• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 22:14

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Направих си аквариума... малко въпроси и съвети :)

Започната от akula, 27.02.2008 11:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

akula

Това ми е първи пост във форума , така че ако имам някакви грешки предварително се извинявам....

Взех(дадоха ми) едно обикновенно аквариумче, не голямо... по изчисление на размерите се връзва към 33,5 литра. Реших да го напълня (то всъщност, за това го взех)..... от малък исках скаларии, само чекато заблуда ми е останало, че са малки... след доста четене из форума...се отказах от идеята за скалария....
Прегледах почти всички теми за начинаещи..... и сега стигнах до няколкото въпроса...
Аквариума ми го дават оборудван(силно казано) с китайска помпичка и нагревател ( стари)...аз нямам против да инвестирам известно количество пари в него...
Харесах (силно казано )  си филтър- помпа  "Сера Фил 380"  и награветел 25/50 W на Сера или на Ягер.
Какво ще ми препоръчате тук, тъй като в магазина( няма значение кой- не е малък) ми казаха , че не си заслужава и по добре Шарк ( не че имам против името нещо ), но аз не бях много съгласен?
Дали това оборудване което изброиих е достатъчно на този етап, там дреболии като термометри, вакуми, маркучи не ги броя... те са ясни?

А и тук е въпроса с лампата - колко вата максимум да е това чудо и колко минимум ???

Следващия въпрос е за основата ( грунда) - видях препоръчителните растения... и съм съгласен, но самия грунд ми се иска да е бял( светъл)  - има ли такъв и от къде да се сдобия. Мисля че по-ситен е по - добър вариант. Идеята ми е в единия край да има камъни и 1-2 растения не много големи, а в другия си мислех за корен от "мандрово, мангрово ....." дърво + още 1-2 растения. Само че в магазина за това дърво ми казаха , че ще ми покафеви водата, което пък съответно не ми харесва.... имам голяма и красива раковина ( но знам повечето мнения по въпроса, та ще се откажа за сега от нея - въпреки че не мисля, че разни потопени кораби и колиби са по добър вариант).... някаква идея какво да сложа в другия край на аквариума... или пък да си е голичко( само растения) , мисля че пак ще стане красиво....????

Сега и последния въпрос - за рибите..... след отказа ми от скаларии, реших че ще стане красиво ако взема ято рибки - примерно данио, или пък комбинация от данио и неон... като си мисля че максимума е 15 рибочета...много ли са ??? По онова правило сантиметри - литри - май го докарвам ??

Ами за сега мисля , че това са ми основните вапроси, ако има още пак ще питам ??? обещавам....


П.П. Докато пишех горното изречение .... и се сетих за още.....

Водата първа .... как да я подготвя - казват ми че трябва да и слагам сол , сода и някакво синьо лекарство ???



Е сега вече приключих за този пост.....


Мерси предварително за отговорите  *thanks *thanks *thanks

zambo

Здравей  и добре дошъл във форума . Хубаво е , че първо питаш а после правиш . Скалариите не са добър избор за малък аквариум .Филтъра , който си харесал е добър , ще върши работа . Нагревателя да е 50 вата , задължително с термореле .Не взимай шарк .
Две пури по 8 вата  ще са ти достатъчни .
Грунд се продава в аква магазините . Бял съм виждал  в Дискус .Корените се киснат 1-3 седмици и няма да ти оцветяват водата . Относно раковината - не я слагай . Ще променя параметрите на водата .
Налей вода от чешмата , включи оборудването да работи и след около 3-4 дни засади растенията . Изчакай още седмица и пусни рибите . За начало не пускай повече от 6-8 неона .
Прочети     http://www.aquariumbg.com/forum/index.php/topic,319.0.html
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

steel

Аз мисля да се присъединя към мнението за нагреватели шарк. НЕ СИ ВЗЕМАЙ ТАКЪВ !!!
А за грунда мисля че е най добре да отидеш до кривина. Там хората са много любезни (нещо рядко за България). За твоя аквариум ще ти излезе максимум 2-3 лева грунда като можеш да си избереш големината на камъчетата.
Раковината не я слагай ако смяташ да гледаш неони.

Stas

До Кривина за грунд не си струва да ходиш.
Сметни си колко грунд ти трябва в литри като умножиш лицето на дъното в дециметри по 0,5 (това е 5 см грунд). Може евентуално по 0,4 ако ти се струва, че 5 см грунд е много, но по-малко от 4 см не слагай.
(например при дъно 20х40 см и пясък 5 см височина се получава 2х4х0,5 = 4 литра.)

Сол и сода НЕ СЕ СЛАГАТ!

Нагревател 50 вата с термореле на фирмите Сера, Ферпласт, Ягер е ОК.

Филтрация - една помпичка за въздух с гъба-филтър ще ти върши чудесна работа.

Вземи си за стартиране препарата Sera Nitrivec. Ще помогне доста.

Не си взимай грунд мрамор! Той втвърдява водата и не става.

barabata

Когато избираш между два артикула с близки параметри ( както е нагревателя 25 или 50 вата ) се избира този с по-големи параметри. Предимството е че след време може спокойно да смениш аквариума с по-голям ако се закрастиш по рибките и безпроблемно прехвърляш всичката налична техника в по-големия аквариум.

Все пак и цената е от значение. Ако разликата е голяма вече преценката е твоя.


Надявам се само да не сложиш в аквариума къщички и други такива кичове - да не говорим за цветния грунд който предлагат. Нямат работа в аквариума такива щуротии. Разгледай колко хубави аквариуми се получават и без такива предмети. Пробвай с малко растения, хем и много полезна работа вършат в аквариума.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

akula

Цитат на: barabata - 27.02.2008 18:00
Надявам се само да не сложиш в аквариума къщички и други такива кичове - да не говорим за цветния грунд който предлагат.

хахах
спокойно
такива щуротии вътре няма да се озоват....... само си мисля за корен....
още съм в процес на проучване
отивам малко до Гърция и като се върна сериозно ще се захвана с нещата..

а за нагревателя си прав и аз стигнах до този извод, разликата в цената е около 2 лева
по скоро идеята беше да ме насочите като марки, коя е по добра
като тук въпроса беше и за помпа-филтъра, не искам китайска помпа отвън - дори не се връзва  по -евтино

Мерси и за  Sera Nitrivec, това определено ме освобождава от проблемите със соди, сол и т.н.

akula


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FaVQBIgA.jpg&hash=57d3babd72fd9f9dbe5114a06697aa2175ebae93

пуснах днес аквариумчето  :-) :-) :-)
обаче възникнаха едни въпроси

защо по стените, филтъра, нагревателя и по корените имам мехурчета???
сипах акватан и нитривек
днес от пазара си взех и малко 3 вида растения, но тях още не смея да ги слагам
колко време ще издържат в найлоновите пликчета ???

а и какво е толкова фаталното на варовиковия камък , че имам един много хубав, не може ли някак да се неотрализира втърдяването на водата ???

п.п. снимката е от телефон  :-( :-(

Лора

Цитат на: akula - 15.03.2008 20:45
защо по стените, филтъра, нагревателя и по корените имам мехурчета???
сипах акватан и нитривек
Не се притеснявай при всички аквариуми е така (вкл. и моя).След няколко дни няма да ги има.Растенията можеш да ги засадиш,ако вече си имаш и осветление,дори и да нямаш не е фатално ден два да са без лампа,или сложи временно каквато имаш.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

yri

Спокойно, мехурчетата ще се махнат след няколко часа. Грунда ти е много едър, още не е късно да го смениш. Трабваше да изчакаш малко с растенията но щом си ги взел засаждай ги. Относно варовиковият камък - вдига мнооого твърдоста на водата, ако искаш да гледаш неони ... по добре не го слагай. Един съвет относно декорацията - скрий нагревателя зад помпата и постави термометъра на някоя от страничните стени. Снимай от време на време да следим развитието на аквариума ти :)
Цитат на: NO CARRIER - 13.07.2007 23:05
А пубертетът не е лошо нещо, стига да зарежеш чекиите и да минеш на нещо истинско.  :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.bgphoto.net%2Fphotos%2F6639%2Fo632740807782187500.gif&hash=b11becf546903bddec1630803a595a1cf0b39496

sandokan92

Грунда е едър, сложи по малък! После ще съжаляваш, че си го слагам тоз голям грунд. Както казват и другите, растения без лампа нестава! Ами дано да съм помогнал.

akula

лампа има, дали е слаба това вече е друг въпрос  :-[ :-[ :-[
грунда според мен е добър, ситния за който говорите е отдолу, просто насипах малко по едрия отгоре
а и най вероятно се бъркате от задната част на аквата, където има малко по едри камъчета
мисля си че нямам проблем с грунда, има си ситен и дори пясък, речно дъно е - отгоре и отпред бялото е по скоро за декорация, просто искам бяло дъно

spetsa

Лично за мен бялото дъно не е много добро решение защото след като се замърси аквариума при не добра хигиена и ще си личат още повече мръстиите.Кажи какво осветление сложи и ни следи с развитието.
ПС:Нагревателите Shark са много добри стига да знаем как да ги използваме :)

akula

Цитат на: spetsa - 16.03.2008 13:36
Лично за мен бялото дъно не е много добро решение защото след като се замърси аквариума при не добра хигиена и ще си личат още повече мръстиите.Кажи какво осветление сложи и ни следи с развитието.
ПС:Нагревателите Shark са много добри стига да знаем как да ги използваме :)

ми да се надяваме, че няма да оставя дъното да стане хипер мръсно и да си личи
а лампата е най обикновенна, продават я в повечето зоо магазини и я видях на пазара в събота същата - обикновенна "Вито" или нещо такова, сложена в пластмасова кутия за кабели .... късно стигнах до пазара
там видях и по добри решения, но вече бях взел тази

а пък като има развитие ще се похваля...

akula

да се похваля
днес пуснах рибките
ама нещо плашливи от новото ли са какво ли
ама киснат само отзад
и не смеят да шавнат в предната част :'( :'( :'(
- това дали е щото са на ново място

на този етап са

10 неонченца
7 данио
3 коридорас кочи  :-[ :-[

ако се окажат множко
има къде да преместа 4-5 от тях
като ги снимам ще пусна една снимка

тревата е

егерия денса
ротала ротундифолия
валиснерия
едно дето още не го знам какво е
и някакъв мъх - също неясен за мен - продават го на пазара на почти първата сергия(всъщност може и крайна да е - близо до червения пикап с аквариумите и лампите)

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Similar topics (5)

13165

Публикации: 8
Прегледи: 3003

17545

Публикации: 4
Прегледи: 2299

10925

Публикации: 8
Прегледи: 5340

45666

Публикации: 22
Прегледи: 7384

5574

Публикации: 11
Прегледи: 9105