• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 10:20

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Опалесцираща вода

Започната от neon, 16.09.2007 20:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

federal

Цитат на: NO CARRIER - 18.09.2007 00:47
Опалесцираща означава помътняла. Млечно бяла в повечето случаи.
Това не е ли развитие на млечно кисели бактерии в прясната вода:))

zmeq

Ами поне при мен това си е нормално явление в аквариума през първите дни.
Просто изчакваш няколко дни и се оправя  ;-)

Lan

18.09.2007 13:04 #17 Last Edit: 18.09.2007 13:08 by Lan
Цитат на: NO CARRIER - 18.09.2007 00:47
...
Опалесцираща означава помътняла. Млечно бяла в повечето случаи.

Опалесценция [опал + лат. -escentia суффикс, означаващ слабо действие] - явлението на разсейване на светлината в мътна среда, породено от оптическата нееднородност на средата; наблюдава се, например, при осветяването на повечето колоидни разтвори, а също така и при вещества в критическо състояние (каквото и да значи това, б.прев.) (критическа опалесценция).

И тук, ама не ми се превежда.
http://mirslovarei.com/content_bes/Opalescencija-44049.html

Е, рекох да те отменя...
Ето почти буквален превод (за тези, които не знаят руски – още повече, че авторът е мърляч и въвежда собствени ,,правила" в руската граматика, което усложнява нещата за читателя):
Опалесценция (критична) – рязко засилване на разсейването на светлината от чистите вещвества (газове или течности) при критично състояние, а така също от разтворите при достигането им до критичната точка на смесване. Обяснява се с рязкото нарастване на свиваемостта на веществото, в резултат на което в него се увеличава количеството флуктуации на плътността, които разсейват светлината (прозрачното вещество помътнява, губи от прозрачността си).

Забележката на NO_CARRIER ми подсказа да се опитам да изясня поне донякъде понятието ,,критично състояние на веществото". При чистите вещества имаме критична температура и критично налягане, които определят така наречената критична точка. Надясно и нагоре от нея – т. е. при по-високо от критичното налягане и по-висока от критичната температура газовата и течната фаза на веществото са неразличими. Тъй като става въпрос за големи стойности на температурата и налягането, явно не това е, което ни интересува в случая.
,,Критичната точка на смесване" няма да коментирам – очевидно става въпрос за насищане на разтвора, но това само по себе си едва ли предизвиква разглеждания ефект.
Опалесценцията е явление на разсейване на светлината в прозрачни колоидни разтвори, при които дисперсната фаза е с размери от порядъка на нанометри (до стотици нанометра - nm), т. е. съизмерими с дължините на вълните на видимата светлина. Благодарение на това при отражението (и / или пречупването) на светлината от частиците тя повече или по-малко частично се разлага, вследствие на което се получава характерното сияние на течността (като че ли тя свети отвътре), подобно на сиянието на чистия опал, откъдето идва и названието на явлението.
Първият, който е изпсувал вместо да хвърли камък, е баща на цивилизацията.
Зигмунд Фройд

NO CARRIER

Е, тук става дума за някакви гадинки, които се развиват при стартиране на аквариума или при измиране на част/всички нитрифициращи бактерии. Същият ефект понякога се получава когато сменим голяма част от водата и сменим/изперем гъбата на филтъра. И наистина, чакане му е майката.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

dido

Що се ебавате и не потърсите инфо повече във форума? Бактериална колония или такава на първаци е най-честата причина за това явление. Всичко това изчезва като се стабилизира аквариума.

RazorJack

Айде и аз да попитам за нещо подобно. Начинаещ съм още нали :) 2 аквариума имам. И при двата имаше проблем че водата в началото не беше мътна, бистра си беше ама жълтокафеникава на цвят и чаак след няколко месеца сама си стана кристалночиста, въпроса как да се ускори тая работа? Слагал съм aquatan и nitrivec както си пише.

dido

Абе остави нещата да следват естествения си път.

kamos

23.09.2007 20:11 #22 Last Edit: 24.09.2007 17:31 by kamos
RazorJack
При мен ако водата стане от жълтеникава в бистра почвам да се притеснявам какви болести следват, и обикновено болестите не закъсняват.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

RazorJack

Цитат на: kamos - 23.09.2007 20:11
RazorJack
При мен ако водата стане от жълтеникава в бистра почвам да се притеснявам какви болести следват, и обикновенно болестите не засъняват.

а тва пък защо? малко обосновка?
не съм забелязал проблеми няколко месеца вече, а бистрата вода си има плюсове - не само че е по гот да я гледаш ами и повече светлина достига дъното. а и не съм виждал досега магазин в който водата да е жълта ...

kamos

Не се изразих достатъчно ясно. Водата си е бистра, но леко жълтее - тогава всичко е ок. В случай, че от жълтеещо стане абсолютно бистра, обикновено следват болести. Това са ми преките наблюдения, не мога да се аргументирам защо става така, съжалявам.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

miTko

Цитат на: RazorJack - 24.09.2007 00:42
.... а и не съм виждал досега магазин в който водата да е жълта ...
Майтапиш ли се?
Разни мои АКВАРИУМИ 

kamos

Струва ми се, че въпроса за "старата" вода още не е изчистен. :-)
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Similar topics (5)

9839

Публикации: 8
Прегледи: 8145

48882

Публикации: 10
Прегледи: 3947

11810

Публикации: 2
Прегледи: 2708