• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 01:31

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Как да си подобря характеристиките на грунда, аквариума е стартиран отдавна

Започната от stanioa29, 06.05.2014 11:24

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

stanioa29

Здравейте колеги,
пиша с молба за съвет как да постъпя в ситуацията, в която се намирам: В 80л. аквариум светя по 8 ч. на ден с 1 бр. GRO lUX на Силвания и 1 бр. AQUASTAR на Силвания - и двете по 18 вата. Преди светех по 10 ч., но след появата на водораслите намалих часовете на 8. Аквата се населява предимно от живородки, всякакви видове, сомчета и т.н. По отношение на растенията -  няколко стръка Гигантски Криптокорин, торил съм с течни торове и той се развива добре, даже много добре! Грунда ми е като мозайка, бяла, с фракция 4-6 мм. Но искам да "позалеся" малко и с други растения! Четох доста за дънните субстрати, торовете, СО-то и т.н., та въпроса ми е следния: Дайте съвет как да подобря характеристиките на грунда, без да развалям аквариума, без да го рестартирам, може ли да сложа субстрата върху досегашния грунд, или някакъв друг начин за обогатяване на "почвата" без да прекъсвам всички готини процеси в аквата? В очакване на отговор, отивам да чета още за субстрат и торене в аквариума! Лек ден! :)

petko

Ако имаш предвит хранителен субстрат не можеш да го сложиш над сегашния грунд.
Друг е въпроса дали ти е необходим.При положение ,че аквариума е отдавна стартиран,той вече достатъчно се е наторил от рибите. Евентуално някакви топчета за подхранване да сложиш.Наблегни на СО2 и осветлението.Например да махнеш тези лампи и да сложиш 840+865.
Проблем може да е ,ако наистина грунда е мозайка

stanioa29

Не, грунда не е мозайка, камъчета са, но така го онагледих! Разбрах, че без разместване на пластовете на дъното няма да стане, как да "подхраня" грунда, какви са тези топчета?

zariio

Започни първо с растенията които искаш да добавиш.Много е вероятно изобщо да не се налага да буташ дъното.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

stanioa29

Поръчал съм китка от предимно бързорастящи растения от наш колега в сайта, но ме предупреди изришно, че има и бавнорастящи, изискващи и тор, и субстрат, и СО! Аз искам аквата ми да е зелена, растяща, жива, това е идеята ми! За СО-то съм ок, направих го, ако трябва и осветлението ще пипна, течен тор мога да слагам, затова питах за съставките в грунда!

Julliano

За бързорастящите едва ли ще ти трябва хранителен грунд. Те се хранят предимно с листната маса. А топчетата са примерно JBL 7balls, който може да сложиш само там, където има растения, хранщи се с корените..като криптокорин
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.org%2F790mdviix%2Fdownload.jpg&hash=3bc5531cf9543c714e53c5cf78d6b522c2a8fb6f

crazzzy

Аз направих следното- купих тор от калифорнийски червей, има го в лидъл, взех малка част от него и го сложих в бутилка, след това добавих малко вода, разбих добре, трябва да стане, като кашичка, която налях във форми за лед и бам във фризера, след като кубчетата замръзнаха ги забодох в корените на растенията, но не прекалявай, успех.

didoman

Първо реши какви растения искаш да добавиш. Може да не се добавя нищо. Иначе взимаш си дънни таблетки - Sera Flore plus или Florenette A. Заравяш ги до корените на растенията. Слагаш система за CO2 - ти си решаваш с бутилка или с мая и захар. Имай предвид, че аератора намаля ефективността на системата за СО2.
Един от бедните студенти :)

stanioa29

Благодаря за съветите, купих топчетата, това с леда също ще пробвам, имам вече и течен тор, мерси на всички! Отивам да ръбъркам една доза мая със захар!

yavor_dz

Добре залесен аквариум може да се създаде и без субстрат с непретенциозни растения - има много видове криптокорини, валиснерия, папрати, анубиас, лудвигия и др.

stanioa29

Цитат на: yavor_dz - 06.05.2014 21:37
Добре залесен аквариум може да се създаде и без субстрат с непретенциозни растения - има много видове криптокорини, валиснерия, папрати, анубиас, лудвигия и др.
Ммммм, колега, затова говориме: освен криптокорина и валиснерията, които отглеждам, би ли изброил 5-6 растения и да отивам на пазара! Мерси :))

yavor_dz

В момента имам:
Anubias barteri var. nana
Cryptocoryne wendtii
Cryptocoryne pontederiifolia (слонско ухо)
Криптокорина бекети
Лудвигия
Микрозорум
Явански мъх.
Нямам субстрат и много добре си растат, осветлението е 0,5 в/л, без СО. Може да слагаш минимално количество течен тор.

Имам и ехинодорус амазонка и оцелот, но те не вървят добре. Слагах таблетки, но пак не е това което искам. Явно трябва осветление и СО.

Similar topics (5)

10718

Започната от curlie


Публикации: 31
Прегледи: 12334

35356

Публикации: 1
Прегледи: 2948

3860

Публикации: 16
Прегледи: 11216

7447

Публикации: 5
Прегледи: 3913

58533

Публикации: 4
Прегледи: 3855