• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 14:46

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Комбинация на малавийски цихлиди и растения?

Започната от rakim, 08.08.2005 03:04

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

rakim

някой с опит с цихлидите би ли ми написал названията на растения растящи в малави?много ме кефят спецялно малавийските цихлиди но пък много харесвам и растения?!!!! :( в един магазин ми казаха просто да забравя цихлиди и растения :? виждал съм много малави аквариуми с растения но не мога да ги разпозная какви са.........
540л Южна Америка

kraltchev

От каквото виждаш по-долу, немаш проблеми да слагаш цихлиди и растения заедно.  Не знам дали цихлидите в тоя аквариум са малавийски, нека по-знаещи хора да кажат това.  И все пак тоя аквариум направо нови хоризонти отваря:

http://www.plantedtank.net/travis125.html

--Николай

Raven

рибите са голяма мешавица обаче - джорданелата е кили от америките ,сиамците са от индокитай а другото е малави ако не бъркам.

в аквариум с малавийци може да се гледат всякакви твърдолистни растения - предимно анубиаси ,едри ехинодоруси може дори стига да са в големи саксии за да не ги бутат.
но наистина проблем е - каквото и да сложиш трябва да е добре укрепено.
друг въпрос е че малавийският цихлидарник се води биотопен аквариум и каквото и друго растение да сложиш в него освен валиснерия и роголистник ще изглежда неестествено и не на място  защото в естествения биотоп на малавииците живеят само тези растения.
и то много ограничено.
някакси си мисля че не е коректно спрямо идеята като цяло :lol:
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

rakim

прав си.искам биотопен аквариум а не мешана скара :D а валиснерията в смисъл коя от четирите вида или три бяха :roll: ааа чел сам че в езерото имало места от по горните слоеве обрасли с папрати :? но никой не пише какви някакви наименования.пък и аз много не ги чаткам разтенията.сега чета много но без практика .......само с четене не става :lol:
540л Южна Америка

Raven

валиснерията няма значение кои вид е - тя е космополит ,има я на всякъде.а и във аквариумите е много объркана от вътрешновидови хибридизаций ,така че само ботаник може да ги определи по цветовете.
аз  мисля да сложа обикновенна и гигантска,
за папрати не знам - може да са имали предвид сухоземни такива- единтвените аквариумни папрати които знам са микрозориум,болбитис и цератоптерис/дъбче/ но те не са африкански растения.
анубиаси няма във африканските езера - те растът в малки горски потоци със променливо водно ниво - във езерата няма такива условия и за това не е много редно да се слагат във цихлидарник,но обикновенно ги ползват заради твърдите им листа и издържливоста и заради погрешното мнение че щом е африканско растение - трябва да го има и в езерата.

другото аквариумно растение което се среща в езерата е пистия/мидено цвете/
мисля и него да го пробвам - знам че е голям потребител на нитрати и ще опитам да го ползвам от тази гледна точка.

общо взето растенията  много рядко се срещат в Малави и Танганика и то само в устията на реките - така че ако се прави биотопен акварум с африкански цихлиди не трябва да се слагат много растения - предполагам че така ще е по естествено и за рибите и за наблюдение.
интериора се прави от скали и пясък предимно.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

NikolaV

Цитат на: "raven"...анубиаси няма във африканските езера - те растът в малки горски потоци със променливо водно ниво - във езерата няма такива условия и за това не е много редно да се слагат във цихлидарник,но обикновенно ги ползват заради твърдите им листа и издържливоста и заради погрешното мнение че щом е африканско растение - трябва да го има и в езерата.

другото аквариумно растение което се среща в езерата е пистия/мидено цвете/
мисля и него да го пробвам - знам че е голям потребител на нитрати и ще опитам да го ползвам от тази гледна точка...
Да споделя малко за анубиаса. Взех от Тишо един анубиас нана за аквариума с американските цихлиди (то един цихлидарник - 4 риби на кръст :-) - 2 северума и две меекита). Резултата беше плачевен - за два дена му изадоха 3-4 лисата. А са малки още рибетата - нямат година още. Преместих го...
А за пистията... Проблема е, че и дърпат корените и ги късат. Едно, че корените са и хубавото (поне за мен), второ става много боклук. В интерес на истината обаче много по-зле и се отразиха няколо скаларии.

rakim

а като се сложи пясък не се ли мъти водата много лесно?щото мисля някъв речен пясък да сложа но....... :?
540л Южна Америка

rakim

между другото съм пред голяма дилема :roll:аквариума който мисля да взема е с размери 80 35 40 или 112л .избрал сам този защото смятам да го набутам в секцията в хола и само тези размери пасват.ще трябва да я подсиля естествено иначе ........а иначе пак в хола имаме една смотана акумулираща печка която не е включвана от не знам кога...та ако успея да я раскарам ще мога да сложа нещо по добро.200 240 л :o ехх мечти...то ще трябва и шкаф да купя и голям външен филтър и ми трябват около 600 ЛЕВА :shock: иначе сам мислил да ползвам акумулиращата за шкаф ама.... ем не е сигурно хем няма да е особено красиво.а това е холът ми все пак
540л Южна Америка

Longanlon

когато слагаш аквариума в секцията имай пред вид, че ще се налага да бъркаш в него. остави си поне 40 см пространство отгоре, за да можеш свободно да боравиш.

а за растенията в африкански аквариум има статия в раздел Книги и документи на форума
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Stas

И не забравяй, че секцията трябва да издържа на влага... Около аквариума винаги има поводи за намокряне.

nickolaiii

чек да изкажа и аз мнение, от аква с дискуси и тонове растения минах на малави за което се радвам много, растенията са при цихлидите и да ви кажа с добро осветление няма проблеми, даже подрязвам че много растат :) като цяло малави + растения = възможно

АМАЗОН


nickolaiii

навреме или не, важното че е мнение :)

Similar topics (5)

15516

Публикации: 6
Прегледи: 3487

57288

Публикации: 9
Прегледи: 3907

43827

Започната от Dido741


Публикации: 2
Прегледи: 1788

8704

Публикации: 2
Прегледи: 2256

5841

Публикации: 20
Прегледи: 10122