• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 13:57

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Стартиране на нов аквариум

Започната от grabnaka, 27.01.2015 11:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

grabnaka

Здравейте, казвам се Фори и съм на 31г. отглеждал съм риби като дете, даже не мога да си спомня размерите на тогавашният аквариум :)
Сега четейки този форум нещата вече стоят много по-различно и виждам какви грешки съм правил и защо имах само водорасли и нищо растително не вирееше.
Обмислям да стартирам аквариум с размери: 60х35х45 с обем 95 литра, 6 мм дебелина на стъкло, стъклен капак.
Мисля да бъде оборудван така:
  - Филтър: Вътрешен филтър EHEIM Pickup 160
  - Нагревател Tetra HT100
  - Осветление :
    1х Hailea T8 Пура 18W 60cm Marine blue-синя
    1х Hailea Т8 Пура 18 W Fresh water- White
    1х Hailea T8 Пура 18W 60cm Tropical red - за растения
  - Грунд: от пред 5 см от зад 7 см общо 23 кг.: Кварцов пясък 3 - 5 мм или Лава червено кафява 3-8 мм
   - Растенията ще са като за начинаещ моля помагайте с какво да се захвана  *HELP*
   - CO2 не мисля да има за сега :)
   - Обитателите мисля да са : 2 анцитруса 1 Кули, Скариди и по-малки рибки за да не закачат скаридите :)

Моля за съвети дали съм се насочил правилно до тук :)



Raykov72

Ами тези пури няма да могат да се вместят в дължината на аквариума и ще трябва да минеш на 15 ватови, които според мен ще са достатъчни за растения до ниво средна трудност, още филтъра е добре да е една идеа с по голям капацитет - 200+  литра защото като почнеш да пускаш рибите - айде още една, айде последна и т.н. тогава по мощния филтър ще си каже думата.
60 литров 50д/30ш/40в реални 50 литра, с две х23 W енергоспестяващи стартиран на 19.март.2014

grabnaka

Размера на аквариума може и да претърпи корекции, ако са такива лампите колко широк трябва да е ? 65см ? :)

sVGNsali

Здравей и добре дошъл във форума.
Аквариума - давай го максимално голям. Естествено това зависи от пари, място и т.н. Аз до скоро имах един по-малък, 70/35/35. Добре му идваше 18 W осветително тяло. Но да ти кажа, малък си беше, малък и остана.
Добър и разумен старт, поне за мен е нещо от рода на 100/50/50. По-голям аквариум = по-голям толеранс за грешки. И обратното.
За растенията - мъхове, хванати на клонки и микрозориуми на задна линия. Малко камъни за скейп - речни или скални, зависи от идеята.
Лепваш черен фон, пускаш лампите и си 6. В тази връзка, как ще светиш? Капак или със готово осветително тяло?
Грунда - 3-4 cm на предна линия, 5-6 cm на заден план. Макар че, може да си поиграеш и да разчупиш терена по дължината на аквариума. едър грунд води до затлачване на органика, съответно проблеми. 3-5 mm си е добре. Само да ти хареса визуално.
За рибите - кажи какво ти е на сърце, за да помогнем. Видове и комбинации зависят от вкус и големина на съда.
Со2 и торене не ти трябва - в началото.
По нататък, ще се обсъдят подробности, когато ти е ясен поне аквариума и сложен на място.
Успех!
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

grabnaka

Ще се свети с капак, а за осветлението мисля да е 3х18, което мисля за добре на тези размери. Аквариума ще е на шкаф, който ще е в зависимост от от размера му. За рибите мисля, че има още време първо да го стартирам и да се развие цикъл. :)

Raykov72

Цитат на: grabnaka - 27.01.2015 14:24
Размера на аквариума може и да претърпи корекции, ако са такива лампите колко широк трябва да е ? 65см ? :)

Поне 68 - 70 см! Но както ти каза колегата - направи го максимално голям / дълъг/, няма да съжаляваш след време!
60 литров 50д/30ш/40в реални 50 литра, с две х23 W енергоспестяващи стартиран на 19.март.2014

Boqnov90

Цитат на: grabnaka - 27.01.2015 16:38
За рибите мисля, че има още време първо да го стартирам и да се развие цикъл. :)
Евала личи си че човека е придобил познания, и е прочел първо преди да действа.
Успех

grabnaka

Цитат на: Boqnov90 - 27.01.2015 18:56
Евала личи си че човека е придобил познания, и е прочел първо преди да действа.
Успех
Благодаря, по-добре информиран и тогава да питаш :) Сега смятах размерите и мястото, спрях се на 700х350х450 височина. Така аквариума става 110 литра от което ме съмнява осветлението от 3х18 и филтъра като за него мисля да мина на външен Sun Sun (четох тук че излиза по-евтино с добавени пълнежи ). Осветлението ми куца доста общо взето та търся предложения.

saxon

3х24w T5 550мм на два кръга

Penta

Цитат на: saxon - 27.01.2015 21:44
3х24w T5 550мм на два кръга

И може да се върне на първоначалната идея от 60см дължина на аквариума :-D

grabnaka

 *privet* Има ли 24W с размер 60 см ? С тях ще има само по 5 см от двете страни не осветена директно площ. И да попитам с филтъра правилно ли се ориентирам да външен ( мисля че е по-лесна поддръжката така )?

Boqnov90

Филтрацията с външен филтър е най добра.

stefan_doc

Цитат на: grabnaka - 28.01.2015 09:38
*privet* Има ли 24W с размер 60 см ? С тях ще има само по 5 см от двете страни не осветена директно площ. И да попитам с филтъра правилно ли се ориентирам да външен ( мисля че е по-лесна поддръжката така )?

Има,Т5 HO, но се палят с различен баласт. Дълги са /пурите/ 549 mm.

grabnaka

Ако са 4х18W много ли ще стане светлината ?

terier4o

По-добре 3х 24 Т5, ако смяташ да гледаш растения :)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

Penta

Цитат на: terier4o - 28.01.2015 13:49
По-добре 3х 24 Т5, ако смяташ да гледаш растения :)

100% !

grabnaka

Значи осветлението е решено вече, щом казвате да са 3х24 Т5, приемам предложения какви да бъдат като диапазон и как да ги вържа :) Остава и въпроса с филтъра :)

anton_banchev

Може и лед ленти, но за не толкова претенциозни растения ;)

petko

Цитат на: grabnaka - 29.01.2015 09:10
Значи осветлението е решено вече, щом казвате да са 3х24 Т5, приемам предложения какви да бъдат като диапазон и как да ги вържа :) Остава и въпроса с филтъра :)
Връзваш ги на два кръга 2+1.Диапазона 840-880 каквито си избереш.

Цитат на: anton_banchev - 29.01.2015 13:56
Може и лед ленти, но за не толкова претенциозни растения ;)
Стават да си гледаш аквариума,ама за растения.... ;-)

anton_banchev

Ами аз ги кастря през седмица, но пак казвам, че не са от взискателните. Криптокорини няколко вида, кабомба, някакво лимонче( така мисля му казват) и още едно( не го знам като име) :) При вкарани всички спектри на светлината няма да е проблем да се гледат някои растения.

grabnaka

Благодаря за бързите отговори  *thanks Мисля да се спра на следната комбинация:
  1х Sylvania Aquastar T5 24W 55cm OEM
  1х Sylvania Coralstar T5 24W 55cm OEM
  1х Sylvania GroLux T5 24W 55cm OEM

Растенията мисля в началото да са по-лесни за отглеждане (все пак за пръв път ще се опитвам растителен аквариум ) какво мислите?  :-[

Ivan_S

Sylvania Coralstar е доста в синия спектър и по всяка верояност е студена светлината (>10 000 К). Не, че синият спектър не е нужен за растенията, но става прекалено синьо в комбинация с другите пури и ще доминира над червеното и жълто. Ако сложиш 2 Гролукс и 1 Аквастар ми се струва по-удачно. Ама нека да кажат колегите растениевъди как е по-добре, предвид растенията, които ще отглеждаш.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

grabnaka

Растенията мисля да са от по елементарните за отглеждане с тях се запознавам тепърва, но определено мисля да има полянка :)

Boqnov90

Аз бих предпочел 2 гролукс 1 аквастар. Единия гролукс да го включваш допълнително.

Penta

Цитат на: petko - 29.01.2015 14:04
Връзваш ги на два кръга 2+1.Диапазона 840-880 каквито си избереш.

Послушай колегата petko.

zariio

 Sylvania GroLux при 45см височина на аквариума до дъното надали ще стига нещо.Тоест ако ще я слагаш заради цвята на риби ок но ако ще е за растенията си е чисто харчене на пари.Особено пък при две такива и една аквастар ще си ограничен откъм растения които ще вървят.
Изобщо не знам какво и се радвате на тая лампа  *dontknow*
То верно че е въпрос на вкус ама все пак.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

stefan_doc

Напълно съгласен с последния пост. Аз предпочитам 865 или 965 в комбинация с 827. 840 ми зеленее.

niki_o

Лично мнение-Osram SKYWHITE е може би най-добрата комбинация от цветове  за рибите и кеф за растенията ,комбинирам две такива със Laif Glo-Пробвано...без забележки :-)

bustama

Айде сега  :-D какво не му харесвате на гролукса?! 45см... като повдигнеш дъното ще е друго. Иначе, аз лично бих търсил по - нови лампи и да се изръсиш с някой лев - ще си заслужава. Но това при акварист с дъъълъг "стаж". Нека го има грото, все пак търсим пълен спектър, пък и риби ще има. Гролукс + 965 + 840-880. Макар  че... лично на мен, топли лампи не ми допадат. Така че 840 я отписвам. Аз светя с два гролукса, въпреки че, аквариума няма нищо общо като р-ри, лампите също, като сила.

grabnaka

 *DRINK* Здравейте, малко се отдадох на четене от колкото писане, за да науча повече за растенията :) Намерих аквариум с размер 70х50х25 (един познат ще си взима по-голям) осветлението мисля да стане 2х 24W T5 синя и червена светлина, филтрацията да е вътрешна с филтър Hailea RP-600 + биофилтър. Нагревател 100W (дават ми го с аквариума).

petko

2х 24W T5 синя и червена светлина
Какви са тези лампи.

grabnaka

Sylvania GroLux T5 24W 55cm OEM
Sylvania Aquastar T5 24W 55cm OEM

saxon

Остави си място поне за още една лампа.След време ще видиш,че съм прав.Ще искаш полянка да направиш или да гледаш някое по-взискателно растение.

bunzip2

Цитат на: grabnaka - 10.02.2015 14:56
Sylvania GroLux T5 24W 55cm OEM
Sylvania Aquastar T5 24W 55cm OEM

Направо и двете ги сменяй с 2х865 или 865+840. И приключваш драмата.
За аквариума с размерите, които споменаваш преди няколко поста, други лампи не ти трябват.
За растителен аквариум, нито гролукса, нито аквастара стават.

grabnaka

Колега можеш ли да дадеш пример от къде да взема такива лампи с тези цифри не се ориентирам изобщо :(   :duvar:

zariio

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

asito

Цитат на: bunzip2 - 11.02.2015 09:12
За растителен аквариум, нито гролукса, нито аквастара стават.
Много категорично звучи.Нали всички производители тръбят,че гролукса си е точно за растения.А и при мен кубата се осветява от 15в гролукс и 15в аквастар на 60л вода,височина 40-45см и расте,макар и по рехава,но пък с често подстригване се сгъстява.
Има много разисквано по темата тъй или иначе.Не съм специалист,знанията ми се базират на собствен опит и четене във форума.Преди светех с две 865 и една гролукс и постоянно ми зеленясваха стъклата,като ги смених 865 с аквастар и се пооправи работата.
865-ците лично за мен размиват цвета на рибите и изглеждат по-бледи.Смятам че е хубаво да има поне една лампа подчертаваща цветовете.Нали все пак и риби гледаме  :-)

bunzip2

Цитат на: asito - 11.02.2015 11:47
Много категорично звучи.Нали всички производители тръбят,че гролукса си е точно за растения....

Това никой не го оспорва, само че НЕ СА за аквариумни растения :).
По принцип, гролукса е лампа за оранжерийни растения, където няма добър достъп на слънчева светлина.
В една подобна тема го бях обяснявал съвсем скоро, ама не ми се търси сега.
Общо взето лампата е подходяща за отглеждане на растения надводно.
За подводни е друга бира.

grabnaka

Стана интересна тема за осветлението, а някой има ли опит с такива животни ?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.zoocenter-shop.com%2Fuf%2Faquarialand%2F882_thickbox_default.jpg&hash=7ab08a7c4b18fa0af8c4549b0bb0de6005027eb8
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.zoocenter-shop.com%2Fuf%2Foldsite%2Fk%2F763%2Fviewit.php__05649.jpg&hash=e1909082aff60fe50875e6919e37f861c5fccc7a
Малко страни ми се виждат, но ще отпадне трафта  с такива  *dontknow*

petko

Какво ще отпадне .че не разбрах.

grabnaka


petko

Цитат на: grabnaka - 11.02.2015 14:03
Трафта моя грешка  :-[
Имаш предвид електронния баласт.
Ако искаш растителен аквариум,послушай какво сме написали с колегите за лампите.

grabnaka

 *privet* Здравейте, вече се оборудвах с аквариум с размерите 70х50х25 :) Имам и капак купен от колега. Грунда е измит и чака само да се сложи :). Нагревателя е Aquael Godl 100W(мисля, че ще се справи ). Остават само растенията и помпата, но тях към петък или събота мисля да ги взимам и в този ред на мисли какво е работното време на Съботния пазар  *dontknow* ?

grabnaka

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs1.postimg.cc%2Fy387e3ldr%2FDSC_0396.jpg&hash=7ce88ee566308688066c209dea1312184840c1a0
Стартирах, всички критики са добре дошли :)

yasenst

Здрасти  :-) Не зная, дали аз съм човека, който трябва да дава съвети, като зная що за хаос е в моя аквариум. Но, този камък го махни от корена, преди сам да е слязъл от там. Другото, големите листа на преден план, първо на тях се набива погледа, а и ти закриват гледката към вътрешността на аквариума. Премести ги в празния ъгъл. Не е задължително да ме слушаш, просто казвам  *DRINK* Успех  :-)

grabnaka

Камъка е за да го държи още се издига на горе кирена, а растението още щом го видях исках да е акцента на аквата :) Явно се е получило :)

yasenst

След глътка бира се досетих, че може да е за това камъка  :-D

grabnaka

Добро утро колеги :) Предлагат ми вода от действащ аквариум дали е разумно да се добави в новостартираният аквариум ? :-[

Boqnov90

Ако си сигурен че аквариума е стабилен без боледуване на риби и т.н. ще ти е само от полза. Дори може и мътилка от филтъра да ти даде.

grabnaka

Аз мътилка си пуснах от малкият аквариум и от там при смяната миналата седмица вкарах малко вода + изплакване на филтъра, колегата гледа цихлиди в 250 литров и сега при смяната ми предлага от неговата вода рибките са му живи и здрави и да попитам при добавяне на такава вода може ли да се пуснат анцитруси и САЕ по-рано от 4-те седмици период за цикъла  ? За сега има само една Ампулария в авката

rane

Цитат на: grabnaka - 06.03.2015 09:58
Добро утро колеги :) Предлагат ми вода от действащ аквариум дали е разумно да се добави в новостартираният аквариум ? :-[
Аз така си стартирах последният аквариум.Половината го напълних с вода от най-големия, останалата част напълних с чешмяна вода.Изпрах си гъбата, както и единия пакет с пълнежа от филтъра.Първите 2-3 дни беше голяма мърсотия и мътилка.После пуснах няколко бебока-гупи и всичко се изчисти.До момента са минали 8 дни от пускането.Всичките показатели са в норма, което лично мен ме притеснява.Нямаше, нито пик на амоняк, нито на нитрати.Единственото, което е малко високо за момента е Рh 7,6-7,8.Обичайно е около 7,2.

grabnaka

Вече аквариума има е с обитатели, след доливането с аквариумна вода растенията вътре почнаха да пускат и нови листа и мисля, че всичко е наред. За сега рибите се чувстват добре и няма жертви. Да попитам при така стеклите се неща може ли да разредя смяната на водата или да си продължа със смените през ден ? :)

Similar topics (5)

53476

Публикации: 37
Прегледи: 15650

59778

Публикации: 2
Прегледи: 1457

51680

Публикации: 0
Прегледи: 1651

57982

Публикации: 13
Прегледи: 4067

48504

Публикации: 4
Прегледи: 4199