• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 05:37

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Параметри на водата

Започната от iivs, 08.10.2016 20:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

iivs

Здравейте тъй като имам проблем с твърдоста на водата - твърде ниско КН 0-4 според една карта  се оказва че водата с такава твърдост е крайно неподходяща за живородки, искам да наливам от осмозната вода но какво трябва да и добавям за да я докарам с твърдост подходяща за аквариума ми.

Amev

Кслий , калций , магнезии ... има и едни соли на сера за повишаване на карбонатната твърдост.

skorpizzz

Здравей колега може да ползваш натрошени корали ако намериш от някаде. И да ги поставиш или в аквата или във филтрацията. Другият вариант е да сложиш рифов пясък и последният е да пробваш със сода бикарбонат но там внимаваи с ПХ-то !!! Успех  ;-)

mario_gg

Аз ползвам Английска сол (магнезиев сулфат) от аптеката за подготовка на аквариум за цихлиди.
С два пакета в 200 литра вода го качвам от 4 до 14-20 и при смяна слагам 1 пакет на 80литра вода.
Нямам проблем с рибите а пък и не струва мноог 0,80 ст пакет.

skorpizzz

Ако гледаш растения поне никога няма да имаш липси на магнезии !!!  :-D :-D :-D

bustama

Цитат на: iivs - 08.10.2016 20:34
Здравейте тъй като имам проблем с твърдоста на водата - твърде ниско КН 0-4

С КН, не се отбелязва твърдостта на водата. GH e твърдостта. С кн се мери, колко е алкална водата.

Penta

Цитат на: bustama - 08.10.2016 22:43
С КН, не се отбелязва твърдостта на водата. GH e твърдостта. С кн се мери, колко е алкална водата.

GH - Обща твърдост, определяща се от количеството магнезия, калция, берилия, стронция, бария, радия, а понякога дори и железни йони. Накратко всички 2+ йони.
KH - Карбонатна твърдост, опредляща се от количеството карбонати и бикарбонати
pH - Определя алкалноста на водата (или киселинноста) и пряко зависи от Карбонатната твърдост.


iivs

Намерих една стара тема която сочи
Здравейте,
Ако някой съгражданин го интересува, ето параметрите на чешмяната вода тук:

NO3: 0-10mg/l
GH: <3od
KH: 3od
pH: 6.8
е според вас какво трябва да и добавям за да стане подходяща за велифери молинезии и хелери!

bustama

Цитат на: Penta - 09.10.2016 06:39
GH - Обща твърдост, определяща се от количеството магнезия, калция, берилия, стронция, бария, радия, а понякога дори и железни йони. Накратко всички 2+ йони.
KH - Карбонатна твърдост, опредляща се от количеството карбонати и бикарбонати
pH - Определя алкалноста на водата (или киселинноста) и пряко зависи от Карбонатната твърдост.



РН, измерва Н+ йон.
КН, измерва алкалността на водата - имаш вода с рн 7 и кн 4 и вода с рн7 и кн 5. Втората е по-алкална от първата.

saxon

Цитат на: bustama - 08.10.2016 22:43
С КН, не се отбелязва твърдостта на водата. GH e твърдостта. С кн се мери, колко е алкална водата.
Голям дървен философ се извъди.Дай на човека конкретен отговор,ако знаеш.Ако мислиш,че си полезен - не си.

bustama

А...стига бре.:-D
На кой човек? Аз на когото трябва, давам конкретен отговор! Когото не мога, не!
Дървен философ, казваш... няма да  отговарям, понеже с простотията човешка вече не ми се занимава! *ROFL*

evgeni200

Цитат на: bustama - 09.10.2016 10:49
РН, измерва Н+ йон.
КН, измерва алкалността на водата - имаш вода с рн 7 и кн 4 и вода с рн7 и кн 5. Втората е по-алкална от първата.

PH- е стоиност която би определила дали в нашия акварим водата е киселинна или основна, като измерва това H+
Неутрален е разтвор - в който концентрацията на H+ е равна на тази на OH−:
Киселинен е разтвор, в който концентрацията на H+ е по-голяма от тази на OH−:
Основен е разтвор, в който концентрацията на H+ е по-малка от тази на OH−:
Основен - АЛКАЛЕН двете думи имат еднакво значение

РН - 7 си на перфектната нула нито едното нито другото или това е и ПХ на дестилираната вода

Примера:
КН, измерва алкалността на водата - имаш вода с рн 7 и кн 4 и вода с рн7 и кн 5. Втората е по-алкална от първата.

КН, измерва алкалността на водата - НЕ Е ПРАВИЛНО
РН - измерва алкалност

рн 7 и кн 4 и вода с рн7 и кн 5. Втората е по-алкална от първата НЕ Е ПРАВИЛНО и двете води са точно нула

КH e буфера  на PH , като той е точно това което пречи на водата да става кисела или добавяш препарата за смъкване на РН мериш всичко е точно на другия ден РН се върнало почти колкото е било!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Калциевите и магнезиевите соли са този буфер
Един пример къде отива киселинноста:
CaCo3 - Калциев карбонат или разтворен във вода Ca2+  Co3

Какво се случва с карбоната и допълните водородни йони
Co3 e 2- и свързва два положителни Н+ и се получава Н2CO3(Въглена киселина)
Образувана обаче Въглената киселина се разпада на H2O и CO2 и добавените водородни йони ги няма които трябва да понижат PH

bustama, това е зависимоста на PH от KH ....А НЕ ОБРАТНОТО



Публикациите са слети: 11.10.2016г 02:02ч

рн 7 и кн 4 и вода с рн7 и кн 5
Алкалноста колко е на тези води ..............ако има такава(говорим точно за алкалност)

Изхождайки от тази вода рн 7 и КН 4 и Вдигайки КН на 5
Какво се случва с РН добавяйки карбонати???????????????????
Какво се случва с РН добавяйки бикарбонати??????????????????
Като реално при 7 е постигнат този баланс:   H+ е равна на тази на OH−


bustama

evgeni200, не съм съгласен. :-)
Това с примера, беше само един пример - не съм търсил никаква зависимост, просто пример.
Параметрите на водата - температура, електропроводимост, кн, гн и рн, според мен трябва да се разглеждат само и единствено заедно. Защо всяко от тях влияе по един или друг начин на останалите.
Какво е въглерода според теб?

Similar topics (5)

53627

Публикации: 1
Прегледи: 2029

60054

Публикации: 7
Прегледи: 1699

56802

Публикации: 1
Прегледи: 2395

58912

Публикации: 2
Прегледи: 3458

52686

Започната от hunter


Публикации: 7
Прегледи: 4045