• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 01:11

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Конкретен съвет за напълно начинаещ

Започната от mr.temptation, 20.10.2010 14:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

MeTogu

Сугурен съм че от един аквариум с капаци около 120-150 литра и едно средно голямо помещение от около 20 квадрата няма да има голямо усещане за влага.Особенно ако помещението се отоплява добре и разликата в темепратурите е незначителна.В смисъл ако потдържате в помешението 24-25 градуса а в аквариума са около 28 тази разлика е незначителна и почти няма да има изпарение.Но ако в помещението е около 20 това вече е достатъчна разлика за изпарение,което пак повтарям ако аквариума има добри стъклени капаци няма да е кой знае какво.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

tomatomov197

    Почти всички хора си държат аквариумите в къщи ( в смисъл, че нямат специални изолирани помещения)  където имат цялата техника , която имаш и ти .  Не съм чул някой да има чак такива проблеми с влагата , че да му се повреди плазмата или уредбата.  От друга страна , ако си направиш "луксозен" аквариум  ще струва повече от тях и с оглед на това , че вътре има живот някакъв ще е и по-ценен и за теб. 
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

MeTogu

А да това е много важен момент.Ще дам пример не е свързан специално с твоя случай но предполагам повечето колеги ще схванат идеята като няма да е перефразирам за твоя случай.
Имам познати който живяха в Англия 2-3 години купили си някакъв странен хаместер за 6 паунда който го лгедали в някаква кутия докато бил малък.Но хамстерчето порастнало и трябвало да му купят нещо подходящо за гризач.Отишли в магазина и решили първо аквариум който никак не бил ефтин (20-25 паунда),но решили да купят много красива и функционална клекта за гризачи на стойност 79 паунда.15 пъти повече от животинчето което ще гледат в нея.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

mr.temptation

Цитат на: MeTogu - 21.10.2010 12:54
Сугурен съм че от един аквариум с капаци около 120-150 литра и едно средно голямо помещение от около 20 квадрата няма да има голямо усещане за влага.Особенно ако помещението се отоплява добре и разликата в темепратурите е незначителна.В смисъл ако потдържате в помешението 24-25 градуса а в аквариума са около 28 тази разлика е незначителна и почти няма да има изпарение.Но ако в помещението е около 20 това вече е достатъчна разлика за изпарение,което пак повтарям ако аквариума има добри стъклени капаци няма да е кой знае какво.
Това e отговор, който ми хареса. Шегувам се  :-)
Аквариума - около 120 л. Дограмата е 6-камерно ПВЦ. Помещението е около 30м2 - хол на партамент. Често стои отворена стаята на спалнятя, където има тераса и се проветрява.  Поддържаната температура е около 24 градуса - имам бебе, което често стои в хола...т.е. не би трябвало да има сериозен кондезн от разлика в температурите през зимата. За лятото не знам...При стабилен капак не би трябвало да има голямо изпарение. Шкафчето ще е на разстояние около 2-3 м от уредбата.
Шкафчето е бивше такова за старите телевизори с кинескоп - според вас ше издържи ли един 150 л. аквариум?

MeTogu

От както се помня имам десетки аквариуми и стотици риби.Имам си телевизор в хола,както и компютър а сега съм и с лаптоп.Вече 2 години  не съм имал проблем.Чак такава влага няма да има никога че да порази детайлите.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

hanuman

Дай да видим шкафчето как изглежда. И пак казвам ако се проветрява редовно няма да имаш проблем с влагата.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

NO CARRIER

 *spam

Цитат на: MeTogu - 21.10.2010 14:26
От както се помня имам десетки аквариуми и стотици риби.Имам си телевизор в хола,както и компютър а сега съм и с лаптоп.Вече 2 години  не съм имал проблем.Чак такава влага няма да има никога че да порази детайлите.

Остава да завъдиш и едно бебе и можеш да си 100% подготвен по темата.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

MeTogu

Едва ли човека ще си държи аквариума при бебето.А и аз имам още няколко стаи за тази цел.Но съм имал племенник който много обичаше да си играе в ниските аквариуми :)
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

mr.temptation

Цитат на: NO CARRIER - 21.10.2010 14:47
*spam

Остава да завъдиш и едно бебе и можеш да си 100% подготвен по темата.
Не знам за рибите, но бебетата определно знам как се гледат - засега имам 2 бр., едното е на 5 г, друго е на 5 месеца :-)
Всеки си има стая, аквариума ще е в хола

mr.temptation

Здравейте, пак съм аз.
След като преминах през няколко начина на мислене (от еуфория до прагматизъм), най-после ми се избистри концепцията. Основната идея беше да имам акваруим, който стои сравнително луксозно и който да не е чак толкова голям, че да не мога да го обслужвам и да се откажа. Не исках да имам и никакви външни маркучи, филтри и т.н., поне засега.
Пообиколих малко и реших да не купувам нов. Спрях се на избор между два аквариума: единия - правен (140 л), другия - Кайман 60 проф. (75 л).
Оказа се, че шкафчето ми е с дължина точно 77 см (бях се заблудил, че е 80 см) и така 140 л. аквариум отпадна, защото щеше да стърчи, а и се притеснявах дали горкото шкафче ще понесе такава тежест (може би ше се наложи да сложа по средата една преградка за рапределение на тежестта)
И така - сега съм с Кайман 60 проф., дори има още 1 г. гаранция. Измих го, изчистих го и сега лъсна като нов. В момента съм сложил пясъка и 3 камъка. Имам и един корен, обаче много се лющи и се чудя да ли да го слагам вътре - само ще цапа водата. Грунда, камъните и коренчето ми ги дадоха с аквариума - били  са  5-6 месеца вътре.
Искам да попитам тези камъни подходящи ли са за аквариума, на мен ми приличат на варовикови? Доколкото знам, са купувани от магазин и са гледани цихлиди. Пясъка го мих, мих и накрая ми писна...в началото беше кафеникаво, после се избистри, но не постигнах кристално чиста вода и го сложих вътре. Дебелината на грунда е 2.5 - 6 см в посока от предно стъкло към задното. Утре мисля да го пълня - и ето първия проблем, трябва да си приготвя няколко кофи и т.н. Засега съм намерил 2 шишета от 20 л и един леген, ще изчакам водата да престои до утре вечерта :-) С още по-голям аквариум, не знам...сигурно ще трябва да си купя маркучи от банята до хола :-)
С последните неща се шегувам, надявам се усещате. Имам е черен фон, но не съм го залепил...а и мисля да сложа някакъв 3Д. Ако някой предлага някакъв непотребен да се обади
Моля да ми препоръчате за този аквариум какви  и колко рибки и растения да сложа. Растения не мисля да има много, защото аквариума сигурно няма да издържи биологичното натоварване.
Имам в едно малко акариумче, 6 неона, 2 хелера и 2 гупи, 1 бета, както и 3 сомчета. Бих желал да има поне 2 скаларии, 2-3 акулки и някоя скарида

Caxapa

Камъните стават. Виж как ще ги групираш. Може и в друго разположение също.

mr.temptation

Цитат на: Caxapa - 31.10.2010 13:11
Камъните стават. Виж как ще ги групираш. Може и в друго разположение също.
Снимката е много лоша - не се вижда че образуват нещо като рифче полукръг и между тях има "галерийки". Пясъка е мешан - еднта фракция е около 3-4 мм, другара е по-ситна, но придава един бял цвят, много ефектен при пуснато осветление

tomatomov197

   С този филтър едва ли имаш повече от 65л. полезен обем .   Няма да е подходящо за скаларии  и пангаси .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

mr.temptation

Цитат на: tomatomov197 - 31.10.2010 16:02
   С този филтър едва ли имаш повече от 65л. полезен обем .   Няма да е подходящо за скаларии  и пангаси .
Ами точно затова питам опитните за оптималното натоварване на този аквариум.

paolo6481

Цитат на: Caxapa - 31.10.2010 13:11
Камъните стават. Виж как ще ги групираш. Може и в друго разположение също.
Наистина ли стават?И на мен ми приличат на варовик и затова все съм ги избягвал.Обаче са с интересни форми.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

Similar topics (5)

9075

Публикации: 51
Прегледи: 16375

4821

Публикации: 9
Прегледи: 5553

33055

Публикации: 6
Прегледи: 4070

58752

Публикации: 3
Прегледи: 3307

29790

Публикации: 0
Прегледи: 1694