• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:52

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Какво осветление да сложа - питайте тук 2

Започната от Георги, 29.03.2013 12:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Михaил

Благодаря много, за отговора.

Сега изчетох от начало всички постове. Само не намирам отговор на въпроса си дали Осрам стават!? Сравнително ниски цени като цяло.!?

petko

Цитат на: Михaил - 02.01.2017 21:49
Сега изчетох от начало всички постове. Само не намирам отговор на въпроса си дали Осрам стават!? Сравнително ниски цени като цяло.!?
Стават.

Blagoeva

Здравейте. Спряла съм се на луминесцентни пури 3бр T8 865 18W с тяло, което събира и трите лампи на едно (може да обяснявам смешно, но не разбирам много). Въпросът ми е дали мога да си купя обикновени лампи, които не са водоустойчиви/аквариумни? Какъв капак да си направя или да ги сложа просто върху стъкления капак? Или да са висящи на стойка? Гледах за направени капаци от дървен материал и отвътре облепен с тиксо тип фолио.

elldiablo

Аз съм я сложил направо на стъкления капак 2х18в.


https://s17.postimg.cc/cuneqwizz/tmo218.jpg

cardin

Вместо  3бр T8 865 18W, може да сложиш 2 такива пури и една 830, определено ще има по добра визия аквариума, ще вкара малко топлина.

Deqn99

Здравейте ! Обмислям да пробвам с ЛЕД осветление на единия аквариум (50д/30ш/35в). Та до колкото прочетох разбрах, че червената, синята и бялата лента са едни от най-важните. Някой ще може ли да ме светне как да ги наредя,дали ще мога да ги комбинирам с някоя пура и тем подобни..Растенията едва ли ще са повече от 5-6 вида (лимонче,криптокорина,валиснерия и някой друг мъх) .Мисля да опитам също така глутарала като заместител на СО2 и от време на време микроелементи.Рибките ще са живородки. :coffee:

Gr_aqua

Здравейте, колеги!
Някой да има опит с LED лампите на Sera- LED X-change Tube?
Разполагам с 2:
-Plantcolor sunrise 520cm 7W 175lm 2450K
-Daylight sunrise 360cm 8,1W 340lm 6000-8000K
Връзват се през LED Digital Dimmer с който има възможност за симулиране на изгрев, залез и облачно време, което според мен са просто ненужни глупости  :whistle:
Интересува ме дали са подходящ вариант за комбиниране с 2хТ8:
Sun-Glo 20W и JBL Tropic 18W двете по 60см за 112 литров аквариум (80×35×40) с много растения в комбинация с CO2 система- JBL proflora u501?

Penta

Не знам някой да ги е пробвал, но характеристиките им съм ги гледал и преди и ми изглеждат страшно объркани. Лично аз имам осветление с 320-350 лумена на диод. Това цяла лампа да свети с 175лм е несериозно, два китайски диода дават повече светлина. Трябва да има някаква грешка.

Gr_aqua

Някакви алтернативни идеи тогава? Под капака имам място само за 2 лумисцентни лампи..повече и да искам няма как да ги закрепя..  за това реших да пробвам с някакви ЛЕД лампи (тях мога със свински опашки да ги вържа поне) и съответно след като видях че са на Сера и се продават в магазин за акваристика реших че ще са подходящи.. Като цяло не разбирам защо за този размер аквариум всички капаци са с по 2 лампи като това изобщо не задоволява нуждите от светлина за аквариум с повече растения и СО2..или бъркам нещо?..

a__andreew

Здравейте, може да си вземете лед пури на подходящия размер за вас и захранването само трябва да съобразите от къде ще дойде. Иначе за закрепване на капака има метални щипки на които лампите се закачат без проблем :http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?category=lighting&product=AAG_Stucchi_clips_T8_136_SVD&n=1

jeko_1995

Здравейте, ще правя нов аквариум с размери 70/40/50 приблизителен размер и литраж 125л., отново приблизително, не съм решил точните размери. Искам да му сложа лед осветление и искам да ви попитам, дали светлодиодните ленти са  добър избор и колко метра лента ще ми е достатъчна за тези размери и от колко вата, като ще гледам живородки и непритенциозни растения. гледах че 100 ватова крушка се равнявала на 30 вата светлодиодна лента, но не знам дали е така. и ако е така по мой спомени, че ми трябва 1 ват за литър( не съм много сигурен), значи 125 вата, а това отговаря на 33 вата изразена в светлодиодна лента, т.е. по мой изчисления ми трябват 2 метра от лента 14,4 вата за метър и ще имам 28,8 вата осветление. това достатъчно ли е или бъркам някъде? и другия ми въпрос е топлобяла, студенобяла или комбинирана светлина е най-подходяща за аквариуми?

Tony_JB

Според мен грешно правиш сметка че така ще ти се получи с тез ленти. При височина 50 см не мисля че ще имаш голям успех с ленти. Помисли за диоди или пури Т5 примерно.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

jeko_1995

Цитат на: Tony_JB - 30.10.2017 22:08
Според мен грешно правиш сметка че така ще ти се получи с тез ленти. При височина 50 см не мисля че ще имаш голям успех с ленти. Помисли за диоди или пури Т5 примерно.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk
Какво имаш предвид под помисли за диоди, нали са светлодиодни ленти, направени от диоди? Извинявай може и да греша, че съм скаран с тая материя. А от пурите ме отказа един акварист, като ми каза, че вече били демоде, много греели и не светели толкова ефективно, за което пак не знам дали е така. Но така погледнато за този обем аквариум колко дължини трябва да направя с лентата (2 метра са си почти 3 пъти)? ии стъдена или топла светлина?

Tony_JB

Студена или топла ти си решаваш според визия която ти харесва. Под диоди имах предвид 1 ват бройка и нагоре не на ленти. За демоде за пурите незнам,но има добри варианти на сносни цени които трудно се постигат все още с диоди, най-вече като цена.
Аз лично към лентата не съм настроен ОК при все че трябва да сложиш лента с мощни диоди които също греят междувпрочем.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

jeko_1995

Разбирам...Все пак някой знае ли колко вата от лентата трябва да сложа за този литраж. и да разбирам, че студената и топлата светлина влиаят еднакво на растежа на растенията или? Мерси за бързите отговори.

Similar topics (5)

52042

Публикации: 17
Прегледи: 7453

51459

Публикации: 4
Прегледи: 3675

52211

Публикации: 2
Прегледи: 2069

49825

Публикации: 4
Прегледи: 2265

57575

Публикации: 1
Прегледи: 1874