• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 09:54

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Съотношение Осветление, Растение, СО2, Рибки

Започната от falcofbs, 09.11.2009 16:17

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

falcofbs

Привет на всички!

Преди 3 месеца се сбъдна една от мечтите ми - да имам АКВАРИУМ!
Закупих 23л, но седмица по-късно вече ми дойде тясен и купих по-голям.
Засъжаление (поради лиспата на празно пространство в къщи) не можеше да си позволя много голям, и така 80л аквариум (ъглов).

След доста ровене из интернет, попаднах на ВАС - Благодаря, че Ви има.
Доста научих тук, а също така вярвам, че все още ще има.

В този ред на мисли бих желал да се обърна за съвет към вас.

Аквариумът ми е 80л (ъглов), но като се изключат орнаменти, камъни и т.н. -има около 70л вода.

Използвам външен филтър TetraTex EX700 с леко намален flow rate.
Заменени ca Active Carbon със JBL ClearMec Рlus; Bio Filter Balls c SERA Siporax.

Залесен е доста (според мен) - 4 bamboo, grass fountain, доста java moss по камъка и дръвчето, Anubias,
5 LIMNOPHILA SESSILIFLORA, 5 LIMNOPHILA AQUATICA, 10 ALTERNANTHERA PLANTLETS, 10 PLANTLETS LUDWIGIA REPENS.
Бих казал, че всичко доста порасна, с изключение на ALTERNANTHERA PLANTLETS (червени листа, навярно нуждаещо се от СО2)

За момента нямам СО2, но се двоумя за купуване на такова.

Осветлението е 1х11W 8000K 900Lumens + 1x11W 6000K 900Lumens + 1x18W 6500K 1200Lumens
Общо 40W (3000Lumens).

Данните на водата са ph7.5-7.7, амония - 0, нитрит - 0, нитрат - между 10-20

Смяна на водата всяка седмица -приблизително около 17л,
Добавяне на TetraAqua NitrateMinus, JBL Ferropol, Sera Florena, eSHa Cryptoplus -
всичко според дозировката и всеки препарат отделно един от друг през 4-5 дни.
Хранене на рибките - веднъж дневно, пропускане веднъж седмично.

Рибките в момента са:  
1x Pakistani Loach (женска),
2x Dalmatiian Molly (мъжки),
3x Guppy (мъжки),
2x Platy (мъжка и женска, но различни по цвят, форма и украска -не съм сигурен дали ще се чифтосат)
1x Swordtail (мъжки)
4x Cardinal Tetra (немога да разпозная пола, а и от магазина ми казаха, че почти е невъзможно да се размножат в общ акв.)

И тук идват въпросите ми.
1) Относно осветлението излиза че по формулата се нарежда към средно осветените -приблизително 0.60W на литър,
   но по другата формула за Келвините съм повече към силно осветените аквариуми.
И така - тук хората с голям опит какво ще ме посъветват - ще виреят ли растенията без СО2, към коя група осветление спадам,
за да знам какви растения бих могъл да копувам.

2) Изхождайки също така по формулата за броя на рибките (разбирам, че е приблизителна) -
   мислите ли, че вече съм пренаселил аквариума?
Информацията, която събрах за рибките, а също така и данните от магазина, в който ги закупих -
излиза, че ще имам рибки на общ размер, който ще достигнат - около 60см.
Ако все още не е пренаселен - може ли да сложа за последно още 2-3 Guppy?

3) Помпата прави доста добра циркулация на водата. Имам помпичка за въздух, но доколкото разбрах няма нужда от нея.
   Правилно ли съм разбрал или е по-добре да е включена?

4) Също така мислите ли, че ще е проблем, ако намаля отоплението на водата на 24С (или дори на 23-23.5С) -
   защото през деня се покачва на около 26-27С?

Благодаря предварително на всички и всякакви коментари и съвети.

iek

1.Бих казал средно, но зависи от дълбочината на аквариума, рефлекторите и др., ако останеш без СО2 и така става.
2.По нивата на нитратите съдя, че леко си го пренаселил, защото както разбирам имаш не малко количество растения, с тези живородки ти се отварят неограничени възможности за контакти с LFS-а.
3.Може и без нея, не пречи обаче при положение, че не подаваш СО2.
4.24°С ще е идеално.
Пето-чакаме снимки!

vasso

Специално при мен помпичката за въздух е оставена, не защото върши кой знае каква работа , а защото ми навява носталгични усещания за старото време , когато се смяташе , че е задължителна. И аквариумът поне според мен изглежда по добре с въздух .Ако си направиш тема с аквариума ще е чудесно. И аз нямам търпение да го видя, защото явно има какво да покажеш. :-)

falcofbs

Здравейте,

Благодаря ви за отговорите!

Да разбирам ли, че ако реша да сложа СО2 се изисква още осветление.
Оригинален - аквариума беше 2х11W. Вече монтирах допълнително 22W.
Осветлението, което използва е луминисцентни портативни лампи.
Защото повярвайте на ъглов аквариум е доста трудно да се намери место, а празното такова вече го заех.
Размерът на аквариума е -
предна част (която е дъга) - 83см, странични части - 56см, ъглова чупка - 20см,
дълбочина от повърхността на водата до пясъка - (предна част) 40см (задна) около 37см + 4см до осветлението.

Относно нитратите - опитвам се да ги смъкна, но така или инача водата от чешмата е с показатели 5.
Именно затова използвам при всяка смяна на водата препарат TetraAqua NitrateMinus.
Навярно ще взема някакъв филтър за чешмяна вода.

Относно рибките (колко да бъдат) - в различни форуми, които четох препоръките бяха различни:
т.е. на едно место се споменаваше 1инч на 1галон, на друго - 1см на 2л (което е приблизително като първото),
а на трето - за тропически рибки 1см на 1литър.

Също така в магазина ми казаха, че на аквариума, който имам спокойно мога да сложа 25 рибки с големината на гупи.
Т.е. мъжките достигат до 3см по 25 риби - ще имам общ размер 75см на 70л вода, което е приблизително 1:1

Именно от тук идва неразбирането ми, колко мога да сложа.

А също така ми казаха (в магазина), че нитрат до показател 50 не е никакъв проблем за рибите.
В крайна сметка, те трябва да продават рибки и лекарства разбира се.
Затова най-накрая се престраших да попитам във форума при вас.

Не искам да постигна нещо от рода на 50 човека в едно спално (хората били в казарма навярно си спомнят).
Разбира се нямаше умрели от амония и нитрат, или други задушливи газове, но ...

Бих желал да дам на рибките си максимално перфектната среда!

Относно снимки на аквариума ще постна с удоволствие, но ще бъде не по-рано от 2-3 седмици,
когато дъщеря ми се върне и донесе фотоапарата.
Едва ли ще буди интерес, ако просто сложа снимка на самия модел, която се намира из интернет.

Също така незабравяйте - тепърва започвам - така че едва ли ще бъде на вашата висота.

Снимките на аквариуми и рибки, които видях тук - ей Богу - просто са уникални, перфектни,
ако мога така да се изразя!



Дочуване приятели колеги,

Alexfield

Аз от много време се опитвам да смъкна нитратите под 50 мг/л. Нищо не помага. Аквариумът е пренаселен, а рибите си растат и така дори без да се увеличават като бройка, продължават да пренаселват аквариума. Жената не иска да се раздели с нито една от тях  *dontknow*
Преди време бях пускал тук теми да търся съвети как да се справя. Няколко колеги ми бяха писали, че той проблемът с популацията щял да се реши по естествен път  *CRAZY*. Е, не познаха.
Не се хваля, само споделям опит: Рибите ми нямат проблем с такава концентрация на нитрати.

Аз бих те посъветвал да не запълваш аквариума до дупка 1 литър : 1 сантиметър риба още със стартирането му. Рибите растат и нищо чудно след време да се окаже, че концентрацията ти се е увеличила на 1л:1.5см или даже повече.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

vasso

Разбрал съм ,че на продавачи не може да се вярва. Тези препоръки от типа 1 сантиметър на 1 литър са доста относителни, защото ако филтрацията е добра и има повече растения може да се увеличи бройката и обратно. Виждам , че доста се интересуваш и това е страхотно. Със сигурност аквариумът ще стане добре , стига да има желание. Ако растенията вървят добре според мен не е необходимо добавяне на CO2 за момента. Успех! :-)

iek

Цитат на: falcofbs - 10.11.2009 11:08
Да разбирам ли, че ако реша да сложа СО2 се изисква още осветление.
Не е задължително.
При дълбочина от 40см Т5НО ще ти свършат идеална работа, но за да са ефективни, трябва да имат добре направени рефлектори, продават се retrofit китове, от които можеш до подбереш подходящите за твоя аквариум. Друг вариант са DIY LED ( скъпо, много скъпо), MHL,compact flourescent и др.
Правилото см/л е много ориентировъчно, 100 неона по 3см не се равняват на 100 плати по 3см, да не говорим за 50 златни риби по 6см, първите можеш спокойно да гледаш в, да кажем, 200 литров аквариум. Аз бих ти предложил да си вземеш след време 30-40 "Cardinal Tetra"(P.axelrodi) и да махнеш останалите.
Явно питейната ви вода не е перфектна, в моя аквариума е с по-добри показатели, но 5 нитрати никак не са много и дори в някои случаи може да се налага да добавяш допълнително.

Живко

Добра филтрация не означава лесно добавяне на повече риби. Крайният продукт на добрата филтрация са нитратите. Ако има много риби с много добра филтрация, ще има и много нитрати.
Правилото литър - рибка е относително, но е добро начало. След напълно изучаване на процесите в аквариума, което пък няма как да стане, ако липсва пренаселване :-) може и да се подходи по различни начини. За населението в един аквариум има значение неговият размер. От съществено значение е обема на грунда спрямо литрите. Ако аквариумът е плитък, с дебел слой грунд и сме се погрижили дъното ни да е активно, можем да сложим и по-голямо количество риби. Това разбира се е възможно, ако сме се погрижили за крайният продукт, нитратите и останалите хранителни вещества.
На мен са ми известни два начина.
По-чести смени на вода. Не съм голям почитател на този метод. Първо съм доста мързелив. Второ рискът от нарушаване на баланса на аквариума става все по-реален.
Другото, което можем да направим е да засилим метаболизмът на растенията. Така те ще консумират повече хранителни вещества. Трябва ни адекватно осветление, СО2 и торене. Тогова вече започва екшъна :-)

Моят съвет е да си свиркаш. Ако системата е стабилна и поддържаш тези нитрати, без рискови скокове, вероятно аквариума ще понесе още 2-3-4 мъжки гупи без проблеми.
Никой не се е родил научен.

falcofbs

Цитат на: Живко - 10.11.2009 16:11
От съществено значение е обема на грунда спрямо литрите. Ако аквариумът е плитък, с дебел слой грунд и сме се погрижили дъното ни да е активно, можем да сложим и по-голямо количество риби.

За основа съм използвал 4.7кг Sera Floredepot Substrate подходящ за 100л аквариум (според опаковката).
В предната си част грунда е с височина около 5-6см, а назад отива към 10см (мисля, че дойде в повече).

Цитат на: Живко - 10.11.2009 16:11
... дъното ни да е активно ...

Ако имаш в предвид залесено с трева - засъжаление има няколко стръка в преден план, които едва виреят,
а се намират точно под осветлението.
Исках първо да пробвам как ще бъде без СО2, защото знам, че за тревата задължително трябва да има.

Цитат на: Живко - 10.11.2009 16:11
Моят съвет е да си свиркаш. Ако системата е стабилна и поддържаш тези нитрати,
без рискови скокове, вероятно аквариума ще понесе още 2-3-4 мъжки гупи без проблеми.

Музика в ушите ми!

На живот и здраве ще изчакам до Коледа, до проследя как се развиват нещата.
Ако всичко е ОК - подарък за малките ми водни обитатели - 2-3 гупита.

Живко

Активно дъно е когато активно участва в биофилтрацията.
То така или иначе участва, но когато се засили водният ток през грунда става много по ефективни. Тогава пък могат да възникнат проблеми с растенията. Всичко трябва да е с мярка. Дозата прави отровата. ;-)
Има дънни филтри.
Някои колеги са вкарали входа на канистъра под грунда с цел да засилят потока на вода през него и да го направят допълнителен филтърен материал.
Други пък ползват вкопани аератори. Те карат водата да се движи съвсем леко през камъчетата и подпомагат сериозно филтрацията.
Вероятно има десетки начини.

На края обаче пак се борим с нитрати и колкото повече риби, толкова повече нитрати.
Никой не се е родил научен.

falcofbs

Нещо, което забравих -
трябваше ми растение за заден план и преди точно 10 дни закупих от магазина 10 стръка едно от най-дългото.
Но забравих да попитам за името.

Тук в раздел цветя се опитах да го намеря чрез съпоставяне от снимките.
Оказа се, доколкото мисля, че има лоша репутация.
И така бързо до магазина да запиша името.
Продавачът ми каза, че е Elodea Crispa, a по-късно се поправи, че е Elodea Densa.
След като отново проверих в интернет относно тези растения, много повече ми прилича на Elodea Crispa.

За тези 10 дни порасна още с около 20см и тези дни ще го режа и разсаждам.
Доколкото разбирам консумира много бързо съставките от водата и излиза,
че за другите растения ще остане малко или почти нищо.

? Мислите ли, че е по-добре да го махна, тъй като съм без СО2 и немога да обогатявам водата, освен химикали?

falcofbs

Цитат на: Живко - 10.11.2009 16:11
По-чести смени на вода.

Нещо, което четох още в първите ми дни като акварист (не че вече съм ветеран) в един форум беше,
препоръката на един от членовете, който е притежател на магазин за рибки.

Той препоръчваше често, но по-малко смяна на водата,
отколкото рядко, но много.
Т.е. ако трябва да сменим 70л вода, вместо да е 1х70л веднъж седмично,
по-добре 7х10л ежедневно.

Вие какво мислите? - Защото, ако е по-добре този вариант, без никакво колебание ще го правя!

stenli

Не са необходоми толкова чести смени на вода. Особено ако е стабилизиран аквариума, веднъж седмично е напълно достатъчно. Както си дал за пример тези 70л., не е ясно каква част от общата вода са. Повече от 30% веднъж седмично, няма смисъл, това ако всичко е наред.

dok70

Ежедневни смени със сигурност няма да правиш дълго време.
Все пак варианта е - чести смени на малък обем вода.
Съотношението кога и колко е в зависимост от това колко е натоварен
аквариума/риби/, каква храна и по колко се дава, растения и т.н.
Сменяй по 10 л два пъти седмично и нямаш грижи. Дори 20% веднъж седмично е добре при стабилен аквариум. Химикалите са излишни, но до този извод ще стигниш и сам.
Храни с качествена храна, един път дневно да не остават излишъци!
Един ден седмично - глад!
*THUMBS UP*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

falcofbs

Цитат на: stenli - 11.11.2009 12:36
Както си дал за пример тези 70л., не е ясно каква част от общата вода са.

Той беше дал за пример тези 70л. т.е. те ще бъдат различни - зависи кой колко % сменя 20-30%.
Просто онагледяваше идеята за по-лесно разбиране.

Аз сменям веднъж седмично. На 70л вода - 2 кофи по 8л - т.е. приблизително 16л / 23%

По неговатя идея трябва да сменям всеки ден по 2.3л.


Режимът на хранене е -
един ден с TetraMin Flake, на следващия NutrafinMax Flake и така до събота.
В събота замразена (като всяка седмица е различна), а след това чистене и сифониране на вода и дъно.
В неделя - почивен ден - време за диета.


! Тук често споменавате торове, това не са ли химикали, част от които използвам?

Alexfield

За примера, който си дал: 1 х 70 л или 7 х 10 л
бих ти казал, че няма проблем да сменяш всеки ден по 10 литра, но ще ти омръзне, а и така ще се превърнеш в слуга на аквариума. По-добра схема е 2 х 35 л или ако много ти е мерак сега 3 х 25 л.
За растението:
Цитат на: falcofbs - 11.11.2009 12:11
Доколкото разбирам консумира много бързо съставките от водата и излиза,
че за другите растения ще остане малко или почти нищо.
Малко е вероятно едно растение да умори другите от глад като им изяжда всичко. Ако решиш да минеш на бързорастящ растителен аквариум с малко риби и много осветление, тогава ще е друго.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

stenli

Доколкото мога да дам отговор за торта от моя скромен опит, е че с тези препарати, които ти използваш, внасяш в аквариума предимно микро елементи, като водещо е желязото. Макро елементи, в този случай не добавяш.
Имах случай, при който бързорастящо растение, предизвика промяна в останалите растения, а именно появата на ксенококус, което ме караше да мисля, че останалите растения гладуват. При еднакви условия и единствено с развитието си това растения увеличаваше консумацията на хранителни вещества. Така че, твърде възможно е някои растения да изпитват глад, ако в аквариума имаш растителен "хищник".
От друга страна, при кастрене на растения, ситуацията се променя. При константно торене, може да се получи излишък на хранителни вещества, което може да ти създаде проблеми. Проблеми, които много лошо изпитах на гърба си. При значително кастрене и съотвено намаляне броя на консуматори, продължих да торя същото количество. Резултата беше катастрофален. Водата "цъфна".
Извода, който съм си извадил, е че торенето трябва да бъде променлива величина.

Живко

Ако аквариумът е конкурсен може лесно да се натъкнеш на подобен проблем.
Ако става въпрос за нормален домашен аквариум не би трябвало да има проблеми.
Подборът на растения и тяхното количество трябва да е съобразено, освен с всичко друго и с поддръжката. Кастренето трябва да се извършва етапно, по видове или по местоположение. Лично според мен най-добре по местоположение.
Ако се кастри повсеместно се изпада в ситуацията на Стенли. Проблем с дозировката на торовете. Още по гаден е видът на току що окастрен аквариум.

Ако се подкастря на групи, примерно седмично, ще имаме всяка седмица различна визия на аквариума. Ако сме подбрали правилно групите няма да има сериозен проблем с торенето.

Между другото и аз като Стенли го научих по трудният начин. :-D
Никой не се е родил научен.

falcofbs

Не е конкурсен аквариум - къде ти новак като мен!
Най-обикновен домашен аквариум.

Прочетох доста за тези Микро и Макро елементи. Тотално ми се зави свят с тази химия.
Години съм назад, за да достигна на ниво да следя и тези показатели и да ги поддържам в норми.

Оказва се, че всъщност не е чак толкова лесно да се грижи човек за аквариум.

А някой казваше, че от всички домашни любимци най-лесно и най-малко грижи иска аквариума!?
Т.е. грижите не ме притесняват, готов съм всеки ден да сменям водата, да чистя дъното и стъклата,
да подрязвам растенията - само и само да имам безпроблемен аквариум.

За тестове на водата използвам Freshwater Master Test Kit (течност) за ph, High Range pH, Ammonia, Nitrite, Nitrate.

Вчера купих и - API 5 in 1 Test Strips за GH, KH, pH, NO2, NO3.

Всъщност новото, което разбрах е твърдостта на водата, всички други показатели са същите като другия тест кит.
Поне се убедих, че няма отклонения от различните тестове.

Но така или иначе неможах да намеря как да тествам водата за всички тези Микро и Макро Елементи.

Но смятам засега да не се впускам толкова надълбоко, че малко много ми идва.

Живко

Цитат на: falcofbs - 12.11.2009 11:39
Оказва се, че всъщност не е чак толкова лесно да се грижи човек за аквариум.

Но пък е интересно :-)

Ти повечето макроелементи си измерил. Ca, Mg, K, N или NO3, P. Твърдостта и рН ти дава понятие за наличието на Ca, Mg. Нитратите си ги мериш. Остават Калий и фосфор. В общият случай щом аквариумът ти произвежда достатъчно нитрати, то произвежда и достатъчно фосфор. Замерва се еднократно за проверка за аномалии.
Калий просто си добавяме :-)
Микроелементите не се мерят, освен желязото, което е с особен статут. те пък тестовете така го мерят, че нищо не се разбира. Чете се по растенията, за липса на желязо. Има няколко описания в секция химия, как реагират растенията на липса на определени елементи.

Поддръжката на един аквариум не е сложна, след като почнеш да разбираш процесите или успееш да влезеш в някаква схема.
Отнема дневно по 10 минути макс и един път седмично по час.
Останалото е само удоволствие.
*YAHOO*
Никой не се е родил научен.

falcofbs

Цитат на: Живко - 12.11.2009 11:56
Но пък е интересно :-)

Определено е така - спор няма.
Когато купих малкия аквариум 23л седмица по-късно исках по-голям.
Взех 80л.
Сега вече мечтая за повече от 200л!

Някъде четох, че акваристиката може да доведе до вманиачаване.

Вече започна и мърморенето на жена ми  *MODERATOR*

Цитат на: Живко - 12.11.2009 11:56
Отнема дневно по 10 минути макс и един път седмично по час.

Доколкото разбирам, това е всекидневното почистване на мъртвите листа, подрязване ако се налага.
Веднъж седмично смяната на водата, доброто почистване, и ако е дошло времето за миене и смяна на медията.

Надявам се не пропускам нещо важно от всекидневната 10 минутна грижа?

п.с. Благодаря ви, че така всеотдайно се отзовавате на непристанните ми питания!

Живко

Десетте минути всеки ги разбира различно.
Подрязването на листата го оставям за седмичният един час. Да не кажа месечен. Това е защото аз и брадата сме добри приятели и гледаме да не си пречим. :-D
Ежедневните грижи за мен се фиксират в торене, приготвяне на храна за добичетата, оглед на техниката и основно в преброяване и подробно оглеждане на всеки един обитател на аквариума, риби и растения. Е, понякога се разтягат малко минутите до 20 или 30, но пък не е задължително да са на веднъж.

Никой не се е родил научен.

Живко

Когато хората знаят как да питат и се вижда, че са се възползвали максимално от труда на всички писали статии и мнения, е приятно да отговаряш.
Общо взето важи поговорката - Каквото посееш, такова ще пожънеш!
Никой не се е родил научен.

falcofbs

Цитат на: Живко - 12.11.2009 13:24
Когато хората знаят как да питат и се вижда, че са се възползвали максимално от труда на всички писали статии и мнения, е приятно да отговаряш.
Общо взето важи поговорката - Каквото посееш, такова ще пожънеш!


Благодаря за вметката!

...

Цитат на: Живко - 12.11.2009 13:24
Ежедневните грижи за мен се фиксират в торене, приготвяне на храна за добичетата, оглед на техниката и основно в преброяване и подробно оглеждане на всеки един обитател на аквариума, риби и растения.

Е, щом е било това - няма за какво да се притеснявам, че пропускам нещо.
Правя го с часове по няколко пъти на ден, че дори и жена ми, а когато си е в къщи - също и дъщеря ми.

falcofbs

Здравейте,

както обещах да покажа снимка на аквариума, но немога да намеря как и къде да кача снимката.

Ще съм благодарен ако някой даде съвет.

pep4ooo

Здравей!

Опитай да ги качиш на http://imageshack.us/ и да пуснеш връзка.

falcofbs

Мерси!

Дано да се е получило.

http://img267.imageshack.us/i/p1000011.jpg/

http://img267.imageshack.us/i/p1000019.jpg/

Ден след подрязване на задния план и затова е малко оголено.

Това е първият ми растителен аквариум и час сега започвам да разбирам как и къде трябва да се сеят растенията.
Надявам се в бъдеще да се справям по-добре.

Някой знае ли тревата, която е най-отпред дали се подрязва и може ли да се разсажда?

pep4ooo


vasso

Браво,страхотен е аквариумът.С времето ще се развие и съвсем джунгла ще стане. *BRAVO*

Similar topics (5)

3260

Публикации: 10
Прегледи: 5483

17579

Публикации: 4
Прегледи: 7555

40142

Публикации: 21
Прегледи: 7705

15807

Публикации: 9
Прегледи: 9650