• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:41

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Помпа+филтър в 30 литров аквариум

Започната от SheWolf, 06.10.2015 10:20

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

SheWolf

Здравейте :)
На 17 години съм от гр. Сандански. :) Баща ми имаше рибки преди около 5,6 години, но аз бях само страничен наблюдател и като изчетох буквално целия форум, такива фрапантни грешки сме допускали, че...
Сега баща ми вече не живее с нас, а на мама много и миришат, но я убедих, че ако ми даде да си гледам, няма да искам нищо за Коледа  :-D

Знам, че не сте фенове на цветния Грунд и фалшивите растения, но това ми е останало от стария аквариум.

Та имам няколко конкретни въпроса и очаквам същите отговори, тъй като както казах, буквално изчетох целия форум! От петък следобяд до вчера вечерта.

Имам филтър и помпа(ще се опитам да поместя снимка), но в 30 литров аквариум ще го направят около 25.
Засега ще съм с изкуствените растения, но ако после направя един рестарт и реша да гледам мъхове, ще ми е необходима ли помпата? Нали те ще са проводник на кислород?

Решила съм да гледам 5 неона, 5 гупи и 2 бети+ 1 сомче. Дали ще се чувстват добре в тези 30 литра. Не искам неони, но в града има 2 магазина, които ги зареждат в месеца веднъж и няма избор на рибки :-(

Как да направя тъмносин фон на аквариума, вместо да лепя тапет

Благодаря за помощта
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2F4yqkjy639%2Fimage.jpg&hash=07f52311e519b358824c801374ddfa203571c504

Caxapa

Здравей и добре дошла при акваристите! Вътрешната помпа е повече от необходима и трябва да работи постояно без да се спира. За рибките препоръчвам да не смесваш хабитата им. Гупи +Плати да речем. Бети  не препоръчвам да събираш с тях. Сомче може като  не вярвам да избереш  от големите. Избери по-малко  като Джули или Панда но те пък живеят в група. Ще ти трябва и нагревател като за този обем аквариум е достатъчен 25W ако е в отопляема стая.

SheWolf

Привет Сахара :) имам и нагревател 60W и 250W, който ми беше за 60 литровия, който се спука. Този от 60W ще го сложа и ще го изключвам за по няколко часа, за да не се изпържат. Плати в града няма... :-( никакъв избор общо взето :-(

fam

Цитат на: SheWolf - 06.10.2015 10:20
Здравейте :)...

Здравей и с много любов, търпение и вдъхновение да се посветиш на новото хоби, пък то да ти отвръща със същото :)
Избрала си си  чудесен подарък за пред Коледа :)
Щом това е останало..започни с цветен грунт и  "фалшиви" растения и не се притеснявай. Само не пропускай хубаво измиване на грунта преди да го сложиш в аквариума.
Относно синия фон... има тапети които са изчистени- син фон, черен каквото си решиш. Някои  си бядисват стъклото...аз не съм превърженик, защото   си сменям идеите понякога и ...по- лесно  е ако е само  тапет и мога да добавя друг по всяко време. Може да не слагаш нищо за сега.. изобщо  каквото ти  хареса на теб.
Щом си чела- знаеш, но аз пак да си кажа... не бързай да купуваш рибките. Знам че всички  подхващаме "да гледаме рибки", но преди това има процедури, които е хубаво да си спазиш, за да можеш да си спокойна после.  Пък докато планираш и изчакваш може да успееш да смениш грунта и да се сдобиеш с мъх.
не бързай. Знам че е трудно, особено когато си на 17 и  искаш нещо супер много, но нали вече знаеш, че ще имаш аквариум, направи го по най- добрия възможен за теб начин.

ПП: да добавя нещо за  нагревателя... ние за малките рибки  имахме един резервен 25 W, а аквариумчето е едва 12л..и не може да качи темпертурата повече от 22,5*С...та може би 50W e по- близо до реалността.. :-[
Не пропускай да понаглеждаш темите в раздела продавам..доста неща се намират и от там.. *THUMBS UP*

SheWolf

Благодаря ти fam. Всички сте много мили и още по- приятно ми става тук и да чета и да се развивам в областта :-) имам 60W нагревател- ще го ползвам :-) а за рибки- поради рядкото зареждане бързам да взема :-( а доставка от другите населени места е невъзможно :-( успокои ме като каза, че няма проблем за цветен грунд, изкуствени разстения и ще гледам да намеря едноцветен фон, за да може ако ми хрумне да го сменя, или после като мина на живи растения и хубав грунд- да не сменям много :-) отново благодаря за всичко

Caxapa

Нагревателят  по презумпция би трябвало да е с термо реле. Ако е такъв му нагласяш градусите и като достигне зададения температурен диапазон се само изключва и включва като падне температурата.

Caxapa

Рибки едва след като се е "завъртял " азотни цикъл! Не бързайте рибите.

SheWolf

Цитат на: Caxapa - 06.10.2015 12:46
Нагревателят  по презумпция би трябвало да е с термо реле. Ако е такъв му нагласяш градусите и като достигне зададения температурен диапазон се само изключва и включва като падне температурата.
Големия е с реле, но малкия не..

Този азотен цикъл ми е голяма гадория... Не го разбирам  *SORRY*

fam

SheWolf, послушай Сахара.... измий си аквариума (не с препарати с топла водичка само). За нищо в аквариума не ползваш миещи препарати, ясно?!  :-P
Та приготви аквариума, измий и грунта, аранжирай си го както ти харесва с фалшивите китки. Напълни го с вода и пусни помпата да работи, че дори и нагревателя. Помпата да си върти  и  от време на време пусни малко храна за рибки за да се хранят бактериите и да се развиват. Поне 2-3 седмици нищо друго.. Наблюдавай техниката дали работи- всичко е старо казваш, останало от преди.... дали нагревателя ще поддържа температурата, помпата дали завърта водата и така...
Ако искаш да ускориш прцеса- прдават специални бактерии, които се накапват върху гъбата на филтъра, но..по- добре пари за рибки отколкото за нещо, което би се развило и по естествен път...така Търпение  :-[...и  дори когато правилноо време за рибки дойде, ти пак  не бива да ги добавяш наведнъж. Поетапно.. пък и ако говориш с хората в магазина, че искаш плати (казваш,че няма там ) в това време докато чакаш те може и да ти доставят. Започни с единия вид рибки...и тъкмо докато се установят и  се нормализира всичко, току виж  намериш и от другия желан вид. не се втурвай, не се препирай...То е като да поискаш сега Лятна ваканция... ем няма как  чакаме до лятото всички...
Недей да униваш, че не може всичко веднага. Недей, че е пълно с хора, които си уморяват рибоците без време, само защото тяхното нетърпение взема връх. Имам един мн любим цитат на Мечо Пух " При все, че да ядеш мед това е много хубаво нещо, има един миг, точно преди да започнеш да ядеш, който е по- хубав."
хайде, дай дума, че ще си от рибо-спасителите, не от рибо-уморителите.  ;-)

ПП: и чакам снимки да видим кое, как и до къде сме :)

ПП2: не е важно да го разбираш (поне в началото) важно е да се съобразиш с него (азотния цикъл де) а това става като послушаш съвета на Сахара :)

hip9

Здравей, добре дошла и успех с хобито. Не се притеснявай, че не ви зареждат магазина винаги можеш да си поръчаш от  пазара на форума.

SheWolf

Цитат на: hip9 - 06.10.2015 13:22
Здравей, добре дошла и успех с хобито. Не се притеснявай, че не ви зареждат магазина винаги можеш да си поръчаш от  пазара на форума.
А доставката? Няма ли да умрат милите докато пристигнат :-(

fam, Сахара- така ще направя. Утре стъкларя, каза, че ще е готова аквата. Ще си наредя грунда, ще си декорирам, ще сипя водата и включа всичко. Дано не се е амортизирало *dontknow* че на мама и без това о стана лошо като и казах, че ми е 20 лв само аквариума  :-D ще оставя да се завърти азотния цикъл и в края на месеца ще сложа 5-те гупи :-) Така хем те здрави и щастливи- хем аз :-) ще пускам снимки да не допусна някоя грешка- и да я поправям докато още няма рибоци и всичко е поправимо. Ще ида в четвъртък (има зареждане с рибки да видя какво има) и да ме посъветвате какво може да взема. А ако има по-добри предложения, ще им кажа да ми донесат след 1 месец(на следващото зареждане) :-)

П.С жената от магазина ми каза, че в големи чували с вода- каквото им донесат- това продават. Те нямали право на избор :-(

sVGNsali

Колегите -търговци във форума продаващи рибките, знаят как да пращат по куриер.
Естествено, винаги може да стане фал, но лично на мен не ми се е случвало.
Когато избереш читав колега, той ще ти обясни всичко, вкл и адаптирането на рибите.
Аз съм получавал риби - галаксита; при сняг и виелици. Живи и здрави си бяха..
Проучи раздел Пазар и положителните мнения  :-)
Само разгледай добре профилите на рибките и избери подходящи за твоя аквариум. Дано да избегнеш супника..
И..не вярвай на продавачите в магазина.
Успех!
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

niki_o

Добре дошла.Имаш месец време да решиш точно какви да са рибките,но аз горещо ти препоръчвам Гупи Ендлер-малко по-дребни са от обикновенните,но цветовете им са невероятни.Все някой колега продава такива или поне до месец ще има за продан.5-6 броя са напълно достатъчни за обема на аквариума ти.За сомчета-Отоцинклус,2-3 са достатъчно въпреки изискването им за група от поне 6 броя при мене и три са си добре.
Успех

SheWolf

niki_o само 5? Нали са мънички? И правилото 1 см- 1 л не важи ли? Замислям се да си взема шарени гупи(само) + сомчета/охлюви и евентуално скаридки ред чери?

niki_o

Правилото важи,че го и прехвърляме :-)
5 Гупи средно по 4-5 см са.....20-25литра,а сомчетата? :whistle:
Плюс това трябва да знаеш,че живоротките цапак повече от Тетрите например,пък се и развъждат :-D

SheWolf


niki_o

Цитат на: SheWolf - 06.10.2015 16:52
Гупи по 5 см?  =-O
Ето ти малко четиво http://aquariumbg.com/fish.php?fish=647 . Ендлерите са малко по-дребни,но явно си нямаме профил във форума,а от друг не ми се пуска линк :whistle:

SheWolf

Никъде не съм виждала 5 см гупи.. Честно! Явно аквариумите са малки и наръпкани и не могат да достигнат оптимална големина

hip9

Има такива, при нужните условия и хранене стават големи.

niki_o

Цитат на: hip9 - 06.10.2015 17:25
Има такива, при нужните условия и хранене стават големи.
При мене безпроблемно надхвърлят 6 см женските въпреки,че голяма част от кръвта им е от Ендлер.Добре отгледана женска е направо впечатляваща.Преди няколко дена в един магазин попаднах на селектирани някакви.....достраша ме да взема да не ми изяде женската мъжкарите-бяха над 8-9см а мъжкарите поне 6 см без опашката,големи зверове :-[
Невярвам целта ти да е да мъчиш рибките и за това ти препоръчах тази броика..

SheWolf

Не искам да ги мъча!  *STOP* но 5 бр гупи за този аквариум ми се виждат безкрайно малко  :'(

hip9

Цитат на: SheWolf - 06.10.2015 17:45
Не искам да ги мъча!  *STOP* но 5 бр гупи за този аквариум ми се виждат безкрайно малко  :'(
Това си е нормално всеки  иска аквариума му да е по-оживен, но ще го претовариш така, а и те ще се развъдят. Другия вариант е пасаж от 10 неона примерно.

niki_o

Абе ти започни с толкова и ако растенията са ти достатъчно ще има отцелели малки и без да отделяш женските за раждане.Постепенно може да си тестваш докъде може да издържи баланса на аквариума като запазваш и новите:whistle:

SheWolf

Нища малки рибоци  *STOP* но ако взема 7,8 мъжки ще се сбият нали?

П.С реших да си взема пясъчен грунд. Да засадя Валиснерия на заден фон и мъх по грунда да стане като килимче. Какво мислите? Ще има ли проблем с гупите, да не изядат нещо?

asito

Ако купиш 5 гупи,след 5 месеца ще имаш 50 :) Гупите няма да изядат растенията.Добре звучи аранжировката с растения  *OK*

SheWolf

ЪПДЕЙТ.

Пуснах аквариумчето.  *YAHOO* Ето и снимка:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2Ffd0htpymp%2Fimage.jpg&hash=264653e23fa6a20c6f96c8b4f326b31f275d0c98
Знам, че грунда не е нищо особено, но това е каквото намерих...
Въпрос: може ли помпата да е без гъбата, защото ми изплува само...? Има ли проблем?  :-(
Ако няма мисля да преместя помпата зад филтъра и след няколко дни като ми пристигне Валиснерията ще ги закрия.
П.С филтъра е наклонен, защото аквариума е нисък и бълбука много.

Caxapa

Малко е едър грунда но да речем, че става на първо време. Уф ама и аз съм един. Поздравления за усърдието  *BRAVO* и за алтернативата с филтъра. Това имаш, това си сложила. А че е наклонен  не му пречи. Като си вземеш една идея по-голям аквариум ще пасне идеално. Може и без тази помпа но ако гъбата изплува значи лепката -гумичката   не държи или просто трябва добре да е напоиш с вода  като е стиснеш силно както е потопена в аквариума за да излязат всички възможни мехурчета от нея. След това нанизваш това рингче с маркучето. В края където бълбука трябва да има едно камъче което прави балончетата от помпата ситни. На снимката нещо не го виждам това камъче. И НЕ на последно място. ПОд аквариума или по-точно аквариума трябва да лежи с цялото си дъно на стиропор, фибран или на подложка която се слага под ламинат. С това губерче е малко страшничко ако се пукне дъното. Подложката под аквариума обира неравностите и предпазва от евентуално спукване на дъното.

fam

Мдам, какт каза Сахара- Поздравления.  *privet* всичко може да се променя в движение (или в процеса на работа). Хубаво е когато ти  си харесваш нещата- говря за изгледа им. Защото като си ги обичаш- се промъква музата  :-[ да си ги подобряваш. Идеално се е получило предвид ситуацията.
Камъчето за въздуха е красив елемент- по- скоро балончетата, които прави.. дори може не да го скриеш- а да акцентираш на него. Аз винаги съм харесвала струйката балони танцуващи от дъното към повърхността, пък и рибите обичат да се заиграват там.
Какви са следващите стъпки?  :-[

ПП: мисля си за тзи  грунт ... хор аот форума казаха, че в Маркита в ПЛовдив е имало  хубав,  дребен, черен ..обаче торби от по 20 кг.. може би някой ще се съгласи да  разделите една торба...или пък  ак някой има станал му грунт..например ние имаме...н няма как да пратя, че от тук ще ти излезе супер солена доставката..

SheWolf

Привет. :-)
Сахара: под това жълтото има парче син стериопор. Направила съм всичко, каквото казахте :-) супер ще е ако има с някой да делим грунда :)

hip9

Здравей за грунт може да търсиш и по строителните борси.

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 5036X using Tapatalk


SheWolf

hip9- такива екстри нямаме при нас   >:o Сахара, нямам камъче- ето това е което ми дадоха с новата гъба
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs11.postimg.cc%2Fsa7qj60mr%2Fimage.jpg&hash=0532c0724819d62e62cf517afee29130eec90684
А за помпата- може и лепката да не лепи добре, защото и с двете пада... Гъбата я напоявам, но изплува... Ако и сложа отгоре грунд, няма проблем, но иначе- не! Като си намеря камъчета големи, които да покрия с мъх- ще я затисна с 2 и готово :) че иначе не знам как да подсиля лепката :-( те са нови

Caxapa

Такива са сега новите и за мен са непрактични. Като си накупих гъби си взех и камъчета които слагам на мястот на това измислено пластмасово недуразумение.  Но като за начало става и това.

baygry

Ако желаеш,прати ми адрес на офис  Еконт в Сандански.Мога да ти изпратя грунд,ако ти харесва-черен базалт,около 4-6мм.Купуван от "Маркита" Пловдив,иначе е на "Кварцови пясъци" София.Може да го разгледаш в сайта им.
И ми пиши горе-долу  колко ти трябва или размера на дъното.
Поздрави

niki_o

Поздравления :-)
Но и аз ще те заям за грунда и мисля,че точно сега е момента-преди растенията и рибките.Няма да коментирам цветовете му :-D,но като едрина за мене е направо неподходящ за растения-много е едър.Валиснерията вирее идеялно и в пясък.Като дете винаги вземах пясък от някой строеж(все има около вас) и го измивах и изварявах-проблеми никакви,пробвано.Това е един евтин начин все пак а и ако си харесваш сегашната шарениика може с нея да посипеш пясъка ;-).
Помпата от това което виждам може и права да стои-да не те притеснява,че стручта й ще е близо до повърхността,така ще я раздвижва и ще обогатява с кислород водата повече от въздушната помпа(която за мене си е излишна).
Като добавиш и растения и камъните с Мъх за които говориш ще стане едно симпатично аквариумче :-)

SheWolf

niki_o предлагаш да вдигна филтъра, за да прави вълни на повърхността и да махна помпата? За грунда: ще се свържа скоро с baygry и ще си взема от него хубав грунд, щом може да ми прати :-)

П.С знам че акваристиката не е едно от най-евтините хобита, но съм давала пари за тоя грунд и не мога просто да го хвърля... Пясък имам в двора(дядо строи с него- става ли?)

niki_o

Предлагам да изправиш помпата и да оставиш от долния й карай до грунда съвсем малко растояние и докъдето стигне горния й краи стига да е под водата всичко е наред.Просто ще е по прегледно.Ако края на помпата откъдето излиза водата се върти го завърти към близкото странично стъкло,така ще се получи въртеливо движение в аквариума и няма да има мъртви зони а и всички буклуци ще отиват направо във помпата където им е мястото.
И да,аз точно от строеж съм използвал пясък.

SheWolf

ЪПДЕЙТ!
В неделя  баща ми се появи с 5 гупи на вратата  =-O прикачам снимки:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.cc%2Fk10a83lu7%2Fimage.jpg&hash=a394e9a8c7cbe43443e42f0f2b6b850f37b061d9

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.cc%2Ffdu86byhb%2Fimage.jpg&hash=6582e2ebe1da70d3ed33ed6fa4cf3c1949d85e3a

Като и 4 те женски са ми бременни?! Този малкия мъжки само ги закача... Проблем ли е?
По-важния въпрос: май има е силно течението- не могат да плуват навсякъде- пробват, но не става! Какво да правя?
Дано да не умрат заради ината на баща ми  *SORRY* *HELP*

getsata73

Гупите няма да умрат от това че мъжкият ги гони  ,не се притеснявай !За да намалиш течението монтирай флейтата на изхода на филтъра .
Аквариум 170 lt. населен с :
Анциструс 2бр.
Тернеция 4 бр.
барбус Тетразона 8 бр.
Барбус Калифорнийски(зелен)  7 бр.
Серпа 1 бр.
Крибензис 4 бр.
Лабео френатус 2 бр.
Едно е да искаш,друго да можеш,а трето и четвърто-да го направиш !      Н.Хайтов

Todor90

Здравейте на скоро се здобих с кръгъл акватиум с четири златни рибки . Даден ми беше от прятел който не може да се грижи за тях . В последствие аз се запалих по отглеждането на риби и в момента разполагам с друг аквариум с размери 60 см. дължина 31 см. височина 19 см ширина . Измервах го в литри и излиза около 35 литра . И понеже доста четох по форумите различни работи искам да попитам някой с опит да ми помогне към какво да се ориянтирам . Искам да разбера какава помпа , филтър , нагревател и други необходими аксесоари да използвам за този аквариум , или какво е най-подходящо .

Благодаря предварително

VDO

Колега, да не си от Видин?Може и да е съвпадение ,ама май се засякохме в един зоомагазин скоро ,ако не бъркам-оня филтър който взе не стана ли,ако съм се препознал извинявай.Размерите на аквата ми направиха впечатление и по тях предполагам.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

Todor90

Здрасти , да от Видин съм , мисля че се сещам . Взех го но ми се струва прекалено силен.

ivanpz6

Колега , ще започна и аз със клишето , че за златни рибки се иска по-голям аквариум ! Но мисля , че за 35 литра ще ти е нужен поне 200/250 л/ч филтър , също така награвател 25/50w .. Ако златните рибки са малки ще са добре , но като поотраснат , ще ти е нужен по-голям аквариум! Успех !

Todor90


VDO

Реално според мен,въпреки че никога не съм гледал златни,за такава аква би станал номера и само с аератор,ако не ти пречат шума от пукащите балончета и помпичката,успоредно с периодично сифониране на дъното нещата ще са ток.Аквата вече,че е малка-малка е,а най вече е много тесна ,но каквото такова,апетита идва с яденето ,ако запалиш с хобито ще дигнеш летвата *DRINK* Златната си е баш таранка и по добре търси начин да охлаждаш аквата лятото,вместо да я грееш зимата.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

Todor90

Добре ще пробвам и с това , и ще видя как ще е . А за охлаждането и с това не знам как да стане  :-)

Публикациите са слети: 15.01.2019 19:02

Здравейте отново , забравих да добавя , че с аквариума и рибките и хранат ми бяха дадени и две шишенца с препарати  който са следните Tetra - Easy Balance и Tropical aqua care - Bactosan . Въпросът ми е следният , на този моят аквариум 35 литровия разбрах как и с колко трябва да го дозирам с Tetra - Easy Balance но не мога да открия с колко се дозира от другият Tropical aqua care - Bactosan . Ако може някой да ми помогне . Благодаря

Георги

Цитат на: Todor90 - 15.01.2019 11:48
... но не мога да открия с колко се дозира от другият Tropical aqua care - Bactosan .
11 стр. - 10ml/100л.

Todor90

Да видях го благодаря ви много

Similar topics (5)

49891

Публикации: 7
Прегледи: 3568

55581

Публикации: 13
Прегледи: 4857

54530

Публикации: 9
Прегледи: 6130

53808

Публикации: 13
Прегледи: 5759

59772

Публикации: 21
Прегледи: 3227