• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:31

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Стартиране на нов аквариум 126 литра

Започната от lord_aggo, 03.02.2018 22:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

lord_aggo

Благодаря за съветите момци

Тук намерих и едно видео, което на мен ми се стори полезно - оказа се, че ползвам сифона по грешен начин :-D



Иначе започнах да добавям храна за рибки във водата, за да започне да гние и да стартира процеса по-бързо. Четох, че това е част от т.нар. fishless cycling, като има няколко опции по които може да бъде направен, една от които да се сипе директно амоняк във водата, което на мен не ми звучи много ок.
Живот и здраве се надявам до края на следващата седмица да вкарам някакви рибки вътре :)

Публикациите са слети: 12.02.2018г 20:08ч

Здравейте момци,

Отново аз и отново с въпрос.
В събота сложих малко храна за риби във водата с цел да я оставя да гние и да стимулирам цикъла амоняк-->нитрити--->нитрати.
От тогава всеки ден проверявам веществата във водата с лентичките, които описах по-горе в тази тема и на нитрити и на нитрати ми показва нулеви стойности, но днес забелязах,че по задната част на аквариума на самото стъкло се образуват водорасли(ще се опитам да ги снимам).

Имайки предвид горното, имам няколко въпроса:

- Тъй като водораслите се образуват от нитрати, които пък се образуват от гниеща храна, мога ли спокойно да предположа, че цикъла на аквариума амоняк-нитрити-нитрати е завършен?

- Направих бозата с водораслите, което е чудесно, а сега как мога да ги почистя? Не са много и са още в начален стадии  *ROFL*

- Пуснах си UV стерилизатора - няколко източника, които прочетох пишат, че това би ограничило разпространението на водорасли, надявам се, че не съм направил грешка, имайки предвид, че все още няма риби в аквариума. Логиката ми беше, че ако вече има нитрати, които да стимулират растежа на водорасли, то аквариума трябва да е затворил цикъла.


EDIT:

Ето и снимка:

lord_aggo

Здравейте,

Да ви се похваля, че от днес аквариума ми вече е с 10 неонки :)
Сега мисля да изчакам 3-4 дни за да се уверя, че всичко е наред и мисля да вкарам и 3-4 отоцинклуси, които да похапват водораслите.

Голям кеф! :-D

Lightning_boy

Гърмиш колега  *DRINK* Ще следя темата за развитието  *privet*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

tetra

Водораслите са най древните водни обитатели, възникнали в неблагоприятна среда за водните обитатели. И с дейността си създават благоприятни уловя за всички растения и животни във водата. Няма по добър помощник от тях, за стабилизиране на еко системата. При възстановяване на стабилна еко система те изчезват от сами, защото тааи среда е неблагоприятна за тях. Те са индикатор и помощник, който ни предупреждава, че нещо не е наред. Появата им в новостартиращ аквариум можем да приемем като помощница а не врагове.

lord_aggo

Здравейте отново

Да ви се похваля, че от вчера вече имам и две отоцинклусчета в аквариума - големи сладури са.
Изчетох целия интернет за тях и разбрах, че са много чувствителни на тема вода, за това си купих и хубав тест кит за водата на JBL (не лентички).
Преди да ги вкарам в аквариума ги аклиматизирах по този метод:



В момента в който ги пуснах в аквариума веднага се лепнаха за стъклото и започнаха да боцкат сополи :-D
Ако успея да ги закрепя (навсякъде четох, че обикновено ако изкарат първия месец, после стават по-стабилни) ще взема още поне 2, защото им е най-добре като са минимум по 4.
Много готина рибка, може би недостатъка е, че е много крехка, но са  големи симпатяги.


ARTU73

Честито за отоцинклусите! Имаш късмет, че в магазините ви в София има такива рибки. при нас в Стара Загора няма и няма. А никой не иска да доставя с куриер.

тучо чучо

Цитат на: lord_aggo - 25.02.2018 12:10
Здравейте отново

Да ви се похваля, че от вчера вече имам и две отоцинклусчета в аквариума - големи сладури са.

Поздравления за прецизното отношение към аклиматизацията на рибите!
Бих искал да попитам откъде закупи Отоцинклусите, защото и аз стартирах нов аквариум преди 15 дни и вече е време за риби?

lord_aggo

Привет!

Взех ги от магазина на Аквариум.бг в Младост 2 - предварително разпитах от колко време са там и те ми казаха, че тези конкретно са от около месец - хората не ги искали много защото били кекави.

Рапортувам, че при мен оцеляха успешно вече 1 седмица и наистина са изключително ефективни при яденето на водорасли.
Имахме малък инцидент на 3тия ден - единия мушмурок си беше заклещил главата в дънера, който съм сложил в аквариума, та се наложи спасителна операция по изкарването му, но за щастие оцеля и всичко е ок.
Един съвет: Гледай да ти е обезопасен аквариума и да няма разни места където могат да се заклещят, че тези разбойници наистина са малки и минават навсякъде а пък апетита им за водорасли е огромен :-D

Публикациите са слети: 05.03.2018 11:24

Днес в менюто има бланширани тиквички  :-D


https://s17.postimg.cc/kc5kojufz/IMG_3149.jpg

https://s17.postimg.cc/olaaqq5f3/IMG_3151.jpg

lord_aggo

Здравейте!

От днес добавих и 7 червеноноси тетри (Hemigrammus bleheri).
Малко по-късно като светне лампата в аквариума ще пусна и снимки :)

Similar topics (5)

49504

Публикации: 2
Прегледи: 2278

56037

Публикации: 7
Прегледи: 3455

56749

Публикации: 0
Прегледи: 1708

54137

Публикации: 20
Прегледи: 9720

59971

Публикации: 9
Прегледи: 3845