• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 17:47

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Какво осветление да сложа - питайте тук 2

Започната от Георги, 29.03.2013 12:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Smelly fish

Амиии :whistle: аз бих хвърлил ей тъй от въздуха едни 60 вата, че туй с лумените нящо май ша излези лъжа. Та 60 мисля да е добре. А светлинната температура- 2700К е идеал за растенията, ама грозну за гледане, затуй 2:1 в полза на 2700 къмту 4200К, че да ти светне малку подводния мир от 4200-тата. Ако сложиш само бялата светлина може да ти спрат растенията и да позеленееш. Аз тъй са наклецках с едни 6500К.

jeko_1995

Мерси колеги, значи 2000К се води меката светлина и трябва да сложа и от нея. Същото ли важи и при пурите и там колко вата мога да сложа, 2х10W Т8 пак ли ще е слабо и там има ли други особенности които да гледам освен К.

Tony_JB

Насочи се към Т5 пури тъй като са по ефективни и по малко нагряват.
Ако ще гледаш растения ти препоръчвам едната да е Гролукс а другата по твой избор да си прецениш в кой спектър искаш да е.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

jeko_1995

Каква е тая Гролукс и 2х10w  достатъчни ли са за 125л.

elemiko

Без да претендирам за каквото и да било, 2х10w не са достатъчни за 125 литра, ако гледаш някакви по различни от анубиси, криптокорини или подобни непретенциозни откъм осветление растения.

BatV

Цитат на: elemiko - 31.10.2017 16:56
Без да претендирам за каквото и да било, 2х10w не са достатъчни за 125 литра, ако гледаш някакви по различни от анубиси, криптокорини или подобни непретенциозни откъм осветление растения.

Разбира се, че не са достатъчни. Аз светя с 2х8в. на 20л. :-D

jeko_1995

и в крайна сметка така и не разбрах колко?

Tony_JB

Аз не разбирам ти какво очакваш?
Някой да ти каже вземи си точно тези пури с точно тези баласти?
Извинявай ама ако искаше поне малко да се информираш щеше да разбереш!
Написах ти за лампи да гледаш Т5 ако решиш да си вземеш такива си поглеждаш размера (дължина) на аквариума и това ти казва ясно каква пура като размер ще купиш. След което само и единствено ти ще си решиш в кой спектър да е лампа. Гролукс е червена пура която е за растения. Има други по жълти ( топли) по синкави(по-студени ). Просто няма кой да прецени какво ще ти хареса на теб. Всичко над 50-60 вата ще ти позволи да гледаш доста от масово продаваните растения.
Ако им сложиш на пурите и рефлектори още по-добре.
Дали има яснота някаква вече?

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Smelly fish

Jekoo, нали ти казах 60 вата. Вари го, печи го, за да вървят растенията е все тая диоди или луминисцентни тревата си сака пауър! И по- мека светлина, при мен така вървят, и по руските форуми така твърдят.

rentgen

Здравейте, за аквариум 800-350-69мм със система СО2 с повече растителност и 10 златни шишарки, колко вата трябва да взема и какво-LED,неон или луминисцентно и какави Келвини.   
Благодаря предварително

Nikiengi

Ако златните шишарки са златни риби растения няма да ти останат, златните изкореняват всичко наред, разравят цялото дъно, евентуално може да им устискат Анубиаси закрепени на дънер или камък, та мисля, че въпроса за осветлението май отпада!
:-)

Whity

Здравейте, за аквариум 1200д/500в/500ш достатъчни ли са 2х Sylvania Grolux T8 36W и 1х Sylvania Aquastar T8 36W. Като в задната част на аквариума ще има 10-12см съмп. Искам да гледам С. Репенс, Анубиас Нана, Микрозорум Птеропус и Нимфея Лотус, като се чудя дали да слагам последните две. И ето въпроса най-накрая: Ще ми стига ли това осветление, като нямам желание да ставам химик /без CO2/? Субстрат ще бъде Тропика Аква Соил.

arwenvd

Здравейте! Имам аквариум 70х35х45. Имам няколко корена растения вътре, но искам и полянка да направя, поне около 1/2 от дъното, където няма камани и корени.
Първо да питам за температурата на осветлениет. 4000К добре ли са, или да променям в някоя посока?
Другото е силата - осветлението е от 3 тела по 18в, + още около 30в лента и около 14в RGB лента, която вероятно ще се пуска само по време на "гости" за да подчертава цветовете. Достатъчно ли е като сила?
И последния въпрос - колко часа на ден да свети?
Ако информацията, която съм дал е недостатъчна, ще казвам още неща :)
Благодаря предварително.

jordanbenev

Цитат на: Георги - 29.03.2013 12:43
Моля, опишете:
- колко е голям аквариума (д,ш,в) - височината е много важен параметър;
- какво ще гледате в него (какви риби, колко и какви растения, с СО2 или не);

Здравейте!
Казвам се Йордан и искам да ви помоля за съвет!
Гледам златни рибки от скоро. Аквариума ми е 137 литра: 80 х 37 х 50. Искам да поставя лед осветление и за това търся съвет. Спрял съм се на Ferplast LED Bar 70 Toplife и 70 freshlife. Смятам да не купувам захранването а да ги свържа към 12 v Траф с таймер за по евтино. Растенията ми са Анубиас - 2 бр. Кладофора - 5 бр. и 1 корен. В момента ползавам временно 1 лед лампа, но незнам дали е от нея по анубиаса се появиха кафяви петна и сега забелязах че и на задната стена на аквариума има кафеникави точки. Качвам и снимки, ако може да ми дадете съвет. Благодаря предварително.
 
https://i.postimg.cc/LXMZ2w5q/image.jpg

https://i.postimg.cc/BbSL1Fx4/image.jpg



T.Stoev

Здравейте, имам аквариум 80/35/40. Стартиран е на 06.04.23 , съвсем скоро. Обитателите са 4 отоцинклус, 2 САЕ, 5 анцитруса, 5-6 неона. Растения много за момента ( лимонче, хигрофила полисперма, микрозорум, анубиас Нана, лудвигия рубин, буцефаландра ). , ще преценя какво да остане - което вирее добре. За осветлението се тревожа - LED 16 и 12 вата (Fluval aquasky 2.0 Bluetooth; Ferplast top life 70)
Забелязвам алги - нишковидни , както и по листата на някой растения зелени точки.

Моля кажете мнението си ще опитам да кача и снимки .


Similar topics (5)

51459

Публикации: 4
Прегледи: 3676

52211

Публикации: 2
Прегледи: 2069

49825

Публикации: 4
Прегледи: 2265

57575

Публикации: 1
Прегледи: 1877

53462

Започната от iankisa13


Публикации: 19
Прегледи: 8379