• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:17

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Пренебрегната аква. Рестарт или коситба?

Започната от GRUEL, 16.09.2017 12:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

GRUEL

По стечение на обстоятелствата последната половин година нямах абсолютно никакво време за аквариума. И следователно се е позанимарил.  Вече съм ОК с времето и мога да му обърна внимание, но се чудя какъв да е подхода. Да направя пълен рестарт, или да пробвам с постепенно с коситба, докато го вкарам в релси. Проблема е там, че то само с косене няма да стане, направо фадрома ще трябва да мине, но незнам като разбутам грунда дали няма да е бомба със (а може и без) закъснител. Единствените грижи за аквата последните 5-6 месеца са биле жената да долее вода, когато изхода на филтъра остане над нивото и почне да бълбука. Никакви смени на вода, никакво кастрене, никакво торене, никакво цо, никаква храна на рибите - нищо. Знам,че е безотговорно, но понякога нещата не зависят от нас. Ето как оставих аквариума преди 6 месеца

и как е сега...

Да пробвам ли с ножицата, или ме чака катастрофа. Явно си е намерил някакво равновесие, щото очаквах да е много зле, но освен капризните китки и няколко риби, други жертви няма.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170916/5d9afb5b372c111a01602e7a1be38edc.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170916/7d1deabb92ebc1ba449ecd6c38a87a58.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170916/de9d3628124b9fe03ef1e30b3fa95de3.jpg

Sent from my XT1585 using Tapatalk


Боби87

Здравей колега,
Според мен не бързай с рестарта. На първо време махни всичката валиснерия от предния план като я изтръгнеш от грунда и прережеш корените с ножица. Направи хубаво сифониране на дъното за са почистиш грунда. Смени 30% от водата с нова и изчакай да видиш дали ще ти хареса сивата. Ако не след една седмица повтори процедурата и с някой от другите растения докато ти хареса как изглежда сивата.

Надявам се да съм бил полезен. *DRINK*

GRUEL

Пробвах, но валиснерията е опасала почти целия аквариум и като тръгна да я дърпам се вади и всичко останало - всички корени на растенията са станали единна мрежа в грунда. Та реших ще е пълен рестарта, като ще се възползвам от случая да сменя и грунда, че кварцовия нешо ме дразни - много е светъл. Сега промивам 15 кила речен 3 мм и ще рестартирам напълно.

Sent from my XT1585 using Tapatalk


Боби87

Ок, пусни снимки след рестарта да видим какво се е получило. Успех!

GRUEL

Рестарта е факт. Тоя пясък ми взе акъла, но накрая успях да го промия що годе добре. Разкарах едно 80-90% от китките - за валиснерия повече не искам да чувам :) Декорацията е едно към квото дойде. Камъните ги въртях 1 час и все не ми харесваха, и накрая просто ги пуснах във водата и кой където отиде...Почна да се поизбистря но има още чакане да завърти цикъла като хората - до тогава съм развъртял 2 от пурите и е само на 2 . След месец пускам торовете и цо-то и тогава ще дозалесявам. Мисля да спретна една полянка, та да видим...

Sent from my XT1585 using Tapatalk
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171113/f38b567cb2a2f07a416d2641c4cad587.jpg

Caxapa

Тя и криптокорината така почва да превзема аквариума ,че и по- лошо даже. Но нищо...пак добре се получава с новата визия.

Lightning_boy

Криптокорината наистина, че по-лошо прави под грунда. Става само корени като троскот. Ситни и нагъсто оплетени, става като тава това дъно.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

ogun

Майко мила.
Като чета какво говорите за валиснерията и почва да ми се плаче...
Извинявам се, че се намесвам с друг въпрос, но за да не пускам друга тема ще питам тук.

При положение, че моя аквариум на 80% от дъното е с валиснерия, трябва ли да се притеснявам ако не искам да я махам. В смисъл това, че пуска корени проблем ли е ако искам да я гледам дълго време само нея?

GRUEL

Проблем става само като решиш да я махаш - до тогава няма какво да я мислиш.
Иначе криптокорините ги боднах колкото да има нещо, докато зацикли аквариума - ще излетят в най-скоро време...

djibarov

Боже, а аз съм много доволен с огромна криптокорина устериана, оплетена здраво с валиснерии, а в другия край са гора от ехинодорус уругуенсиси - цъфтящи като бесни. Но пък са 15-ина рибки в 150 литров и съм доворен от равновесието. На 1-2 месеца вадя по една кофа растения - да дам повече простор и след 2 часа пак си е бистро като сълза.

Similar topics (5)

49504

Публикации: 2
Прегледи: 2278

56626

Публикации: 4
Прегледи: 2712

56380

Публикации: 16
Прегледи: 14407

54425

Публикации: 9
Прегледи: 3250