• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 12:24

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

СО2 с мая и захар или лимонена киселина и сода

Започната от KRASITO84, 31.03.2014 12:05

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

KRASITO84

какво ще препоръчате  и кажете  дозата

bunzip2

Цитат на: KRASITO84 - 31.03.2014 12:05
какво ще препоръчате  и кажете  дозата

Това със содата и лимонената киселина, как точно смяташ да го направиш :).

hunter

Има тема за това от сигурно 15 страници кой да чете  :duvar:
http://aquariumbg.com/forum/napravi-si-sam/sistema-za-co2-45333/
Лично за мен със Л.К. е по добрия вариант. Ползвал съм и двете и с Л.К. както ми е в мазата в момента е много по добре. Тръгва веднага след като стиснеш 5-6 пъти докато маята и захарта иска температура тръгва след около час и тн. А забравих да спомена и може би най- важното. При Л.К. може да пускаш и спираш и регулираш (което аз лично не съм пробвал) докато при маята го няма този момент.

KRASITO84

Цитат на: bunzip2 - 31.03.2014 13:18
Това със содата и лимонената киселина, как точно смяташ да го направиш :).

аз е правих но мисля че няма ефект 60 Л"К"  и 80 сода в по 100  вода 
преди  това пробвах  с мая 3-4  пати и китките почваха да кипват  като се има в предвид маята вечерта е спирах  а със содата не видях  този  ефект от 4 пати  редовно подаване  през деня  само

bunzip2

Цитат на: hunter - 31.03.2014 14:51
Има тема за това от сигурно 15 страници кой да чете  :duvar:
http://aquariumbg.com/forum/napravi-si-sam/sistema-za-co2-45333/
Лично за мен със Л.К. е по добрия вариант. Ползвал съм и двете и с Л.К. както ми е в мазата в момента е много по добре. Тръгва веднага след като стиснеш 5-6 пъти докато маята и захарта иска температура тръгва след около час и тн. А забравих да спомена и може би най- важното. При Л.К. може да пускаш и спираш и регулираш (което аз лично не съм пробвал) докато при маята го няма този момент.

Аз знам как става, мисълта ми беше как точно смята да го реализира. Играчката според мен е повече от маята със захар, а резултата долу-горе същия. Уж се дозира по-добре така, но честно казано не ми се вярва да става кой знае какво. За спирането на CO2 и с маята лесно става. С активен реактор към осветлението се постига същия резултат. При неработещ реактор, газът си се събира на голям мехур и си излиза в атмосферата.

Също мисля, че с маята е по-рентабилно и достъпно от гледна точка на изпълнение  :-)

hunter

Цитат на: bunzip2 - 31.03.2014 16:14
Аз знам как става, мисълта ми беше как точно смята да го реализира. Играчката според мен е повече от маята със захар, а резултата долу-горе същия. Уж се дозира по-добре така, но честно казано не ми се вярва да става кой знае какво. За спирането на CO2 и с маята лесно става. С активен реактор към осветлението се постига същия резултат. При неработещ реактор, газът си се събира на голям мехур и си излиза в атмосферата.

Също мисля, че с маята е по-рентабилно и достъпно от гледна точка на изпълнение  :-)
А аз със горния си пост исках да кажа на колегата KRASITO84, че има теми, които ако прочете ще види плюсовете и минусите на двете системи  ;-) Между другото това с регулирането на маята и захарта което си написал не съм го чувал а и не знам някой да го е правил. Не съм запознат и не мога да кажа нищо за което. Аз лично и в двата варианта подавам постоянно. Само във нас аквариума ми е с бутилка под налягане и то си се спира както му е редът  :-)

bunzip2

Спирането с маята и захар става по следния начин.
Вместо пасивен реактор, слагаш активен от сорта на този http://www.zooplus.ru/img/item_15247_1.jpg

Включваш реактора към таймера за осветлението. Съответно, когато се пусне осветлението, реактора и той тръгва и започва да разтваря CO2 във водата. Като спре осветлението и реактора спира. След като е спрял, CO2 се събира в корпуса на реактора докато стане голям балон. После балона просто си излиза и се пука на повърхността :). И ето ти подаване на CO2 само когато работи осветлението.
Същото ще става и с Л.К и сода, ама ми се вижда по-трудоемко за направа, а крайния резултат едва ли ще е по-задоволителен. И това с дозирането ми се вижда вятър работа :).
По-добре една бутилка сода... сложи един кран след нея, разтръскай и си дозирай колко да пуска :).
Сигурно ще държи налягане поне 2 дена. После пак разтръскай и тъй :D... туй може и да е глупост, ама сега ми хрумна, може и да бачка  :-D

Penta

За система с мая и захар може просто да се ползва дозатора от система за кръвопреливане, това което притиска маркуча. Ферментацията намалява до минимум, когато налягането в бутилката се увеличи много. И все пак тази системата пролет,есен и зима когато времето е променливо подаването на CO2 e непостоянно - предиобед по-слабо, следобед по-силно.

bunzip2

Цитат на: Penta - 31.03.2014 18:35
За система с мая и захар може просто да се ползва дозатора от система за кръвопреливане, това което притиска маркуча. Ферментацията намалява до минимум, когато налягането в бутилката се увеличи много. И все пак тази системата пролет,есен и зима когато времето е променливо подаването на CO2 e непостоянно - предиобед по-слабо, следобед по-силно.

Това с цел регулиране на влизащия газ в аквариума ли? Ако е така, мисля че е безсмислено. Понеже налягането в бутилката, както сам казваш, ще е променливо по всяко едно време на денонощието. И дори и да "притиснеш" маркуча, за да повишиш налягането, и да тръгне на определено такова, то доста бързо ще се промени заради околната температура и резултата пак ще е не балансирано подаване на CO. Общо взето всякакви методи освен бутилка с CO са според мен нестабилни и неконтролируеми до такава прецизна степен.
За това и съветвах колегата да си направи с мая и захар, а не с кисилина и сода, понеже резултата един и същ, а едното се прави по-кофти от другото :)

П.П: Разбира се, за моя аквариум, който ще стартирам тези дни, също ще ползвам самоделка с мая. Не че го одобрявам, ама като са малко гущерите, така е  :-D

Между другото, CO2 на таблетки ако някой е използвал, нека да каже как е и дали си заслужава.

Penta

Имам в предвид че ферментацията (отделянето на CO2) е непостоянна в зависимост от температурата.

Цитат на: bunzip2 - 31.03.2014 23:37
За това и съветвах колегата да си направи с мая и захар, а не с кисилина и сода, понеже резултата един и същ, а едното се прави по-кофти от другото :)

Точно тук много грешиш. Основния принцип на на който се основава действието на система с киселина и сода е  саморегулирането чрез поддържане на постоянно налягане. При пускането се настройва броя мехурчета в секунда и до като не свърши "заряда" след около месец той си остава константа.

bunzip2

Ами в същност си го обяснявам, че трябва да е така. Само че реално не си го представям да работи точно. Дори ми се струва, че при промяна в околната температура, би се разстроило всичко. В смисъл, ако бутилката по някаква причина "хлътне" така да го кажем, от промяна с няколко градуса в околната температура... дали изобщо ще продължи да засмуква от другия разтвор, докато не се нормализира температурата. А бе не знам... може и да си прав, не съм ползвал такава система, поради простата причина, че ми се струва трудна за изпълнение. То винтили, клапани....

Нищо не казахте за таблетките CO2 (Упсарин  *ROFL*)

Penta

Цитат на: bunzip2 - 01.04.2014 00:00
Нищо не казахте за таблетките CO2 (Упсарин  *ROFL*)

Системите с киселина/сода се използват от хора с поне малко практика в отглеждането на аквариумни растения,  мая/захар са за начинаещи, таблетките са за още по-малко напреднали в акваристиката.

KRASITO84

разбрали сте ме погрешно които има опит и с двете дами каже кое е по  ефикасно маята или  содата и  каже пропорцията ако нея патентовал все още ползвах сода неми кипваха

bunzip2

Цитат на: KRASITO84 - 03.04.2014 10:14
разбрали сте ме погрешно които има опит и с двете дами каже кое е по  ефикасно маята или  содата и  каже пропорцията ако нея патентовал все още ползвах сода неми кипваха

Кое е по ефикасно, ти ще си прецениш. Има теми, писано е достатъчно. Пропорциите също ги пише в темите. Даже колегата по-горе ти е дал линк!
Повече от това...  :-)