• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
11.05.2024 00:22

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Неориентиран аматьор на който му е мн топло..

Започната от baygry, 28.07.2015 21:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

baygry

 *DRINK* Наздраве на всички...
Преди 2 седмици ме ухапа щъркела и реших.че ще си направя едно скромно нискобюджетно аквариумче...да се лекувам от жегата и стреса..Четох де каквото намерих и гледах разкошни аквариуми...и аз искам да си имам.:)
Измайсторих си следното нещо-70см-30см-45-см(височина)..малко под 100 литра.Реших че за тип "холандски" ми е монооого рано...та от фибрана останал от подложката му заформих едно замъче-да не им е скучно на обитателите,,
минах през неизвестни за мен азотни цикли,засях неизвестни за мен растения...и о чудо получи се някакво  подобие на аквариум..аз поне му се радвам много тъй като всичко съм си го издялкал сам.:).От два дена плуват 7 неона и 2 анциструса и около 5-7 скаридки..засега жертви няма..пу пу
След сглобяването на капака ме налегнаха тежки мисли...относно осветлението-тотално нищо не разбирам от акваристика и разстения,,Въпросите които ме терзаят са следните-мога ли да направя осветление само от "Лед"ленти?в момента е с една лента 3 метра студено бяло и 1 метър червено...мисля да намаля бялото и да добявя виолетово?-удачно ли е това?(по 4,8W-6000k i 4,8В-4500К)-дано да не греша в параметрите
Не искам пури и CO2,,за тях има изписано много..
Разстенията са непретенциозни(предполагам)..:)
Другия въпрос който ме мъчи е как да охладя` малко водата че все е около 29 C....ще ми се сварят рибоците,:(,,,пробвах с лед..ефекта не е голям.
Навярно темата ми не е за тук,бъдете снизходителни..или я преместете или я изтрийте ако е така.
Предварително благодаря на всеки който  ми даде съвети и насоки..
Поздрави на всички.


niki_o

Готин пост :-D
За охлаждането е изписано много и в последно време всичко се повтаря заради жегите в България явно,но винтилаторче ще те спаси.Не че 29 градуса са болка за умиране.За осветлението първо,след като незнаеш видовете растения дето имаш пусни снимка поне и някой ще помогне ;-)В общи линии те(растенията )определят от какво осветление се нуждаеш.Явно в последно време диодите се опитват да се налагат,но като им гледам цените явно не е за всеки да си събере подходящата комбинация или още по-малко от диодни ленти....

baygry

Обещавам снимки още утре..дотук диодните ленти са ми стрували около 20.00 лв всичко...направо си е без пари

Публикациите са слети: 29.07.2015 12:11

Мдаа  и фотографията не ми е силна страна..но  това са снимките
http://prikachi.com/gallery_view.php?user=31860&gal=19757

hip9

Ако използваш меки ленти, забрави да имат ефек. Аз ползвам твърди, защото са по-мощни, но най-добре е с диоди. Освен келвините и лумените на литър имат значение, те се определят според растенията в акварима.

baygry

Благодаря много,сега се загледах тези ленти са с 384 лумена,сега остава да разбера и колко лумена са ми необходими ..

addicted

И аз съм с диодна лента, не я знам точно каква е, но е влагозащитена. 1.5 метра студено бяла и още толкова топло бяла. Мисля и аз да добавя червена или синя ама засега ще е така. Аквариума(който е 40 литра) го охлаждам с едно вентилаторче 7см пуснато на 5 волта напрежение. За 4 часа свали 4 градуса и повече не може, но е начълно достатъчно. Сложил съм го да духа към повърхноста на водата от около 5 см.

Sent from my Lenovo A859 using Tapatalk


petko

Цитат на: hip9 - 29.07.2015 12:12
Ако използваш меки ленти, забрави да имат ефек. Аз ползвам твърди, защото са по-мощни, но най-добре е с диоди. Освен келвините и лумените на литър имат значение, те се определят според растенията в акварима.

От твърдостта ли зависи мощността?
Меки или твърди ленти ефекта е един и същ.

niky

Цитат на: petko - 29.07.2015 17:35
Меки или твърди ефекта е един и същ.
*offtopic *offtopic *offtopic
Tова не може да е вярно  :-D :-D :-D


baygry

Тенкю пипъл...значи вентилаторчетата са налице-утре ги монтирам..
Относно осветлението - шах с пешката-след доста четене (ама то освен да четеш трябва и да разбираш какво четеш,а при мен не е така) почти разбрах че "К" е цвят(спектър на светлината),лумени-осветеност,а "W" - мощност(приемам че по мощен навлиза по дълбоко в аквариума..ако е така що пък да не може да се направи с меки ленти..?относно цветовете мисля че ще стане,за лумените-повече от достатъчно..ако е вярно това че трябват по 20-25 лумена на литър...А относно ватовете - нз...

hip9

petko имах предвит, че твърдите ленти могат да осигурят повече лумени от меките

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 5036X using Tapatalk


petko

Цитат на: hip9 - 29.07.2015 23:05
petko имах предвит, че твърдите ленти могат да осигурят повече лумени от меките

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 5036X using Tapatalk
Лумените зависят от това, какви диоди са използвани и колко диода на метър има.При двата вида ленти се използват едни и същи диоди.
Масовите твърди ленти са просто гъвкава такава залепена на алуминиев профил. :-)
Да,твърдите ленти могат да понесат по-голяма мощност,но ако са сложени по-мощни диоди.
Не могат да се слагат под общ знаменател всички твърди или всички гъвкави ленти без да се знаят конкретно параметрите им.
Не е коректно да се казва,че всички твърди са по-мощни от всички гъвкави.

baygry

Ужъъс..мъките продължават..Днес посетих няколко магазина за ЛЕД осветление и вече тотално изтрещях.
то диоди,ленти,меки твърди,прожектори,пури,лампи,спотове,келвини ,ватове,цветове RPG-та,диодни платки,контролери,захранвания..
Изпих 2-3 бири и реших-ще пробваме комбиниран вариант..купих една "Gro-Lux" и 1 метър синя лента и почвам да творя..
Мани че и пурата ми идва с 1 см  по дълга..:)  ще я режа..ама как още нз..

petko

Цитат на: baygry - 30.07.2015 17:27

Мани че и пурата ми идва с 1 см  по дълга..:)  ще я режа..ама как още нз..
*offtopic
С ножовката много внимателно, без силен натиск да не се счупи.

18W  "Gro-Lux" е 60 см. Колко вата си взел?

baygry

мойта е 59 см..18 W..но със шината се оказа че става 71 см...а капака е 70..а сега де