• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:15

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Помощ за начинаещ

Започната от varna-man, 10.08.2009 15:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

varna-man

10.08.2009 15:19 Last Edit: 10.08.2009 15:21 by varna-man
Здравейте,

За рождения ден на щерката й подарих малък аквариум. Обемът 50 и няколко литра. Онзи ден го измих като донесох вкъщи. И както каза продавача направих следните действия:
1. Налях вода от чешмата
2. Сложих дребни и средни камъчета (които купих от магазина)
3. Наредих растенията и ги затиснах с камъчетата
4. Включих потопяем филтър SUNSUN вътре.
5. Налях според инструкциите червен препарат (за бактерии някакви)
6. Налях според инструкциите син препарат (за пречистване на чешмяната вода)
7. Изчаках 24 часа
8. Вчера сложих рибките (1 златна, 2 данио, 2 скаларии, 4 неона, 2 Бети, 2 хелера, 2 малки сомчета)
9. Преди да ги сложа според инструкциите на продавача сложих с торбичките им за 15 минути в аквариума, после взех вода от аквариума в отделен леген + водата от торбичките и сложих рибките в легена). След още 15 минути преместих рибките в аквариума.
Температурата на водата беше 28 градуса.

Такаа... всичко беше окей... но след като нахраних рибките, те почнаха да ак.т... И аквариума почна да мирише малко... Тази сутрин вече миришеше долу-горе бая и водата им беше мътна... и рибките (особено скалариите) малко ми се сториха меланхолични... освен даниотата, неоните и хелерите които шареха както обикновено...
И реших да отнема малко вода и да долея пак чешмяна + малко от препаратите... И сега като че ли аквариума се поизбистри, но скаларийките и бетите са си меланхолични (а вчера като ги слагах бяха много енергични, особено едната скалария гонеше другата, а бетите се гушкаха един друг и все бяха заедно)... Температурата спадна на 25 градуса...

Та въпроса ми е: Чудя се как да разбера дали филтъра SUNSUN работи... по него има малки мехурчета, а фонтанчето отгоре си пръска... Ама незнам... мислех че ще прочиства успешно малкия аквариум понеже е бил за до 70 литра аквариуми. Купих го за 18 лева (имаше и по-евтини от същия вид и от други)....

Дайте съвет... Че ако умрат рибките... ще ми се провали плана в новата къща (която строя за догодина) да си слагам в стена огромен аквариум 700-1000 литра ... защото ако не мога 50 литров малък аквариум да отгледам, камо ли ще мога да отгледам голямата камара и може отсега да променя плановете за стената... Освен това и дъщеря ми ще се разстрои... ако умрат рибките... че тя взе да ги кръщава с имена...

Аквариума стои в коридора и засега още не съм сложил специално осветление, но в коридора лампата свети постоянно (без през ноща след 22:30)

Radinka

Според мен мирише на рибешка супа.
Тези видове риби не могат да живеят заедно.Особено да отглеждаш златна на 28 градуса.
Моето мнение е че трябва да се махнат на първо време скалариите и златната те искат големи аквариуми.
златарник,скаридарник и жабарник

onyxman

10.08.2009 15:46 #2 Last Edit: 10.08.2009 15:51 by onyxman
Имаш  мнооооого да почетеш. Пропуснал си доста важни неща.  Отляво има едно меню, препоръчвам ти да прочетеш статиите там.  *THUMBS UP*

varna-man

Разбирам, че съм пропуснал да почета преди изобщо да купя аквариума... но какво да се прави "жизн"... В момента чета и се ровя из целия форум... и ще предприема съответните действия...

НО, въпроса ми беше как да разбера дали "филтъра" (потопяем SUNSUN с капац. 450 л/час) работи??? Трябва ли да прави вълнички или друго?? В момента единствено по самият филтър има мънички мехурчета, а пръчката му която стои над водата прави фонтанче (сиреч капе)... друго нищо над вода няма... като го включих за първи път имаше малко бучене, което ми се нормално, но в момента не бучи изобщо (но като пипна стъклото на аквариума има вибрации нормални за моторче)...

onyxman

10.08.2009 15:56 #4 Last Edit: 10.08.2009 15:58 by onyxman
Щом изпомпва вода значи работи, но филтъра не е проблема ти в момента. Много рано си сложил рибите.Трябвало е да поизчакаш 2 седмици да поработи празен.
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,319.0.html

bicho1976

Имаш ли други накрайници?Тази флейта по добре я потопи във водата,така няма да ти прави''вълнички''.И за рибите колегите са прави,ходи връщай бети,златни,скаларии и вземай неони.

NO CARRIER

Добре дошъл. Поводът за срещата, за съжаление не е добър, но няма нищо невъзможно.

Ето нещата за четене:
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,319.0.html
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,629.0.html


Наистина, като за начало опитай да върнеш в магазина двете скаларии, двете бети и златната рибка.
Спри храненето нацяло за 2-3 дни. Смени 1/3 от водата с чешмяна вода със същата температура.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

jodeci

Не търси под вола теле. Филтъра работи. Повече трябва да те притеснява това, че не четеш. Определено си избързал с рибите и най вероятно ще прежалиш повечето. И кви са тези червени и сини препарати. Дай малко инфо какво точно си използвал.
Не на последно място: чети много тук, събирай инфо и не се притеснявай за голямата локва - по-лесно се достига и подържа екологичен баланс.
Как? Чети тук!
И за бога, братя, Не Бързайте!!!

Успех!!!
План За Вечерта:
1. Да си успокоя нервите.
2. Да поговоря със жената.
3. Да си успокоя нервите...

varna-man

Цитат на: NO CARRIER - 10.08.2009 16:01
Добре дошъл. Поводът за срещата, за съжаление не е добър, но няма нищо невъзможно.

Ето нещата за четене:
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,319.0.html
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,629.0.html


Наистина, като за начало опитай да върнеш в магазина двете скаларии, двете бети и златната рибка.
Спри храненето нацяло за 2-3 дни. Смени 1/3 от водата с чешмяна вода със същата температура.

Първият линк за съжаление прочетох едва вчера вечерта... Вторият линк в момента чета... Няма ли да умрат ако не ги храня 2-3 дни?? щото щерката ще ме убие ако именно след спирането на храна умрат рибките... Водата смених с чешмяна (1/3) и малко се поизчисти водата, но все още не е идеално бистра както беше без рибките онзи ден и вчера сутринта...

Към другите съфорумци с критиките:
Нали все пак човек се доверява на продавача (не мога все да бъда скептичен).... пък и на този продавач магазина му е от години (най-малко от 3 години го знам магазина)... кой да знае че трябва да чакам седмици... той каза слагаш препарата и след 24 часа хоп слагаме рибките...

Относно връщането на скалариите... ще се опитам да ги върна ако ги вземе човека... ала защо златната рибка?? тя кръстена на "златокоска" и освен това тя шава най много и рови из камъчетата за храна като сомче...

Надявам се този филтър както ми казвате наистина да работи.... щото най-важно е според мен първо да успея да държа водата бистра...

трябва да се опитам да удържа всичките рибки живи заради детето, че ще има рев понеже е много запалена по тях и стои много често на столче да ги гледа...


Balkandjiev

ако не спазваш инструкцийте има по голяма вероятнос да ги умориш отколкото да ги уставиш гладни 2-3 дни

bicho1976

Защо златната?Златни се гледат само със същите.Много цапат и растенията нямат голям шанс.Като порасне несе чуди къде са неоните..Знам че ще ти е трудно да се разделиш със нея(особенно  на детето)но трябва да избираш.На мен още ми натякват че съм ги разкарал.А и щях да забравя продавача все пак с това се изхранва.

NO CARRIER

Щях да го пиша, но се въздържах.

varna-man както всеки един нормален човек е отишъл в магазина и е очаквал коректно отношение към него- да му обяснят точно какво да направи, а не да му набутат колкото се може повече боклуци.
За съжаление се е случило точно обратното.

2-3 дни, дори до седмица без храна не е проблем, даже напротив. Още повече, при преместване направо си е задължително да ги оставиш ден гладни.
Ако не сте гледали до сега рибки, има голяма вероятност да ги прехраните от любов и старание да не умрат от глад. Храни се много по малко. Ако има чернодробна храна, или я върнете на продавача или я изхвърлете. Сушени дафнии - водни бълхи, също.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

valnata

Тоя продавач ми прилича на човека с барачката от НЕПТУН, който ми беше дал съвет да пусна в 200 литра спокойно 20 25 скаларии. Те били дербни, и не пречело а той имал 17 18 на максимален размер в 200 литра.  Зтова колега ако си от Варна иди в някой свестен магазин.

zambo

Здравей и добре дошъл .
Като за начало спри да храниш за 3-4 дни .След това ги храни през ден . Това което им сипваш като порция да го изяждат за 2-3 мин . От глад няма да умрат . Вземи една десет литрова туба и я напълни с вода . Всеки ден сменяй от аквариума по десетина литра от водата с тази от тубата - поне две седмици . Идеята е в аквариума е да се сипва престояла вода . Препарати е излишно да слагаш .
Относно видовете риби - 1 бета , златната и скалариите ги върни в магазина . Това не е техния аквариум . След около 2-3 месеца мисли за нови риби . Дотогава ще си си изяснил какви видове искаш и те какво изискват като условия за отглеждане .
Личен съвет , ако успее да върнеш рибите в магазина го забрави , че съществува . За мен те не са коректни търговци и ще ти дават само грешни съвети .
Ако не ги вземат обратно по-добре ги подари на някого .
Между другото - огромен аквариум се поддържа по-лесно от малък .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Живко

Понеже имаше питане за филтъра аз да питам.
Какъв точно е този филтър. Най0добре е ако има линк, който да видим. Би трябвало да има вълнички, поне леки. Имам чувството, че потапяемият филтър не е целият потопен или нещо други има!?
Никой не се е родил научен.

Similar topics (5)

13630

Публикации: 12
Прегледи: 4747

14444

Публикации: 5
Прегледи: 2898

58377

Публикации: 7
Прегледи: 4323

33309

Публикации: 4
Прегледи: 1984

30552

Започната от hera_orsa


Публикации: 5
Прегледи: 3184