Автор Тема: Въпроси свързани със закупуването и отглеждането на рибки  (Прочетена 1539 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен highspeed

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 4
Здравейте!
Първо искам да кажа, че съм имал аквариум преди 5 - 6 години, но тогава бях твърде малак и не помня почти нищо. Искам да попитам следните неща:
- колко рибки мога да гледам в 50л. аквариум
- какво трябва да си взема за долната част на аквариума (преди когато гледах рибки имах само камъни и нищо друго)
- какви точно рибки да си взема (аз мислех да си взема гупи, молинези, 2 сома и хелери, но за последните разбрах, че са доста агресивни и ще изядат останалите и поради тази причина мисля да не взимам хелери)
- на последно място каква храна ще ми е необходима
Благодаря предварително. ЧНГ!

Неактивен What_the_Foucault

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 25
Здрасти,
Отскоро се занимавам с това нещо, но от нещата, които съм изчел ще се опитам да отговоря:

1. Колко риби - зависи от филтрация, от това дали е растителен и т.н., но мисля, че нещо средно е 5-6 живородки (плати, гупи, молинезии) един анциструс и няколко охлюва. Доста хора биха сложили повече рибки, но според мен не трябва да се ходи по границата, защото 50 литровия всъщност е малък аквариум (и аз съм съм 50 литров и първоначално го виждах като басейн, но впоследствие разбираш, че колкото по-голям, толкова по-добре)
2. Слагаш грунд - отзад 5см, отпред 3см. Отзад забиваш валиснерии, а по средата - криптокорини. Ще ти кажат, че не вървят заедно, но не е така. Може и някакъв мъх да си вземеш. Това са лесни растения и не би трябвало да имаш проблем с тях.
3. Какви риби - ти си знаеш - гупи, плати, молинезии. От сомовите - анциструс,  защото не ѝ е нужен другар. Може да минеш само с едно сомче, докато другите - коридорас панди и т.н. искат 5-6 минимум за да се чувстват добре.
4. Взимаш люспи на марка Сера. Може също така да добавиш специални таблетки за сомчета, пак на Сера, които се пускат в аквариума вечер. Тази марка мисля, че се води качествена.
Успех и ЧНГ!

Неактивен Amev

• Член+ на форума към БАЕ
  • Публикации: 1 191
Първо добре дошъл! Има доста статий за правилното стартиране на аквариум в менюто в ляво.
По въпросите
1-ако ще гледаш малки рибки се следвай от правилото сантиметър риба на 2 литра вода. Влизаш в профила на рибката гледаш до колко расте и смяташ. Пример 5 рибки с максимален размер 4 см им трябва 40 литра за да израснат правилно и да са живи и здрави. За големи риби - 1 златна рибка иска минимум 30 литра.
2- долната част е грунд , ситни камъчите с размер 2-5 мм , има ги във всеки магазин за акваристика. Или пресят речен пясък. Грунда трябва хубаво да се промие преди да го сложиш
3- рибки най-различни има на бг пазара вече. Хубаво е пак да разгледаш профилите на рибките и изискванията им към пх , кх , температура и т.н. да са съвместими. Желателно е да са от един биотоп.
4- храна също има различна , на люспи ,на гранули , таблетки и т.н. Взимай маркова храна във фирмена опаковка. Пример за добри фирми Sera , JBL , Tetra , eheim и т.н. Всичките имат хубави храни с витамини за различни видове рибки.

И не на последно място първо прочети статиите за стартиране на аквариум от менюто в ляво за да нямаш проблеми. Успех с хобито... ЧНГ

Неактивен highspeed

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 4

Искам да попитам според Вас тези 2 рибки (гупа и молинезия) бременни ли са и ако да, кога да ги отделя? Благодаря предварително и се извинявам, че питам тук, но така и така съм направил тази тема...
Гупата ми започна да ражда и я преместих в един буркан, защото нямам родилка. Искам да попитам проблем ли ще е ако ги оставя там или утре да си взема една родилка и да ги преместя?
« Последна редакция: 20.01.2016г 16:04ч от highspeed »

Неактивен baygry

• Член+ на форума към БАЕ
  • Публикации: 252
Гупата като роди я извади от буркана,че ще излапа поколението.