• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 00:45

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Подготовка за създаване на Растителен аквариум

Започната от Johnny, 18.07.2012 21:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Johnny

Здравейте, от известно време съм в Германия и искам да създам един красив и здрав растителен аквариум. Риби ще има 10-15 неончета и след време скариди, че цената им е ужасна тук. Или с една дума растенията имат пълен приоритет! Ще се радвам и бъда много благодарен да споделите опит за да може грешките да са най-малко.

Незнам от къде да започна просто в главата ми е пълна бъркотия, но на това съм се спрял:

- Аквариум 100/40/40
- Осветление 4Х39 вата Т5. Ще се радвам да изразите мнение и препоръки какви да са телата вътре!
- СО2 система с РН контролер. (системата си я имам от БГ само контролер ще добавя)
- За начало смятам да стартирам само с бързорастящи растения и с времето като понатрупам малко опит да добавя и други.
- Живея в Карлсруе и тук водате е доста твърда, около 18 dH и PH 7, тук има подробен химичен анализ: http://www.stadtwerke-karlsruhe.de/swka-de/PDF/Service/Infomaterial/Produkte/Trinkwasser_Qualitaet.pdf


Въпросите ми са:

- какъв филтър да използвам - външен или вътрешен, евентуални марка, модел?
- нужно ли е използването на СО2 още от начало, а и за напред?
- с какви растения ще е добре да започна, а и за напред в предвид показателите на водата?
- какъв грунд, колко дебел, допълнителен субстрат в него?
- за начало има ли смисъл от допълнително торене и скакво? (имам възможност за начало да ползвам само готови продукти)

Благодаря предварително на отзовалите се  *DRINK*









anasarka

Много въпроси имаш :-D Разгледай изкачащото меню в ляво, там има доста темички от които можеш да добиеш знания.
Първо тези Т5-ци имат размер ако не се лъжа от 85см, а аквариума ти е 100см. възможно е да имаш по неосветени крайща на аквариума.
За филтъра според мене избери външен, гледай да може поне 5-6 пъти да завърти обема на аквариума. За марка и модел несмея да ти кажа щото стават полемики от 2-3стр. :-D Относно за СО2 има тема за стартирането на растителен аквариум там е описано стъпка по стъпка.
По третият въпрос, предполагам не си отглеждал досега растения затова почни с лесни бързорастящи, като ротара, хетерантера, лимонче и т.н. Хубаво е преди да си избереш растения да им прочетеш профилите за да се запознаеш с тях преди да ги купиш.
За грунда има също тема, добре е за растенията да е поне 5см дебел отпред и 6-7-8см отзад. За вид можеш да ползваш или кварц или речен пясък. Според мене е по-добре да не слагаш нищо подхранващо в грунда за в начало, докато свикнеш с отглеждането на растения. Относно торенето ако мислиш сериозно да отглеждаш растения ще трябва да си закупиш основните торове. Има много неща които трябва да прочетеш.
Успех в начинанието и несе бой да питаш, има кой да помага. :-)
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

bustama

Имал съм същия аквариум като твоя, говоря за размерите. Знание голямо нямам за това как се отглеждат красиви и здрави расстения, но съвет мога да се опитам да дам.

Добрата циркулация на водата и нейнете качества според мен са от голямо значение и не на последно място грунда.Филтъра  в този мой аквариум беше ехейм 2215 - според мен е слаб можеби 800 до 1200 л/ч би било по - добре, като си мисля, че трябва да има възможност да се реголира дебита.
Иначе от филтъра съм доволен, като изключим много лекия шум.
Лампите, не зная дали няма да са ти много, чак пък 4 - ри...

manyg

защо не вдигнеш височината на аквариума с още 10 пък може и 15 см.
В тези 40 см като сложиш 5 см грунд и още 2-3 см закрити от капака ще станат 32-33 :)  

Nikiengi

Цитат на: manyg - 19.07.2012 11:27
защо не вдигнеш височината на аквариума с още 10 пък може и 15 см.
В тези 40 см като сложиш 5 см грунд и още 2-3 см закрити от капака ще станат 32-33 :)  

Колегата смята да прави растителен аквариум и при по-голяма дълбочина нещата стават доста по-трудни и скъпи, така че е по-добре да не вдига височината!  :-)

terier4o

Цитат на: Johnny - 18.07.2012 21:31

Въпросите ми са:

- какъв филтър да използвам - външен или вътрешен, евентуални марка, модел?
- нужно ли е използването на СО2 още от начало, а и за напред?
- с какви растения ще е добре да започна, а и за напред в предвид показателите на водата?
- какъв грунд, колко дебел, допълнителен субстрат в него?
- за начало има ли смисъл от допълнително торене и скакво? (имам възможност за начало да ползвам само готови продукти)

Благодаря предварително на отзовалите се  *DRINK*
Ако не си поръчал аквариума все още .... помисли дали не можеш да коригираш широчината му . Много бързо ще ти станат тесни тези 40 см .
Имам и съвет за осветлението , според мен .... можеш дори да сложиш и 5та пура , при условие , че осветлението ще е на два кръга т.е стъпаловидно .
1- Ползвай външен филтър , марката и модела зависят от финансовите ти възможности , ако ни ориентираш какви пари би дал за филтър , ще можем да ти препоръчаме .

2- По принцип казват , че не е нужно в началото да се пуска Со2 , но аз пускам още от първия ден .

3- Всяко правило си има изключения , в началото започни с растенията които си наумил , ако не вървят ще променяш'' плана в действие''

4- Грунда /Субстрата .. също зависят от финансовите ти възможности ,кажи ни каква цифра си прежалил за там . Аз обичам да има повече грунд , на преден план около 5/6 см  на заден план минимум 14-15 см .

5- Тук не мога да ти кажа нищо ... нека колегите които ползват готови продукти да ти дадат съвет .

6- Виж дали някъде се продават ТЪРПЕНИЕ и МЕТОДИЧНОСТ   от тях ще ти трябват най-много  :-D  *DRINK* .

Успех !
ПС. Да не забравиш да снимаш проекта от самото начало стъпка по стъпка и да публикуваш снимки  :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

zariio

Аквариума ми е подобен-100/37/37 като  филтрацията ми е  ехейм 2073 а осветлението ми е същото като твоето-4хт5 39вт.Аз ползвах со2 от самото начало-без първата седмица от стартирането.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Johnny

Да споделя сега, че аквариума не е поръчан, а направо се продава с тези размери, нещо като стандарт.

Пурите наистина са 85 сантиметра, но самото тяло е точно за 100 см аквариум, а може и да се окачи и като висящо тяло тъй, че едва ли ще има неосветени места, а капак няма да има.

Грунда ще се помъча да си го събера и пресея (в което се съмнявам, че ще стане), а иначе съм харесъл един ситен черен, който адски ме кефи.

За филтър конкретен бюджет нямам, а иначе като цена качество Сера ми се виждат най-добре около 50-60 евро за sera fil bioactive 250, ако някой го ползва или има наблюдения нека да сподели.

zariio

Както ти казаха и по-горе не забравяй че 4 т5-ци са сериозно осветление и ако ще ползваш обикновен субстрат не е зле да помислиш за някаква хранителна подложка.Да не говорим че е почти задължително торенето и со2
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Similar topics (5)

7341

Публикации: 7
Прегледи: 4129

1058

Започната от lkm


Публикации: 2
Прегледи: 3072

12537

Публикации: 20
Прегледи: 17288

27369

Публикации: 4
Прегледи: 3715

28904

Публикации: 11
Прегледи: 7210