• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:46

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Нано

Започната от Хелера-91, 11.11.2007 10:04

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Хелера-91

Имам едно аквариумче 15 литра искаше ми се да си направя нано, но преди това малко да попитам.
1. Може ли да сложа пъсяк в место грунд?
2. Какви растения да гледам?
3. Какво осветление да сложа?
4. Може ли да използвам гъбичка и аератор за филтър?
5. Какви риби и охлюви да си взема?
6. Имам едно 10ватово нагревателче ще ми свърши ли работа?
Поздрави и бладодаря предварително.  *bg*
50литра, филтър 700л/ч
осветление 2х15в
растения:
валиснерия,бакопа,сагитария,ехинудорус,криптокорина.

ico

Забрави за нагревтели без термо реле  ;-)
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

le6o

По добре да влагаш чувства,отколкото да чувстваш влага!!!!:D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg265.imageshack.us%2Fimg265%2F3233%2Faqva2hd1.th.jpg&hash=7e3052c8f2dbe6a19f76e7249b2afffbb6d76333

kamos

"Имам едно аквариумче 15 литра искаше ми се да си направя нано, но преди това малко да попитам.
1. Може ли да сложа пъсяк в место грунд?
2. Какви растения да гледам?
3. Какво осветление да сложа?
4. Може ли да използвам гъбичка и аератор за филтър?
5. Какви риби и охлюви да си взема?
6. Имам едно 10ватово нагревателче ще ми свърши ли работа?"
По т.1-Може, но по добре сложи пясък по едра фракция 3-5 мм
т.2Ами примерно анубияс нана, явански мъх.
т.3-8 w луминисцентна лампичка ще ти свърши идеална работа.
т.4 Може, но по ефективен ще е окачен филтър на Ресун или Хаген.
т.5 Аз препоръчвам 5-6кардинала.
т.6 Колегата в горния пост ти отговори точно само с нагревател с термореле!

Успех и да покажеш после какво си направил.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Хелера-91

Mерси много на всички даваите идеи каквито и да са ще са ми от полза.
: 11.11.2007г 17:05ч
А забравих да попитам от каде мога да си намеря такъф окачен филтър и на каква цена? За растенията мислех да направя полянка от доло и да сложа водна леща от горе, а по средата или така де се каже в задната част на наното 2-3 коренчета анубиас или дъбче. За нагревателя разбрах ама имам проблем как да задържа лампата, маи ще трябва и капак да правя но няма ли да пречи капака на окачения филтър? Благодаря предварително.
50литра, филтър 700л/ч
осветление 2х15в
растения:
валиснерия,бакопа,сагитария,ехинудорус,криптокорина.

Emsi

Филтъра е 15-20лв, ако ще правиш капак ще предвидиш каде ще стой филтъра и ще изрежеш дупка ;)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi186.photobucket.com%2Falbums%2Fx150%2FEmsiHamar%2Fp1090220.jpg&hash=e2a7ed083fce9507ea103e0aaee935b5f29e527c

Хелера-91

Е много скъп тоя окачен филтър то моя за голями аквариум ми е 11лв. Ще си карам с гъбичка маи ще си намеря някоя дълга и тясна да не взима много място ;-). Някои друг да има мнение за пясъка да нее 3-5мм а по ситен. Рибките мисля да са кардинали или 3-4 плати. Някои може ли да ми каже от каде мога да си намеря охлюф Физа и колко струва?  *bg*
50литра, филтър 700л/ч
осветление 2х15в
растения:
валиснерия,бакопа,сагитария,ехинудорус,криптокорина.

ico

 *offtopic Хелера-91 рано ти е още за нано аквариум?  *DRINK*
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Хелера-91

Ами защо? Добре тогава може да не го наречем  нано а малък растителен аквариум искам в стаята на родителите ми, кадето ми е малкия аквариум с бебета, да сложа другия ми свободен 15 литров аквариум и да го направя красив, в смисъл да сложа растения охлюв физа и някоя плата. Проблемите са ми няколко:
1. Не мога да намеря охлюв Физа.
2.Нямам пари за окачен филтър и ще карам с гъбичка.
3.В Септември няма зоомагазин проблем нямам да ходя до Пазарджик защо уча там но там няма много неща знам два магазина които не са особено заредени.
4. Ще ми се наложи да местя за 1 седмица рибите ми в този 15 литров за  да рестартирам големия поради това че лампата ми е от страни и много сериозно ми зеленяса стъклото(анцитрусите не помагат, ампуларията също). Благодарско :-)
50литра, филтър 700л/ч
осветление 2х15в
растения:
валиснерия,бакопа,сагитария,ехинудорус,криптокорина.

Flober

Както е отбелязал  ico - малките аквариуми са по-трудни за балансиране и се иска повече опит за тях .

миа

12.11.2007 18:53 #10 Last Edit: 12.11.2007 18:57 by миа
Цитат на: Flober - 11.11.2007 20:31
Както е отбелязал  ico - малките аквариуми са по-трудни за балансиране и се иска повече опит за тях .
така е но ако внимава повече ще успее.аз карах 3 год. с 10 литров горе-долу добре.
охлюв физа мисля че е паразит и не се продава.виждала съм да си живуркат в природата.

карай с гъбичка-малък е аквариума.


пясъка бързо ще го загубиш в мивката  :-P.

растения-всякакви.каквито ти харесват а и предполагам че в септември няма да има голям избор-дъбче валисерния анубияс кабомба....

Хелера-91

Благодяря много. За сега мисля малко по бавно да теиствам първо малко работа по стария после Нано ама ще си направя задължително като за начало без риби да не ги оморя с СО2. Мисля да си направя една мини система 0,5л или 1 литър да видим какво ще стане предимно растения ще гледам и охлюви днес си взех 5 Планорбиса :-) . Поздрави!
50литра, филтър 700л/ч
осветление 2х15в
растения:
валиснерия,бакопа,сагитария,ехинудорус,криптокорина.

миа

Цитат на: Хелера-91 - 12.11.2007 19:41
5 Планорбиса :-)


нали знаеш че много бързо ще ти се развъдят не се притеснявай да ги пращаш на чист въздух

на мен обаче ми е жал за тях и не мога да ги убия  :-( а много станаха

Хелера-91

Ами знам че доста бързо се развъждат аз имам едно шадраванче гледам си каракудки одвун ще ги пускам там като са много няма да ми пречат. :-). Още търся охлюв физа.
50литра, филтър 700л/ч
осветление 2х15в
растения:
валиснерия,бакопа,сагитария,ехинудорус,криптокорина.

iek

Разгледай тези: http://showcase.aquatic-gardeners.org/2007.cgi?&op=ishowcase&category=0&vol=0 . За всеки аквариум има подробна информация-осветление, растения, риби и т.н.,  ще можеш да събереш доста идеи.
За филтър почти всички използват окачени външни (HOB filter), приблизителна цена-12лв за най-малките.Удобството е:
-не заемат ценно място в наното
-лесно се почистват (не правиш мътилки)
-можеш да комбинираш различни пълнежи
За избора на растения-принципно е добре да са дребнолистни.
И да пуснеш снимки от наното.

Similar topics (1)

18921

Публикации: 1
Прегледи: 4759