• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 20:20

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Съвети за 30л.аквариум

Започната от scorpida, 02.10.2008 11:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

scorpida

Здравейте, от 1 месец гледам рибки и след 1 смъртен случай и ихтиофтириус за останалите 2 реших да сменя 15-литровия аквариум с 30 (не ми се смейте за мини размерите нали все пак се започва отнякъде :-[) Прочетох доста неща във форума и все пак имам няколко конкретни въпроса: колко златни рибки да си взема за този литраж и може ли и от т.нар. "чистачи" ако да-колко (четох противоречиви мнения за съвместимостта на златните с други затова питам) ; Трябва ли да си взема вътрешен филтър или мога да мина с помпичката за въздух от малкия? Ако ми е необходим моля ви кажете ми конкретен модел. И последно да не стана досадна - какво причинява тази гадна болест ихтиофтириус за да знам къде сгреших да не го допускам пак. Благодаря предварително за отговорите.Приятен ден на всички :)

zambo

Само една и то ако е малка . Като порасне ще и трябва голям аквариум .
4-6 коридороса максимум ИЛИ 2 анциструса .
С помпичката за въздух нама начин да минеш , може обаче с вътрешен филтър с дебит около 300 л.
Болеста си я внесла от вън с нови риби . Лекувай я своевременно , защото може да умори всичко .
: 02.10.2008г 11:11ч
Цитат на: snuffed - 02.10.2008 11:48
Тука всички са свръх компетентни и ти отговарят на въпросите с въпрос ! Не се надявай на адекватен отговор - аз поне не получих такъв в темата за сомчета !!!
Защо да не си получил отговор . Какво не ти е ясно .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

DJBamby

Според мен може да гледаш 2 златни рибки в 30 литров и те да се чувстват и развиват добре. Хубаво е да имаш вътрешен филтър, защото златните цапат доста. Е и помпичка с гъба филтър върши работа докъто рибите са малки. Анциструси може да вземеш за чистачи, но неразчитай на тях да ти чистят. Най чистия аквариум се получава когато имаш азотен цикъл и стабилни параметри на водата. Хубаво е да се засадят растения , но пък златните доста ги обичат и похапват. Е Успех с начинанието!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg380.imageshack.us%2Fimg380%2F1890%2Fa1gn0.th.jpg&hash=3ce3fd12d8a974e49b4c15f28f322edda0013e1e - 666 litra.

scorpida

Благодаря, това исках да чуя защото те и без това 2 златни ми останаха. Ако не поставя вътрешен филтър близката 1 седмица на колко време ще трябва да сменям водата? А когато го поставя?

rollon

От моя скромен опит в 25 литров аквариум 1 златна се развиваше доста добре като съдя от размерите които беше достигнала-около 10 санта с опашката може и повече.Но в последствие гледах златна и телескоп и не достигнаха и половината от размерите на предходната рибка.В един зоомагазин също ме бяха посъветвали,че гъбичка с аераторната помпичка вървяла по-добре от филтъра специално при принцесите,но не знам дали това е така

zambo

Цитат на: scorpida - 02.10.2008 17:52
Благодаря, това исках да чуя защото те и без това 2 златни ми останаха. Ако не поставя вътрешен филтър близката 1 седмица на колко време ще трябва да сменям водата? А когато го поставя?
Със или без филтър веднъж седмично сменяй около 30% от водата .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

kapacitet

Ох, като гледам аватара и на мен ми се иска да съм златна рибка  :-[

vali7447

В тия 30 литра едва ли ще ти е добре   *ROFL* *CRAZY*
Tanganyika 540 L

Cyphotilapia sp. "North" (Burundi)
Neolamprologus leleupi (Yellow)
Julidochromis marlieri (Burundi)
Julidochromis ornatus

scorpida

Здравейте, благодаря за отговорите. Вече си имам 2 златни рибки. Сложих и 2 ехинодоруса. По-нататък ще снимам аквариума, но засега ме е срам че е много "постен"  :-[. Какви други растения мога да гледам без риск от изяждане от гладниците?

mita4eto2404

Няколко стръка гигантска криптокорина и като я боцнеш в грунда, слагаш около корените два три по големи камъка за да не я изровят гадинките  ;-)

NO CARRIER

Аха, и изобщо - почти всички от разпространените криптокорини, анубиас, валиснерия. Гледай ако може да вземеш малко по-едър грунд, че златните обичат да лапат камъчета и има опасност да се задавят ако е ситен.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

scorpida

08.10.2008 10:21 #11 Last Edit: 08.10.2008 10:58 by scorpida
Да, прочетох че има опасност да лапнат камъче и сложих от тези камъчета които се използват в строителството обаче нещо не ми харесват, а в Севлиево явно е модерен шарения грунд и навсякъде се продава само такъв, но някакси не ми стои естествено. На първо време ще са тези сиви камънаци, а по-нататък ще се обзавеждам с нещо по-добро. Дано само до тогава да ми оживеят растенията в тях...
И още нещо искам да попитам може да ви се стори глупав въпроса ми но все пак като реша да сменям грунда как да стане това в смисъл рибките в аквариума ли са през това време, какво се случва с мръсотията която ще започне да излиза от стария грунд, тя може ли с нещо да навреди на рибките?  *dontknow*

mita4eto2404

Смяната на стария грун ще стане горе доло така: Първо точиш малко вода в една кофа от аквариума като държиш маркучето така че да не смуче боклуци, хващаш робките и ги слагаш в кофата, спираш филтри, помпи и всякакви бълбукащи работи за да се успокои водата и боклука да падне на дъното. Хващаш пак маркуча и точиш дотогава докато вече почне да дърпа мизерията от дъното и точно в този момент спираш, би трябвало да са останали на повече от 5см вода в аквариума. източената вода запазваш задължително. Махаш стария грунд, полагаш новия, наливаш източената вода която си запазила от преди малко, садиш китките оправяш интериора из вътре доливаш остатъка с престола вода и за финал вадиш рибоците от кофата и ги пускаш в префасонираната квартира  ;-)


ПП Лелееее така съм го написал та чак аз го разбрах  *ROFL* *ROFL* *ROFL*

scorpida

 *privet* нова съм в акваристиката и точно от такова обяснение имах нужда

Similar topics (5)

24675

Публикации: 11
Прегледи: 4899

11206

Публикации: 35
Прегледи: 16566

4821

Публикации: 9
Прегледи: 5531

47158

Публикации: 4
Прегледи: 2359

26979

Публикации: 20
Прегледи: 9430