• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:54

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Нов аквариум 126 литра

Започната от KingNothing, 08.07.2005 11:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

KingNothing

Както може би виждате това ми е първият пост във форума (макар, че от известно време бая съм се зачел в него ) а причината да се заинтересувам е че съм решил да си сменя моя "мини" аквариум с нещо по-голямо и както написах в заглавието на темата мисля да е 126 литра (поне на това съм се спрял за сега ).
Моето питане ( бъдете сигурни че макар и да е първото ми такова, далеч няма да е последното  :oops:  ) и дали може на такъв литраж да се сложи вътрешен филтър (нали разбирате от финасова гледан точка съм принуден да мисля за такъв вариант) и имам още едно питане ( поне за сега де...) , мисля да си правя капак с лампи подобен на този който е описан в направи си сам (м/у другото описанието и самия капак наистина са добри, поздравления за създателя и на двете !!!) та въпроса ми е следния: трябва ли да имам стъклен капак на самия аквариум понеже видях че там имаше или не ??

Благодаря ви предварително !!!  :)

NikolaV

Здравей и добре дошъл!
По въпроса за вътрешния филтър - може. Зависи обаче и какво ще гледаш вътре като риби. Общо взето колкото по-мощен толкова по-добре. Лично аз ти препоръчвам за вътрешни филтри - Aquael. Имат едни доста удачни модели - серията Turbo filter. Фан 3 също може да е вариант. Пак повтярям - зависи какво ще живурка вътре.
За капака. Относно стъкления - мнения много. Лично аз държа да има. По-малко изпарение, съответно по-малко конденз и влага по капака с осветлението и електрониката вътре. Не на последно място по-малко риби по килима :-)
Минусите на стъкления капак - намялява ефективността на лампите - особено като се зацапа.

cihlidi_fan

Добре дошъл и от мен! :lol:

Първо надявам се да гледаш цихлиди :lol:  :lol:
Второ за филтъра аз бих те съветвал сериите FZN...а мен те са едни от най-добрите серии на АкваЕЛ(но това си е мое лично мнение).Ти си решаваш.Сериите Фан са мноого слаби особено пък за 100лаквариум и нагоре!!! :shock:
и трето...........е за него н мога да кажа нищо :D (за лампата)
220л. Танганайка
17 Tropheus sp."Red" Chimba, 10 Cyprichromis leptosoma "Utinta"
3 Telmatochromis vitattus, 3 lamprologus ocellatus

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg151.imageshack.us%2Fimg151%2F8813%2Flogocopy&hash=b4ea5442a8466f141a31ed7c3c139d77bd107786

penchod

Здравей, и добре дошъл. Вътрешния филтър е ОК, ако човек не може да си позволи по-добър, разбира се, само че трябва да се има предвид, че при ползването на такъв( аз съм трета  година ,при обем като твоя, с вътрешен "куча марка", 600L на час, върши добра работа) е наложително минимум 1 седмично да подменяш минимум 1/3 от водата, а за осветлението има 1 милион решения, според джоба и възможностите, важното е лампите да са специялизирани, за акваристика.

WOLF

БРАВО - намери се още един бъдещ акварист от Пловдив.  :D

За филтъра незнам какво точно да ти кажа, аз също мисля че Aquael е добро решение (макар аквариумът да ти е голям за вътрешен филтър). За стъклото върху аквариума, наистина има доста предимства (тези, който nikolav ти изброи), но има един голям (според мен) недостатък - намалява ти светлината с около 30%, което в някой случай мисля, че си е голяма загуба. Моето мнение е че за аквариум с повече растителнос, за който светлината е от решаващо значение не трябва да се ползва стъкло, но ако мислеш да наблегнеш на рибите и растенията да са ти малко (предполага се и "по-лесни") е добре да имаш стъкло, което ще те спаси поне от влагата.
There are only 10 types of people in the world. Those who understand binary code, and those who don't.

zmeq

Абе ако ще гледаш повече трева и по-малко риби не е проблем, ако си само с вътрешен филтър според мен :)

Stas

Ето това е един брилянтен вътрешен филтър:

http://www.ferplast.com/en/pagina_601.html

Може да се намери на съботния пазар в София от Евгени Младенов (най-известния неонка-джия). Най-големия вариант е за аквариуми до 300 литра. И много лесно се чисти.

cihlidi_fan

Цитат на: "Stas"Ето това е един брилянтен вътрешен филтър:

http://www.ferplast.com/en/pagina_601.html

Може да се намери на съботния пазар в София от Евгени Младенов (най-известния неонка-джия). Най-големия вариант е за аквариуми до 300 литра. И много лесно се чисти.


Аха,да точно този го видях на пазара!Наистина е много добър.АЗ мисля да си взема или такъв или както казах FZN 3 :roll:
220л. Танганайка
17 Tropheus sp."Red" Chimba, 10 Cyprichromis leptosoma "Utinta"
3 Telmatochromis vitattus, 3 lamprologus ocellatus

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg151.imageshack.us%2Fimg151%2F8813%2Flogocopy&hash=b4ea5442a8466f141a31ed7c3c139d77bd107786

chandler

Интересна за мен тема и затова се включвам.
аз ще правя също такъв аквариум (126 л) и се чудя какъв филтър да слагам.
Stas, този филтър, който си дал като вариант не е ли много голям. На снимката изглежда, че е поне 15 см, къде ще се скрие?!
А какъв външен филтър може да се сложи на този 126 литров аквариум, защото ако се сложи с голям дебит ще стане абсолютна центрофуга.
chandler

chandler

Цитат на: "cihlidi_fan"Добре дошъл и от мен! :lol:

Първо надявам се да гледаш цихлиди :lol:  :lol:
Второ за филтъра аз бих те съветвал сериите FZN...а мен те са едни от най-добрите серии на АкваЕЛ(но това си е мое лично мнение).Ти си решаваш.Сериите Фан са мноого слаби особено пък за 100лаквариум и нагоре!!! :shock:
и трето...........е за него н мога да кажа нищо :D (за лампата)

за тези филтри ли говориш: http://water-world.hit.bg/fram.htm
и това FZN модел на Aquael ли е? на тази страница пише, че са външни, но друга информация няма. знаеш ли нещо повече - пълнежи, маркучи, кранове?

мамка му, линка не е точен. като се влезе в страницата има Филтри -> FZN
chandler

KingNothing

Цитат на: "Stas"Ето това е един брилянтен вътрешен филтър:

http://www.ferplast.com/en/pagina_601.html

Може да се намери на съботния пазар в София от Евгени Младенов (най-известния неонка-джия). Най-големия вариант е за аквариуми до 300 литра. И много лесно се чисти.

Да изглежда надеждно (поне за моето некомпетентно око... ), а можеш ли да ме ориентираш за приблизителна цена.
А по въпроса за капака вече съм в голяма дилема... дали под този с лампите да има стъклен ??? Защото си мислех да и правя сам както бях споменал и бях намислил да го правя от плексиглас, по лесенза обработка и лепене ( и после да си го боядисам черен ) но след като отидох в практикер за плексиглас с ужас установих че този материал хич не е евтин...като направих една груба сметка вечерта...направо ми се зави свят ( е може и от бирите които изпих да е било де ама... :oops:  ) и се замислих за друг вариант да имам стъклен "похлупак" и капака с лампите ми да е от фазер, така поне по малко влага ще стига до него и съответно няма да се измята толкова... но нали ви казвам още съм в една голяма дилема.... ( Няма да споменавам факта за другата ми дилема дали аквариума които ще си поръчвам да е от 8мм. или от 6мм. нотова е друга тема... занм че сега бая хора ще напишат ами 6мм. са повече от достатъчни, особено при размери 90х40х35, обаче ще ми толкова по кеф ако имам по дебелшко стакълце ама...) Ох те май много неизвестни има в моето уравнение а???
И пак ви моля да ми помогните по въпроса с капака.... (а-а-а сега се сетих нещо което ми подхвърли един познат... ако се лакира с корабен лак или нещо подобно отвътре на капака имам предвид и ако е от фазер ще избегна ли ефекта на измятане от влагата ??? )

xarixito

Защо не пробваш да го направиш от луминат издържа на влага лесен за работа. Аз си направих  от луминат много лесно става а и е красиво и лумината не е скъп. Ако решиш да е от луминат ще ти кажа по подробно как го направих.

KingNothing

Цитат на: "xarixito"Защо не пробваш да го направиш от луминат издържа на влага лесен за работа. Аз си направих  от луминат много лесно става а и е красиво и лумината не е скъп. Ако решиш да е от луминат ще ти кажа по подробно как го направих.

Ами това е идея той си е гланциран и ако го сложа с тази му страна надолу май ще стане... а при тебе нали не се е изкривил от влагата, защото ако не е, ще си го направя и няма да слгам стъклен капак на самия аквариум (а ти имаш ли под ламинатния капак стъклен)
Ще ти бъда благодарен ако ми дадеш някои насоки и ако можеш дори да го снимаш да видя краиния ефект ще бъде просто идеално...

xarixito

Имам стъклен капак но в жегите го оставям отворен малкия капак за да има изпарение и това не му пречи на лумината поне засега. Ето ти краиния резултат http://store3.data.bg/xarixito/SNIMKI/akvarium%201/P7040538.JPG несъм много сръчен такаче ти може и да си го направиш по добре. Ако ти кареса кажи и ще ти кажа как съм го направил.

FLEXX

... амм... до колкото знам лАминат е покритието само, а това от което си направил капака като го гледам е ламиниран паркет. Капака не ми харесва, покрива много голяма част от аквариума.

Similar topics (5)

24675

Публикации: 11
Прегледи: 4899

9735

Публикации: 7
Прегледи: 4032

22889

Публикации: 4
Прегледи: 3088

44501

Публикации: 2
Прегледи: 1884

13251

Публикации: 7
Прегледи: 4995