• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 16:50

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблеми с водата в Бургас---колеги от града внимавайте!!!

Започната от wwladoo, 30.03.2013 14:16

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

wwladoo

Здравейте колеги.Пиша въпросната тема да ви предупредя,че водата в Бургас е отвратителна за рибите,както почти всяка пролет но този път явно химията която бухат В и К,  е пак от неизвестен произход- т.е. не е хлорно съединение и концентрацията му е пагубна :duvar:  .Вече четвърти колега ми се обажда по тел. в рамките на последните 10 дни с почти индентични проблеми след смяна на вода в домашния аквариум--дори и престояла едно,две денонощия---до преди две седмици не е имало подобен проблем.За сега  проблема е с колеги от централна градска част,които гледат дискуси--80 процента и 20 проц. други риби- и последствията са пагубни.Пробвано е да се преработва водата през активен въглен на Prodac и друг вид активен въглен- да отдели въпросният химикал --без ефект,пробвано е с наличните препарати,които се предлагат по зоомаг.-- за неутрализиране на химии--също без ефект.Пиша ви колеги за да ви предпазя--защото зная,че някои колеги с по големи аквариуми си позволяват да сменят вода директно от чешмата,а както писах и в краткосрочен план-един два дни и при престояла вода не се отделя въпросният химикал. :-)  Умувахме с колега да пробваме с озонатор да се преработи водата преди смяна----и да се види дали ще отдели въпросната химия---ще пробвам и да науча от В и К,какъв е този химикал(ако изобщо дадат някаква информация).Публикувах темата в този раздел--ако модераторите преценят може да я преместят в друг или в Лафче---където преценят--целта ми е била по-голяма гластност за колегите от Бургас-да ги предпазя доколкото мога. :-)  
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

dok70

С озонация определено няма да стане, това е друг начин за дезинфекция на водата, но няма да неутрализира въпросната химия! Препарата най-вероятно е хлорно съединение, "дозирано много прецизно" с лопата. ;-) Може да се неутрализира в открит съд и мощна аерация за 24ч.
Ситуацията е идентична почти навсякъде, не е прецедент само за Бургас.
*bg*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

wwladoo

Цитат на: dok70 - 30.03.2013 15:06
С озонация определено няма да стане, това е друг начин за дезинфекция на водата, но няма да неутрализира въпросната химия! Препарата най-вероятно е хлорно съединение, "дозирано много прецизно" с лопата. ;-) Може да се неутрализира в открит съд и мощна аерация за 24ч.
Ситуацията е идентична почти навсякъде, не е прецедент само за Бургас.
*bg*
Ице човек,знаеш не съм някой новобранец---за да пиша значи не е това---пробвал  съм варианти и с аерация в открит съд,даже в момента резервната ми вода е така,на силна аерация---изчезва чак след 5-6 дни--явно са сменили препарата, а прецизната дозировка с лопатата я знаем(може и на това да се дължи)...При коментар на мой познат с негов познат който работи във В и К но не се занимава с химиите--------коментара е бил преди слагахме нещо френско, а сега сме на немско---или обратното първо немското,после френското-но какво е един господ знае!!! ;-) :-)  Колкото до озона--влиза много бързо в съедининения с  много химични елементи и съединения и ги разгражда до безвредни------озонирал съм преди и е имало ефект но при определени съединения--за въпросното не знам(нямам на идея какво е).
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Деян

Ако разберете какво е добавено ще помогна с всички сили да измислим неутрализация. :-(

dok70

Със сигурност проблема с прехлорирането през пролетните дъждове е навсякъде и от много години. А конкретно Бургас е така развит в хим. индустрията, че надали ще се разбере конкретна причина. Само "вътрешен" от лабораториите за тестване на питейна вода ще може да ви ориентира. Иначе от ВиК винаги всичко е в норма. *CRAZY*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

wwladoo

Цитат на: dok70 - 30.03.2013 17:02
Със сигурност проблема с прехлорирането през пролетните дъждове е навсякъде и от много години. А конкретно Бургас е така развит в хим. индустрията, че надали ще се разбере конкретна причина. Само "вътрешен" от лабораториите за тестване на питейна вода ще може да ви ориентира. Иначе от ВиК винаги всичко е в норма. *CRAZY*
Ице нали се сещаш колко струва един пълен лабораторен анализ от ХеИ(сумата е.......),на теб ли да го обяснявам,където си наясно много добре.Лошото е ,че резултатите са плачевни и то при нас.....На един колега пълен мор,на всички видове дискуси в домашният му аквариум--преди няколко дни, а и на всички останали риби--все редки видове(няма да споменавам сумата)на други двама по няколко дискуса-големи хубави риби са заминали,на един колега днес сутринта ми се оплака--още не знам какво става не сме се чули пак, и аз имам загуби---по споделеното от колеги  и мое наблюдение,просто за няколко часа изгаря кожата на рибата до месото,на някакво петно с определен размер на някои по малко на някои повече и на другият ден рибата е умряла-все едно се движи някакво прозрачно невидимо петно във водата което като се допре до рибата и и изгаря част от кожата. ;-) :-) 40 год.гледам риби,такова нещо не ми се беше случвало---и то от смяна да вода две денонощия престояла, аерирана през това време--години сменям така вода.А лятото,когато се успокои язовира и мътилката на дъното се утаи т.е. бактериалната флора е ниска --юли,август и септемри на аквариуми над 200литра съм сменял и директно от чешмата без проблем--то само тогава в Бургас водата е хубава т.е. с ниско съдържание на химии и ние колегите от БС си го знаем. :-)  Сега аерирам  5-6 дни и сменям по малко,и то при абсолютна нужда някъде.При мен при всички други видове риби,нямам проблеми---защото там вода не съм сменял в този период---при дискусите по често сменям----и там стана. :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Деян


wwladoo

Цитат на: Деян - 30.03.2013 16:29
Ако разберете какво е добавено ще помогна с всички сили да измислим неутрализация. :-(
Благодаря колега *thanks
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

wwladoo

Проблема продължава--преди два три дни, още двама колеги се оплакаха--единият изгуби---трофеуси ---максимален размер,човека вика направо съм бесен,за няколко часа същите рани след смяна на вода престояла 24часа,като изгорено кожата до месото-петно и после смърт... :-(Не е прочел колегата темата ми и коментирахме при свършен факт.Днес съм сменял на дискусите ми на чифтовете--изворна вода от чешма извън града. :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

anasarka

Ами кво чакате всички няма ли някой да звънне на  ВиК да им поиска обяснение. Кажете че сте загубили риби за много пари и ще ги съдите. Ако беше в Габрово на вторият час съм пред ВиК. >:o
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

Nikee19

знам ,че съм нов още ,но този варят който колегата горе е казал е добър и аз използвам изворна вода от едно село друго също което може, но не съм пробвал вода от магазина

Caxapa

Цитат на: Nikee19 - 07.04.2013 20:22
знам ,че съм нов още ,но този варят който колегата горе е казал е добър и аз използвам изворна вода от едно село друго също което може, но не съм пробвал вода от магазина

Това за Бургас ли става въпрос или за някой друг град? По-добре не ми отговаряй за да не дооспамваме темата!

Similar topics (5)

13251

Публикации: 7
Прегледи: 4995

4627

Публикации: 8
Прегледи: 3202

48865

Публикации: 9
Прегледи: 5339

762

Публикации: 24
Прегледи: 12086

40972

Публикации: 15
Прегледи: 6008