• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:57

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Може ли малко помощ!

Започната от choe, 14.01.2016 19:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

choe

Здравейте , нов съм във форума както и съм нов във акваристиката. Четох доста теми тук във форума може и някъде да бъркам затова искам да чуя мнения от хора които са по-навътре в нещата. Значи стартирах аквариум 40л. преди 3 седмици. Имам нагревател , ламла тип пура ,  вътрешен филтър 350л/час с гъба и ползвам флейтата (в началото ползвах аериране без флейтата само балончета вътре в аквата) незнам кое е правилно четох , че и двете стават ако бъркам нещо кажете ми. В аквариума имам грунд около 4-5см. едър е около 4-5мм. имам 3 растения 1 бързо разтящо дълго е (не му знам името ) и още 2 малки които са бавно разтящи (на които също незнам имената). В аквариума имам 3 неонки , 3 розово данио , 2 гупи(мъжка и женска) и вече едно сомче(бяха 2 но едното беше много малко и претърпя малък инцидент и след няколко дни умря). Както и да е не ми е за сомчето защото донякъде аз съм виновен за това , имам друг въпрос, от няколко дни 2-те гупи стоят само на повърхността в единия ъгъл и почти не се движат през целия ден. Направи ми впечатление ,че първо само мъжката стоеше горе , но след 3-4 дни и двете отидоха , та дали нещо не им е комфортно или нещо да са уплашени незнам и аз . мисля че даниото са малко по агресивни и гонят почти всичко , но не би трябвало да имат проблеми с тях. Друг въпрос , мога ли да сложа още 2-3 неонки и 1 сомче или ще стане много натрупано? Добавям и една актуална снимка , ако нещо съм сбъркал в подредбата ми кажете. Благодаря ви предварително


Anio

Цитат на: choe - 14.01.2016 19:18
Здравейте , нов съм във форума както и съм нов във акваристиката. Четох доста теми тук във форума може и някъде да бъркам затова искам да чуя мнения от хора които са по-навътре в нещата. Значи стартирах аквариум 40л. преди 3 седмици. Имам нагревател , ламла тип пура ,  вътрешен филтър 350л/час с гъба и ползвам флейтата (в началото ползвах аериране без флейтата само балончета вътре в аквата) незнам кое е правилно четох , че и двете стават ако бъркам нещо кажете ми. В аквариума имам грунд около 4-5см. едър е около 4-5мм. имам 3 растения 1 бързо разтящо дълго е (не му знам името ) и още 2 малки които са бавно разтящи (на които също незнам имената). В аквариума имам 3 неонки , 3 розово данио , 2 гупи(мъжка и женска) и вече едно сомче(бяха 2 но едното беше много малко и претърпя малък инцидент и след няколко дни умря). Както и да е не ми е за сомчето защото донякъде аз съм виновен за това , имам друг въпрос, от няколко дни 2-те гупи стоят само на повърхността в единия ъгъл и почти не се движат през целия ден. Направи ми впечатление ,че първо само мъжката стоеше горе , но след 3-4 дни и двете отидоха , та дали нещо не им е комфортно или нещо да са уплашени незнам и аз . мисля че даниото са малко по агресивни и гонят почти всичко , но не би трябвало да имат проблеми с тях. Друг въпрос , мога ли да сложа още 2-3 неонки и 1 сомче или ще стане много натрупано? Добавям и една актуална снимка , ако нещо съм сбъркал в подредбата ми кажете. Благодаря ви предварително

Здравей! значи не си писал колко вата ти е нагревателя важно е да е с термо реле, по добре си сложи флейтата и я насочи така че да раздвижва повърхността на водата така ще се обогатява на кислород и няма да става голямо течение, азотния цикъл се завърта за 3-4 седмици в смисъл аквата не трябва да има риби 4 седмици от самото напълване с вода само работещ филтър и декорация и да пускащ по малко храна за да се развияат полезните бактерий в гъбата и грунда, ако си пуснал рибките още при първото напълване на аквата не е правилно, за гупите може да си ги взел болни аз също гледам гупи с неонки и розово данио не е много правилно живородки с хайверни по принцип и да може да сложищ 2-3 неонки и сомче, сомчето гледай да е някакъв калихт или анцитрус (малък размер) също тази голямата делва може да я махнещ и да засадищ още ръстения и да не те притеснява че даниото гони гупите те не са агресивни просто са доста социални и се заиграват с всички рибки дори моито розово данио ядат от ръката ми като ги храня, това е което мисля аз дано съм ти бил полезен! :)

choe

Здравей , благодаря ти за отговора. Значи нагревателя м ие 50вата с термореле е и е нагласен на 25-26градуса.Флейтата ще я оправя тя и така раздвижва водата , но малко по слабо ще я вдигна леко нагоре.А за рибките май наистина беше малко грешка от моя страна защото напълних аквариума и след 2 дни сложих рибките , но просто нямах търпение :( утре ще ходя да си взема още 2-3 рибки и малко растения може би и тая делвичка наистина може да я махна , но си е готина пък и се завират вътре постоянно.

Caxapa

Значи  имаш проблем с рибите. Дават ти съвет но ти нямаш търпение и утре пак ще добавяш риби Това означава да четем още по-спешни теми със зов за помощ и " Защо ми измират рибите" Не прави прибързани покупки на риби. Оправи тези проблеми и тогава добавяй риби макар и тези да са достатъчни.

choe

благодаря ти за отговора , ще изчакам още седмица да видим дали ще има нещо промяна.

Anio

Цитат на: choe - 15.01.2016 17:36
Здравей , благодаря ти за отговора. Значи нагревателя м ие 50вата с термореле е и е нагласен на 25-26градуса.Флейтата ще я оправя тя и така раздвижва водата , но малко по слабо ще я вдигна леко нагоре.А за рибките май наистина беше малко грешка от моя страна защото напълних аквариума и след 2 дни сложих рибките , но просто нямах търпение :( утре ще ходя да си взема още 2-3 рибки и малко растения може би и тая делвичка наистина може да я махна , но си е готина пък и се завират вътре постоянно.
Нагревателя ти е добре и температурата но Сахара е прав няма смисъл да взимащ други риби, изчакай 3 седмици виж тези как ще се развиват и ако всичко е нормално тогава помисли какви риби да си купищ, може да прочетещ профилите на рибите кои с коя съжителства, какви размери достигат и да си направищ сметка колко риби да си вземещ, пада се по 1л. на сантиметър риба и то ако ти е гъсто залесен аквариума, делвата само ти заема от литража на аквариума и не стои естественно, пробвай без нея сложи някой корен или камъни ще видищ че без нея е по добре.  *THUMBS UP*

choe

благодаря ви , ще изчакам да. А може ли да си взема поне още малко растителност тя предполагам няма да пречи на рибките ?

Anio

Може, колкото повече по добре но си вземи бързо ръстящи ръстения (лесни за отглеждане), първата седмица пускай лампата за 2 часа, втората седмица 3 часа, третата 4, и вече след това увеличи от 8 до 11 часа даже зимата аз светя от 6 до 8 часа, това се прави за да нямащ водорасли(налепи) по стъклата.

choe

благодаря ти , ще взема аз и сега им светя на тия където ги имам горе долу 6-8 часа си свети лампата , но забелязвам само тия бързо разтящите че се развиват другите са като умрели , нормално ли е самите листа да са свити ? мисля че не е нормално но пък си стоят зелени

Anio

Цитат на: choe - 16.01.2016 11:43
благодаря ти , ще взема аз и сега им светя на тия където ги имам горе долу 6-8 часа си свети лампата , но забелязвам само тия бързо разтящите че се развиват другите са като умрели , нормално ли е самите листа да са свити ? мисля че не е нормално но пък си стоят зелени
На общата снимка изглеждат добре, но изчакай и други по-компетенти мнения, направи няколко снимки на ръстенията които мислищ че умират, има теми за ръстенията може да ги пуснещ там и виж в ляво на форума има едно меню(изкачащо), там може да намерищ отговори на всички твои въпроси, има много полезна информация!  *DRINK*

tetra

Само добре растящите растения изпълняват функцията си, като усвояват опасните химически елементи вредни за водните обитатели, ето защо увеличи цикъла на светене. Евентуалното появяване на водорасли в аквариума не са пречка, те всъщност са твой помощници появяващи се при екстремни обстоятелства в аквариума ликвидиращи вредните елементи. И изчезват сами при оптималният режим на аквариума. Те всъщност ще са индикатор, че нещо не е наред. Най важното което трябва да направиш е при частичната подмяна на водата да използваш отлежала вода поне една седмица, та дори и по стара, колкото по стара толкова по бързо ще създадеш стабилна еко система.

Similar topics (5)

53570

Публикации: 10
Прегледи: 4190

54450

Публикации: 15
Прегледи: 6169

52113

Публикации: 2
Прегледи: 2061

47334

Публикации: 12
Прегледи: 5961