• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:12

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпрос относно зеолит

Започната от dandanov, 07.01.2012 12:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

wwladoo

Да временно е действието му на зеолита то е лочично не може да абсорбира до безкрайност,т.е. аз подменям торбичките на определен период от време,няколко месеца--2-3 месеца на,, голите,, аквариуми .Ползвам го за абсорбиране на амоняк и съединенията му и силикати, абсорбира и нитрити и нитрати и др.Препоръчаната доза от специалисти е 700-800гр. до 1000гр.максимум за аквариум 120-- 150 до 200л,говоря за закупен от търговската мрежа.И да спомена,че го има като артикул --филтърен пълнеж на известни марки за акваристика,няма да споменавам имена,да не бъда обвинен в реклама. ;-) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

brutalniamaistor

Така е.
Не всеки може да пътува до находището .
Дозата на закупения е 10 пъти по голяма поради причината, че обработката му с метални инструменти намалява свойствата му.

petko

Защо си сигурен ,че ги обработват с метални инструменти?
И защо те намаляват свойствата му?

Caxapa

Цитат на: bunzip2 - 11.04.2015 01:05


САХАРА, действието му като абсорбиращ материал е временно. Твоя във филтъра сигурно одавна не действа като такъв.
Промивката с вода не променя нищо :)
Преди време  четох, че се промивал и пак можел да се използва. Явно грешката е моя, че съм се предоверил на една  информация и не съм търсил повече. Но пък е факт, че аквариума се развива добре и нямам проблем с него с налепи по листата на растенията или по стъклата като в другите.  *privet* Благодаря за намека и ще си обновя информацията за зеолита в главната библиотека на хардуерният ми мозък  :-D *DRINK*

brutalniamaistor

Цитат на: petko - 11.04.2015 09:55
Защо си сигурен ,че ги обработват с метални инструменти?
И защо те намаляват свойствата му?
Не съм виждал машини за обработка с ултразвук в находището , а и в производствения цикъл няма друг начин към момента .
Познавам човек от Минно-геоложкия университет с който съм коментирал темата.

Публикациите са слети: 12.04.2015 20:13

Зеолита е натурален алуминосиликатен материал с открита структура, който е способен да поглъща и задържа в себе си голям брой различни катиони Na+, K+, Ca2+, Mg2+, NH4+, Fe++ и много други. Съществуват много видове зеолит, но най-общо при натуралния зеолит СЕС варира между 60 и 200мг./100гр.! Както се вижда това е с пъти повече от ADA Aqua Soil и калцинираните глини. Освен това зеолита не губи свойствата си с времето, не се разпада, не старее и свойствата му не зависят от размера му или от околното налягане и температура. На базата на зеолит в НАСА е патентована почва за отглеждане на растения (ZeoPro™), която превъзхожда по темп на растеж почти всички познати до този момент субстрати. Зеолита се използва в аквариума за повишаване на общия СЕС .

brutalniamaistor

Зеолитът е много опасен за аквариуми с растителност

danielm

Цитат на: brutalniamaistor - 15.04.2015 22:57
Зеолитът е много опасен за аквариуми с растителност

И защо?

brutalniamaistor

При неправилно осветяване и грижи за аквариума стимулира растежа на някои видове водорасли.

Penta

Цитат на: brutalniamaistor - 12.04.2015 20:07
...... при натуралния зеолит СЕС варира между 60 и 200мг./100гр.! Както се вижда това е с пъти повече от ADA Aqua Soil и калцинираните глини.

Изпускаш момента където грундовете се делят на :
- инертен.
- нисък CEC, върши някаква работа.
- CEC който според Амано е подходящ за водни растения.
- Зеолит а.к.а. в пъти повече от колкото Амано смята за подходящо.

Тоест повече е по-добре в определени граници. След това става вредно.

petko

Цитат на: brutalniamaistor - 18.04.2015 09:15
При неправилно осветяване и грижи за аквариума стимулира растежа на някои видове водорасли.
Е то при неправилно осветяване и грижи винаги се стимулират водораслите.

Similar topics (5)

45119

Публикации: 10
Прегледи: 3618

32795

Започната от svetgest


Публикации: 1
Прегледи: 1549

14237

Публикации: 9
Прегледи: 4329

37808

Публикации: 10
Прегледи: 3785

30604

Публикации: 6
Прегледи: 7264