• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:45

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Помпа+филтър в 30 литров аквариум

Започната от SheWolf, 06.10.2015 10:20

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

SheWolf

Здравейте :)
На 17 години съм от гр. Сандански. :) Баща ми имаше рибки преди около 5,6 години, но аз бях само страничен наблюдател и като изчетох буквално целия форум, такива фрапантни грешки сме допускали, че...
Сега баща ми вече не живее с нас, а на мама много и миришат, но я убедих, че ако ми даде да си гледам, няма да искам нищо за Коледа  :-D

Знам, че не сте фенове на цветния Грунд и фалшивите растения, но това ми е останало от стария аквариум.

Та имам няколко конкретни въпроса и очаквам същите отговори, тъй като както казах, буквално изчетох целия форум! От петък следобяд до вчера вечерта.

Имам филтър и помпа(ще се опитам да поместя снимка), но в 30 литров аквариум ще го направят около 25.
Засега ще съм с изкуствените растения, но ако после направя един рестарт и реша да гледам мъхове, ще ми е необходима ли помпата? Нали те ще са проводник на кислород?

Решила съм да гледам 5 неона, 5 гупи и 2 бети+ 1 сомче. Дали ще се чувстват добре в тези 30 литра. Не искам неони, но в града има 2 магазина, които ги зареждат в месеца веднъж и няма избор на рибки :-(

Как да направя тъмносин фон на аквариума, вместо да лепя тапет

Благодаря за помощта
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2F4yqkjy639%2Fimage.jpg&hash=07f52311e519b358824c801374ddfa203571c504

Caxapa

Здравей и добре дошла при акваристите! Вътрешната помпа е повече от необходима и трябва да работи постояно без да се спира. За рибките препоръчвам да не смесваш хабитата им. Гупи +Плати да речем. Бети  не препоръчвам да събираш с тях. Сомче може като  не вярвам да избереш  от големите. Избери по-малко  като Джули или Панда но те пък живеят в група. Ще ти трябва и нагревател като за този обем аквариум е достатъчен 25W ако е в отопляема стая.

SheWolf

Привет Сахара :) имам и нагревател 60W и 250W, който ми беше за 60 литровия, който се спука. Този от 60W ще го сложа и ще го изключвам за по няколко часа, за да не се изпържат. Плати в града няма... :-( никакъв избор общо взето :-(

fam

Цитат на: SheWolf - 06.10.2015 10:20
Здравейте :)...

Здравей и с много любов, търпение и вдъхновение да се посветиш на новото хоби, пък то да ти отвръща със същото :)
Избрала си си  чудесен подарък за пред Коледа :)
Щом това е останало..започни с цветен грунт и  "фалшиви" растения и не се притеснявай. Само не пропускай хубаво измиване на грунта преди да го сложиш в аквариума.
Относно синия фон... има тапети които са изчистени- син фон, черен каквото си решиш. Някои  си бядисват стъклото...аз не съм превърженик, защото   си сменям идеите понякога и ...по- лесно  е ако е само  тапет и мога да добавя друг по всяко време. Може да не слагаш нищо за сега.. изобщо  каквото ти  хареса на теб.
Щом си чела- знаеш, но аз пак да си кажа... не бързай да купуваш рибките. Знам че всички  подхващаме "да гледаме рибки", но преди това има процедури, които е хубаво да си спазиш, за да можеш да си спокойна после.  Пък докато планираш и изчакваш може да успееш да смениш грунта и да се сдобиеш с мъх.
не бързай. Знам че е трудно, особено когато си на 17 и  искаш нещо супер много, но нали вече знаеш, че ще имаш аквариум, направи го по най- добрия възможен за теб начин.

ПП: да добавя нещо за  нагревателя... ние за малките рибки  имахме един резервен 25 W, а аквариумчето е едва 12л..и не може да качи темпертурата повече от 22,5*С...та може би 50W e по- близо до реалността.. :-[
Не пропускай да понаглеждаш темите в раздела продавам..доста неща се намират и от там.. *THUMBS UP*

SheWolf

Благодаря ти fam. Всички сте много мили и още по- приятно ми става тук и да чета и да се развивам в областта :-) имам 60W нагревател- ще го ползвам :-) а за рибки- поради рядкото зареждане бързам да взема :-( а доставка от другите населени места е невъзможно :-( успокои ме като каза, че няма проблем за цветен грунд, изкуствени разстения и ще гледам да намеря едноцветен фон, за да може ако ми хрумне да го сменя, или после като мина на живи растения и хубав грунд- да не сменям много :-) отново благодаря за всичко

Caxapa

Нагревателят  по презумпция би трябвало да е с термо реле. Ако е такъв му нагласяш градусите и като достигне зададения температурен диапазон се само изключва и включва като падне температурата.

Caxapa

Рибки едва след като се е "завъртял " азотни цикъл! Не бързайте рибите.

SheWolf

Цитат на: Caxapa - 06.10.2015 12:46
Нагревателят  по презумпция би трябвало да е с термо реле. Ако е такъв му нагласяш градусите и като достигне зададения температурен диапазон се само изключва и включва като падне температурата.
Големия е с реле, но малкия не..

Този азотен цикъл ми е голяма гадория... Не го разбирам  *SORRY*

fam

SheWolf, послушай Сахара.... измий си аквариума (не с препарати с топла водичка само). За нищо в аквариума не ползваш миещи препарати, ясно?!  :-P
Та приготви аквариума, измий и грунта, аранжирай си го както ти харесва с фалшивите китки. Напълни го с вода и пусни помпата да работи, че дори и нагревателя. Помпата да си върти  и  от време на време пусни малко храна за рибки за да се хранят бактериите и да се развиват. Поне 2-3 седмици нищо друго.. Наблюдавай техниката дали работи- всичко е старо казваш, останало от преди.... дали нагревателя ще поддържа температурата, помпата дали завърта водата и така...
Ако искаш да ускориш прцеса- прдават специални бактерии, които се накапват върху гъбата на филтъра, но..по- добре пари за рибки отколкото за нещо, което би се развило и по естествен път...така Търпение  :-[...и  дори когато правилноо време за рибки дойде, ти пак  не бива да ги добавяш наведнъж. Поетапно.. пък и ако говориш с хората в магазина, че искаш плати (казваш,че няма там ) в това време докато чакаш те може и да ти доставят. Започни с единия вид рибки...и тъкмо докато се установят и  се нормализира всичко, току виж  намериш и от другия желан вид. не се втурвай, не се препирай...То е като да поискаш сега Лятна ваканция... ем няма как  чакаме до лятото всички...
Недей да униваш, че не може всичко веднага. Недей, че е пълно с хора, които си уморяват рибоците без време, само защото тяхното нетърпение взема връх. Имам един мн любим цитат на Мечо Пух " При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав."
хайде, дай дума, че ще си от рибо-спасителите, не от рибо-уморителите.  ;-)

ПП: и чакам снимки да видим кое, как и до къде сме :)

ПП2: не е важно да го разбираш (поне в началото) важно е да се съобразиш с него (азотния цикъл де) а това става като послушаш съвета на Сахара :)

hip9

Здравей, добре дошла и успех с хобито. Не се притеснявай, че не ви зареждат магазина винаги можеш да си поръчаш от  пазара на форума.

SheWolf

Цитат на: hip9 - 06.10.2015 13:22
Здравей, добре дошла и успех с хобито. Не се притеснявай, че не ви зареждат магазина винаги можеш да си поръчаш от  пазара на форума.
А доставката? Няма ли да умрат милите докато пристигнат :-(

fam, Сахара- така ще направя. Утре стъкларя, каза, че ще е готова аквата. Ще си наредя грунда, ще си декорирам, ще сипя водата и включа всичко. Дано не се е амортизирало *dontknow* че на мама и без това о стана лошо като и казах, че ми е 20 лв само аквариума  :-D ще оставя да се завърти азотния цикъл и в края на месеца ще сложа 5-те гупи :-) Така хем те здрави и щастливи- хем аз :-) ще пускам снимки да не допусна някоя грешка- и да я поправям докато още няма рибоци и всичко е поправимо. Ще ида в четвъртък (има зареждане с рибки да видя какво има) и да ме посъветвате какво може да взема. А ако има по-добри предложения, ще им кажа да ми донесат след 1 месец(на следващото зареждане) :-)

П.С жената от магазина ми каза, че в големи чували с вода- каквото им донесат- това продават. Те нямали право на избор :-(

sVGNsali

Колегите -търговци във форума продаващи рибките, знаят как да пращат по куриер.
Естествено, винаги може да стане фал, но лично на мен не ми се е случвало.
Когато избереш читав колега, той ще ти обясни всичко, вкл и адаптирането на рибите.
Аз съм получавал риби - галаксита; при сняг и виелици. Живи и здрави си бяха..
Проучи раздел Пазар и положителните мнения  :-)
Само разгледай добре профилите на рибките и избери подходящи за твоя аквариум. Дано да избегнеш супника..
И..не вярвай на продавачите в магазина.
Успех!
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

niki_o

Добре дошла.Имаш месец време да решиш точно какви да са рибките,но аз горещо ти препоръчвам Гупи Ендлер-малко по-дребни са от обикновенните,но цветовете им са невероятни.Все някой колега продава такива или поне до месец ще има за продан.5-6 броя са напълно достатъчни за обема на аквариума ти.За сомчета-Отоцинклус,2-3 са достатъчно въпреки изискването им за група от поне 6 броя при мене и три са си добре.
Успех

SheWolf

niki_o само 5? Нали са мънички? И правилото 1 см- 1 л не важи ли? Замислям се да си взема шарени гупи(само) + сомчета/охлюви и евентуално скаридки ред чери?

niki_o

Правилото важи,че го и прехвърляме :-)
5 Гупи средно по 4-5 см са.....20-25литра,а сомчетата? :whistle:
Плюс това трябва да знаеш,че живоротките цапак повече от Тетрите например,пък се и развъждат :-D

Similar topics (5)

48295

Публикации: 11
Прегледи: 4667

52682

Публикации: 3
Прегледи: 2447

52953

Публикации: 42
Прегледи: 11436

50797

Публикации: 16
Прегледи: 6052

56975

Публикации: 52
Прегледи: 16368