• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 18:11

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Поръчка на аквариумна техника от Германия

Започната от NikolaV, 10.04.2006 14:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

NikolaV

Забелязал съм, че доста хора питат как става това и отговори няма. Аз бях един от тях до скоро. Исках да си купя едно филтърче, което у нас го има, че и дори в магазин. Да, ама струва 1050 лв. По-надолу ще видите аз за колко си го взех.
Успях да открия два немски сайта, които предлагат доставка до нас:
http://www.aquaristic.net/
http://www.aquaristikshop.com
Първият май е малко по-евтин, а втория ми изглежда малко по-подреден, по-логичен и по-пълен. Спрях се на него. Предлагат се два начина на плащане, които са валидни за нас – предплащане по сметка на фирмата чрез банков превод или плащане с кредитна карта. При първия вариант от българската банка, която ви прави превода ще ви вземат комисионна между 12 и 30+ EUR, според банката. За немската банка ще има също нещо – 2-3 EUR евентуално, но това не е ясно. При плащане с кредитна карта не се плаща нищо от горе или цената за трансфер не съм я забелязал.
Когато си поръчваш по първия вариант – предплата получаваш по мейла писмо със сумата за плащане и банковата сметка. С това писъмце отидох в ЦКБ (там ми предложиха най-малка такса за трансфера – около 12 евро. За сравнение ПИБ ми поискаха към 30-40 EUR.) и го връчих на момата там. Почна се едно чудене кое точно е банковата сметка. Ядосах се и питах за Кредитна карта. Могло. Варианти май много. Аз избрах гарантирана – без кредитен лимит. Внасяш 50 евро и не може да ги пипаш две години. Купуваш за толкова, колкото имаш вътре като пари. Поддръжката е 2 евро на месец. Един вид дебитна карта, но международна. MasterCard. Избрах нарочно този вариант, за да не харча пари, които нямам. ;)
След 1 седмица имах карта и си поръчах на ново.
Първо за цената на доставката. Светът е разделен на няколко зони. Ние сме в зона 3.
Зони и цени на доставка
Има си някаква минимална сума и да си поръчаш нещо за 5 евро примерно си е набутване.
Тъй като това си е съвсем легален внос тук се дължи ДДС. Мито уж не. На фактурите им присъства някакъв текст, според който стоките са от EU, тия са еди къф си износител и мито не трябва да има.
Понеже сме страна извън EU ни се приспада 16% немско ДДС. Дори когато, човек се регистрира на сайта и коректно си пише, че е от България при логване цената на продукта излиза с извадено немско ДДС.
Така цената на EHEIM External filter 2250 беше 163.71 EUR. Шипинга беше 22.90 EUR. За стоки над еди к'ва си сума за страни извън Германия има 4% отстъпка и тоталчето стана 180.81 EUR. Помните ли колко е в магазин у нас? 1050 лв. ;)
Та така. Избрах си филтърчето, натиснах бутончето, въведох номера на кредитната си карта и зачаках.
На сайта може да си следиш състоянието на поръчката. Идва по DHL. Един линк те хвърля на сайта на немските пощи и ти показва къде се намира в момента пратката. Да, ама не му вярвайте. От две седмици имам филтъра, а онзи сайт още го води някъде в Германия. Тоест проверявайте си по-често пощата (хардуерната :) ).
Дават хората месец за доставка. След около 3 седмици получих известие от пощата да ходя да си взема стоката от Митницата на ул. Веслец – това е митницата до новата Автогара.
На известието си пишеше номера на гишето. Там лелката ми каза да изчакам митническия агент. На секундата цъфна един чичко – типичния митнически агент от представите ми. Разбира се с мустаци. Почна се...
- Ти к'во ще правиш с това бе момче? Знаеш ли, че 5% мито има?
- Ама к'во мито?
- Ми такова. Има... Знаеш ли, че и 20% ДДС има... Става общо 30%
- ????
- Ми то се смята така и така и става 28.5%. Много пари става момче...
- Ми к'во да направим по въпроса
- Ми аз вече го направих – каза нашия и скъса фактурата.
- Какво ти дължа?
- Ми к'вото си решиш.

Дадох му 20 лв. и платих само някаква такса от 4 лв.
Докато късаше фактурата успях да видя, че е за 163 и нещо EUR. Някой ме беше уплашил, че ДДС-то се плаща върху цялата сума с доставката...
А до колко им или няма мито... Кой да ти каже...
Малко сметки – 181 EUR са 362 лв. + 24 лв. (такса+корупция) = 386 лв. А, да го сравним с 1050 лв.! И да бях платил ДДС-та и мита пак щеше да е около 450 лв.!!!

ПП. Някой от цените може да варират с някой друг цент. Гледам филтъра вече е паднал с няколко цента.
Също така някой работи ги има само под немския вариант на сайта. Аз немски не знам, но пак успявам да се оправя.
Като цяло освен за Eheim няма голям смисъл да се поръчва нещо друго, дето иначе го има у нас. Гледах цените на Sera и Sacem - у нас се предлагат на нормални цени. Дори като му сметнеш шипинга и евентуалните притеснения ще дойде ли, гаранцията и тн. по-добре да се купуват от тук. Но нещата, които тук ги няма или някой им бичи тройна цена, са на сметка.

Boby_

Изключително полезно е това споделяне на личен опит!
Много хубаво е да го прочетат българските търговци, някои от които се смятат за незаменими, за да избегнем отговори от типа "Абе не стига, че съм ти го докарал до България, ами и питаш какво точно е и защо струва толкова!".

Браво още веднъж!

dido

Браво, статията е много полезна  :!:  :idea:
Усещам как ще се юрнем да пазаруваме масово от дойчовците  :lol:

zariio

Добре де дотук всичко ми е ясно ама ако се случи нещо с филтъра кво правим?В смисъл гаранция нанайси или на място в Германия :roll:
Не че ще тръгна оттук да си го купя щото ебати и разликата ама.....
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

NikolaV

Гаранция има, ама в Германия...
Никога не бих си купил нещо онлайн от там, ако го има у нас и е с нормална надценка. Sera, Hagen, Tetra, Sacem и др. марки се намират у нас на прилични цени. Търговците, които ги внасят си дават гаранция за тези продукти и е съвсем нормално да си ги купуваме от тях. Бих дал и повече, от колкото би ми излезнало онлайн, ако знам, че го има тук и сега, има гаранция и най-важното търговеца е поел целия риск по доставка и каквото още се сетя вместо мен.
Не така седи въпроса с Ехайм обаче. Излиза 2-пъти, а при късмет 3 пъти по-евтино ако си го взема от там. Ебах и гаранцията. Аз по-добре 3 филтъра да си купя за резервни части, баси...
Ако не се лъжа тоз пич внася и Тетра и Ехайм. Е как може едното да го продава нормално, а за другото да дере по три кожи? Не мога да си го обясня...
А лично за мен най-хубавото на тези сайтове и възможността да се пазарува от там е наличието на неща, дето тук просто ги няма.

dido

Абе в БГ гаранцията е имагинерно понятие по принцип...

NikolaV

Цитат на: "dido"Абе в БГ гаранцията е имагинерно понятие по принцип...
Абсолютно... Некой да знае къде е сервиза на Ехаим в БГ примерно? :-)

zariio

Цитат на: "NikolaV"
Цитат на: "dido"Абе в БГ гаранцията е имагинерно понятие по принцип...
Абсолютно... Некой да знае къде е сервиза на Ехаим в БГ примерно? :-)
Кой сервиз :shock:  rofl  rofl  rofl
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

discus

Цитат на: "NikolaV"
Цитат на: "dido"Абе в БГ гаранцията е имагинерно понятие по принцип...
Абсолютно... Некой да знае къде е сервиза на Ехаим в БГ примерно? :-)

То на сайта от където си го купил филтъра, трябва да пише какви са условията по гаранцията, а и не мисля че точно тази фирма ще откаже да изпълни гаранционно обслужване, единственият проблем е че ще трябва да си пратиш за своя сметка (предполагам) повреденият (недай боже) филтър до въпросният магазин в Германия.

Stas

Браво Кольо, отлично си го описал!
Преди време и Deep сподели своя опит - и той си е поръчвал.
Явно това е начина.

А за резервни части - има и тук по ония, високите цени. То какво толкова може да му стане на филтъра? Да изгори помпа или да се счупи роторчето... Не е непоправимо. А за разликата в цената тия части са си без пари.

pi

Цитат на: "NikolaV"Почна се...
- Ти к'во ще правиш с това бе момче? Знаеш ли, че 5% мито има?
Да да, жалко, сега даваме 20 лв, към заплатата на митничаря, а след нова години като влезем в ЕУ, ще даваме на Германицте въпросните 16 %. Е пак, ще е по-етино, защото ще са само 16 % а не като в България 20%. М/у другото, силно се съмнявам, че има мито 5 % точно за филтри. Но и митничаря знае, че след нова година такива пратки няма как да се обмитяват, и това са му последните странични доходи.

Stas

Ами не точно.
1. Не се знае дали ще е след Нова година.
2. Имаше една статия за това как ще става облагането. Няма да плащаме на германците 16%, а на наште 20%.
Ето тук пише: http://forum1.offroad-bulgaria.com/viewtopic.php?p=59339#59339

А мито наистина не трябва да има ако стоката е с европейски произход, което е било написано във ф-рата.

chandler

аве от 1. януари 2007 като стане ДДС-то в Германия 19% няма да има голямо значение кое ДДС плащаш. Разлика 1% :)
chandler

NO CARRIER

Рибата още в морето, те тиганите извадиха. :-)
Чакайте да ни приемат и тогава ще се започне една, та закони, та гласуване, та преливане от пусто в празно - типично по български. ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

chandler

добре де, ами ако се поръча по интернет стока на стойност 9-10 евро, пак ли ще ме накарат да отида на митницата да си я прибера? няма ли директно да ми я доставят или да ме накарат да отида най-много до куриера да си я взема сам?
chandler

Similar topics (5)

35737

Публикации: 23
Прегледи: 8118

10523

Публикации: 11
Прегледи: 9089

27369

Публикации: 4
Прегледи: 3721

31363

Публикации: 7
Прегледи: 5081

10992

Публикации: 10
Прегледи: 11780