• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 10:16

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Спиране на тока

Започната от aileen_queen, 14.07.2015 09:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

aileen_queen

Днес видях бележка на входа, че ще правят някакъв ремонт от Енергото и след десетина дни от 9.00 до 17.30 няма да има ток. Нямам UPS и се притеснявам да не се прецакат бактериите във филтъра, защото до сега не се е случвало да спира тока за повече от час. Как мислите дали ще има проблеми или да търся да купувам UPS? Основния проблем е че няма да има никой вкъщи на тая дата и всякакви поддържащи живота интервенции не могат да бъдат направени.
- 135 л. стартиран 28.03.2015г, JBL Crystal profi e1501
- 28 Paracheirodon simulans, 4 Microgeophagus ramirezi
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.org%2Fgd30sklsr%2Fpodpis.jpg&hash=c41bcbce78f0131ae8f7d13d3d375b9d3edc34aa


aileen_queen

14.07.2015 10:30 #2 Last Edit: 14.07.2015 15:15 by aileen_queen
Интересно с търсачката тая тема не мога да я открия...
И все пак никой не е писал колко време без ток може да изкарат бактериите във филтъра? При сменянето на вода го изключвам чак когато трябва да го отворя, за да чистя медиите. През останалото време го намалявам на минимум дебита и си тече полека, защото оправянето на аквариума, особено ако трябва да се кастрят растенията понякога ми отнема 4-5 часа. ( Най-добрата почивка на света, главата ми е празна от всички глупости в ежедневието, интересува ме само кое как да направя, за да изглежда добре.:-D)
Вече си поръчах UPS-a, сигурно утре ще ми го монтират, но май няма да изкара всичките 8 часа и половина, та мисълта ми е дали 1-2 часа са голям проблем?

Проблем - обади се човека, който ще ми слага UPS-a и ми каза, че той е с променливо напрежение, но кривата не е синусоидална и дали няма да ми изгори филтъра заради тази разлика? Тъй като хал хабер си нямам от ток, кажете тия които имате UPS-и някакви драми имали ли сте в това отношение?
Каза че имало по-скъпи UPS-и при които е сигурен, че няма да има проблем, но там цифрата е с още една нула отзад, което не мисля че някой във форума е правил.
- 135 л. стартиран 28.03.2015г, JBL Crystal profi e1501
- 28 Paracheirodon simulans, 4 Microgeophagus ramirezi
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.org%2Fgd30sklsr%2Fpodpis.jpg&hash=c41bcbce78f0131ae8f7d13d3d375b9d3edc34aa

SDB

ЦитатПроблем - обади се човека, който ще ми слага UPS-a и ми каза, че той е с променливо напрежение, но кривата не е синусоидална

За филтър не съм сигурен ама двигатели не работят със сигурност и дори изгарят
имайки предвид че принципа на работа е като на променливотоков двигател -
магнит (ротор) в променливо магнитно поле вероятно няма да работи
обикновенните UPS дават не синусоида а нещо като триъгълници

aileen_queen

Цитат на: SDB - 14.07.2015 15:24
За филтър не съм сигурен ама двигатели не работят със сигурност и дори изгарят
имайки предвид че принципа на работа е като на променливотоков двигател -
магнит (ротор) в променливо магнитно поле вероятно няма да работи

Да и той точно това ми каза... Каза че ако само го тестваш за 5-10 мин. да видиш дали работи, ще работи (най-вероятно обаче ще има разлика в звука и функционирането на самия филтър), но не се знае дали ще изкара много така. Остава факта, че има хора във форума с UPS-и и никой не е писал за такъв проблем.  *dontknow*
- 135 л. стартиран 28.03.2015г, JBL Crystal profi e1501
- 28 Paracheirodon simulans, 4 Microgeophagus ramirezi
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.org%2Fgd30sklsr%2Fpodpis.jpg&hash=c41bcbce78f0131ae8f7d13d3d375b9d3edc34aa

Caxapa

Под твоята тема има няколко в които колеги споделят мнение и дават препоръки. UPS-a няма да свърши работа..зависи все пак какъв е. За едно спиране  няма нужда от такива инвестиции, стига рибите да не са по-скъпи от диамантите. Прочети  темите които излизат под твоята! Все ще намериш решение на проблема ти. Там има няколко идеи но се иска и да има "дежурен" край аквариумите. Успех!

Caxapa

Да добавя..има едни трансформатори от 12 волта на 220V  Дават ги за кола с включване в запалката. Захранваш маллЛко хладилниче или тепевизор или компютър  ...според мощноста на  трафото и консуматора. Остава въпроса колко може да изкара с един добър и добре зареден акумулатор.

pl86

Аз даже питах приятел който се занимава с електроника, и той каза каквото и SDB.
При мен обаче на малкото ми соленоводно аквариумче имам две помпи /една глава от вътрешен филтър и една малка подкачаща помпа/ и двете са вързани на евтин UPS (едва ли има пълна синусуида) и си работят така от има няма година и не намирам разлика в работата. Но определено не държат много, не знам какъв си взел ти ... ама 8 часа едва ли ще изкара.
Както каза и Caxapa едва ли ще е проблем толкова, аз скоро забравях филтъра на единия сладководен 12 часа изключен, после 2 седмици по чести смени на вода и ... проблеми не е имало.
https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

aileen_queen

Така, ups-a не можа да подкара дори малко филтърче. Оставам на вариант да разчитам на брат ми да дойде да направи една смяна на следващия ден и още една след седмица. И да се надявам, че всичко ще е наред. :-)
- 135 л. стартиран 28.03.2015г, JBL Crystal profi e1501
- 28 Paracheirodon simulans, 4 Microgeophagus ramirezi
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.org%2Fgd30sklsr%2Fpodpis.jpg&hash=c41bcbce78f0131ae8f7d13d3d375b9d3edc34aa

SDB

ЦитатДа добавя..има едни трансформатори от 12 волта на 220V

За трансформатори не знам но има такива преобразователи от 12 - 220
но те са със същата електроника като обикновенните UPS (при UPS от 12или 24 от акумулаторите
чрез електроника се получава 220 променливо)така че тези у-ва са UPS без акумулатор
така че не стават (аз имам такова на APC)
Има UPS със истинска синусоида "Sinewave output form" например:
http://solytron.bg/ups/on-line-ups/all#!filter-eyJwcm9kdWNlciI6W3siYSI6ImVxIiwidiI6IjY0In1dLCJzb3J0X2J5Ijoic29ydF9wcmljZSIsInNvcnRfZGlyIjoiYXNjIn0=

a__andreew

Здравейте колеги, ползвам обикновен юпс на две помпи за домашно парно и слънчев колектор. До сега не съм имал проблеми с никоя от двете помпи, виждал съм колега да ползва същата помпа в самоделен канистер с кег от кока кола. За тези юпс-и им дават около 10-15 минути работа на настолен компютър и при мен помпата работеше точно толкова 15 минути при нова батерия. Хубаво е да имаш непрекъсваемо захранване ама хората от енергото имат право да ти спират за тока за 8 часа на ден( това си спомням от общите им условия, ако не са ги променили) . Внимавайте, че на пазара продават юпс , които са най евтините в магазините разкостени и с нов вид  за самоделки с идеална синусуида, но за повече пари. Обикновенно по евтините юпс оставени да работят си зареждат акумулаторите и подават захранване директно от мрежата, само при отпадане на захранването се ползва инвертора и батерията. Така за 10-15 минути не вярвам  да се повреди помпата

Caxapa

Дали е инвентор или трансформатор или както казваш преобразовател но ето и едно видео на домашно направен такъв трансформатор.

Caxapa

Ето нещо от  магазинната мрежа на БГ http://www.krushki.com/index.php?main_page=product_info&cPath=58&products_id=295&zenid=5e4amgcuvdsmpb8bf14j2gmeu1 Без да правя реклама..свободно избран продукт от интернет.. Има и други варианти и видове.

SDB

Сахара,
за това говоря:
"инвертор" и "модифицирана синусоида"

kalin09

Да наречеш "инвертора" "трансформатор" е като да наречеш "аквариума" "леген"...
Не е хубаво да се пише по всички теми...

Caxapa

Значи говорим за съвсем различни неща.  Ето ТУК са дадени тези шпанугсвандлер или преведено на български - волтов трансформатор. И пак добавям. Трябва ти читав акумулатор за да издържи толкова часа.

SDB

Сахара
коментарите станаха много разводнени
спрямо темата ама да продължим аз не разбирам
добре немски ама :•Ausgangsspannung/Form: 230 Volt AC/modifizierte Sinuswelle   
тук пак пише че синусоидата не е истинска
немците може да му викат трансформатор но то е преобразовател от постоянен във променлив ток
изпълнен с транзистори диоди и интегрални чипове и именно в преобразувателя е проблема
за по просто и евтино получения AC ток на изхода не е с хубава синусоидална форма
а това е проблем за всички променливотокови двигатели

(а това на немския сайт и предишното на българския си е едно и също но от различни
призводители аз писах че имам такова в колата от "APC")

Lightning_boy

Цитат на: kalin09 - 15.07.2015 10:30
Да наречеш "инвертора" "трансформатор" е като да наречеш "аквариума" "леген"...
Не е хубаво да се пише по всички теми...

+1! И акъла на Сахара също е много читав. Ако трябва да се отклоня малко. Синусоидата на напрежението, което абсолютно всички хора на тази планета ползват, не е правилна. Правилна е в идеален случай, а такъв все още няма. Виж си мощността на филтрите, според мен да изкарат и 2 часа пак е по-добре, ако е без тях. Да не споменавам, че има и електроника, и можеш да го настроиш да се включва през интервали, което ще е още по-добре. И аз мисля като Сахара, че няма нужда от такива сериозни инвестиции.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

discusfen

Ако е само за захранване на помпите няма ли да стане със слънчев панел.Има малки панелчета които произвеждат до 55 вата ток и струват около 50 лева.

Lightning_boy

Цитат на: discusfen - 15.07.2015 14:38
Ако е само за захранване на помпите няма ли да стане със слънчев панел.Има малки панелчета които произвеждат до 55 вата ток и струват около 50 лева.

Идеята е добра, но ... след панела? Инвертори и всякакви управления? Толкова ли няма от някаква кола да се свали един що годе добър акумулатор и да се закупи един китайски траф 12-220V ? Най-евтиният вариант и възможно най-бърз.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

SDB

Цитатакумулатор и да се закупи един китайски траф 12-220V
"Траф" може и да си навиеш сам ама акулулатор който да дава променлив ток още няма *YAHOO*
а пък аз не съм видял никъде траф за постоянен ток
фотоволтаичните панели дават също постоянно напрежение като акумулатора

Lightning_boy

Цитат на: SDB - 15.07.2015 16:48
"Траф" може и да си навиеш сам ама акулулатор който да дава променлив ток още няма *YAHOO*
а пък аз не съм видял никъде траф за постоянен ток
фотоволтаичните панели дават също постоянно напрежение като акумулатора

Отклоняваме се от темата но... нали не мислиш, че един преобразувател на напрежение ще и седне по скъпо от инвертор ??
Не знам каква е мощността на филтъра, но от първото търсене в гугъл намерих схема за преобразувател с мощност до 50 вата ...

Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

petko

Уточнете за какво говорите .че стана нещо много объркано.
Инвертор-преобразува постоянно напрежение в променливо.
Преобразовател на напрежение-променя една стойност в друга(променливо в друго променливо,постоянно в друго постоянно).
Трансформатор- от едно променливо в друго променливо.
*offtopic

getsata73

Почти най-евтиният вариант ,при положение че имате акумулатор
http://citymol.net/invertor_za_avtomobil_500_wat
Цитирам и мнение как се смята консумацията от авто форум:
..."И пак ти напомням - гледаш колко вата пише на зарятдното на лаптопите, събираш двете цифри, делиш ги на 10 (за по-лесно и за да влезе и КПД-то им, което не е 100%) и получаваш амперите които ще смучеш от акумулатора. Пример - лаптоп 65 вата и лаптоп 120 вата. Сума - 185 вата. С телефони, камери и други - приемаш 200 вата. Делено на 10 прави 20 Ампера. Това означава че напълно зареден 65 амперчасов акумулатор ще бъде празен след 3 часа (3 ч по 20 ампера = 60 Ач). Но след 2-я час не е сигурно че ще има достатъчно ток да завърти стартера"
Аквариум 170 lt. населен с :
Анциструс 2бр.
Тернеция 4 бр.
барбус Тетразона 8 бр.
Барбус Калифорнийски(зелен)  7 бр.
Серпа 1 бр.
Крибензис 4 бр.
Лабео френатус 2 бр.
Едно е да искаш,друго да можеш,а трето и четвърто-да го направиш !      Н.Хайтов

niky

Това е някаква нова, РЕВОЛЮЦИОННА форумула за пресмятане на мощност. Е, все пак сме 21 век  :-D  *ROFL* *CRAZY*. Пък и 10 е хубаво кръгло число. Един "колега" началник ми казваше - изислявай всичко с фактор 3. Питам го защо 3...вдига рамене. Казах му да сложим 2 и да си стиснем ръцете.

П.С. Не вярвайте на всичко, което пише по форумите. Има и верни неща, но отсяването е трудно.

Lightning_boy

Цитат на: niky - 16.07.2015 10:09
Това е някаква нова, РЕВОЛЮЦИОННА форумула за пресмятане на мощност. Е, все пак сме 21 век  :-D  *ROFL* *CRAZY*. Пък и 10 е хубаво кръгло число. Един "колега" началник ми казваше - изислявай всичко с фактор 3. Питам го защо 3...вдига рамене. Казах му да сложим 2 и да си стиснем ръцете.

П.С. Не вярвайте на всичко, което пише по форумите. Има и верни неща, но отсяването е трудно.

+1 формулата си е класика :D :D  *ROFL* *ROFL* *ROFL* *bg*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.