• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 05:19

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Смяна на аквариум с по-голям

Започната от Alexfield, 06.10.2009 11:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Alexfield

Здравейте колеги,
смятам да сменя един аквариум с друг по-голям. 50л (40л вода) с 100л (90л вода).
Разбира се, не искам да чакам 14 дни и смятам да прехвърля рибите веднага - като се сдобия с новия аквариум (след няколко дни).
Ето какво смятам да направя:
Изваждам рибите от стария аквариум.
Източвам водата в бутилки/туби - не я изхвърлям.
Сменям аквариумите 50л -> 100л. (Грунд няма)
Слагам старата вода от тубите в новия аквариум.
Доливам чешмяна вода. Евентуално мога да допълня и с аквариумна вода от 360 литровия аквариум.
Слагам вътрешния филтър от предишния аквариум (600 л/ч) - който си има бактерии за азотния цикъл.
Слагам рибите в новия аквариум.

Не смятам да слагам никаква допълнителна химия.
Пропускам ли нещо? Някакви допълнителни идеи и препоръки?
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

zambo

Защо няма да има грунд ?
Всичко и добре , но защо ще доливаш от чешмата , като имаш 360л. готова вода ?
Използвай за доливане вода от най-големия аквариум , а чешмяната сипи в него .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Alexfield

Грунд няма да има, защото и този аквариум е временен докато си направя още един голям. А за няколко месеца не си струва да редя дъно, пък и по-лесно се сифонира като е без грунд.
За водата - ясно. От големия ще долея. Това беше едно от колебанията ми и затова пуснах тема.
Като го съчетая със седмичната смяна на водата ще се получи нещо от сорта на:
40л старата вода + 30л от големия аквариум + 20л от чешмата
На големия така или иначе сменям по 60л/седмично.

Още един въпрос ми изникна:
Има ли смисъл да затисна някакво количество явански мъх с камъни? Не съм предвидил да слагам осветление - колкото си е светло в стаята - толкова.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Raven

Яванският мъх ще бута криво ляво и почти без светлина, само дети седи един такъв тънък и дрипав.
Но ще функционира без да умре макар и на бавни обороти- така че си заслужава да сложиш.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Alexfield

Има развитие по моя въпрос:
Сдобих се със 100 литровия аквариум (80х32х40), но противно на очакванията ми се оказа с "пълно оборудване"  *BRAVO*:
вътрешен филтър AQUAEL 450 l/h
грунд с размери 5-7 мм и височина 3 см
лум. лампа 8w T5 (30 см)

Наложи се да измия грунда - само го изплакнах добре - без никакви препарати. Знам че е по-добре да не се мие, но в случая нямаше как: не е била сменяна вода в продължение на 2 години.
35 литра останаха от стария аквариум, останалото го допълних с вода от големия аквариум - около 45 литра и долях 10 литра чешмяна вода.
Наложи се да измия основно и вътрешния филтър. Целият беше покрит със соли - предполагам при бавното изпаряване на водата.

В момента в аквариума въртят 2 вътрешни филтъра:
AQUAEL 450 l/h - който тепърва ще трябва да бъде заселен от нитрифициращи бактерии.
SUNSUN 600 l/h - изваден от работещ аквариум - има нитрифициращи бактерии.
Този SUNSUN е там временно - докато се завърти цикъла в другия филтър.
Колко време ще ми препоръчате да изчакам преди да го махна?

Обитателите в момента са: 2 Трофеус дюбоази и 8 хелера и няма тенденции да стават повече. Евентуално още 2-3 хелера, но все още са малки.

Осветлението с което се сдобих е повече от недостатъчно, но пак е по-добре от нищо. В момента като го пусна, свети повече в стаята и почти нищо в аквариума, та сигурно скоро ще му направя някой друг рефлектор, нещо подобно на това:
http://i26.tinypic.com/5tyiqv.jpg

Понеже има грунд започнах да се замислям все пак и за някакви растения. Уж да им е по-уютно на рибите  :-D В момента има една топка явански мъх. Мога да добавя още. Също така имам и дъбчета (в голямата локва), които се размножават редовно и мога да премествам по някоя друга издънка към 100-литровия.
Има ли смисъл да забождам издънки от дъбче при положение че в момента в грунда няма почти нищо освен 50-на мелании и светлината е 8w на приблизително 100 литра?
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Raven

Рибите са много странна комбинация.

Без да имам понятия от цихлиди, но дори и аз знам че трофеусите са много специални и надали ще живеят добре с дъбчета, хелери и прочие...

Лампата  ти е крайно недостатъчна за каквото и да е освен за нощно осветление.

Работещият филтър нека поседи поне месец, за това време ще се установи цикъла.

https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Alexfield

Причината да все още да имам трофеуси е описана тук:
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,19850.msg219249.html#msg219249
Затова ще правя цихлидарник, но това може да се случи най-рано на пролет. Иначе предвидените размери са 170х40-45х60.

Оказа се че 2 трофеуса в аквариум се чувстват самотно. Даниотата ги преместих в общия аквариум - за тяхна безопасност  :-D. Затова се наложи да им намеря нова компания. На хелерите и без това не държа, а и те са доста агресивни, т.е. с нрав близък до този на трофеусите и затова се спрях на тях. Този експеримент се оказа сполучлив. В момента в който пуснах хелерите там, трофеусите се оживиха и започнаха отново да плуват. Докато бяха сами се криеха депресирано зад филтъра.
От снощи са в 2 пъти по-голям аквариум има и грунд (не бях предвидил да има) и сега се чудя да забода някоя китка вътре, че в момента е като лунен пейзаж  :-D
Иначе за осветлението - да, за нищо не става. По-нататък ще направя нещо смислено. Хубавите работи бавно стават.
ЦитатРаботещият филтър нека поседи поне месец
Мерси, мислех че седмица-две ще е достатъчно.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Similar topics (5)

26643

Публикации: 0
Прегледи: 3324

47247

Публикации: 2
Прегледи: 2230

15281

Започната от zlatin


Публикации: 0
Прегледи: 3079

20620

Започната от Jared


Публикации: 34
Прегледи: 13743

40210

Започната от packo7


Публикации: 2
Прегледи: 2075