• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:09

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

мнение за луминисцентни лампи

Започната от anton_banchev, 04.07.2014 14:32

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

anton_banchev

Колеги, искам мнение от вас. Попадна ми луминисцентно тяло 2х18 вата с пури global 6400k.Някой има ли представа тези пури дали са подходящи за акваристика? Отделно 2х18 достатъчно ли е за 115 литра аква, висока 40 см.

niki_o


anton_banchev

А имам ли нужда от рефлектор? Отдолу си имам стъклен капак, а отгоре е капак от пвц?

petko

Какъв аквариум искаш да направиш?
Ще има ли растения или не?
Ако да,какви?СО2,торене?
По принцип за растения е слабо даже и с рефлектори.
Тези пури  global 6400k не ми вдъхват доверие.

anton_banchev

Ами ще гледам да не са претенциозни растения, просто за красота и повече риби. Не мисля да ползвам со2 или торене. Поне не и докато не се запозная с тях като предимства и недостатъци, поддръжка и др. Иначе гледах на салвия пури за по 6лв пак 18w. Рано или късно ще изгорят и ще ги сменя, но дали 2х 18 е ок?

petko


niki_o

Цитат на: petko - 04.07.2014 15:19
За анубиаси става.
Също за криптокорин,валиснерия,бакопа.....Сега червени няма да отглеждаш,но не това ти е целта маи *dontknow*.За рефлекторите-направо са си задължителни,дори на първо време и да са от домакинско фолио.

petko

Валиснерия,бакопа колкото да не загинат.

anton_banchev

Да разбирам, че са слабички тези 2х18. Обмислям и замяна с диодни ленти: студено бели, сини и червени в съотношение 8:1:1. При тях няма да имам нужда от рефлектор, а и вече са на достъпни цени тези от типа 5050. Ако някой е слагал го моля за мнение дали са по-добри и икономични от пурите. Благодаря ви предварително!

bunzip2

Слагай си пури, не се занимавай с тея диоди.
На тази височина дето имаш,и като сложиш и грунд, с пурите ще осветяваш супер  *THUMBS UP*
Само че, не чакай да изгорят за да ги смениш. Пурите се сменят общо взето на годината един път, защото започват да губят част от спектъра си и стават по-малко ефективни.

Като цяло слабо осветление. Преди на 120 литров, с 2 такива пури само анубиаса ми вървеше нормално и микрозорум. За друго е слабо според мен. Слагай още 2 такива за да имаш повече разнообразие от растения, които да може да гледаш. Височината ти е подходяща.

niki_o

Цитат на: petko - 04.07.2014 18:12
Валиснерия,бакопа колкото да не загинат.
На същото осветление като неговото и в аквариум с 5 см по-висок гледам Сагитария Ехинодорус Амазонка ,Хидрофила Гвианезис,погестемон Хелфери,ЦИперия Хелфери и Бокопа-само съм добавил две енергоспестяващи по 23 вата 6500К 1380Л които светят за по 3 часа.всичко си се развива добре.А относно Валиснерията когато гледах стрижех всяка седмица и изхвърлях по един леген на две.Така че да не се притеснява колегата да си стартира така аквариума  с това осветление и с времето като натрупа познания(защото силното осветление води след себе си С02 и торове) може да си вдигне ватовете.

petko

Цитат на: niki_o - 04.07.2014 21:53
-само съм добавил две енергоспестяващи по 23 вата 6500К 1380Л които светят за по 3 часа.
:-)

anton_banchev

Все пак мисля да се спра на варианта с диодни ленти тип 5050 с 60 диода на метър. Остава да разбера какви на цвят ми трябват. Четох различни мнения. Едни казват студено бели, сини и червени. Но не знам съотношението. Дали не е добре и топло бяло да се добави? Предимствата са, че не нагряват, светлината е насочена надолу и са по-икономични. Цената не я вземам под внимание. Интересува ме гамата цветове и разположението. Дали трябва шахматно или мога да сложа в двата края бяло и в средата една червена и една синя? Все пак и растения ще има.

Similar topics (3)

59149

Публикации: 22
Прегледи: 8067

56129

Публикации: 7
Прегледи: 2782

52826

Започната от visko


Публикации: 3
Прегледи: 2086