• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 10:15

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Първи опити за по-сериозен аквариум

Започната от IvJorell, 13.05.2015 01:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

IvJorell

Здравейте,

Досега не съм имала аквариум различен от трилитров буркан с гупки или една купа със златно рибе. В офиса колегата ми има един 6 литров аквариум, в който тормози едно розово данио, заедно с още няколко други рибки.

Затова пък с Данчо (розовото данио) почнахме да се разбираме и съм му взела един 30 литров аквариум за него и брачедите, които смятам да му натреса :)

Та, аквариума е 30 литров. За сега имам един ми Данчо, но мисля да сложа още 5-6 като него, както и 1-2 сомчета (за които ми е нужна помощ за вида).

Харесала съм си:
Филтър (вътрешен): sera fil 60
Нагревател: EHEIM Jager 25

Иска ми се да има малко растения - но тук също нямам идея какви точно да посадя и лесни за отглеждане. Единственото, което разбрах че на рибките им е нужно достатъчно празно пространство, за да могат да плуват волно :)
А спрямо растителността, зависи грунда и осветлението - надявам се че правилно съм разбрала.

Малко се пообърках, затова ще съм благодарна за някакви насоки :)

hip9

Здравей, за растенията поразгледай профилите им има доста непретенциозни като анубиас, валиснерия, мъхове и др., грунда трябва да е 4-5см слой с фракция 2-5мм. За сомовете Коридорас кочи или Коридорас панда по 2-3 бройки може да пуснеш има и други видове трябва да ги разгледаш и тях. Обаче преди да пускаш риби ще е хубаво да завъртиш азотния цикъл на аквариума и успех.

Lightning_boy

Здравей! В общи линии си схванала нещата. Колегата е помогнал в основните неща за аквата. Едно фонче може да измислиш като допълнение, а за осветлението е добре да подходиш след като решиш какви растения ще има в аквариума за да го подбереш правилно. Успех от мен и чакаме снимки ;)
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

IvJorell

Благодаря за бързите отговори :)

Забравих да спомена, че размерите на аквариума (външни размери) са: д/ш/в 47/22/32 см. със стъклен капак.
Днес поразгледах, сравнявах, харесах си ето това:
Това панда сомче е тоолкова миличко, наистина си го харесах.

Мисля си за тъмен грунд 3-5 мм (понеже рибките са светли, та за контраст), три камъка като единия да е плосък и дълъг като плоча, върху който да сложа ето това: http://aquariumbg.com/plant.php?plant=210
Изотзадзе му наредени другите два камъка (не особено големи), около които да има малко от ей това: http://aquariumbg.com/plant.php?plant=9
А за отзаде: http://aquariumbg.com/plant.php?plant=208

Така добре ли е и съответно сега остава проблема с осветлението, но стъпка по стъпка.. че Данчо ме чака, когато дойдох на работа днес още едно рибе (последното златно) от аквариума на колегата бе умряло и почнах да се притеснявам за него. Поне изглежда жизнен и издръжлив.

hip9

Може и криптокорина да се сложи отпред също, но това си е твой избор.Осветление няма да ти е нужно да бъде специално, можеш да светиш и с енергоспестяваща крушка.

Lightning_boy

Също е добре да сметнеш обема правилно. От чистия обем извади обема на грунда, камъните, филтъра и т.н. и тогава прецени колко рибки ще пуснеш и дали ще им е комфортно вътре. Иначе черният грунд си е класика  *DRINK*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

IvJorell

Цитат на: Lightning_boy - 13.05.2015 16:07
Също е добре да сметнеш обема правилно. От чистия обем извади обема на грунда, камъните, филтъра и т.н. и тогава прецени колко рибки ще пуснеш и дали ще им е комфортно вътре. Иначе черният грунд си е класика  *DRINK*

Следователно, по външни параметри 33.1 литра някъде, като се извадят стените отива към 31.5, след това вадя два сантиметра (надявам се достатъчно) да е без вода до ръба, отива към 29.5 литра, изваждам грунда, който по изчисления отива към 4 литра за 4 санта,

Накрая се оказвам с 25-26 литров аквариум. От тук вече ако се придържам към формулата всеки сант риба е литър, мога да сложа 5 рибки (като изобщо изключа сомчетата), но пък Даниото е пасажна, което означава поне 6-7 рибки...  :kreshtja:

Следователно стигаме до противоречие, а извода е да не гледам Даниото в толкова малък аквариум? Наистина ли ще е твърде тясно за 6 даниота и 2 пандички?  :'(

Накрая ще си сложа котарака в аквариума и ще приключа въпроса.

Lightning_boy

1-во сантиметър рибка на литър е много тясно приложимо в акваристиката. Не казвам, че не може, но в повечето случаи е неподходящо за изчисляване на обем аквариум за рибки (даже имаше и тема по тоя въпрос). Аз лично мисля, че 6-те данио-та няма да са проблем, не са големи риби и не цапат много. Най-важното нещо е на теб да ти харесва, хорското мнение няма угодия.
Поздрави ;)
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.


IvJorell

Здравейте,

За днес вече си подсигурих почти всичко без рибките и едната салатка, понеже нямаха точно тази, която си харесах (тази за всрядата). Благодаря за линка, поразгледах го и може в по-малък аквариум ако не ги уморя от жажда да експериментирам :)

От мястото, където взех грунда и декоративните камъни (Горубляне) имаше и африкански миди, мега яки, но въпроса ми за тях е - трябва да ги накисна и измия, но нужно ли е да ги накисвам в оцет - не знам защо бях останала с впечатлението че всичко що е камък да минава през оцета?

hip9

Това за оцета е да се проверяват камъните дали са варовикови, защото варовика повишава твърдостта на водата, а за растения трябва да е мека. Мидите и подобни мисля, че също повишаваха твърдостта но и биха стояли неестествено с растенията.

Lightning_boy

Цитат на: hip9 - 14.05.2015 16:16
Това за оцета е да се проверяват камъните дали са варовикови, защото варовика повишава твърдостта на водата, а за растения трябва да е мека. Мидите и подобни мисля, че също повишаваха твърдостта но и биха стояли неестествено с растенията.

+1 за коментара на колегата
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

IvJorell

Здравейте отново,

Снощи до един часа с ентусиазъм съм чистила грунда, добре че мъж ми ме обича достатъчно да го мием заедно без да мрънка  *privet*

След това като сложих грунд, камъни, техника и салатата, сложих от шишенцето за дехлорирането и тази сутрин от бактерията, снимката е от сутринта след като я сложих - Цък. Съжалявам за лошото качество, беше с телефона с една ръка настрани, докато се приготвях за работа..(wasntme)

Мисля да взема Данчо днес от офиса и ако не мога да мина днес за рибетата, ще си остане самотен една вечер. Сега закомпенсация ще избирам и едно-две издръжливи рибета за колегата, че неговите измряха и като му взема и Данчо ще остане празен с две сомчета. :coffee:

Lightning_boy

Здравей отново! Бързаш невероятно много с пускането на рибите, но ... те човърка отвътре, знам. Обаче се иска търпение. Снощи стартиран аквариум, няма азотен цикъл. Моето мнение е щом си слагала нитрифициращи бактерии, да изчакаш поне седмица и половина, две и тогава да пускаш рибите. Пусни осветлението първата седмица за по 3-5 часа, после увеличавай постепенно. Но пуснеш ли животинките веднага, вероятността да обърнат коремите е голяма.

Поздрави и търпение ;)
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

yasenst

Има една статия, как се стартира сладководен аквариум. Ако сега го напълниш с рибки, рискуваш да претовариш средата. За да използваш стартови препарати, ще са ти необходими тестове и рибки, които да създават работа на бактериите, които добавяш. Та, най-добре е да имаш търпение и да действаш по начина, описан в статията. Успех :-)

IvJorell

Здравейте,

Искам да се похваля, че рибите са ми живи, здрави (уж) и видимо изглеждат доволни. Докато търпеливо си изчаках целия азотен цикъл да се завърти - наистина бе трудно - Данчо умря в офиса и то не по моя вина. Затова от даниота реших 10 обикновени неона и двете пандички. Харесват ми как изглеждат и не мисля да слагам други риби.

Преди три седмици забелязах че има петна по аквариума, които се оказаха кафеви водорасли и добавих още една лампа :)

Малко снимки:
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t1.0-9/11709694_10153458664924111_6894928011835374263_n.jpg?oh=2aa0095a46b9cbe3034f619773b9010c&oe=560EF7A8
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtp1/v/t1.0-9/11707629_10153458664919111_418916081082552154_n.jpg?oh=13f3edf036948292d5cc71b35a92747b&oe=562CF1BD
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t1.0-9/11707592_10153458665034111_4166321393058505287_n.jpg?oh=8b7e5eb5985aa92e641858338b750bf3&oe=5615342E

Ще отбележа, че мафията (неонките), се събира в единия ъгъл и гледа лошо котака, макар че той изобщо не им обръща внимание.. явно имам някакви рибки стръвници ;)
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xta1/v/t1.0-9/11403440_10153458665079111_1568720406402894979_n.jpg?oh=2075b1903f2f8f727790c7bfe3ec3249&oe=5618AD6E

Имам два въпроса обаче: Забелязах че едната риба по погрешка ми е дадена червен неон (тогава от радост просто си ги взех), а около хрилети ѝ е някакво червено, но самата риба е жизнена и не ми изглежда болнава. Някакво мнение?
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10419046_10153458664934111_7185711076886798460_n.jpg?oh=1e4a743500faf24383c3837ce997c84f&oe=561E4D73


Вторият ми въпрос е, сега късно ли е да се опитам да засадя още салата?

Caxapa


Similar topics (5)

49768

Публикации: 4
Прегледи: 2935

56406

Публикации: 7
Прегледи: 3680

54425

Публикации: 9
Прегледи: 3250

51560

Публикации: 8
Прегледи: 3114