• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:41

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Помощ за начинаещ

Започната от varna-man, 10.08.2009 15:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

varna-man

Благодаря за отговорите Ви. От вчера по препоръчаните от Вас процедури сменям 1/3 водата сутрин с чешмяна. Спрял съм храната изцяло. Към момента 18:30 часа на 11.08.09, целият аквариум е бистър и рибките тичат напред назад (всичките с изключение на сомовете, които все ровят на дъното и единия от тях от време на време се изстрелва на повърхността и след като все едно поема въздух обратно се изстрелва на дъното).
Засега все още не съм предприел мерките по премахване на някои рибки тъй като не ми остава време през работните дни да отскоча където и да било, но тази събота ще оправя и този въпрос. Към момента всички рибки живуркат добре, освен от време на време едната скалария гони другата. Двете бети постоянно са заедно, почти не се разделят.

Относно филтъра ето един линк: http://oscar.myfamily.in.ua/section/658/
Филтъра съм го потопил изцяло като съм оставил само пръчката за пръскане на фонтанчета отгоре. Вчера докато реших да премия гъбата вътре на филтъра с хладка вода и лекичко съгласно препоръките в предишните посочени линкове, забелязах, че има едно движещо се копче (настрани), което отваря вътре една малка "вратичка" между горната и долната част. Та тази "вратичка" преди е била затворена и с помоща на споменатото копче го отворих... незнам кое е правилно... защото в кутията на филтъра няма инструкция или паспорт.

NO CARRIER

Ако пазиш касовата бележка за филтъра, можеш да пуснеш жалба в комисията за защита на потребителя заради липсата на инструкция. Регулирай струята и копчето така, че да не става пералня в аквариума, но пък и да има течение.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

varna-man

Цитат на: NO CARRIER - 11.08.2009 21:42
Ако пазиш касовата бележка за филтъра, можеш да пуснеш жалба в комисията за защита на потребителя заради липсата на инструкция. Регулирай струята и копчето така, че да не става пералня в аквариума, но пък и да има течение.

Касова бележка не им дал продавача. Пък и понеже бях с децата забравих да питам за касовата бележка (макар винаги да съм стриктен по този въпрос, но ето на и се издъних и аз).

Това копче няма голямо движение - само 1/2 см наляво или обратно толкова... да го сложа на средно положение ли??? Как да го регулирам??? При 450 литра на час капацитет, колко е препоръчителното за аквариум 50 литра??

onyxman

Препоръчително е 200-300 л/ч. Можеш и на 450 да го оставиш.Ако имаш проблем с течението слагаш лирата и насочваш струята към стъклото.

varna-man

Току що се върнах от магазина (понеже намерих 1 час свободен) и какво да чуя... Господине жива стока не се връща... дори да е за замяна... Когато му споменах какво прочетох из форумите... Отговора беше следният: "Тези хора, които седят пред компютъра и намират време да пишат обикновено нищо не разбират от аквариуми... златната рибка не е хищна и следователно не може да изяде никоя рибка... а пък скалариите растяли според аквариума и не ставали големи и пак не ядат другите рибки... както и в моят аквариум с размер 50 литра (който купих от него) можело да живеят до 25 рибки"...
А пък когато го запитах защо не ми е дал поне базова информация (правилна) отговора му беше "аз не мога да се обяснявам за детайлите"...
Еми сами разсъждавайте за отговорите му... аз му захвърлих в магазина скалариите и отидох на друг магазин... на ул. Марин Дринов/Иван Аксаков... там пък ми казаха същото, което съм чел в този форум и че аквариума ми е бил пренаселен... но тъй като останах без скаларии реших да взема 2 гупи... заради щерката (която беше с мен)... хората дори ми дадоха най-издръжливото си растение (когато исках да купи треволяк малко) и не ми продадоха другите, които харесах понеже ми казаха, че нямало като начинаещ и с такъв малък аквариум и то без осветление да гледам дори тези растения...

NO CARRIER

http://aquariumbg.com/forum/index.php/board,18.0.html Виж двете теми за положителни и отрицателни отзиви и пиши смело.  *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

sliven

Варна-Мен,аз ще ти дам по-различен отговор от колегите!Ходил си с децата,избирали сте заедно.Радостен повод-Рожден ден.Не твоя,нито на колегите!О,К.Децата се радват.Теб те подвеждат в магазина.Ти грешиш.Човешко е!За препаратите ясно,прецакват те леко.Ти прецакваш детето, Ман!Нали ще правиш голям като за теб!Ще седнеш,ще четеш,после ще подреждаш и ще купуваш.Първо трябва да сгрешиш ли?Ако питаш децата,харесват Златните.Щели да изядат неонките,майната им!Представи си,теб как ще те изядат,ако умрат по друга причина!Но вече ония които те са харесали ги няма!?Причини,дал Господ!Нали за това има теми за начинаещи,трябва 1-во Информация,2-ро действия....Помисли, :karamse:Трябва да събираш тренинг.Не се плаши.ЧЕТИ! *THUMBS UP* 
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

Divane

Цитат на: sliven - 12.08.2009 20:03
Варна-Мен,аз ще ти дам по-различен отговор от колегите!Ходил си с децата,избирали сте заедно.Радостен повод-Рожден ден.Не твоя,нито на колегите!О,К.Децата се радват.Теб те подвеждат в магазина.Ти грешиш.Човешко е!За препаратите ясно,прецакват те леко.Ти прецакваш детето, Ман!Нали ще правиш голям като за теб!Ще седнеш,ще четеш,после ще подреждаш и ще купуваш.Първо трябва да сгрешиш ли?Ако питаш децата,харесват Златните.Щели да изядат неонките,майната им!Представи си,теб как ще те изядат,ако умрат по друга причина!Но вече ония които те са харесали ги няма!?Причини,дал Господ!Нали за това има теми за начинаещи,трябва 1-во Информация,2-ро действия....Помисли, :karamse:Трябва да събираш тренинг.Не се плаши.ЧЕТИ! *THUMBS UP* 

Не е нуждо да вменяваш вина на човека! Правилно е постъпил поне по две причини -
1. дава се урок на децата,че когато някой те цака трябва да вземеш мерки!
2. спестил е на децата много по-голямата мъка да гледат как рибките умират една по една в аквариумчето !

sliven

Дали,Деси!??Аз съм се парил.Предизвиквам,Мен-ДА ЧЕТЕ!Четете ,има от къде.Забелязал съм,че повечето се парят,и търсят хелп.Нима ако няма Скаларии и Каракуди,няма да има смърт.Да видим колко от Вас,ще се похвалят(въпреки...)Нормално,виновен съм аз!Варна Мен-ти решаваш,но не се отказвай от голям аквариум.Ще дойде време....,трябва да минеш през огъня!Всичко е път! ]:->
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

varna-man

Към момента 19:13 часа всички рибки живеят спокойно все още... Златна рибка също засега не закача никой, освен от време на време да повдига сомчето да види кво има за ядене отдолу... но това настрана... имам следния въпрос:
Двете бети направо са неразделни... прочетох в раздела "рибки/размножаване/лабиринтови" че когато женската е готова да хвърли хайвера си има следните признаци: бяла точка, вертикални райета (принципно били хоризонтални и после ставали вертикални при готовност)... там имаше съвети как да стане всичко... но аз нямам резервен аквариум, нямам намерение да размножавам с такъв малък и пренаселен аквариум, а и като четох за захранването на малките и т.н. едва ли при сегашния опит ще успея... НО все пак... дали в този сборен аквариум има шанс мъжкият да направи гнездо и женската да хвърли хайвера... и дали има шанс поне 0,1% нещо да оцелее или всичко още преди да се излюпи ще бъде изпапкано...?

varna-man

18.08.2009 11:49 #25 Last Edit: 18.08.2009 11:55 by varna-man
Здравейте отново!

Вчера сутринта видях, че мъжката гупа е умряла. Трупът лежеше на 0,5 см разстояние от растението Кабомба. Опашката му беше на дъното, а тялото повдигнато и опряно на едно от стъблата на растението. След изваждане на трупа от едната му страна се забеляза (като че ли) мъничка рана с 3 мм дължина и черна точица, а цветната му опашка изглеждаше избледняла... За съжаление свидетелите мълчат като риби и засега дознанието не върви. Списък на свидетелите: Хелер (пол женски - зрял), хелер (пол мъжки - зрял), 2 бети (мъжка и женска и двете като че ли са зрели), златна риба (незряла - с обща дължина от глава до края на опашката (6 см), 2 бр. Данио (мъжка и женска), 6 бр. неонки (малки), 2 сомчета (малки), 1 бр. женска гупа.

Заподозрени от мен: Женски Хелер (признаци: държи се много агресивно спрямо мъжкия хелер; понякога подплашва женската бети), мъжки хелер (признак: веднъж беше забелязан да подгони жертвата, но само веднъж е забелязано това действие) и мъжкото Данио (признаци: постоянно гони женското Данио и веднъж бе забелязан да подгонва жертвата, но само веднъж)...
Други странни явления: Днес мъжкият хелер стои само в укритията и не излиза изобщо, освен веднъж излезе на сутрешна храна... даже не гони вече женската хелерка... дали е ранен?? или се чувства гузен ако е съучастник в убийството на жертвата??

П.П. Мъжката и женската бети за мен като че ли са извън подозрение, защото не се държат враждебно към никоя от другите обитатели на аквариума, а само винаги са заедно... дори избягват контактите с други риби...
Имам 2 керамични укрития, които нямат остри ръбове отвън (отвътре също като че ли нямат), но досега нито една друга риба не се е оплаквала от укритията.

Моля да ми помогнете да хвана извършителя на това злодеяние..!



Ето информацията за местопроишествието:


Обем на аквариума: 50 л.
Височина: 35 см

Грунд
Дебелина на дъното: 2-4 см
Размер на камъчетата: 2-3-5 мм

Осветление: Няма специално. Свети само лампата (100 W) в коридора, свети по 10ч на ден

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба): няма
Аераторна помпа (с гъба): няма
Вътрешен филтър л/ч: 450 л/ч с тръбичка за фонтанче
Външен филтър л/ч: няма
Система за СО2: няма

Филтрите работят непрекъснато.

Дата на стартиране на аквариума е 09.08.2009 г.

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни: смяна на вода на 2 дни 30%
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)


Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: син препарат е използван при стартирането на аквариума за нормализиране на чешмяната вода и червен препарат за увеличаване на микроорганизмите за пречистване. Всичко според инструкциите.

Вода
Сменям по 20-30% (процента) на всеки 2-3 дни.
При смяната: Водата е от чешмата направо, но е престояла 1 ден. Водата е с температура 26 градуса.
Температурата на водата в аквариума е 28 градуса.

Храна
Видове храна: Микс (не се знае какво е) от 4 вида храни
Колко често храните рибките си: 1 път дневно като 1 ден в седмицата са на гладна диета  
За колко време рибките изяждат порциите си: 2-3 мин

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения: имам само 3 Валиснерии, 1 кабомба,1 номафила и за съжаление на третото така и не му разбрах името.


Риби:
Полово зрели(видове, брой): хелери, гупа, данио, бети (съответно: 2 бр, 1 бр, 2 бр, 2 бр)
Млади риби(видове, брой): мисля, че са млади - 1 принцеса, 6 неонки, 2 сомчета).
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): 2 гупи (вече само една)

Alexfield

Копчето на филтъра отваря и затваря една клапа (имам подобен филтър на SUN SUN). Ако клапата е отворена засмуква вода и дебита на водата, която минава през самия филтър, е по-малък. При затворена клапа цялата вода минава през филтъра и се получава по-голяма филтрация.
450 л/ч е много за 50 л аквариум. Нормално съотношението трябва да е 1:3 (слаба филтрация) до 1:5 (добра филтрация). В твоя случай 1:9. Ако филтърът не предизвиква много силни течения, може да го оставиш и така.

Относно умрялата рибка: Според мен потециалните извършители са хелерите и мъжката бета. Ако изобщо става дума за убийство де. Не е изключено виновникът да е вътрешен паразит. Възможно е и рибката да не е издържала на стреса от местенето и да се е гътнала сама, а раната която си забелязал да се е появила по-късно - нахапана от хелерите след като е спряла да мърда. При мен умрелите риби, ако не ги извадя и изхвърля, изчезват за 2-3 дни - изядени от другите.

П.П. Не съди по това как се справяш с малък аквариум дали да си вземеш голям. По-важното е дали имаш желание да се занимаваш. Всички започваме с малък пренаселен аквариум и много трупове изхвърлени в тоалетната. Полезно е да четеш, но още по-полезно е да си правиш изводи от собствените грешки.
Успех!
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

valnata

 Според мен не е убийство. Рибата си е умряла а сомчетата са почнали да я хапват, и от там може да е дупката. Другите риби както казва и колегата също си хапват от труповете. Преди като имах гупи докато умре някоя, и анцитруса веднага я докопваше.

Similar topics (5)

34190

Публикации: 6
Прегледи: 3183

13113

Започната от beta_01


Публикации: 9
Прегледи: 3727

576

Публикации: 33
Прегледи: 16833

11532

Публикации: 16
Прегледи: 12859

53744

Публикации: 4
Прегледи: 2997