да направя за дънните рибки или скаридки ако взема.

Асен Евгениев

Цитат на: alejandro69 - 06.03.2011 20:44
за дънните рибки или скаридки ако взема.
Силно препоръчително е да си вземеш. Масовите скариди се гледат лесно.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

alejandro69

А на какви цени вървят сомчетата и съответно скаридките....



marta

Скаридите Ред Чери са много лесни за гледане, пускаш 7-8 и след 6 месеца ще имаш над 40 (както стана при мен) ако имаш много растителност, те си намират какво да си чоплят и от време на време ще им пускаш по 1-2 гранули за дънни рибки, но рибите с които ще ги гледаш са доста важни да не ги ядат или да не им ядат бебетата. За целта трябва да имаш доста растителност. При мен успешно се криеха в един огромен храст от мъх, който редовно подкастрях защото растеше като луд и беше фул със скариди ;)
Анцистросите можеш да гледаш с подчти всякакви рибки... Ако споделиш с какви рибки искаш да ги гледаш ще е по-лесно да ти кажем дали ще можеш!

Мъх съм си купувала от пазара 1-2 снопчета за 1-2лв и след месец беше станал 3-4 пъти по-голям

Аз лично скариди съм си купувала по 1лв бройката от магазина зад Дарик Радио (забравих как се казваше), но и тук във форума много хора продават, а анцистроси главно от пазара по 1.50 и от квартални магазини от 3 до 3.5лв, а наскоро купих голям женски от пазара за 6лв.

alejandro69

Цитат на: marta - 06.03.2011 21:27
Скаридите Ред Чери са много лесни за гледане, пускаш 7-8 и след 6 месеца ще имаш над 40 (както стана при мен) ако имаш много растителност, те си намират какво да си чоплят и от време на време ще им пускаш по 1-2 гранули за дънни рибки, но рибите с които ще ги гледаш са доста важни да не ги ядат или да не им ядат бебетата. За целта трябва да имаш доста растителност. При мен успешно се криеха в един огромен храст от мъх, който редовно подкастрях защото растеше като луд и беше фул със скариди ;)
Анцистросите можеш да гледаш с подчти всякакви рибки... Ако споделиш с какви рибки искаш да ги гледаш ще е по-лесно да ти кажем дали ще можеш!

Мъх съм си купувала от пазара 1-2 снопчета за 1-2лв и след месец беше станал 3-4 пъти по-голям

Аз лично скариди съм си купувала по 1лв бройката от магазина зад Дарик Радио (забравих как се казваше), но и тук във форума много хора продават, а анцистроси главно от пазара по 1.50 и от квартални магазини от 3 до 3.5лв, а наскоро купих голям женски от пазара за 6лв.

Ами мисля да ги гледам с живородки главно....хелери, гупи, плати... все още окончателно не съм решил... аквата е стартирана преди дни, все още кисна дънер... така че има време.... а кой рибки не са опасни за скаридките....

zambo

Черита с тези риби нямат шанс . Ще бъдат изядени .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Similar topics (5)

55115

Започната от gabi_gnp


Публикации: 5
Прегледи: 2583

11396

Публикации: 6
Прегледи: 11473

6957

Публикации: 0
Прегледи: 2714

42156

Започната от karton


Публикации: 5
Прегледи: 2979

48245

Публикации: 2
Прегледи: 2248