• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Старт на аквариум 112 литра, проблем с вода и препоръка за растения

Започната от Virosss, 11.10.2014 20:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Caxapa

Килимче  ше направиш трудно. Нека не те отчайвам но сложи все пак един едноцветен фон. Син или черен, а може и бял. Тези "шаренийки" с разни  корали, растения или морски мотиви и други са си шаренийка да не кажа направо циганийка
Дал съм ти идея как да скриеш светлата ивица. С широка изолирбанд лента може да го направиш. Всичките ми аквариуми с купешки-фабрични капаци са така облепени.

Caxapa

И естествено, че гоним и някаква естетика все пак.

Virosss

@Сахара, щом е само за естетика ще приема идеята, но малко вероятно е да влизам в конфликт с жената, че може да ме облепи с подложката и да ме изгони да спя на терасата, че и тя предпочита възможно най-чистите решения.  :-D

Килимчето, че няма да е лесна работа спор няма, но предполагам, че като мине малко време и добия необходимият опит ще се справя някак си. Поне за това някак си не бързам толкова.

Облепянето горе с черно тиксо е по-вероятно да ми разрешат да направя, но да ви кажа и така ми харесва как е. :)

tomatomov197

  Аз винаги слагам черно фолио отзад , въпреки , че при мен е трудно да се види стената :)   А теб как не те мъчи тази светлина - не знам  *NO*
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Caxapa

Сам ще стигне до тези изводи кое е добро но трябва време.





Virosss

Ами честно казано принципно не ми пречи, стига да няма проблем с рибките. :) По принцип детето все още не можем да го отвикнем да спи на тъмно, така, че вкъщи е кажи-речи 24 часа светло (вечер спим на цъкната крушка, а през деня си е светло). Вероятно и затова не ми прави впечатление, че се вижда светлината от пурите.

Относно фон-а... какво да ви кажа... просто не ме кефят такива глупости лепнати отзад, а и лесно мога да скрия разни кабели и тем подобни, просто в момента не си играя с това защото все още съм в фаза човъркане и честичко махам капака. Например днес по-късно планирам да изварявам един лозов корен, който да сложа, а в понеделник пък вероятно ще поръчам от някой в форума растенията които ми препоръча Сахара.

Та едва като съм сигурен, че повече няма да човъркам кой знае колко ще си поиграя да скрия кабелаците, така, че да се вижда единствено стената отзад, пък и както планирам да залеся аквариума, може и да не се нуждае от кой знае какво скриване. Плановете както споменах са за килимче на един по-късен етап, а преди това нищо не ми пречи да залеся с някой по-високи и гъсти растения отзад, така, че да не се вижда нищо... естествено това ще отнеме време. И на мен ми се иска да щракна с пръсти и целият аквариум да изглежда точно така както искам, но уви явно ще трябва да се науча на търпение. :(

bunzip2

Търпението е много важно нещо в това хоби.
Сложи си растения по-скоро, те ще помогнат на аквариума да се стабилизира.
Рибките, които си сложил по принцип са издръжливи а и обема не е толкова малък, така че до завъртането на цикъла, може и да нямаш жертви. Все пак е добре да им следиш поведението.
За килимчета, осветлението ти е слабо. Пусни роголистник, егерия, като плуващи растения.
СО2 изобщо не бързай да подаваш, само ще объркаш нещата.
При хранене, гледай рибките да изяждат всичко, давай им храната на малки порцийки, така че да не успява да пада по дъното. Ако случайно падне по дъното, с едно маркуче го изсмукваш.

Virosss

@bunzip2, да почнах да се зареждам с търпение, понеже явно наистина е неизменима част от акваристиката :)

Относно храната, принципно им давам съвсем мъничко, но понеже е на топченца, тя пада доста бързо, но пък доколкото виждам няма проблем, понеже рибките я обират и от дъното и горе-долу за 2-3 минутки и вече няма никаква следа от храната. Само се чудя дали не им идва малко, понеже по препоръка на продавачката в зоомагазина слагам една щипчица от максимум 6-7 гранулки. Храня ги по 1-2 пъти на ден, понеже не успях да намеря конкретно какво количество и по колко да им давам, но пък разбрах, че по-добре да не са много наядени, отколкото да преяждат.

Иначе водата наистина се избистри и в момента е ок, а поведението на рибките мисля е добро, като изключим, че вчера женската гупа седя сигурно 3-4 часа на едно място без да мърда много много до повърхността на аквариума. Не вярвам да има проблем с въздуха в аквариума, понеже филтъра раздвижва добре повърхността. Женската молинезия и тя вечерта за един период го прави тоя номер, но стоя на дъното. И двете рибки днес гледам си плуват спокойно, така, че мисля са ок.

Растения днес вероятно ще ми донесат от Ямбол каквото има по зоомагазините и вероятно ще поръчам останалото от някой от търговците тук, така, че по план до края на седмицата би трябвало да имам вече засадени растения.

Подготвям си и един лозов корен, но засега положението не е никак розово. Страшно трудно се лющи и хубаво бе някой да предупреди (въпреки, че е логично, но как не се сетих не знам), че когато сложиш корена да го вариш в тенджертата, то той ще се надие и има опасност след това да не можеш да го изкараш (е при мен така се получи и добре, че тенджерата е стара и жената нема да ме мъмри...).

Ivan_S

Добре дошъл колега в хобито. Аз няма да се включвам с наставления и съвети, защото няма смисъл да повтарям колегите. Само бих искал да се присъединя към предложенията да сложиш едноцветен фон. Аз лично предпочитам черен, или фон който е сходен цвят с грунда, растенията, камъните и т.н. ... каквото имаш в аквариума. Става естествено преливане и сливане и видът е друг. Пък черен фон си е класика, защото на тъмен фон рибите и растенията изпъкват повече, цветовете изглеждат по-наситени. Моите аквариуми например са затъмнени от трите им страни ;). Вземи нещо черно просто и го сложи на задното стъкло за проба. Ако ти хареса - има фолиа, хартии, картони, всичко можеш да си сложиш.  *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Virosss

@Ivan_S, мерси... надявам се някой ден и аз да стана толкова добър акварист, че и аз да давам съвети на такива в моето положение. ;)

За фон-а още съм в процес на размисъл... може би наистина ще взема да сложа, но черният дали би бил подходящ избор за аквариум с толкова слабо осветление? Черният цвят не поглъща ли светлината и от там да пречи на развитието на растенията?

bunzip2

Цитат на: Virosss - 13.10.2014 15:32
@Ivan_S, мерси... надявам се някой ден и аз да стана толкова добър акварист, че и аз да давам съвети на такива в моето положение. ;)

За фон-а още съм в процес на размисъл... може би наистина ще взема да сложа, но черният дали би бил подходящ избор за аквариум с толкова слабо осветление? Черният цвят не поглъща ли светлината и от там да пречи на развитието на растенията?

Слагай си черно или синьо. Класика, ще стои добре, ще видиш :)

Ivan_S

Цитат на: Virosss - 13.10.2014 15:32
За фон-а още съм в процес на размисъл... може би наистина ще взема да сложа, но черният дали би бил подходящ избор за аквариум с толкова слабо осветление? Черният цвят не поглъща ли светлината и от там да пречи на развитието на растенията?

Няма да пречи на нищо, споко ;). Даже може да те предпази от проникване на директна слънчева или стайна светлина с неподходящ спектър (ако има такъв риск) и развитие на алги и други нежелани организми. Принципно, ако осветлението ти не е подходящо за растенията, няма значение с какъв фон си и дали изобщо имаш фон, все нещо с тях и/или акварума няма да е наред :).

Само да вметна, че предпочитам черно пред синьо, защото синьото ми стои морско. Някак не ми се връзва със сладководен аквариум.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Virosss

И аз май по-скоро клоня към черно фолио, но нека първо да взема другите по-необходими нещица и после ще наблягам на козметичната страна от акваристиката.

Днес се оказа, че е много сложно да откриеш живи растения в зоомагазините в Елхово/Ямбол, та пратих запитване до един от търговците тук и да видим дали скоро ще озеленявам ;)

bunzip2

Цитат на: Virosss - 13.10.2014 17:07
И аз май по-скоро клоня към черно фолио, но нека първо да взема другите по-необходими нещица и после ще наблягам на козметичната страна от акваристиката.

Днес се оказа, че е много сложно да откриеш живи растения в зоомагазините в Елхово/Ямбол, та пратих запитване до един от търговците тук и да видим дали скоро ще озеленявам ;)

Здравей, ако искаш растения, мога да ти изпратя за някаква символична сума :)
Имам егерия, криптокорина уиндети ред, хигрофила полисперма, бакопа, лудвигия, апоногетон ундулатус, мисля че и роголистник имам малко, но не съм сигурен.
По приницп по магазините и колегите, които продават растения, вървят по левче на коренче, а другите многолистни, по лев на листо :).
Аз скоро рестартирах аквариума и разпродадох голяма част от китките на символични цени, останаха ми и още някоя друга китка.
Не искам да пускам тема в раздел продава, за да не подбивам цените на колегите, които с това си вадят хляба.
Ако решиш, че имаш интерес, драсни ми едно ЛС и ще ти измисля някаква комплексна цена за повечко китки, така че да те устройва доста :)

Това е от мен, пожелавам ти успех с развитието на аквариума, и ако имаш някакви въпроси, винаги съм насреща да помагам на колеги ентусиасти! :)

Virosss

Ами ще съм ти благодарен, ако пратиш някаква оферта, че писах на един търговец още миналата седмица, но явно бавно вървят контактите, дано и с доставките не е така, че се очертава основно от Интернет да пазаря за аквариума (тука в околията нищо не продават по зоо магазините :( ). Аз принципно ти писах в скайп направо там да се разберем, но явно не го ползваш, така, че прати направо някаква ценичка на ЛС за комплект от няколко растения и да се договорим нещо ;)

Similar topics (5)

56119

Публикации: 2
Прегледи: 2272

58525

Публикации: 2
Прегледи: 1826

54275

Публикации: 1
Прегледи: 1232

52148

Публикации: 2
Прегледи: 1654