• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 22:22

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

рестарт...

Започната от TeenageQueen, 20.04.2009 12:59

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

TeenageQueen

първо да кажа здравейте на всички :-) значии..имам 20 литров аквариум но нещо не ми харесва в него..искам да го преобразя напълно и се нуждая от помощт. Само на 14 съм и нямам възможност да си купя по голям аквариум така че ще трябва да се примиря с този...Та да си дойдем на аквариума..20 литров има 1 мъжки хелер(моята слабост), двойка гупи(немога да се оттървавам от малките вече), двойка молинезий(черен мъжки и далматинец женски) те все още немогат да се харесат и няма малки(дали причината не е в това че са различни цветове) ..2 сомчета(майче са коридораси но не съм сиг...не съм много на ТИ със сомовите),един анциструс(около 1 см) и 1 розово данио...приемам и съвети и забележки....няма растения но ще купя няколко изкуствени естествени не ми се гледат по простата причина че аквариума е малък а и трябва лампа да копувам...пък и рибите може да си похапват така че реших да купя изкуствени...искам съвети за пренаселеност...комбинация от риби и всичко което ви хрумне...мерси предварително
: 20.04.2009г 12:12ч
а да..ето и няколко снимки

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FPq2s__Ir.jpg&hash=9dc116b352d18db97aecb59a870b8509d9e03d01


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FaV2q9Owi.jpg&hash=c8f3a7fe8562e108a8dfbc8654191504ce03b4f0


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FPq2t0oES.jpg&hash=65cf61cce823edcae76c113f176a19da0270ecf2

: 20.04.2009г 12:12ч
женската хелерка която виждате на снимките не е моя а на една приятелка..взех я за 1 седмица да видя дали ще се получи нещо с моя мъжки понеже окраската му е много интересна и фр ми иска прицветни малки..но майче нищо не се получи между хелерите...извинете ме ако съм ималя някъде грешки но просто бързам

barabata

Като начало напиши от кой град си ( ако това си напишеш в профила няма да ти се налага да отговаряш на въпроси като горния) и може да се намери някой градски да ти даде някакви растения. Има във форума и хора които продават растения както е по магазините, но има и хора които често хвърлят излишните (както на теб ти се намират излишни гупенца), та може и да ти струват колкото да отидеш и да си ги вземеш. Определено само определени риби си хапват от растенията и то не от всички видове.

За гупите - недей отделя женската , а остави всичко в аквариума - някой ще бъдат изядени, но поне ще оцеляват по някоя бройка всеки път (най-приспособимите както е в природата), а ако са в повече може с някой да си размените за освежаване на "кръвта" или пък да подариш на някой (замениш за нещо).

Не си давай парите за изкуствени растения ... Не си струва.
Един 50 литра аквариум по магазините (поне във Варна е така) струва около 15-20 лева и това съвсем не са страшно много пари. Една лампа също излиза около 8 - 9 лева - 18 или15 вата пура т8 (самата пура е около 2-3 лв а ел. баласта е около 5-6 лева или пък готова шина на Вито с електроника и фасунги - 5-6 лева пак).

Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

Bo0bi

Като за начало здрасти,
Първо ми направи впечатление, че камъните са много малък слой в аквариума на снимката, ако там ще слагате растенията ще е доста трудно да ги застопорите с камъните :). barabata е напълно прав за цените тука в Варна на аквариума, също и на лампата и за изкуствените растения е абсолютно прав, просто няма смисъл да си даваш парите и те не са чак толкова хубави и полезни. По-добре си купувай живи(от магазина, или от акварист/ка). При тези риби молинезии, хелери, анцитрус, гупи ме съмнява да ядат каквито и растения живи да сложиш. Може да сложиш молинезиите, хелерите, анцитрусите и гупите в един аквариум те са си живородки(без анцитруса) и се понасят, но ако сложиш по 1 двойка от тях в 20 литровия аквариум ще е малко пренаселено, защото ще станат общо 8 риби и може би да им е тясно, зависи от размера им. Посъветвам те сложи си 2 хелера, 1 анцитрус, 2 гупи и засега това. Като за новак акварист тези риби са перфектни. Ако се грижиш добре за тях съвсем скоро може да имаш бебета. Съвета ми е сложи повече камъни поне 3-5 см слой за да може да ти е по-лесно за растенията и също така ако са нормална големина камъните между тях остава пролуки и там влизат новородените да се крият от родителите си които в повечето случаи ги ядат. Ако имаш въпроси може да попиташ пак.

TeenageQueen

от Благоевград съм... и аз вече имам рибите..всмисъл няма защо да казвате да ги сложа заедно защото те вече са...за грунда ще го меня..нали уж ще стартирам аквариума наново така че ще сложа нов...за астенията ми казаха че цапат много..а аз мразя да е "жълта" водата..в една от темите тук също бях прочела че анциструсите ядат растенията....а за нов аквариум ще помисля щото все пак джобните ми на седмица са по 15 лева и ще ми е малко трудно да събера за лампа и нов аквариум но ще помисля върху тази идея...Благодаря ви за мненията :-)

futbolboy

Първо махни тези цветните гамачета(грунд) много са гадни на един мой приятел направо праеха водата на боза вземи си 1 пакетче с грунд от някой зоомагазин евтини са към левче. Виждам и че имаш мида в аквариума махни я и нея само втвърдява водата и това силиконово паяче също го махни. Може да си вземеш някое друго растение от някой съфорумник от твоя град .
П.С Успех  *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg148.imageshack.us%2Fimg148%2F7549%2Fsom4ecopy1dq0.th.jpg&hash=e4712974a2c4afd96a83dac1b5d358da58e433baGlyptoperichthys gibbiceps
[IMG]http://img237.image

TeenageQueen

Първо махни тези цветните гамачета(грунд) много са гадни на един мой приятел направо праеха водата на боза вземи си 1 пакетче с грунд от някой зоомагазин евтини са към левче. Виждам и че имаш мида в аквариума махни я и нея само втвърдява водата и това силиконово паяче също го махни. Може да си вземеш някое друго растение от някой съфорумник от твоя град .

Еми тои грунда на твоя приятел явно не е като моя..моя грунд също е взет от зоомагазин обаче изобщо не цапа..напортив даже си ми е много чиста водата  аз поисках шарен грунд за да е по весело в аквариума а не да е еднообразно...за мидата хората даже казват че е по хубаво да има мида в аквариума а за растенията..мисля да си взема но няма ли да е трудно при сменяването на водата? всмисъл то като е "посадено" как ще си сменям водата *dontknow*

barabata

Не е хубаво да има мида в аквариума - ровят ( движат се ) и ако не разбереш кога е умряла може да ти изтрови рибките в аквариума ако не се размирише достатъчно преди това. Общо взето изкарват по няколко месеца и толкова.

А по въпроса за смяната с водата, как точно я сменяш?
Прозвуча доста странно това
Цитат...а за растенията..мисля да си взема но няма ли да е трудно при сменяването на водата? всмисъл то като е "посадено" как ще си сменям водата...

При "смяна" на водата се прави следното: източва се 1/5 до 1/4 ( това че рече 20-25% ) от водата в аквариума и доливаш новата престояла  (поне няколко часа) вода като гледаш да е темперирана (да е също толкова топла колкото и водата в аквариума - нито по-студена , нито по-топла).

Ако се задържат боклуци в грунда то може при смяната на водата да се сифонира. Има описания на това какво представлява сифона - може да се направи от малка бутилка (0,5 литра) и маркуч или да се купи китайски от някой магазин за няколко лева.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

TeenageQueen

еми аз не я сифонирам водата и затова на 4 месеца сменявам цялата вода от аквариума(като 1/4 от водата я оставям в един съд понеже нали е добре да си имат тяхна си вода...а иначе за температурата знам че трябва да е една и съща

ico

Не се прави така!  :karamse: Имаш доста за четене в статиите в Отговори на често задавани въпроси
Ако все пак ти пука за животинките, ако пък не ти дреме, карай си безхаберно както до сега.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Андрей Бобев

Колеги, цялата тая тема дотук, както сте я подкарали, е за хумористичната категория. Добре, че barabata е пуснал полезни и смислени съвети, иначе тотално ще го откажете момичето от нашето хубаво хоби.
Почвам да цитирам и да коментирам.


Bo0bi
При тези риби молинезии, хелери, анцитрус, гупи ме съмнява да ядат каквито и растения живи да сложиш.
Чакайте бе, хора, вие рибоците да не си ги представяте като крави - пасат и преживят? Ако под "ядене" на растения се разбираше яко пасане, мислите ли, че някой от колегите щеше да може да отгледа растителен аквариум? Гупите, а и молинезиите, обичат да си пощипват растенията - в крайна сметка защо според вас за гупи се препоръчва около 50% растителна храна? Само че досега не ми е известен случай гупи да изядат аквариумно растение. Дава им се растителна на люспички, а ако ще е истинско растение, трябва да е нещо много омекнало, напр. вътрешността на поомекнала краставица - ей такива работи.

Bo0bi
Съвета ми е сложи повече камъни поне 3-5 см слой за да може да ти е по-лесно за растенията и също така ако са нормална големина камъните между тях остава пролуки и там влизат новородените да се крият от родителите си които в повечето случаи ги ядат.
Никакви камъни недей слага, сложи ГРУНД. Разликата е от земята до небето. И хич не се подвеждай по идеята, че бебетата гупи ще се завират между "камъните", за да се крият там. Вярно, завират се. Ама после ще трябва да вадиш умрели рибенца. Грундът трябва да е с размер на фракцията 3-5 мм., добре утъпкан, защото гупите не са къртици и няма защо да ги дресираш като такива. Вместо това ти трябват плаващи растения или повечко от другите. Аз гледам малките гупи отделно, в стъклена вана. Тези, които са гледани в напълно празна вана, и тези, които са гледани с плаващи растения, имат напълно различно поведение. Когато след 2 седмици ги върна обратно в основния аквариум, тези от празната вана се чудят къде да се заврат и наистина се опитват да се пъхат в грунда, а тези от ваната с растенията спокойно се приспособяват и няма да ти се налага да ги погребваш после. :)

TeenageQueen
за астенията ми казаха че цапат много..а аз мразя да е "жълта" водата..
Имаш доста неточна представа. Не растенията, а рибите са тези, които "цапат". Вземи една саксия с мушкато, която си стои на перваза, и едно бебе, на което му се ходи до тоалетна. Според теб кое цапа повече? Растения и риби трябва да образуват балансирана среда, така че ти да отстраняваш само излишните вещества. (Щом внасяш храна, значи внасяш външни вещества. Естествено е, че ще трябва и да чистиш после.) Водата трябва да е бистра, но съвсем друг проблем е дали трябва да е стъклено прозрачна. Къде сред природата си видяла АБСОЛЮТНО чиста вода, без всякакви примеси? Така че ако искаш да имаш естествен аквариум, трябва да свикнеш, че водата съвсем леко ще жълтее.

TeenageQueen
в една от темите тук също бях прочела че анциструсите ядат растенията....
Да бе, аз на моите всяка вечер им хвърлям по един кубик сено и на сутринта гледам - всичкото сено изядено... Защо се връзваш? И между другото, свикни да правиш разлика между растение и водорасло. Не че анциструсите са между най-големите любители на водорасли... Молинезиите ти ще ядат много повече водорасли, отколкото анциструсите, и при добро хранене вероятно и двата вида няма да обръщат никакво внимание на растенията. Ясна ли е разликата?

futbolboy
Виждам и че имаш мида в аквариума махни я и нея само втвърдява водата и това силиконово паяче също го махни.
За силиконовия паяк съм съгласен. За мидените черупки... Трябва да запиташ някого каква е твърдостта на водата в твоя град. (Предполагам, че не можеш да си позволиш да купуваш химически тестове.) Ако е под 7° pH, може да оставиш една раковина за хубост (още повече, че гупите предпочитат малко по-твърда вода, за да се чувстват добре.) Ако е над 7° pH, махай мидата.

TeenageQueen
аз поисках шарен грунд за да е по весело в аквариума а не да е еднообразно...за мидата хората даже казват че е по хубаво да има мида в аквариума а за растенията..мисля да си взема но няма ли да е трудно при сменяването на водата? всмисъл то като е "посадено" как ще си сменям водата
Аквариумът трябва да е красив, а не смешен. Така че грундът ти наистина трябва да си ходи. Трябва ти по-ситен, при това с нормален цвят (а не такъв, сякаш рибите ти са далтонисти). Наличието на миди няма пряко отношение към растенията - повечето треволяци са доста по-непретенциозни спрямо рибите към твърдостта на водата. Водата не се "сменява", а се "сменя". И не, наличието на засадени растения няма да ти пречи, защото при смяна на водата те не се изравят. Най-добре опиши как ти си сменяш водата, защото изглежда, че имаш не много точна представа как се прави това.

TeenageQueen

еми аз не я сифонирам водата и затова на 4 месеца сменявам цялата вода от аквариума(като 1/4 от водата я оставям в един съд понеже нали е добре да си имат тяхна си вода...а иначе за температурата знам че трябва да е една и съща
Никакви 4 месеца, никаква пълна смяна, никакво отливане на вода в други съдове и после връщане обратно... При 20-литров аквариум ще ти трябва тънка шлауха (маркуче, по възможност прозрачно). Ако не си наясно как с маркуче се източва вода от един съд в друг, нека някой възрастен ти покаже как да го направиш, без да си напълниш устата с течност. (Повярвай ми, водата от аквариума не е вкусна.) С това маркуче осмукваш дъното на аквариума, като се стараеш да всмучеш колкото се може повече от хранителните остатъци и изпражненията. НЕ ПРАВИШ пълна смяна на водата, освен ако нямаш много сериозен проблем, който изисква пълна дезинфекция на съда. Повечето колеги препоръчват водата да се сменя частично веднъж седмично или дори по-рядко. Аз следвам една по-друга мода - на всеки 3-4 дена сменям около 1/5 или 1/6 част от водата и трябва да ти кажа, че живородките се чувстват чудесно от това (дори обичат да плуват срещу струята на прясната вода, когато я наливам). При твоя размер на аквариума можеш спокойно да източваш по 2-3 литра вода на всеки 3-4 дена и да доливаш с престояла. Това е цялата философия. А ако шлаухата ти е достатъчно тънка, намалява възможността да засмукваш камъчета, както и рибоци. (Сифон + бебета гупи означава, че от време на време ще ти се налага да спасяваш засмукани риби от кофата.)

barabata
Не е хубаво да има мида в аквариума - ровят ( движат се ) и ако не разбереш кога е умряла може да ти изтрови рибките в аквариума ако не се размирише достатъчно преди това.
Бих се съгласил с barabata, само че в случая не става дума за миди, а за мидени черупки. Това е различно. Казах вече, провери твърдостта и тогава решавай.

TeenageQueen, трябва още доста неща да прочетеш. Ако наистина обичаш рибките си, опитай се да им осигуриш най-добрите за тях условия. Другото наистина заприличва на жестокост към животинките. Желая ти успех в това прекрасно хоби, но без да те обезсърчавам - успехът няма да дойде без четене. Така е в живота.

TeenageQueen

купих си нов грунд(май-ситния който имаха в магазина) и малко растения...махнах мидата,паячетата и всички там глупости които имаше вътре...гупата ми отново роди *YAHOO* ии общо взето това е..сега мисля за по голям аквариум но това ще е чак след месец-два :-)

morriddin

Абсолютно съгласен с Бобев, само дето, ако храниш молинезиите, няма да пасят брадата. *THUMBS UP*

Андрей Бобев

Абсолютно вярно, но аз това не го съобразих, признавам си.  :-[ Просто в моя аквариум няма брада! :-D

morriddin

Е, поздравления - в моя се яви...
Нямам си молиенезии, но я чистя с други средства!
Доброто подържане е прекрасен начин! :-D *THUMBS UP*

Similar topics (5)

34809

Публикации: 7
Прегледи: 3514

13652

Публикации: 9
Прегледи: 3941

6152

Публикации: 5
Прегледи: 3262

8944

Публикации: 14
Прегледи: 6129

12999

Публикации: 4
Прегледи: 3119