• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 17:11

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Калибриране на нагревател Jager

Започната от NikolaV, 23.11.2006 08:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dido.zaxariev

  Здравейте, имам проблеми с нагревателя който дойде в комплект с аквариума.Как да го калибрирам този нагревател?Пиша в тази тема защото, става дума за нагревател на същата фирма JAGER EHEIM 100W.
Искам да повиша температурата с 2-3 градуса, но нещо не се получава покачва се до 22и1/2 - 23 градуса.Като инсталирах цялото оборудване (помпа/филтър,нагревател.капак с осветление термометър) напълних аквариума,включих всичко и го оставих да работи до днес 4 дни.Нагревателя дойде опакован и настроен на 25 градуса (толкова сочеше червената стрелка) синята втулка с написаните градуси не може да се върти, мести се само червената.След гледане на няколко клипа и четене на инструкции разбрах как да завъртам синята втулка с градусите(наложи се механична намеса под капаче има скрит сив бутон,който отключва и заключва синята втулка с градусите).Отключвам със сивия бутон(чрез повдигане) синята втулка завъртам на 34 градуса и заключвам пак с сивия бутон(чрез натискане) водата би трябвало да стане 33 и половина 34 градуса а не става стой си 22 и половина лампичката на нагревателя светва за около 1 минута.Аквариумът е EHEIM aquapro 126 пълен е до 1 сантиметър под ръба.
За какво служи червената стрелка и на каква позиция трябва да е ляво,дясно,център ?
Ако може някой да даде пълни и точни инструкции за настройка би било полезно за всички начинаещи прикачам снимка.Благодаря предварително

dido.zaxariev

 :whistle:   
Здравейте, научих как се калибрира нагревателя и ще обясня подробно.Да речем, че сте задали 28 градуса на нагревателя но трмометъра в аквариума показва 24 градуса а се опитвате да покачите до 28.Ако имате такава разлика междо зададена и отчетена температура е необходимо калибриране на нагревателя.
Какво е необходимо:
1:Нагревателят да е работил поне 24 часа
2:Два термометъра, единият ще играе като контролен на другия.
3:Тънка отверка
Стъпка по-стъпка:
1-Изключете нагревателя от ел мрежата.
2-Вземете осреднената температурата от двата термометъра ( да речем че осреднено тя е  24 градуса.
3-Повдигнете сивият бутон(той служи за разкалибриране) с отверката за да отключите червената стрелка.
4-Завъртете синият пръстен(втулка) с написаните върху него градуси на температурата която сте измерели( 24 градуса ) срещу червената стрелка.
5-Натиснете сивият бутон за да заключите червената стрелка.
6-Завъртете синия пръстен(втулка) тъка че да показва желаната от вас температура (28 градуса ).
7-Монтирайте нагревателя отново в аквариума и го включете в ел мрежата.
8-След 24 часа направете проверка на зададената и на отчетената температура.Възможно е да има разлика на зададената и отчетената температура около 1 градус.Тази разлика от 1 градус се дължи на стайната температура обема на аквариума и мощността на нагревателя.
Уточнение:
Сивият бутон служи за отключване и заключване на функцията нагревателя да се калибрира.
Надявам се да съм бил полезен. :-)

mybabybook

Цитат на: dido.zaxariev - 04.11.2016 22:50
:whistle:   
Здравейте, научих как се калибрира нагревателя и ще обясня подробно.Да речем, че сте задали 28 градуса на нагревателя но трмометъра в аквариума показва 24 градуса а се опитвате да покачите до 28.Ако имате такава разлика междо зададена и отчетена температура е необходимо калибриране на нагревателя.
Какво е необходимо:
1:Нагревателят да е работил поне 24 часа
2:Два термометъра, единият ще играе като контролен на другия.
3:Тънка отверка
Стъпка по-стъпка:
1-Изключете нагревателя от ел мрежата.
2-Вземете осреднената температурата от двата термометъра ( да речем че осреднено тя е  24 градуса.
3-Повдигнете сивият бутон(той служи за разкалибриране) с отверката за да отключите червената стрелка.
4-Завъртете синият пръстен(втулка) с написаните върху него градуси на температурата която сте измерели( 24 градуса ) срещу червената стрелка.
5-Натиснете сивият бутон за да заключите червената стрелка.
6-Завъртете синия пръстен(втулка) тъка че да показва желаната от вас температура (28 градуса ).
7-Монтирайте нагревателя отново в аквариума и го включете в ел мрежата.
8-След 24 часа направете проверка на зададената и на отчетената температура.Възможно е да има разлика на зададената и отчетената температура около 1 градус.Тази разлика от 1 градус се дължи на стайната температура обема на аквариума и мощността на нагревателя.
Уточнение:
Сивият бутон служи за отключване и заключване на функцията нагревателя да се калибрира.
Надявам се да съм бил полезен. :-)
Здравейте,
при мен нещо не се получава. Измерих температурата на водата, и беше 25 градуса +/- 0,5. Изключих нагревателя , и с помощта на едно джобно ножче дръпнах сивото копче нагоре, при което синия регулатор започна да се движи доста по-свободно. Завъртях го, така че червената стрелка(стрелката, а не задния й край) да сочи 25 градуса. Натисна сивото копче надолу и след това завъртях синия регулатор на 26 градуса, т.е. с един градус по-топло. Да, ама не. Температурата стигна почти 30, но нагревателя продължаваше да топли. Като го изключих от контакта, врътнах пак синия регулатор и се чу как терморелето изключва на около 23, а като го завъртя наобратно, се чува как включва(чува се едно цъкане) на около 27.Та, не знам как да процедирам, а ме е страх да не стане водата много топла.

Caxapa

Като замериш с термометъра на колко градуса изключва нагревателя , вдигаш бутона внимателно и нагласяш стрелката да сочи градусите на които е изключил.  С няколко такива проби и си готов регулирал нагревателя. Читави термометри ползвам но не са отакваристиката.Ако толкова се съмнявам ползвам два, три и които от термометрите съвпаднат вземам за верни.

mybabybook

Цитат на: Caxapa - 26.04.2017 20:10
Като замериш с термометъра на колко градуса изключва нагревателя , вдигаш бутона внимателно и нагласяш стрелката да сочи градусите на които е изключил...
Проблемът е, че не изключва, т.е. изключва, но ръчно, като го извадя извън водата, изключен от ел. мрежата. Почвам да въртя синия регулатор и тогава се чува как терморелето изключва. По този начин ще стане ли?

Caxapa

Няма логига да изключва така по начина който описваш. Терморелето не реботи на принцип...вадиш от водата и изключва.

mybabybook

Може би не съм се изразил правилно. Релето изключва на изключен от ел. мрежата нагревател, като тръгна да въртя синия регулатор. Иначе сам не изключва. Тествах и на включен, и пак така- като го врътна на около 21 градуса(синия ринг) и изключва. Тръгва на около 25 в повечето случай.

Caxapa

Пусни нагревателя за тест. Казваш 50W  бил.  Сложи го в аквариум  от 50 литра и тествай. Първо на 21 градуса дали ще започне да грее водата. Ако започне виж до колко ще стопли и на колко градуса ще изключи.   На синята врътка има една пъпка  от едната страна показва 18 градуса а от другата 34. Да не би да си превъртял врътката и да е прескочила пъпката. А и сега пробвах едни резервни мои и не чувам нещо да щрака  като реле без да е включен в ел. мрежата.

mybabybook

В момента има 43л, а на нагревателя пише, че е подходящ до 60л. От както за последно го включих към ел. мрежата(вчера следобяд), не е изклювал. Замерих водата и температурата е 25,5 градуса, като нагревателя е настроен на 25. Докато е във водата и включен към ел. мрежата, завъртях синята врътка към по-ниски градуси, и изключи на 21. Завъртях наобратно, и включи на 24,5. След това завъртях пак на 21, за да изключи и врътнах обратно на 24. Сега щ чакам да видя кога ще включи пак. Мисле че не съм превъртял синия регулатор, тъй като червената стрелка стига точно до нея, т.е. до 18 градуса. Иначе всеки път се чува доста отчетливо как релето включва и изключва.

Caxapa

Това, че не изключва не означава, че прегрява. Щом не надвишава температурата от зададената на врътката то смятам, че е читав нагревателя. Дуг е въпроса ако прескочи с десет градуса примерно. Ако нагласиш на 25 а изключи  като повиши на 28 или 30  намаляш врътката с толкова колкото е прескочил и не се занимаваш с калиброване. Просто запомняш с колко надвишава и така.

mybabybook

От няколко дена съм го настроил на 21 градуса от синята врътка. Вчера и днес забелязах, че почна да изключва и включва. Като измерих температурата ообаче, се оказа, че същата е около 25,5, а като е изключен около 26,5. Та, предполагам изключва на 26 градуса. Ще го оставя така и няма да го пипам, че не мога да му хвана цаката. А, и 25-26 са идеални. Така, че остава на 21 на синята врътка.

Caxapa

Не ми остава много време да погледна и аз  по нагревателите. Разцентровах един нарочно и се захванах да го калибрирам но все не остава време от служебни и други ангажименти да го довърша.  Важното е да запомниш, че на 21° на врътката ти изключва на 25°-26° и от там вече лесно.

mybabybook

Вчера се наложи да долея малко вода в аквариума, понеже нивото беше паднало, и като че ли от тогава не е изключвал. Или поне за пътите, когато проверявах, все си светеше лампичкатаМожеш ли да ми обясниш как да го калибрирам сега, след като знам, че настроен на 21, изклюва при достигнати 25-26 градуса?


Similar topics (5)

11242

Публикации: 3
Прегледи: 3996

6946

Публикации: 11
Прегледи: 4468

10794

Публикации: 8
Прегледи: 2894

22482

Публикации: 1
Прегледи: 2645

9523

Публикации: 4
Прегледи: 2602