• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 15:40

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Какво осветление да сложа - питайте тук 2

Започната от Георги, 29.03.2013 12:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

vench

 Аз в момента съм с ЛЕД осветление, но от известно време искам да го сменя, защото имам доста растения в аквариума. Те обаче не растат добре, а листата им стават на дупки. Разбрах, че една от възможните причини е именно слабото осветление, затова реших да го сменя с по-силно.

Днес обаче в магазина ми казаха, че луминисцентните лампи скоро ще бъдат спрени от производство и ми препоръчаха просто да си засиля ЛЕД осветлението. В този форум обаче като цяло съм чел доста скептични мнения към ЛЕД осветлението, та исках да попитам в тази ситуация как е най-удачно да постъпя.

Имам 120 литра аквариум (в момента не му помня сантиметрите, но ще го измеря допълнително вкъщи).

evgeni200

Лунички диодни 5W на 6000К вършат перфектна работа за растения :-)

Penta

Цитат на: evgeni200 - 19.06.2016 15:11
Лунички диодни 5W на 6000К вършат перфектна работа за растения :-)
Е, да бе. Ти направи ли си такова осветление за което бяхме говорили ?

evgeni200

Още една лампа ми остава да махна  :-)
Почти е само диодно в единия аквариум

veni0007

Здравеите.
За аквариум 90/40/50 по сметки излиза че ми трябват 100вата луминицентно осветление. Това вярно ли е? Не е ли много?
Това са 6 пури по 18 вата с рефлектор??
Моля споделете. Водния стълб е 43 сантиметра.
Благодаря.
И колко диодни лунички ще трябва да сложа на този размер ако реша да е диодно осветлението.

Penta

За този размер идеален вариант биха били три броя 39W лампи Т5, дължина 85см.

veni0007

Цитат на: Penta - 31.07.2016 15:10
За този размер идеален вариант биха били три броя 39W лампи Т5, дължина 85см.
Благодаря.
С какъв баласт се пали това?
не намирам никъде за 39вата.


vldr74

Цитат на: Penta - 31.07.2016 15:10
За този размер идеален вариант биха били три броя 39W лампи Т5, дължина 85см.

Здравей, би ли споделил къде във Варна могат да се намерят такъв тип лампи и по-точно Т5 НО 39W/865? Ако не във Варна то къде другаде, ако може и линк.

Да споделя и нещо друго, че след проведен разговор с представител на zoo-paradise, същият ме уведоми, че посоченото от теб захранване "Tridonic PC 2x39 T5 PRO lp" го нямат и ми беше предложен алтернативен вариан на "Osram".

ivan_252

Аквариумът ми е 74x35x50 см,а осветлението ми е 12 лунички 4x4500 7w 500 лумена , 5x3000 7w 500 лумен ,3x 6w 400 lumena + 15 w червени диоди на лента 650 nm .Новостартиран аквариум,растенията ми растът всичките.Умърлушената Ротала започна на новите листа да червенее,поръчал съм още от нея.Криптокрините и Хигрофилата също растът но листата им се покриват с точковидни водорасли мисля?  Това добре,но идея си нямам каква всъщност наистина светлина им е нужна.Луничките са ми запас за домшаното осветление,така,че нищо не съм дал напразно. Аз съм свикнал да светя с луминисцентни тръби и знам,че за начинанието ми  ми трябват  4-5 по 18-20 w с толкова съм бил преди.Осветлението равнява ли се като ефективност на 4-5 тръби примерно 3гро-лукс и 1аквастар или 2.

ПП капака ми е така направен,че можа лесно всичко да сменя било то с тръби,ленти,лунички и тн. Имам място за вентилатори ,охлаждания и прочие

Penta

Цитат на: vldr74 - 01.08.2016 10:23
Здравей, би ли споделил къде във Варна могат да се намерят такъв тип лампи и по-точно Т5 НО 39W/865? Ако не във Варна то къде другаде, ако може и линк.

Да споделя и нещо друго, че след проведен разговор с представител на zoo-paradise, същият ме уведоми, че посоченото от теб захранване "Tridonic PC 2x39 T5 PRO lp" го нямат и ми беше предложен алтернативен вариан на "Osram".

Една от причините да премина на LED - лампите 39W са спрени от производство. Преди време си ги купувах от складовата на база на Поларис http://www.polarislighting.bg/

smarkoff

Имам аквариум 70х35г40  около 100 литра имам разни разстения, които не изискват много светлина. Сега съм с 4 лед ленти по 60 см. Мисля си за Лед прожектор 12вата около 100 вата се равнява, тези от около 20 лева с IP65 защита. Какво мислите? Изобщо някой позлвал ли е лед прожектори?

Tony_JB

Здравейте,
искам да си направя осветление за новия аквариум който ще стартирам.Мисля да е лед с диоди по 1 ват.Прочетох доста теми и се обърках вече.Моля някой да ми даде насоки за следните параметри на аквариума:
180х60х65 височина и мисля да пробвам без въглерод.
Сега ми е ясно че ще последва въпроса какво ще гледам вътре и отговорът е че за момента съм се насочил към Дискуси. Ще се радвам да получа съвети как да комбинирам цветово диодите като съотношение,както и колко лумена на литър да гоня за да постигна добра осветеност.Тези диоди на които съм се спрял са 1 ват 100 лумена,цената им е около 0,80-0,90 ст/бр с лупи 120 градуса.
Общо взето който с каквото може да помага  :duvar:
700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Михaил

Здрваейте, и аз да попитам за моя аквариум размерите са му 60х28х30h. Та въпроса мие следния обмислям да го осветявам с пури или енергоспестяващи лампи.Като това което изчетох по форумите, и коментари с колеги от Румъния повечето казват две пури по 24W или 18w като Съм се спрял на следните пури OSRAM L18w/77 FLUORA и OSRAM LUMILUX T8. като ако сложа две пури от 24W ще мога да гледам повечето видове растения. Ще има и Со2 система. Тази комбинация добра ли ще е или не!? Друг Момент е какви келвини ще трябва да е осветлението, доста не правилно се изразявам най - вероятно, но се обърках вече. Колеги ми споделят една пура Т5 6500К и една 4000 и си ок!? На всички комбинации съм виждал аквариуми, вече може би става въпрос за вкус как ще изглежда аквариума, като светлина.

Благодаря за вниманието. Извинявам се за глупавите въпроси, но сега започвам да се занимавам с това хоби малко по сериозно.

Penta

Повечето въпросителни си намерил сам правилния отговор, с изключение на Т8 които ще са малко само две , а и няма смисъл при положение че 24 вата Т5 пасват идеално на размера на аквариума ти

Цитат на: Михaил - 02.01.2017 19:09
.. като ако сложа две пури от 24W ще мога да гледам повечето видове растения.

Точно така, ако има и рефлектори то всички видове растения.

Цитат на: Михaил - 02.01.2017 19:09
На всички комбинации съм виждал аквариуми, вече може би става въпрос за вкус как ще изглежда аквариума, като светлина.

Абсолютно вярно , дали щше комбинираш 8000К + 3000К , 6500К+4000К или две еднакви - всичко е до това как ти харесва. Комбинацията 865+840 е преобладаващото съчетание сред акваристите.

Similar topics (5)

52211

Публикации: 2
Прегледи: 2071

49825

Публикации: 4
Прегледи: 2266

57575

Публикации: 1
Прегледи: 1881

53462

Започната от iankisa13


Публикации: 19
Прегледи: 8384

51986

Публикации: 4
Прегледи: 3325