• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 20:06

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Отново въпроси от начинаещ

Започната от Tonitta, 07.12.2016 12:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Tonitta

Здравейте, от известно време чета тук, но реших да питам за препоръки, че вече не знам откъде да започна (: Малко предистория:
Преди около 2 седмици мъжът и детето решиха да вземат риби(защото детето искаше котка...) и като казвам решиха, имам предвид от зоомагазина направо си ги купиха. Две молинезии, черна и жълта. Аз си харесах една бета, та ми я взеха, да не съм капо. От тогава аз прекарвам малкото си свободно време в четене и ровене (добре, че открих този форум, благодаря ви за чудесната работа), докато мъжете не ги и поглеждат. Но пък аз се зарибих(хи-хи) Та ще напиша каква ми е идеята, ако може да ми помогнете с препоръки. Предварително се извинявам за лаишките език и въпроси.
1. Аквариум - мъжът рече и отсече да е 60л. Чудим се между два (не слагам линкове към магазина, че не знам дами е разрешено)
-Hailea F60 с филтър, като към него има  50W нагревател с терморегулатор и нещо за стартиране DajanaPet Start Plus (ние имаме sera aquatan и sera bio nitrivec, ама за тях друг път ще питам (: )
-Eheim Aquastar 54 - малко по-малък, ама за сметка на това по-скъп :D Има си осветление 15W, вътрешен филтър, нагревател 50W с терморегулатор.
Май предпочитам немския(3 години гаранция на всичко), вие какво бихте ми препоръчали?
2. Грунд - мъжът ми взе някакви китайски камънаци (до към 5мм,мерих ги, то нищо не пише), това нещо става ли за растения? Че досега само в саксии гледам, не знам как ще се хранят от тоз' камънак. Може ли да го смеся с JBL Manado субстрат(макар че не ми се дават толкова пари за кал :D) ?
3. Китки - засега съм се спряла на валиснерия(която май я имаме, че мъжът взе едно растение, ама не помни какво, ще проверя в магазина), криптокарина и анубиас бартери. Уж по-лесно се гледали. Ако имам по едно от всеки вид, може ли на по-късен етап да добавям или трябва да се рестартира аквариума? Четох, че този анубиас трябва да се върже за камък или корен, та ако имат по-малки корени азалия ще взема един. Харесват ми и мъховете, ама те сигурно също трябва да се закрепят за нещо, а и са по-трудни за гледане(поне така четох).
4. Риби (защо са на последно място, не знам) - за сега 2-те молинезии и бетата. В магазина ни казаха, че не могат заедно да живеят, защото бетата била бойна риба. Та бяха в две аквариумчета, но ни дадоха само един нагревател, а вкъщи си е хладно. Та една вечер го преместих при молинезиите, наблюдавах ги цяла вечер и нямаше грижи. От една седмица живеят заедно, днес забелязах като ги храних, че нещо им се "отваря", не знам дали защото е малък аквариума (10л.). Но за това отново ще питам по-нататък. Засега мисля да не вземам други, докато не го подкарам, ама като гледам колко си харесах в магазина, май после ще се минава на по-голям.
Това са ми въпросите за сега, извинявам се за дългия пост, надявам се някой да успее да го прочете и да ме посъветва.
Прекрасен ден ви желая!

Al33

Цитат на: Tonitta - 07.12.2016 12:39
Здравейте, от известно време чета тук, но реших да питам за препоръки, че вече не знам откъде да започна (: Малко предистория:
Преди около 2 седмици мъжът и детето решиха да вземат риби(защото детето искаше котка...) и като казвам решиха, имам предвид от зоомагазина направо си ги купиха. Две молинезии, черна и жълта. Аз си харесах една бета, та ми я взеха, да не съм капо. От тогава аз прекарвам малкото си свободно време в четене и ровене (добре, че открих този форум, благодаря ви за чудесната работа), докато мъжете не ги и поглеждат. Но пък аз се зарибих(хи-хи) Та ще напиша каква ми е идеята, ако може да ми помогнете с препоръки. Предварително се извинявам за лаишките език и въпроси.
1. Аквариум - мъжът рече и отсече да е 60л. Чудим се между два (не слагам линкове към магазина, че не знам дами е разрешено)
-Hailea F60 с филтър, като към него има  50W нагревател с терморегулатор и нещо за стартиране DajanaPet Start Plus (ние имаме sera aquatan и sera bio nitrivec, ама за тях друг път ще питам (: )
-Eheim Aquastar 54 - малко по-малък, ама за сметка на това по-скъп :D Има си осветление 15W, вътрешен филтър, нагревател 50W с терморегулатор.
Май предпочитам немския(3 години гаранция на всичко), вие какво бихте ми препоръчали?
2. Грунд - мъжът ми взе някакви китайски камънаци (до към 5мм,мерих ги, то нищо не пише), това нещо става ли за растения? Че досега само в саксии гледам, не знам как ще се хранят от тоз' камънак. Може ли да го смеся с JBL Manado субстрат(макар че не ми се дават толкова пари за кал :D) ?
3. Китки - засега съм се спряла на валиснерия(която май я имаме, че мъжът взе едно растение, ама не помни какво, ще проверя в магазина), криптокарина и анубиас бартери. Уж по-лесно се гледали. Ако имам по едно от всеки вид, може ли на по-късен етап да добавям или трябва да се рестартира аквариума? Четох, че този анубиас трябва да се върже за камък или корен, та ако имат по-малки корени азалия ще взема един. Харесват ми и мъховете, ама те сигурно също трябва да се закрепят за нещо, а и са по-трудни за гледане(поне така четох).
4. Риби (защо са на последно място, не знам) - за сега 2-те молинезии и бетата. В магазина ни казаха, че не могат заедно да живеят, защото бетата била бойна риба. Та бяха в две аквариумчета, но ни дадоха само един нагревател, а вкъщи си е хладно. Та една вечер го преместих при молинезиите, наблюдавах ги цяла вечер и нямаше грижи. От една седмица живеят заедно, днес забелязах като ги храних, че нещо им се "отваря", не знам дали защото е малък аквариума (10л.). Но за това отново ще питам по-нататък. Засега мисля да не вземам други, докато не го подкарам, ама като гледам колко си харесах в магазина, май после ще се минава на по-голям.
Това са ми въпросите за сега, извинявам се за дългия пост, надявам се някой да успее да го прочете и да ме посъветва.
Прекрасен ден ви желая!

:coffee: така
Бетите са красиви.. но агресивни риби. Молинезиите са едни от най-кротките.
Пък да не говорим като са заедно в малък аквариум. в 60 л е ОК но или махи молинезиите или махни бетата.

Виждам, че сте взели по-скъпото решение. Тези аквариуми макар и по-красиви са и скъпи в сравнеине със самоделките.
Вярно, че са добре оборудвани но аз бих искал всичко да е по отделно и добре изпипано, защото оборудваните аквариуми често са надценени а пък и в някои случаи се налага подмяна на осветление, филтър дори нагревател.
Eheim Aquastar е приличен и аз се бях спрял на него.
Нагревател дори не знам дали ще ти трябва.. принципно рибите привикват с която и да е температура стига да
не се е покачила или понижила рязко. Някои риби ще се чувстват по-добре като водата им е около 25о
но това по-скоро има повече значение при раждаемостта. По-топлите води (25-26o) предразполагат раждаемостта.
Подобрители за вода се взимат в крайни случаи. Би трябвало биологичната хидросфера да се поддържа сама по естествен начин. Така е в природата спорд мен е хубаво да е така и в аквариума. Прочети за азотния цикал каза, че ще взимаш растения, това е добре, дават кислород и някои ядът остатъчния материал от рибите.
Демек валиснерията трябва да я засадиш да кажем след 1-2 седмици.. не трябва аквариума да е "стерилен" както казах.
Иначе можеш да ги засадиш да.

Успех


Tonitta

Много благодаря за бързия отговор, Al33!
Доколкото разбирам и 60л. ще им е малко на молинезиите с бетата. Тогава какво ще кажете за бекъп плана - да стартирам един от двата аквариума, които сега имаме (7 и 10л.) и там след това да преместя бетата? И евентуално да му търся женска (или две, ще чета още), че да не му е скучно.
Относно азотния цикъл - попрочетох, когато намеря време чета още и ще го направя в 60-литровия, затова питам предварително.
Нагреватели - вкъщи посмъртно не мога да направя(и поддържам) 25 градуса, Т на въздуха максимум 21-22. И каквото четох и за двата вида, трябва им топло, затова гледам и за нагреватели. Друг е въпроса колко разбирам :D
Подобрителите (или каквито са там тези препарати) не мисля да ги ползвам в новия, продадоха ни ги, защото нямахме нищо, когато взехме рибоците.
Относно аквариума - точно поради тази причина девойката в магазина не ни препоръча най-китайските с вграден филтър в капака, защото все някога ще се налага смяна. Доколкото разбрах и на двата модела всичко им е отделно (е, осветлението е в капака), та ако трябва смяна или ремонт е лесно. Относно цената - намерих в България от тези най-нормалните, които с капак с осветление, помпа/филтър и нагревател са с 20-тина лв. по-евтини от немския. Който освен 3-те години гаранция, мога веднага да го взема(че азотен цикъл ме чака :D)
Уф, съжалявам за многото писане, но нямам ни един познат, когото да питам. А само с четене не става, трябва и акъл (:

Иван Атанасов

Не съм специалист,но уповавайки се на моя скромен опит Бета и Молинезия при мен не са проявявали агресия една към друга.Мъжка бета проявява агресия към друга мъжка или към риби с по воални перки като Гупите.Бетата ми е мъжка а Молинезии имах чифт.Относно Молинезията не бих казал че е най кротката риба защото едната от моите постоянно ми тормозеше едното сомче Калихт.Това е и причината да ги разкарам.Бетата ми живее заедно с розово Данио,червен Неон,САЕ,Анциструси,Боция клоун и не проявява агресия към никой.Между другото Боциите също си заминаха,защото изпонагризаха половината растения.При мен в момента са 18бр. рибета в 90л.Наблюдавай ги и ако няма агресия между тях мисля че не е проблем да са заедно. Успех с хобито и чакаме снимки. :-)

Tonitta

Цитат на: gigabate - 07.12.2016 15:21
Не съм специалист,но уповавайки се на моя скромен опит Бета и Молинезия при мен не са проявявали агресия една към друга.Мъжка бета проявява агресия към друга мъжка или към риби с по воални перки като Гупите.Бетата ми е мъжка а Молинезии имах чифт.Относно Молинезията не бих казал че е най кротката риба защото едната от моите постоянно ми тормозеше едното сомче Калихт.Това е и причината да ги разкарам.Бетата ми живее заедно с розово Данио,червен Неон,САЕ,Анциструси,Боция клоун и не проявява агресия към никой.Между другото Боциите също си заминаха,защото изпонагризаха половината растения.При мен в момента са 18бр. рибета в 90л.Наблюдавай ги и ако няма агресия между тях мисля че не е проблем да са заедно. Успех с хобито и чакаме снимки. :-)
Досега си живяха добре, сутринта за първи път го видях да им се "зъби", един такъв се разперва и хрилете си отваря, много страшен (: И нашата молинезия(мисля мъжка) е откаченяк, ама то в нашето семейство...какво да очакваш :D Притеснява ме тази бета, та май ще го отделя. Четох, че можело да не са агресивни и по някое време да откачат, много интересно. От друга страна чета, че трябвало в 20-30л. да се гледат, четвърти аквариум не мисля да купувам. Та ще ги понаблюдавам няколко дни и ако няма да ги бъде, ще започна да му правя 10-литровия. Уффф, ама исках и женска да му взема,  :duvar: пак много дини под една мишница.

Иван Атанасов

И моята Бета разтваря хриле и плаши  :-D ,но само като загася лампите,тогава аквариума погледнат отстрани към предното стъкло изглежда като огледало и тя се плаши от отражението си.Виж при теб как ще е за напред,ако само разтваря хриле но не напада не е проблем.

baygry

Tonitta,вземете си какъвто аквариум ви харесва.Единствения недостатък на фирмените е осветлението,което в повечето случаи не е достатъчно за много залесен аквариум.
Задължително трябва да си имат нагревател.
Спокойно си гледайте бетата с молинезиите.
Растения може да добавяте или да махате по всяко време.
Подобрителите за вода си ги ползвайте спокойно и без притеснения,спазвайки указанията на производителя.Грунда за растенията е добре да не е толкова едър--1-4 мм е Ок.
Анубиаси,мъхове,папрати,валиснерия,паричка и ред други ще раста спокойно във фирмен аквариум.
Двата аквариума на които сте се спрели са много добри,който и да изберете ще ви свърши работа.
Успех.


Tonitta

gigabate(много готин ник, btw (: ), на малкия аквариум страниците му са огледални и той си се переше там, просто сутринта го правеше пред рибите. Ще го следя.

Цитат на: baygry - 07.12.2016 17:47
Tonitta,вземете си какъвто аквариум ви харесва.Единствения недостатък на фирмените е осветлението,което в повечето случаи не е достатъчно за много залесен аквариум.
Задължително трябва да си имат нагревател.
Спокойно си гледайте бетата с молинезиите.
Растения може да добавяте или да махате по всяко време.
Подобрителите за вода си ги ползвайте спокойно и без притеснения,спазвайки указанията на производителя.Грунда за растенията е добре да не е толкова едър--1-4 мм е Ок.
Анубиаси,мъхове,папрати,валиснерия,паричка и ред други ще раста спокойно във фирмен аквариум.
Двата аквариума на които сте се спрели са много добри,който и да изберете ще ви свърши работа.
Успех.
Много благодаря за изчерпателния отговор! Ох, вече хукнах да го купувам, ама моя мъж рече, че щяло да има проблеми с паркирането, та ще е в събота  :'( А за осветлението - предполагам на някакъв етап може да се смени само капака. Ама до там да стигна, дано не ги уморя. Толкова са ми милички, кръстила съм си ги вече и седя и си ги зяпам  %) Откачена работа

baygry

Не е откачено- нормално е  :-P
Няма нужда да се сменя капака,само осветлението,или да се добави.

DobriG

Здравей, колежке! Baygry добре те е ориентирал :) Бих добавил само, че ако имаш в един аквариум мъжка и женски бети и им допаднат условията (разбирай- решат да се размножат), мъжкият може да стане изключително агресивен към женските след снасянето на хайвера и като нищо дори да ги убие. Имай го предвид.

Tonitta

Цитат на: DobriG - 08.12.2016 13:37
Здравей, колежке! Baygry добре те е ориентирал :) Бих добавил само, че ако имаш в един аквариум мъжка и женски бети и им допаднат условията (разбирай- решат да се размножат), мъжкият може да стане изключително агресивен към женските след снасянето на хайвера и като нищо дори да ги убие. Имай го предвид.
Здрастиии *privet* Благодаря за съвета, то идеята за женски беше основно ако не може да живее с молинезиите. Засега се разбират, а и аз не видях в ни един от трите магазина, които посетих, да продават женски бети. Скучни били и никой не ги купувал. Ще го мисля нататък.
Ще продължа в тази тема да пиша, защото пак имам нужда от съвет. Започнах с глупостите от четвъртък :D Взехме 54-литровия Eheim, изглеждаше ми малък, докато не започнах да го пълня с двулитровата кана :D В магазина нямаше дребен грунд, та взех един пакет Manado, за да го смеся след това. И не го изплакнах, защото реших, че като е глинест може да му стане нещо от водата! Умна съм, знам (: Утаи се след една нощ като филтъра работеше. Днес успях чак да намеря по-дребен грунд, който го мих до чиста вода и пак ми замъти водата, ама вече съм спокойна. Изнервям се, че няма нещата които искам-растенията например(до тук сме с елеохарис, който моят мъж взе в началото и две анубиасчета нана), кофа за вода(не искам да изполвам старата ми домашна), ама знам, че ще се наредят нещата (:
И всъщност влязох да питам за съвет за корена - в четвъртък взех от магазина азалия. Консултанта ми каза да го изваря, за да потъне после. Е, ама нямам толкова голяма тенджера, мислех, че мога да го варя на части, ама не става. Измих го хубаво и го сложих в аквариума, лека полека си потъва, мога да чакам. Въпросът ми е може ли така или да сменям цялата вода? Защото гледах едно клипче и там казаха да се изкисва в кофа/леген доста дни, защото танинът, който пускал, бил вреден за растенията и рибите.
И втория въпрос - последно анубиаса на корена ли да го прикрепям или в грунда? Че срещнах и двата варианта.
Ах, още един - само трите растения ще бъдат ли достатъчни, за да започна стартирането на аквариума? Че като гледам ще ми отнеме време да намеря още :(
Мисля, че прекалено много се впрягам, а?
Хубав ден ви желая

baygry

Танинът,не само не е вреден,а дори е полезен и за рибки и за растенията.Не знам къде ги намирате тези клипчета.
Коренът ще потъне като се накисне,може да го затиснете с камъче или да го закрепите с вендузи.
Възможно е да се получи бял слузоподобен налеп по керена,не е опасен. Анциструсите го обичат много.
Анубиаса ще расте всякак,важното е ризомата му да не е заровена в грунда.

Tonitta

Цитат на: baygry - 10.12.2016 18:49
Танинът,не само не е вреден,а дори е полезен и за рибки и за растенията.Не знам къде ги намирате тези клипчета.
Коренът ще потъне като се накисне,може да го затиснете с камъче или да го закрепите с вендузи.
Възможно е да се получи бял слузоподобен налеп по керена,не е опасен. Анциструсите го обичат много.
Анубиаса ще расте всякак,важното е ризомата му да не е заровена в грунда.
baygry, пак ме спасявате, благодаря! Къде ги намираме...зяпах в YouTube разни за идеи за растенията. Защото нямам друга работа  *CRAZY* Много ме обърква този интернет, предпочитам да прочета една-две книги и да си ги следвам. Ще се огранича май само с форума засега. Иначе корена почти потъна, утре дано ми остане време да бодна малкото растения, че да започвам цикъла.
Имам някаква идея как искам да изглежда цялостно, ама ще чета повече за растенията, да си подбера. 
*DRINK*

Tonitta

Исках да ви пусна снимка на аквариума и да се възползвам да питам още нещо (:



Като намеря, мисля да сложа Валиснерия, Микрозорум и може малко мъх някакъв. Много ли растения ще станат? Треволяка (елеохарис) не знам дали ще оживее на това осветление, другия вариант е да го сложа в 10-литровия, когато му измисля някакво осветление на него.
Друго - може ли да използвам 10-литровия за бебешки аквариум? Малък ли ще е? И сигурно пак ще трябва родилка. Че Маша (едната молинезия) взе доста да надебелява.
Хубава вечер ви желая! *DRINK*

baygry

Растенията никога не са много..Тези на снимката си ги засадила добре.Анубиаса също е добре така по корена.
Може да използваш 10 л за "бебетата".

Similar topics (5)

56789

Публикации: 39
Прегледи: 16557

57995

Започната от smack


Публикации: 6
Прегледи: 2060

59667

Започната от Tsuziko


Публикации: 0
Прегледи: 1110